Dimension Data, globalna organizacja z rynku ICT, która przetwarza i analizuje dane pochodzące z urządzeń nowej generacji zamontowanych pod siodełkami kolarzy podczas Tour de France opublikowała dane uzyskane z analiz obejmujących pierwszych 9 etapów wyścigu.

Podczas 9 etapów wyścigu zespół techniczny Dimension Data korzystając ze specjalnej mobilnej ciężarówki jadącej w wyścigu przetworzył 59.70 milionów rekordów danych.

4 z 9 dotychczasowych etapów kończyły się sprinterskim finiszem. Pomimo, iż Mark Cavendish z drużyny Dimension Data wygrał trzy z nich to najszybszym zawodnikiem okazał się być Marcel Kittel (EQS), który uzyskał najwyższą prędkość ponad 74.27 km/h podczas etapu 6.

5h 59’ 54’’ to najdłuższy czas, jaki spędzili kolarze na swoich siodełkach. Miało to miejsce w trakcie etapu 3. Podczas etapu 7, 8 i 9 w Pirenejach, zawodnicy łącznie wspięli się na wysokość 9,000 metrów z najwolniejszą średnią prędkością na poszczególnych wzniesieniach od 13.6 km/h do 15.8 km/h.

Dane dotyczące kolarzy przetwarzane są w chmurze hybrydowej Dimension Data wykorzystującej ponad 100 wirtualnych serwerów, dostarczając usługi cloud w 99.999% ich dostępności. Inną technologiczną atrakcją są generowane przez 198 zawodników z 22 drużyn 42.000 punkty geoprzestrzenne i 75 milionów odczytów systemu GPS.

Adam Foster, Group Executive w firmie Dimension Data odpowiedzialny za Sports Practice powiedział:

Sensory telemetryczne nowej generacji zainstalowane pod siodełkiem każdego rowerzysty odpowiadające za przekazywanie danych na żywo gwarantują dziesięciokrotne zwiększenie zasięgu transmisji ze 100 metrów w 2015 roku do 1000 metrów w tym roku. Oznacza, że możemy opowiadać znacznie ciekawsze historie, umożliwiając nieosiągalny dotąd wgląd w wiele sportowych aspektów Tour de France widzom, dziennikarzom, miłośnikom kolarstwa i komentatorom.

Pozostałe statystyki:

  • 162.5 km (etap 7) – najkrótszy dystans pokonany jednego dnia

  • 237.5 km (etap 4) – najdłuższy dystans pokonany jednego dnia

  • 196.6 km – średni dystans pokonywany każdego dnia

  • 44.35 km/h – najwyższa średnia prędkość uzyskana podczas etapu (etap 1)

  • Lider wyścigu, Chris Froome, w trakcie 9 etapów uzyskał średnią prędkość na poziomie 39.67 km/h

  • Pierwszy raz w historii Tour de France wszyscy kolarze wystartowali na ósmym etapie;
  • Mark Cavendish wygrywając trzy etapy ani razu nie uzyskał najwyższej maksymalnej prędkości;

  • W kraksie na drugim etapie uczestniczyło 130 kolarzy;
  • Christopher Froome jadąc po wygraną na zjazdach z Col de Peyresourde uzyskał maksymalną prędkość 90.9km/h