fot. Tour de l`Avenir

22-letni Hiszpan Fernando Barceló po trwającej kilkadziesiąt kilometrów samotnej akcji wygrał dziewiąty etap wyścigu Tour de l’Avenir. Na pozycji lidera klasyfikacji generalnej umocnił się trzeci na mecie Tadej Pogacar (Słowenia). 

Podczas przedostatniego etapu “małego Tour de France” młodzi kolarze zmierzyli się z górskim etapem z Séez do Val d’Isère, który liczył 89 kilometrów. Na metę prowadził 18-kilometrowy podjazd pierwszej kategorii o średnim nachyleniu 3,8%.

Na początku etapu odjechała 4-osobowa ucieczka, która jednak stosunkowo szybko została doścignięta.

Następnie odjechało trio: Edward Dunbar (Irlandia), Mark Donovan (Wielka Brytania) oraz Remy Rochas (Francja), ale ci kolarze również szybko zeszli z prowadzenia.

Około 40 kilometrów przed metą solidny atak przypuścił Hiszpan Fernando Barcelo. Dogonił go Węgier Barnabás Peák (UCI WCC), ale nie zdołał utrzymać mu koła na nieoznaczonym podjeździe poprzedzającym ten właściwy do Val d’Isère.

Na początku finałowej wspinaczki samotny na czele Barcelo miał 45 sekund zapasu nad goniącą dwójką w składzie: lider wyścigu Tadej Pogacar (Słowenia) oraz Michel Ries (Luksemburg).

Według informacji realizatora wyścigu, Barcelo cały czas utrzymywał przewagę nad goniącym go duetem wynoszącą ok. 20 sekund. Pogacar i Ries mieli Hiszpana w zasięgu wzroku, ale mimo dobrej współpracy nie zdołali go dogonić.

W ten sposób Barcelo ścigający się na co dzień w ekipie Euskadi-Murias dotarł do mety piekielnie zmęczony, ale co najważniejsze – jako pierwszy. Po drugie miejsce finiszował Ries, a trzeci był lider wyścigu Pogacar.

Ku małemu zaskoczeniu, o najwyższe lokaty na tym etapie nie walczył lider klasyfikacji górskiej i główny faworyt do zwycięstwa – Kolumbijczyk Ivan Ramiro Sosa.

Wyniki dziewiątego etapu:

1 BARCELO Fernando Spain 12 5 2:29:50
2 RIES Michel Luxembourg 8 2 0:09
3 POGACAR Tadej Slovenia 4 1 ,,
4 STANNARD Robert Australia 1:14
5 GALL Felix Austria ,,
6 GREGAARD WILSLY Jonas Denmark ,,
7 MADER Gino Switzerland ,,
8 CHAMPOUSSIN Clement France ,,
9 VLASOV Aleksandr Russia ,,
10 FOSS Tobias Norway ,,
11 ALMEIDA João Portugal ,,
12 DONOVAN Mark Great Britain ,,
13 BAGIOLI Andrea Italy ,,
14 ARENSMAN Thymen Netherlands ,,
15 SOSA Ivan Ramiro Colombia 1:18
16 MUÑOZ Cristian Camilo Colombia 1:37
17 BJERG Mikkel Denmark 1:58
18 ARCHIBOLD Franklin UCI WCC Mens team ,,
19 MONACO Alessandro Italy 2:03
20 SLEEN Torjus Norway 2:25
21 DUNBAR Edward Ireland ,,
22 COVI Alessandro Italy 2:27
23 ZIMMERMANN Georg Germany 3:23
24 BANZER Gordian Switzerland 3:43
25 TEJADA Harold Colombia 4:23
26 VAN MOER Brent Belgium ,,
27 NEUHAUSER Marcel Austria 4:25
28 ROCHAS Remy Auvergne Rhone Alpes 4:30
29 MCNULTY Brandon United States 4:52
30 CEPEDA Jefferson Ecuador ,,
31 WELDU Hafetab UCI WCC Mens team 4:55
32 HIRSCHI Marc Switzerland 5:43
33 CHERKASOV Nicolay Russia 6:31
34 GUGLIELMI Simon France ,,
35 SCHELLING Ide Netherlands ,,
36 PEÁK Barnabás UCI WCC Mens team 9:35
37 MARTIN Gotzon Spain 9:39
38 WIRTGEN Luc Luxembourg 11:13
39 GARRISON Ian United States ,,
40 VAN DEN DOOL Jens Netherlands ,,
41 HARO Wilson Ecuador ,,
42 LEKNESSUND Andreas Norway ,,
43 BRKIC Benjamin Austria ,,
44 MERTENS Julian Belgium ,,
45 MONTOYA Javier Colombia ,,
46 BATTISTELLA Samuele Italy ,,
47 SCOTSON Callum Australia ,,
48 MUGISHA Samuel Rwanda ,,
49 TOUZE Damien France 11:42
50 ANTUNES Tiago Portugal ,,
51 STEWART Jake Great Britain ,,
52 SALVADOR Marcelo Portugal 13:46
53 OSORIO Alejandro Colombia 14:11
54 GENIETS Kevin Luxembourg 14:49
55 PEKALA Piotr Poland ,,
56 BRENANS Emile Auvergne Rhone Alpes 16:17
57 LOPEZ Juan Pedro Spain 16:29
58 VANHOUCKE Harm Belgium 16:37
59 RUTSCH Jonas Germany 17:17
60 HONORÉ Mikkel Frølich Denmark ,,
61 MACIEJUK Filip Poland ,,
62 VINCENT Joris Vendee U Pays De La Loire ,,
63 LEYDER Pit Luxembourg ,,
64 TEGGART Matthew Ireland ,,
65 STOKBRO Andreas Denmark ,,
66 KURIANOV Stepan Russia ,,
67 NEKRASOV Denis Russia ,,
68 ARERUYA Joseph Rwanda ,,
69 JENNER Samuel Australia ,,
70 BEARD Cameron United States ,,
71 CHAMPION Thomas Vendee U Pays De La Loire ,,
72 KANTER Max Germany ,,
73 HARTLEY Adam Great Britain ,,
74 MONTENEGRO Santiago Ecuador ,,
75 THIJSSEN Gerben Belgium ,,
76 AZURMENDI Ibai Spain ,,
77 MUÑOZ Daniel Colombia ,,
78 POPOV Anton Russia ,,
79 DOWNEY Mark Ireland ,,
80 TILLER Rasmus Norway ,,
81 VEREECKEN Thomas Belgium ,,
82 INKELAAR Kevin Netherlands ,,
83 VERSCHAEVE Viktor Belgium ,,
84 FEELEY Daire Ireland ,,
85 O’MAHONY Daragh Ireland ,,
86 WILLIAMS Stephen Great Britain ,,
87 PRIMOZIC Jaka Slovenia ,,
88 AFFINI Edoardo Italy ,,
89 IDJOUADIENE Pierre France ,,
90 RIOU Alan France ,,
91 DAINESE Alberto Italy ,,
92 SAJNOK Szymon Poland ,,
93 WILDAUER Markus Austria ,,
94 BARAĆ Antonio UCI WCC Mens team ,,
95 STITES Tyler United States ,,
96 BUSSARD Dimitri Switzerland ,,
97 MOSTOV Zeke United States ,,
98 VINGEGAARD Jonas Denmark ,,
99 YAMAMOTO Masaki Japan ,,
100 OLIVEIRA Rui Portugal ,,
101 OLIVEIRA Ivo Portugal ,,
102 KLARIS Magnus Bak Denmark ,,
103 MARKOV Dmitrii Russia ,,
104 SAUGSTAD Lars Norway ,,
105 HORVAT Ziga Slovenia ,,
106 SCHINNAGEL Johannes Germany ,,
107 CEMAZAR Nik Slovenia ,,
108 DIDIER Clément Auvergne Rhone Alpes ,,
109 DEBONS Antoine Switzerland 17:59
110 BURGER Sven Netherlands 18:04
111 GAILLARD Marlon France 18:27
112 RAMALHO Andrè Portugal 19:30
113 CASTRILLO Jaime Spain 19:33
114 VILLAREAL Esteban David Ecuador ,,
115 CARDENAS Jordan Ecuador ,,
116 O’LOUGHLIN Michael Ireland ,,
117 GROVES Kaden Australia 23:03
118 GUILLOT Romain Auvergne Rhone Alpes 23:08
119 WATANABE Ayumu Japan 25:40
120 JEANNIERE Emilien Vendee U Pays De La Loire ,,
121 BRICAUD Valentin Vendee U Pays De La Loire ,,
122 BOILEAU Leo Auvergne Rhone Alpes ,,
123 OMAE Kakeru Japan 25:45
124 GIBSON Matthew Great Britain 28:49
125 TRACZ Szymon Poland 29:27
DNF KIERNER Florian Austria -2:29:50
DNF ABDERRAHIM Zahiri UCI WCC Mens team ,,
DNF KOCH Christian Germany ,,
DNF DENIS Thomas Vendee U Pays De La Loire ,,
DNF SCHUNK Conor United States ,,
DNS STORK Florian Germany ,,

Klasyfikacja generalna po dziewiątym etapie:

1 1 – POGACAR Tadej Slovenia 1 23:34:34
2 12 ▲10 RIES Michel Luxembourg 1:07
3 3 – ARENSMAN Thymen Netherlands 1:17
4 20 ▲16 BARCELO Fernando Spain 1:23
5 4 ▼1 MADER Gino Switzerland 1:35
6 5 ▼1 VLASOV Aleksandr Russia 1:36
7 8 ▲1 GREGAARD WILSLY Jonas Denmark 1:45
8 9 ▲1 CHAMPOUSSIN Clement France 1:56
9 10 ▲1 ALMEIDA João Portugal 2:07
10 11 ▲1 SOSA Ivan Ramiro Colombia 2:16
11 13 ▲2 FOSS Tobias Norway 2:17
12 14 ▲2 BAGIOLI Andrea Italy 2:24
13 16 ▲3 GALL Felix Austria 2:31
14 18 ▲4 STANNARD Robert Australia 2:35
15 22 ▲7 DONOVAN Mark Great Britain 2:43
16 6 ▼10 DUNBAR Edward Ireland 2:47
17 21 ▲4 ARCHIBOLD Franklin UCI WCC Mens team 3:26
18 23 ▲5 SLEEN Torjus Norway 4:20
19 26 ▲7 BJERG Mikkel Denmark 4:21
20 19 ▼1 ZIMMERMANN Georg Germany 4:45
21 2 ▼19 MCNULTY Brandon United States 4:50
22 28 ▲6 MONACO Alessandro Italy 5:18
23 31 ▲8 MUÑOZ Cristian Camilo Colombia 5:25
24 24 – BANZER Gordian Switzerland 5:59
25 25 – WELDU Hafetab UCI WCC Mens team 7:17
26 27 ▲1 CHERKASOV Nicolay Russia 9:46
27 32 ▲5 HIRSCHI Marc Switzerland 10:01
28 38 ▲10 NEUHAUSER Marcel Austria 10:02
29 34 ▲5 GUGLIELMI Simon France 11:26
30 7 ▼23 BATTISTELLA Samuele Italy 11:36
31 41 ▲10 VAN MOER Brent Belgium 11:42
32 29 ▼3 VAN DEN DOOL Jens Netherlands 14:47
33 30 ▼3 SCOTSON Callum Australia 14:58
34 59 ▲25 TEJADA Harold Colombia 15:14
35 15 ▼20 OSORIO Alejandro Colombia 15:25
36 54 ▲18 SCHELLING Ide Netherlands 16:10
37 36 ▼1 MONTOYA Javier Colombia 16:28
38 64 ▲26 CEPEDA Jefferson Ecuador 16:32
39 39 – LEKNESSUND Andreas Norway 16:55
40 17 ▼23 VANHOUCKE Harm Belgium 17:57
41 80 ▲39 COVI Alessandro Italy 18:36
42 45 ▲3 WIRTGEN Luc Luxembourg 19:10
43 57 ▲14 MARTIN Gotzon Spain 20:22
44 60 ▲16 GARRISON Ian United States 22:06
45 40 ▼5 GENIETS Kevin Luxembourg 22:07
46 55 ▲9 ANTUNES Tiago Portugal 22:14
47 35 ▼12 AZURMENDI Ibai Spain 22:24
48 62 ▲14 HARO Wilson Ecuador 22:35
49 87 ▲38 ROCHAS Remy Auvergne Rhone Alpes 22:36
50 53 ▲3 SALVADOR Marcelo Portugal 23:01
51 63 ▲12 TOUZE Damien France 23:18
52 52 – PEKALA Piotr Poland 23:59
53 69 ▲16 BRKIC Benjamin Austria 24:11
54 42 ▼12 NEKRASOV Denis Russia 24:39
55 43 ▼12 WILLIAMS Stephen Great Britain 24:51
56 71 ▲15 STEWART Jake Great Britain 25:09
57 44 ▼13 PRIMOZIC Jaka Slovenia 25:10
58 46 ▼12 INKELAAR Kevin Netherlands 25:36
59 47 ▼12 BARAĆ Antonio UCI WCC Mens team 25:47
60 48 ▼12 KANTER Max Germany 25:48
61 49 ▼12 SCHINNAGEL Johannes Germany 25:59
62 50 ▼12 WILDAUER Markus Austria 26:04
63 51 ▼12 HONORÉ Mikkel Frølich Denmark 26:07
64 86 ▲22 PEÁK Barnabás UCI WCC Mens team 27:02
65 56 ▼9 LOPEZ Juan Pedro Spain 27:09
66 81 ▲15 MERTENS Julian Belgium 27:37
67 58 ▼9 MACIEJUK Filip Poland 28:04
68 65 ▼3 STOKBRO Andreas Denmark 29:06
69 66 ▼3 MONTENEGRO Santiago Ecuador 29:23
70 61 ▼9 GAILLARD Marlon France 29:40
71 67 ▼4 KLARIS Magnus Bak Denmark 29:52
72 68 ▼4 LEYDER Pit Luxembourg 29:55
73 70 ▼3 THIJSSEN Gerben Belgium 30:42
74 72 ▼2 ARERUYA Joseph Rwanda 30:57
75 73 ▼2 BEARD Cameron United States 31:07
76 74 ▼2 BUSSARD Dimitri Switzerland 31:08
77 75 ▼2 MUÑOZ Daniel Colombia 31:28
78 76 ▼2 RIOU Alan France 31:37
79 78 ▼1 JENNER Samuel Australia 32:28
80 79 ▼1 FEELEY Daire Ireland 32:33
81 77 ▼4 BURGER Sven Netherlands 32:44
82 82 – AFFINI Edoardo Italy 33:51
83 83 – TEGGART Matthew Ireland 33:52
84 84 – KURIANOV Stepan Russia 33:59
85 85 – DOWNEY Mark Ireland 34:02
86 88 ▲2 VINGEGAARD Jonas Denmark 35:25
87 89 ▲2 VEREECKEN Thomas Belgium 36:19
88 91 ▲3 HARTLEY Adam Great Britain 37:27
89 92 ▲3 OLIVEIRA Rui Portugal 37:56
90 94 ▲4 MOSTOV Zeke United States 38:52
91 90 ▼1 CASTRILLO Jaime Spain 38:59
92 110 ▲18 MUGISHA Samuel Rwanda 39:02
93 96 ▲3 CHAMPION Thomas Vendee U Pays De La Loire 39:30
94 97 ▲3 RUTSCH Jonas Germany 39:31
95 93 ▼2 RAMALHO Andrè Portugal 40:35
96 100 ▲4 VERSCHAEVE Viktor Belgium 40:59
97 101 ▲4 DIDIER Clément Auvergne Rhone Alpes 41:05
98 103 ▲5 YAMAMOTO Masaki Japan 41:26
99 105 ▲6 STITES Tyler United States 42:26
100 102 ▲2 O’LOUGHLIN Michael Ireland 43:26
101 106 ▲5 IDJOUADIENE Pierre France 43:45
102 108 ▲6 SAJNOK Szymon Poland 43:56
103 109 ▲6 DAINESE Alberto Italy 44:23
104 98 ▼6 JEANNIERE Emilien Vendee U Pays De La Loire 48:38
105 99 ▼6 BOILEAU Leo Auvergne Rhone Alpes 49:18
106 115 ▲9 OLIVEIRA Ivo Portugal 49:50
107 117 ▲10 O’MAHONY Daragh Ireland 51:12
108 95 ▼13 TRACZ Szymon Poland 51:17
109 118 ▲9 TILLER Rasmus Norway 51:28
110 107 ▼3 OMAE Kakeru Japan 52:21
111 112 ▲1 GUILLOT Romain Auvergne Rhone Alpes 52:58
112 116 ▲4 VILLAREAL Esteban David Ecuador 53:26
113 120 ▲7 DEBONS Antoine Switzerland 53:42
114 113 ▼1 GROVES Kaden Australia 53:57
115 121 ▲6 SAUGSTAD Lars Norway 54:26
116 122 ▲6 MARKOV Dmitrii Russia 55:18
117 123 ▲6 HORVAT Ziga Slovenia 57:08
118 114 ▼4 BRICAUD Valentin Vendee U Pays De La Loire 57:19
119 111 ▼8 GIBSON Matthew Great Britain 57:56
120 127 ▲7 BRENANS Emile Auvergne Rhone Alpes 1:00:28
121 126 ▲5 POPOV Anton Russia 1:00:57
122 124 ▲2 WATANABE Ayumu Japan 1:08:45
123 128 ▲5 VINCENT Joris Vendee U Pays De La Loire 1:09:16
124 129 ▲5 CEMAZAR Nik Slovenia 1:22:16
125 131 ▲6 CARDENAS Jordan Ecuador 1:33:39