Fot. Trek-Segafredo

30-letni Amerykanin z drużyny Trek-Segafredo po finiszu ze zredukowanego peletonu wygrał piąty etap wyścigu Tour of Utah. Liderem pozostał Lachlan Morton (Jelly Belly). 

Piąta odsłona wyścigu to ostatnia szansa dla wytrzymałych sprinterów lub kolarzy specjalizujących się w wyścigach jednodniowych. Przed ostateczną batalią o klasyfikację generalną peleton pokonał 183 kilometry z Antelope Island State Park do Bountiful.

tour-of-utah-2016-stage-5-bountiful-1469993085

Ucieczkę dnia tworzyło jedenastu kolarzy, a spośród nich najwyżej sklasyfikowani byli Logan Owen (Axeon Hagens Berman) i Julien Bernard (Trek-Segafredo), którzy po czwartym etapie tracili do lidera wyścigu nieco ponad sześć minut.

Odjazd zaczął się dzielić na pierwszym podjeździe pod górską premię trzeciej kategorii – Bountiful Bench. Atak godny odnotowania wykonał Bernard, który samotnie wjechał na jej szczyt.

Bernard zdołał utrzymać się na czele wyścigu tylko do drugiego i zarazem ostatniego podjazdu pod Bountiful Bench. Natychmiast po jego złapaniu akcji ofensywnych próbowali inni kolarze z ucieczki, ale nikt nie dysponował wystarczającą ilością sił, by uzyskać przynajmniej taką przewagą, jaką podczas pierwszej wspinaczki miał Julien Bernard.

Wzajemnie szachowanie harcowników wykorzystał peleton, który niezależnie od tego prezentował determinację, by skasować ucieczkę. Ostatecznie losy etapu rozstrzygnął sprinterski finisz, który zwyciężył drugi na czwartym etapie Kiel Reijnen.

Wyniki piątego etapu:

1 REIJNEN Kiel TREK-SEGAFREDO 4:22:38 4:22:38
2 GEOGHEGAN HART Tao * AXEON HAGENS BERMAN 4:22:38 0:00:00
3 HOWES Alex CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING 4:22:38 0:00:00
4 TALANSKY Andrew CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING 4:22:38 0:00:00
5 JARAMILLO DIEZ Daniel Alexander UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 4:22:38 0:00:00
6 ROSSKOPF Joseph BMC RACING TEAM 4:22:38 0:00:00
7 TEUNS Dylan BMC RACING TEAM 4:22:38 0:00:00
8 MEGIAS LEAL Javier TEAM NOVO NORDISK 4:22:38 0:00:00
9 BRITTON Rob RALLY CYCLING 4:22:38 0:00:00
10 CUNEGO Damiano NIPPO-VINI FANTINI 4:22:38 0:00:00
11 CLARKE Jonathan UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 4:22:38 0:00:00
12 TANOVITCHII Nicolae LUPUS RACING TEAM 4:22:38 0:00:00
13 LOUBET Julien FORTUNEO-VITAL CONCEPT 4:22:38 0:00:00
14 EISENHART Taylor * BMC RACING TEAM 4:22:38 0:00:00
15 BUSCHE Matthew UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 4:22:38 0:00:00
16 FUMEAUX Jonathan IAM CYCLING 4:22:38 0:00:00
17 GESBERT Elie * FORTUNEO-VITAL CONCEPT 4:22:38 0:00:00
18 DIDIER Laurent TREK-SEGAFREDO 4:22:38 0:00:00
19 SQUIRE Robbie HOLOWESKO/CITADEL pb HINCAPIE 4:22:38 0:00:00
20 CHAVARRIA Joseph LUPUS RACING TEAM 4:22:38 0:00:00
21 ATAPUMA HURTADO Darwin BMC RACING TEAM 4:22:38 0:00:00
22 ACEVEDO COLLE Janier Alexis TEAM JAMIS 4:22:38 0:00:00
23 BRAJKOVIC Janez UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 4:22:38 0:00:00
24 DOMBROWSKI Joseph Lloyd CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING 4:22:38 0:00:00
25 HORNER Christopher LUPUS RACING TEAM 4:22:38 0:00:00
26 MORTON Lachlan David JELLY BELLY pb MAXXIS 4:22:38 0:00:00
27 DUNBAR Eddie * AXEON HAGENS BERMAN 4:22:38 0:00:00
28 STETINA Peter TREK-SEGAFREDO 4:22:38 0:00:00
29 HUFFMAN Evan RALLY CYCLING 4:22:38 0:00:00
30 BETTIOL Alberto CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING 4:22:50 0:00:12
31 MCCORMICK Hayden * ONE PRO CYCLING 4:23:05 0:00:27
32 COSTA Adrien * AXEON HAGENS BERMAN 4:23:05 …
33 SENNI Manuel BMC RACING TEAM 4:23:05 …
34 ZABEL Rick BMC RACING TEAM 4:23:05 …
35 WARBASSE Lawrence IAM CYCLING 4:23:05 …
36 SHELDON Taylor JELLY BELLY pb MAXXIS 4:23:05 …
37 POWLESS Neilson * AXEON HAGENS BERMAN 4:23:05 …
38 CARPENTER Robin HOLOWESKO/CITADEL pb HINCAPIE 4:23:05 …
39 BERNARD Julien TREK-SEGAFREDO 4:23:05 …
40 MORTON Angus JELLY BELLY pb MAXXIS 4:23:05 …
41 CANOLA Marco UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 4:23:05 …
42 KING Benjamin CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING 4:24:48 0:02:10
43 MCCABE Travis HOLOWESKO/CITADEL pb HINCAPIE 4:24:48 …
44 HORNBECK Jon HOLOWESKO/CITADEL pb HINCAPIE 4:24:48 …
45 BEYER Chad LUPUS RACING TEAM 4:24:48 …
46 ZOIDL Riccardo TREK-SEGAFREDO 4:24:48 …
47 BISOLTI Alessandro NIPPO-VINI FANTINI 4:24:48 …
48 JOYCE Colin * AXEON HAGENS BERMAN 4:24:48 …
49 TANNER David IAM CYCLING 4:24:48 …
50 HAEDO Lucas Sebastian TEAM JAMIS 4:27:09 0:04:31
51 JONES Christopher UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 4:27:09 …
52 DROUIN David * SILBER PRO CYCLING 4:27:25 0:04:47
53 CATAFORD Alexander SILBER PRO CYCLING 4:28:16 0:05:38
54 SANCHEZ VERGARA Brayan Stiven * TEAM JAMIS 4:28:16 …
55 LEDANOIS Kevin FORTUNEO-VITAL CONCEPT 4:28:16 …
56 MOSCA Jacopo TREK-SEGAFREDO 4:28:16 …
57 BAGIOLI Nicola * NIPPO-VINI FANTINI 4:28:16 …
58 PELLAUD Simon IAM CYCLING 4:29:29 0:06:51
59 LIENHARD Fabian BMC RACING TEAM 4:29:29 …
60 BOHLI Tom * BMC RACING TEAM 4:29:29 …
61 GAIMON Phillip CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING 4:29:29 …
62 JEANNES Matthieu LUPUS RACING TEAM 4:29:29 …
63 ORONTE Emerson RALLY CYCLING 4:29:29 …
64 EATON Daniel UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 4:29:29 …
65 OWEN Logan * AXEON HAGENS BERMAN 4:29:29 …
66 NEILANDS Krists * AXEON HAGENS BERMAN 4:29:29 …
67 LEWIS Bryan LUPUS RACING TEAM 4:31:30 0:08:52
68 MARCOTTE Eric TEAM JAMIS 4:31:30 …
69 ROMERO AMARAN Luis TEAM JAMIS 4:31:30 …
70 SMITH Dion ONE PRO CYCLING 4:31:30 …
71 MASBOURIAN Nicolas * SILBER PRO CYCLING 4:31:30 …
72 PERRY Benjamin * SILBER PRO CYCLING 4:31:30 …
73 AREGGER Marcel IAM CYCLING 4:31:30 …
74 ELLSAY Nigel * SILBER PRO CYCLING 4:31:30 …
75 COMPANIONI Ruben TEAM JAMIS 4:31:30 …
76 FILOSI Iuri NIPPO-VINI FANTINI 4:31:30 …
77 DE NEGRI Pierpaolo NIPPO-VINI FANTINI 4:31:30 …
78 VAUBOURZEIX Thomas LUPUS RACING TEAM 4:31:30 …
79 BRUN Frederic FORTUNEO-VITAL CONCEPT 4:31:30 …
80 MILLER Barry LUPUS RACING TEAM 4:31:30 …
81 BASSETT Stephen * TEAM JAMIS 4:31:30 …
82 PUTT Tanner UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 4:31:30 …
83 BIDEAU Jean-Marc FORTUNEO-VITAL CONCEPT 4:31:30 …
84 TRONET Steven FORTUNEO-VITAL CONCEPT 4:31:30 …
85 RATHE Jacob JELLY BELLY pb MAXXIS 4:31:30 …
86 MOUREY Francis FORTUNEO-VITAL CONCEPT 4:31:30 …
87 MURPHY Kyle TEAM JAMIS 4:31:30 …
88 GAONA VAZQUEZ David * NIPPO-VINI FANTINI 4:34:58 0:12:20
89 KRASILNIKAU Andrei HOLOWESKO/CITADEL pb HINCAPIE 4:35:03 0:12:25
90 FLAKSIS Andzs HOLOWESKO/CITADEL pb HINCAPIE 4:35:03 …
91 CHEYNE Jordan JELLY BELLY pb MAXXIS 4:36:50 0:14:12
92 CASTILLO SOTO Ulises Alfredo JELLY BELLY pb MAXXIS 4:37:09 0:14:31
93 BRAICO Alexandr JELLY BELLY pb MAXXIS 4:37:09 …
94 YOUNG Eric RALLY CYCLING 4:37:09 …
95 ALAFACI Eugenio TREK-SEGAFREDO 4:37:09 …
96 HANDLEY Richard ONE PRO CYCLING 4:37:09 …
97 NAUD Pierrick RALLY CYCLING 4:37:09 …
98 PATE Danny RALLY CYCLING 4:37:09 …
99 DIBBEN Jonathan * CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING 4:37:09 …
100 DE VOS Adam RALLY CYCLING 4:37:09 …
101 ORAM James ONE PRO CYCLING 4:37:09 …
102 DE KEIJZER Gerd * TEAM NOVO NORDISK 4:37:09 …
103 CLANCY Stephen TEAM NOVO NORDISK 4:37:09 …
104 LEWIS Joseph HOLOWESKO/CITADEL pb HINCAPIE 4:37:09 …
105 BERRY Joshua JELLY BELLY pb MAXXIS 4:37:09 …
106 DAL-CIN Matteo SILBER PRO CYCLING 4:37:09 …
107 ROTH Ryan SILBER PRO CYCLING 4:37:09 …
108 DAHL Kristofer SILBER PRO CYCLING 4:37:09

Klasyfikacja generalna po piątym etapie:

1 MORTON Lachlan David JELLY BELLY pb MAXXIS 19:17:18
2 TALANSKY Andrew CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING 0:00:09
3 COSTA Adrien * AXEON HAGENS BERMAN 0:00:34
4 ROSSKOPF Joseph BMC RACING TEAM 0:01:32
5 ATAPUMA HURTADO Darwin BMC RACING TEAM …
6 BRITTON Rob RALLY CYCLING …
7 EISENHART Taylor * BMC RACING TEAM 0:01:34
8 CARPENTER Robin HOLOWESKO/CITADEL pb HINCAPIE 0:02:11
9 REIJNEN Kiel TREK-SEGAFREDO 0:03:51
10 GEOGHEGAN HART Tao * AXEON HAGENS BERMAN 0:04:01
11 SQUIRE Robbie HOLOWESKO/CITADEL pb HINCAPIE 0:04:07
12 BRAJKOVIC Janez UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM …
13 CLARKE Jonathan UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM …
14 STETINA Peter TREK-SEGAFREDO …
15 DOMBROWSKI Joseph Lloyd CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING …
16 DIDIER Laurent TREK-SEGAFREDO …
17 POWLESS Neilson * AXEON HAGENS BERMAN 0:04:34
18 SENNI Manuel BMC RACING TEAM …
19 HOWES Alex CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING 0:06:03
20 TANOVITCHII Nicolae LUPUS RACING TEAM 0:06:04
21 DUNBAR Eddie * AXEON HAGENS BERMAN 0:06:06
22 LOUBET Julien FORTUNEO-VITAL CONCEPT 0:06:07
23 HORNER Christopher LUPUS RACING TEAM …
24 TEUNS Dylan BMC RACING TEAM …
25 BERNARD Julien TREK-SEGAFREDO 0:06:27
26 WARBASSE Lawrence IAM CYCLING 0:06:34
27 MORTON Angus JELLY BELLY pb MAXXIS …
28 BEYER Chad LUPUS RACING TEAM 0:08:17
29 CHAVARRIA Joseph LUPUS RACING TEAM 0:09:53
30 BUSCHE Matthew UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:09:59
31 GESBERT Elie * FORTUNEO-VITAL CONCEPT 0:10:10
32 MCCORMICK Hayden * ONE PRO CYCLING 0:10:20
33 HUFFMAN Evan RALLY CYCLING 0:11:20
34 KING Benjamin CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING 0:12:03
35 ZOIDL Riccardo TREK-SEGAFREDO 0:12:27
36 OWEN Logan * AXEON HAGENS BERMAN 0:12:54
37 ORONTE Emerson RALLY CYCLING 0:12:58
38 BISOLTI Alessandro NIPPO-VINI FANTINI 0:16:01
39 MOSCA Jacopo TREK-SEGAFREDO 0:17:00
40 JARAMILLO DIEZ Daniel Alexander UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:18:19
41 FUMEAUX Jonathan IAM CYCLING …
42 DROUIN David * SILBER PRO CYCLING 0:18:38
43 CANOLA Marco UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:18:46
44 SHELDON Taylor JELLY BELLY pb MAXXIS …
45 CUNEGO Damiano NIPPO-VINI FANTINI 0:18:56
46 ACEVEDO COLLE Janier Alexis TEAM JAMIS 0:19:18
47 PELLAUD Simon IAM CYCLING 0:20:29
48 MEGIAS LEAL Javier TEAM NOVO NORDISK 0:23:09
49 ZABEL Rick BMC RACING TEAM 0:23:32
50 SANCHEZ VERGARA Brayan Stiven * TEAM JAMIS 0:23:57
51 LEDANOIS Kevin FORTUNEO-VITAL CONCEPT 0:24:06
52 COMPANIONI Ruben TEAM JAMIS 0:25:00
53 MCCABE Travis HOLOWESKO/CITADEL pb HINCAPIE 0:25:05
54 JOYCE Colin * AXEON HAGENS BERMAN 0:25:13
55 TANNER David IAM CYCLING 0:25:19
56 HORNBECK Jon HOLOWESKO/CITADEL pb HINCAPIE …
57 CATAFORD Alexander SILBER PRO CYCLING 0:26:27
58 BIDEAU Jean-Marc FORTUNEO-VITAL CONCEPT 0:27:11
59 BAGIOLI Nicola * NIPPO-VINI FANTINI 0:29:24
60 BETTIOL Alberto CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING 0:29:27
61 JONES Christopher UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:30:06
62 LIENHARD Fabian BMC RACING TEAM 0:31:13
63 BASSETT Stephen * TEAM JAMIS 0:31:58
64 SMITH Dion ONE PRO CYCLING 0:32:01
65 RATHE Jacob JELLY BELLY pb MAXXIS …
66 LEWIS Bryan LUPUS RACING TEAM …
67 MILLER Barry LUPUS RACING TEAM …
68 BRUN Frederic FORTUNEO-VITAL CONCEPT 0:32:10
69 HAEDO Lucas Sebastian TEAM JAMIS 0:32:14
70 NEILANDS Krists * AXEON HAGENS BERMAN 0:32:33
71 AREGGER Marcel IAM CYCLING 0:32:46
72 ROMERO AMARAN Luis TEAM JAMIS 0:32:47
73 MOUREY Francis FORTUNEO-VITAL CONCEPT 0:34:09
74 BOHLI Tom * BMC RACING TEAM 0:35:01
75 FILOSI Iuri NIPPO-VINI FANTINI 0:35:04
76 BRAICO Alexandr JELLY BELLY pb MAXXIS 0:35:09
77 VAUBOURZEIX Thomas LUPUS RACING TEAM 0:35:42
78 EATON Daniel UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:35:53
79 KRASILNIKAU Andrei HOLOWESKO/CITADEL pb HINCAPIE 0:36:09
80 TRONET Steven FORTUNEO-VITAL CONCEPT 0:36:39
81 DE NEGRI Pierpaolo NIPPO-VINI FANTINI …
82 MARCOTTE Eric TEAM JAMIS …
83 PUTT Tanner UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:37:01
84 JEANNES Matthieu LUPUS RACING TEAM …
85 GAONA VAZQUEZ David * NIPPO-VINI FANTINI 0:37:07
86 DAHL Kristofer SILBER PRO CYCLING 0:37:29
87 CASTILLO SOTO Ulises Alfredo JELLY BELLY pb MAXXIS 0:37:40
88 DIBBEN Jonathan * CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING …
89 ROTH Ryan SILBER PRO CYCLING 0:38:35
90 ALAFACI Eugenio TREK-SEGAFREDO 0:38:38
91 FLAKSIS Andzs HOLOWESKO/CITADEL pb HINCAPIE 0:41:56
92 GAIMON Phillip CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING 0:42:34
93 NAUD Pierrick RALLY CYCLING 0:42:37
94 ORAM James ONE PRO CYCLING 0:43:07
95 HANDLEY Richard ONE PRO CYCLING …
96 MASBOURIAN Nicolas * SILBER PRO CYCLING 0:44:29
97 ELLSAY Nigel * SILBER PRO CYCLING 0:44:35
98 CHEYNE Jordan JELLY BELLY pb MAXXIS 0:45:02
99 BERRY Joshua JELLY BELLY pb MAXXIS 0:46:16
100 LEWIS Joseph HOLOWESKO/CITADEL pb HINCAPIE 0:49:44
101 PERRY Benjamin * SILBER PRO CYCLING 0:50:14
102 DAL-CIN Matteo SILBER PRO CYCLING 0:50:39
103 PATE Danny RALLY CYCLING 0:54:28
104 MURPHY Kyle TEAM JAMIS 0:56:37
105 CLANCY Stephen TEAM NOVO NORDISK 0:56:53
106 DE VOS Adam RALLY CYCLING 0:58:17
107 YOUNG Eric RALLY CYCLING 0:59:19
108 DE KEIJZER Gerd * TEAM NOVO NORDISK 1:02:59