Tour de Pologne

Sebastian Druszkiewicz wygrał tegoroczny Tour de Pologne Amatorów. Panczenista, olimpijczyk z Vancouver i Soczi triumfował z czasem 58:33. Wśród Pań triumfowała Katarzyna Polakowska (Romet Racing Team). Mimo niezwykle trudnych warunków pogodowych w wyścigu wystartowało około półtora tysiąca kolarzy.

„Podziw dla wszystkich, którzy ukończyli wyścig. Nie było łatwo.” – powiedział na mecie zwycięzca, Sebastian Druszkiewicz.

Określenie „Nie było łatwo” to eufemizm, bo warunki na trasie były ekstremalne. Przenikliwe zimno i padający non stop deszcz w połączeniu z arcytrudną rundą królewskiego etapu Tour de Pologne były ogromnym wyzwaniem dla wszystkich.

„Osiem, dziewięć stopni, ściana deszczu, warunki były rzeczywiście bardzo trudne. Wszyscy jechali bardzo dojrzale i spokojnie. A już teraz podczas dekoracji widać mnóstwo uśmiechniętych twarzy. To dowód na to, że udział w Tour de Pologne Amatorów przynosi wiele radości.” – cieszył się Czesław Lang, który dystans pokonał w czasie 1:13:16 i zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Najszybszy ze wszystkich okazał się Sebastian Druszkiewicz (IN MOGILANY CYCLING TEAM), który dystans 31,8 km pokonał w wyśmienitym czasie 58:33.

„Śmiejemy się ze znajomymi, że wygrałem, bo było mi zbyt zimno w ręce, żeby hamować. Teraz właściwie codziennie jeżdżę na rowerze, bo dla mnie to 90 procent przygotowań do zimy. Sezon zimowy to łyżwiarstwo szybkie, a rower jest głównym elementem przygotowań.” – powiedział Druszkiewicz, który startował na zimowych igrzyskach olimpijskich w Vancouver i Soczi.

Drugie miejsce zajął Piotr Tomana (WLKS Krakus bbc CZAJA), 1:02:18, a trzecie Hubert Semczuk (MW INVEST GROUP), z czasem 1:02:59.

Wśród Pań najlepszy wynik uzyskała Katarzyna Polakowska z ekipy Romet Racing Team. Jej rezultat 1:16:18 to średnia 25.08 km/h na bardzo ciężkiej trasie w ekstremalnych warunkach pogodowych! Zwyciężczyni drugą na mecie Justynę Kogut (PENTEL) wyprzedziła o blisko 6 minut – 1:22:15. Trzecia była Magdalena Gregorczyk (Pacman Team), która czwartą Justynę Korzeniewską (KW PSP Gorzów Wielkopolski) wyprzedziła o zaledwie 5 sekund!

Kolarze wystartowali sprzed kompleksu BUKOVINA Resort o godzinie 9:40. Po starcie honorowym przejechali do Poronina, gdzie zaczęło się prawdziwe ściganie. Na trasie znalazły się dwa bardzo wymagające podjazdy – Ząb i Ściana BUKOVINA. Ale najbardziej we znaki dawały się chłód i deszcz.

„Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek kolarze Tour de Pologne Amatorów ścigali się w tak trudnych warunkach. Wszystkim, który dali radę, którzy wytrzymali, postanowili spróbować, należą się ogromne słowa uznania” – mówił spiker Tour de Pologne Dariusz Maląg.

Tym razem nie wynik, ale sam udział był największym powodem do satysfakcji. Sponsorem głównym Tour de Pologne Amatorów jest TAURON.

Pełne wyniki – tutaj