Orica-Greenedge / greenedgecycling.com

Simon Yates (Orica – GreenEdge) został zawieszony na 4 miesiące po pozytywnym wyniku na obecność terbutaliny.

W oficjalnym oświadczeniu UCI możemy przeczytać:

“UCI ogłasza dziś, że Simon Yates został ukarany czteromiesięcznym zakazem startów za niezamierzone złamanie zasad antydopingowych. Do naruszenia przepisów doszło 12 marca 2016 roku.

Zgodnie z Zasadami Światowej Agencji Antydopingowej (WADC) i Zasadami Antydopingowymi UCI (ADR) zakaz zaczyna obowiązywać od dnia pobrania próbki do 11 lipca 2016. Sprawa została rozwiązana poprzez przyjęcie konsekwencji które zaproponowała WADC oraz ADR. UCI nie będzie podejmować dalszych działań.”

To oznacza, że Yates wypada z tegorocznego Tour de France. Środek na którym kolarz grupy Orica – GreenEdge został przyłapany to terbutalina. Brytyjczyk został przebadany podczas ostatniego etapu Paryż – Nicea, a sprawie nie pomogły nawet tłumaczenia lekarza grupy, który twierdził, że przypisał ten lek z powodów medycznych.

Grupa z Antypodów również wystosowała oficjalne stanowisko w tej sprawie:

“Simon otrzymał czteromiesięczny zakaz startów od UCI ze względu na błąd – nie posiadaliśmy wymaganego dokumentu który by zezwalał na zastosowanie leku, który jest potrzebny ze względu na jego astmę. Drużyna bierze pełną odpowiedzialność za tę sytuację i czekamy na powrót Simona do ścigania. To była niefortunna sytuacja, Yates nie ma prawa być za nią oskarżany. Cieszymy się, że sprawa została rozwiązana. Simon ciężko trenował i czekamy na niego w drugiej części sezonu i liczymy, że będzie mocnym punktem drużyny.”

Źródło: cyclingnews.com