Mer Nicei potwierdził, że kolarskie Mistrzostwa Europy, które w dniach 14-18 sierpnia miały się odbyć w Nicei, zostały odwołane z powodów bezpieczeństwa. 

Sytuacja w Nicei uległa drastycznej zmianie po ataku terrorystycznym, który miał miejsce w tym mieście 14 lipca, w dniu narodowego święta Francuzów obchodzonego w rocznicę zdobycia Bastylii – wydarzenia, które dało początek Francuskiej Rewolucji. Wówczas 31-letni Tunezyjczyk Mohamed Lahouaiej Bouhlel wjechał ciężarówką w tłum oglądający na Promenadzie Anglików pokaz sztucznych ogni. Zabił 85 osób i ranił ponad 300.

Kolarskie mistrzostwa Europy wymagałyby obecności bardzo dużej liczby służb bezpieczeństwa, a i to nie zagwarantowałoby bezpieczeństwa, w związku z czym impreza zostaje odwołana – powiedział mer Nicei Philippe Pradal w oficjalnym oświadczeniu.

Kolarskie mistrzostwa Europy zazwyczaj były zdominowane przez juniorów i kolarzy do dwudziestu trzech lat, ale  w tym roku start zapowiedzieli zawodnicy z elity, między innymi Vincenzo Nibali i Alberto Contador.

Po ataku na Promenadzie Anglików w Nicei odwołano wiele imprez masowych, odbywających się zwłaszcza na Francuskiej Riwierze. W piątek rano władze Lille ogłosiły, że nie odbędzie się coroczny pchli targ, będący największym tego typu wydarzeniem w Europie.