Tinkoff - foto Luca Bettini/BettiniPhoto©2016

42-letni Włoch nie podpisze umowy z Trek-Segafredo, gdzie miał być ważnym pomocnikiem Alberto Contadora, ale chce kontynuować swoją karierę.

Tosatto jest zawodowym kolarzem od 1997 roku. Reprezentował m.in. Fassa Bortolo, QuickStep i Saxo Bank (w poprzednim sezonie Tinkoff). W ostatnim czasie wydawało się, że podpisze kontrakt z Trek-Segafredo, gdzie kontynuowałby jazdę z El Pistolero, ale ostatecznie nie doszło do porozumienia. Mimo zaawansowanego wieku Matteo interesują się dwa składy WorldTour.

Rozmawiam z dwiema drużynami WorldTour, ale nie ma nic konkretnego. Mógłbym zaakceptować oferty, ale nie zejdę poniżej pewnych warunków. Przez lata udowodniłem swoją wartość i profesjonalizm. Wiem, że dyrektorzy sportowi chcieliby mnie w składzie, ale w dzisiejszym kolarstwie oni nie mają nic do powiedzenia – to menedżer decyduje o rozprowadzeniu budżetu – Tossato powiedział Tuttobici.

Chociaż zazwyczaj bywał pomocnikiem, to w długiej karierze Włoch wygrał dwa etapy Wielkich Tourów – podczas Giro d’Italia 2001 i Tour de France 2006. W ostatnim czasie był ważnym członkiem ekipy Tinkoff w wyścigach etapowych – osłaniał Alberto Contadora na płaskich odcinkach. Bliskie relacje z Księgowym nie wystarczyły jednak do podpisania umowy z Trek-Segafredo.

Chciałbym w inny sposób skończyć karierę. Mogłem odejść po Tour de France, ale namówili mnie do dalszej jazdy u boku Alberto. Teraz nic nie wyszło z rozmów z Trekiem, szczerze mówiąc nie wiem czemu. Liczyłem na kolejny sezon na najwyższym poziomie, ale teraz mamy listopad i niewiele wolnych miejsc.

Co ciekawe Tosatto powtarza, że nie chce kończyć kariery, ale jednocześnie przygotowuje się do życia po odejściu z peletonu. Uczęszcza na kurs dyrektora sportowego.

Jeśli na sezon 2017 nie podpiszę kontraktu, to chciałbym pomóc niektórym drużynom w ważnych wyścigach, ale bez podejmowania większych decyzji. Od 2018 roku chciałbym już być członkiem projektu, na pełny etat. Myślę o mocnej ekipie lub szkoleniu młodych kolarzy. Mógłbym skorzystać z doświadczenia, które zebrałem przez 20 lat kariery.