Vuelta al Pais Vasco / itzulia.eus

Mistrz Olimpijski z Pekinu pięknie zaatakował na zjazdach i utrzymał przewagę nad końcowych metrach. Liderem wyścigu został Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo).

Czwartkowy etap ścigania w kraju Basków miał długość 165km, a do pokonania były ciężkie podjazdy. W końcówce czekała m.in. “ściana” o maksymalnym nachyleniu 28%!

Ucieczkę dnia stworzyło sześciu kolarzy – Angel Vicioso (Katusha), Carlos Verona (Etixx-Quickstep), Christophe Riblon (AG2R), Luis Angel Mate (Cofidis), Simone Petilli (Lampre-Merida) oraz Tim Wellens (Lotto-Soudal). Ich akcja skończyła się jednak na podjeździe pod Aia, gdzie nachylenie sięgało 28%. Tam też do akcji ruszyli faworyci – Sergio Henao (Team Sky), Alberto Contador (Tinkoff) i Nairo Quintana (Movistar). Problemy miał lider wyścigu Mikel Landa (Team Sky).

Ze szczytu do mety pozostawało zaledwie 15km, w większości zjazdów. Tam też ponownie swoich sił spróbował Verona, który zaatakował z grupki, w której znalazł się razem z Henao, Contadorem, Wellensem i Quintaną. Po kilku próbach na kontratak zdecydował się Wellens, do którego niedługo potem dojechał Mate. Z kolei trójkę faworytów dogonił rozciągnięty “peleton”.

Długie zjazdy to ciągłe przeciąganie liny pomiędzy grupą faworytów, a uciekającą trójką. Przed metą czekała jeszcze kilometrowa wspinaczka, na której ostatecznie zakończyła się przygoda Wellensa, Verony i Mate na czele. Jako pierwszy zaatakował Alberto Contador, któremu na koło usiadł Sergio Henao. Kiedy Kolumbijczyk i Hiszpan zaczęli się czarować do przodu wystrzelił Samuel Sanchez (BMC), który momentalnie stał się też faworytem etapu, gdyż do mety w większości prowadziły zjazdy.

Ostatnie 500m było płaskie, ale Mistrz Olimpijski z Pekinu zdołał utrzymać swoją przewagę i mógł cieszyć się z wygranej. Kilka metrów za nim po podium finiszowali Rui Costa (Lampre-Merida) i Warren Barguil (Giant-Alpecin). Nowym liderem został Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo), który skorzystał na słabości Mikela Landy.

Wyniki:

1º 41 SÁNCHEZ GONZALEZ, Samuel ESP BMC 4:13:12
2º 111 FARIA DA COSTA, Rui POR LAM m.t.
3º 161 BARGUIL, Warren FRA TGA m.t.
4º 78 VUILLERMOZ, Alexis FRA ALM m.t.
5º 12 HENAO MONTOYA, Sergio Luis COL SKY m.t.
6º 21 QUINTANA ROJAS, Nairo COL MOV m.t.
7º 51 CONTADOR VELASCO, Alberto ESP TNK m.t.
8º 178 KELDERMAN, Wilco NED TLJ m.t.
9º 65 CRADDOCK, Lawson USA CPT m.t.
10º 1 RODRIGUEZ OLIVER, Joaquin ESP KAT m.t.
11º 91 PINOT, Thibaut FRA FDJ m.t.
12º 38 YATES, Simon GBR OGE m.t.
13º 195 JEANNESSON, Arnold FRA COF m.t.
14º 171 GESINK, Robert NED TLJ m.t.
15º 95 REICHENBACH, Sebastien SUI FDJ m.t.
16º 197 MOLARD, Rudy FRA COF m.t.
17º 87 VERVAEKE, Louis BEL LTS m.t.
18º 133 DE PLUS, Laurens BEL EQS a 8
19º 75 LATOUR, Pierre-Roger FRA ALM a 8
20º 11 LANDA MEANA, Mikel ESP SKY a 8
21º 3 SPILAK, Simon SLO KAT a 8
22º 28 VISCONTI, Giovanni ITA MOV a 11
23º 106 PAUWELS, Serge BEL DDD a 13
24º 2 VAN DEN BROECK, Jurgen BEL KAT a 13
25º 121 MOLLEMA, Bauke NED TFS a 13
26º 191 NAVARRO GARCIA, Daniel ESP COF a 13
27º 42 ATAPUMA, Darwin COL BMC a 18
28º 151 ARU, Fabio ITA AST a 19
29º 155 LOPEZ MORENO, Miguel Angel COL AST a 19
30º 82 MONFORT, Maxime BEL LTS a 27
31º 117 POLANC, Jan SLO LAM a 39
32º 196 MATE MARDONES, Luis Angel ESP COF a 39
33º 181 BILBAO, Pello ESP CJR a 1:07
34º 77 RIBLON, Christophe FRA ALM a 1:17
35º 52 KREUZIGER, Roman CZE TNK a 1:17
36º 37 YATES, Adam GBR OGE a 1:17
37º 126 FELLINE, Fabio ITA TFS a 1:24
38º 27 MORENO FERNANDEZ, Daniel ESP MOV a 1:24
39º 62 SLAGTER, Tom Jelte NED CPT a 1:24
40º 123 SCHLECK, Frank LUX TFS a 1:48
41º 73 DUPONT, Hubert FRA ALM a 1:48
42º 83 ARMEE, Sander BEL LTS a 1:48
43º 116 PETILLI, Simone ITA LAM a 2:14
44º 31 ALBASINI, Michael SUI OGE a 2:26
45º 14 HENAO GOMEZ, Sebastian COL SKY a 2:35
46º 88 WELLENS, Tim BEL LTS a 2:46
47º 138 VERONA QUINTANILLA, Carlos ESP EQS a 2:46
48º 61 ROLLAND, Pierre FRA CPT a 2:49
49º 198 TURGIS, Anthony FRA COF a 2:52
50º 58 VALGREN, Michael DEN TNK a 4:52
51º 55 KISERLOVSKI, Robert CRO TNK a 4:52
52º 63 CARDOSO, Andre Fernando POR CPT a 4:52
53º 172 BATTAGLIN, Enrico ITA TLJ a 4:52
54º 194 EDET, Nicolas FRA COF a 4:52
55º 154 ZEITS, Andrey KAZ AST a 4:52
56º 167 OOMEN, Sam NED TGA a 4:52
57º 118 ULISSI, Diego ITA LAM a 4:52
58º 68 VILLELLA, Davide ITA CPT a 4:52
59º 157 SÁNCHEZ GIL, Luis León ESP AST a 4:52
60º 124 ZUBELDIA AGIRRE, Haimar ESP TFS a 7:26
61º 128 STETINA, Peter USA TFS a 7:26
62º 141 WYSS, Marcel SUI IAM a 7:26
63º 187 PRADES REVERTE, Eduard ESP CJR a 7:26
64º 184 FERRARI, Fabricio URU CJR a 7:26
65º 166 LUDVIGSSON, Fredrik SWE TGA a 7:26
66º 174 BOUWMAN, Koen NED TLJ a 7:26
67º 13 DEIGNAN, Philip IRL SKY a 7:26
68º 16 LOPEZ GARCIA, David ESP SKY a 7:26
69º 101 ANTON HERNANDEZ, Igor ESP DDD a 7:26
70º 112 CONTI, Valerio ITA LAM a 7:26
71º 177 MARTENS, Paul GER TLJ a 7:26
72º 176 LINDEMAN, Bertjan NED TLJ a 7:26
73º 164 GESCHKE, Simon GER TGA a 7:26
74º 98 VICHOT, Arthur FRA FDJ a 7:26
75º 76 MONTAGUTI, Matteo ITA ALM a 7:26
76º 96 ROUX, Anthony FRA FDJ a 7:26
77º 45 MOINARD, Amaël FRA BMC a 7:26
78º 5 CHERNETSKI, Sergei RUS KAT a 7:26
79º 8 VICIOSO ARCOS, Angel ESP KAT a 7:26
80º 47 VELITS, Peter SVK BMC a 11:10
81º 46 ROSSKOPF, Joseph USA BMC a 11:10
82º 125 DIDIER, Laurent LUX TFS a 11:10
83º 48 WYSS, Danilo SUI BMC a 11:10
84º 136 SERRY, Pieter BEL EQS a 11:10
85º 113 FARIA DA COSTA, Mario Jorge POR LAM a 11:10
86º 156 ROSA, Diego ITA AST a 11:10
87º 158 TIRALONGO, Paolo ITA AST a 11:10
88º 56 PETROV, Evgeny RUS TNK a 11:10
89º 7 SILIN, Egor RUS KAT a 11:10
90º 32 GERRANS, Simon AUS OGE a 11:10
91º 97 ROY, Jérémy FRA FDJ a 11:10
92º 17 NORDHAUG, Lars Petter NOR SKY a 11:10
93º 103 CUMMINGS, Stephen GBR DDD a 11:10
94º 93 MORABITO, Steve SUI FDJ a 11:10
95º 34 MEIER, Christian CAN OGE a 11:10
96º 67 WOODS, Michael CAN CPT a 11:10
97º 114 MORI, Manuele ITA LAM a 11:10
98º 43 CARUSO, Damiano ITA BMC a 11:10
99º 15 KIRYIENKA, Vasil BLR SKY a 11:10
100º 26 SUTHERLAND, Rory AUS MOV a 11:10
101º 192 SIMON, Julien FRA COF a 11:10
102º 64 CLARKE, Simon AUS CPT a 11:10
103º 175 CAMPENAERTS, Victor BEL TLJ a 11:10
104º 25 HERRADA LOPEZ, Jesús ESP MOV a 11:10
105º 193 BAGOT, Yohan FRA COF a 11:10
106º 35 PLAZA MOLINA, Rubén ESP OGE a 11:10
107º 71 BAKELANTS, Jan BEL ALM a 11:10
108º 152 CATALDO, Dario ITA AST a 11:10
109º 33 JUUL JENSEN, Christopher DEN OGE a 11:10
110º 81 GALLOPIN, Tony FRA LTS a 11:10
111º 86 VANENDERT, Jelle BEL LTS a 11:10
112º 131 MARTIN, Daniel IRL EQS a 13:20
113º 44 DILLIER, Silvan SUI BMC a 13:40
114º 132 BRAMBILLA, Gianluca ITA EQS a 13:40
115º 122 HESJEDAL, Ryder CAN TFS a 15:33
116º 148 WARBASSE, Lawrence USA IAM a 16:41
117º 143 DENIFL, Stefan AUT IAM a 16:41
118º 135 VERMOTE, Julien BEL EQS a 18:16
119º 36 TXURRUKA, Amets ESP OGE a 18:16
120º 104 FRAILE MATARRANZA, Omar ESP DDD a 18:16
121º 162 FRÖHLINGER, Johannes GER TGA a 18:16
122º 163 FAIRLY, Caleb USA TGA a 18:16
123º 142 CHEVRIER, Clément FRA IAM a 18:16
124º 92 BONNET, William FRA FDJ a 18:16
125º 146 AREGGER, Marcel SUI IAM a 18:16
126º 147 TANNER, David AUS IAM a 18:16
127º 108 TEKLEHAIMANOT, Daniel ERI DDD a 18:16
128º 182 GONÇALVES, Domingos POR CJR a 18:16
129º 183 BENITO DIAZ, Miguel Angel ESP CJR a 18:16
130º 107 VAN ZYL, Johan RSA DDD a 18:16
131º 186 MADRAZO RUIZ, Angel ESP CJR a 18:16
132º 168 SKJOESTAD LUNKE, Sindre NOR TGA a 18:16
133º 24 ANACONA GOMEZ, Winner COL MOV a 18:16
134º 66 HOWES, Alex USA CPT a 18:16
135º 6 RESTREPO, Jhonatan COL KAT a 18:16
136º 102 BERHANE, Natnael ERI DDD a 18:16
137º 4 BELKOV, Maxim RUS KAT a 18:16
138º 188 LASTRA MARTINEZ, Jonathan ESP CJR a 18:16
139º 18 ZANDIO ECHAIDE, Xabier ESP SKY a 18:16
140º 74 KADRI, Biel FRA ALM a 20:58
141º 105 DEBESAY, Mekseb ERI DDD a 20:58
142º 144 FUMEAUX, Jonathan SUI IAM a 20:58
143º 134 CONTRERAS, Rodrigo COL EQS a 20:58
144º 94 PINEAU, Cédric FRA FDJ a 20:58
145º 165 JONES, Carter USA TGA a 20:58
146º 145 LANG, Pirmin SUI IAM a 20:58

DNS / nie wystartowali
85 VAN DER SANDE, Tosh BEL LTS

DNF / nie ukończyli
57 TOSATTO, Matteo ITA TNK
127 REIJNEN, Kiel USA TFS
137 VELITS, Martin SVK EQS
173 BENNETT, George NZL TLJ
185 GONÇALVES, José POR CJR

Klasyfikacja generalna:

1    Wilco KELDERMAN    Netherlands    TLJ    17:52:48
2    Sergio Luis HENAO MONTOYA    Colombia    SKY    +4
3    Mikel LANDA MEANA    Spain    SKY    +7
4    Samuel SANCHEZ GONZALEZ    Spain    BMC    +8
5    Alberto CONTADOR VELASCO    Spain    TNK    +10
6    Thibaut PINOT    France    FDJ    +12
7    Rui Alberto FARIA DA COSTA    Portugal    LAM    +14
8    Nairo Alexander QUINTANA ROJAS    Colombia    MOV    +14
9    Robert GESINK    Netherlands    TLJ    +14
10    Sébastien REICHENBACH    Switzerland    FDJ    +14
11    Joaquin RODRIGUEZ OLIVER    Spain    KAT    +14
12    Louis VERVAEKE    Belgium    LTS    +14
13    Lawson CRADDOCK    United States    CPT    +21
14    Warren BARGUIL    France    TGA    +25
15    Arnold JEANNESSON    France    COF    +25
16    Simon SPILAK    Slovenia    KAT    +27
17    Alexis VUILLERMOZ    France    ALM    +32
18    Pierre-Roger LATOUR    France    ALM    +33
19    Bauke MOLLEMA    Netherlands    TFS    +38
20    Fabio ARU    Italy    AST    +40
21    Simon YATES    Great Britain    OGE    +51
22    Giovanni VISCONTI    Italy    MOV    +53
23    Rudy MOLARD    France    COF    +1:02
24    Daniel NAVARRO GARCIA    Spain    COF    +1:15
25    Jurgen VAN DEN BROECK    Belgium    KAT    +1:26
26    Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA    Spain    CJR    +1:43
27    Fabio FELLINE    Italy    TFS    +1:49
28    Miguel Angel LOPEZ MORENO    Colombia    AST    +2:13
29    Daniel MORENO FERNANDEZ    Spain    MOV    +2:21
30    Adam YATES    Great Britain    OGE    +2:33
31    Serge PAUWELS    Belgium    DDD    +2:48
32    Roman KREUZIGER    Czech Republic    TNK    +3:26
33    Laurens DE PLUS    Belgium    EQS    +4:04
34    Pierre ROLLAND    France    CPT    +4:05
35    Luis Angel MATE MARDONES    Spain    COF    +4:25
36    Frank SCHLECK    Luxembourg    TFS    +5:05
37    Tom Jelte SLAGTER    Netherlands    CPT    +5:18
38    Sebastian HENAO GOMEZ    Colombia    SKY    +5:47
39    Diego ULISSI    Italy    LAM    +6:16
40    Hubert DUPONT    France    ALM    +6:36
41    Carlos VERONA QUINTANILLA    Spain    EQS    +8:00
42    Darwin ATAPUMA HURTADO    Colombia    BMC    +8:15
43    Sam OOMEN    Netherlands    TGA    +8:49
44    Sergei CHERNETSKI    Russia    KAT    +9:20
45    Andre Fernando S. Martins CARDOSO    Portugal    CPT    +9:48
46    Luis Leon SANCHEZ GIL    Spain    AST    +9:49
47    Simone PETILLI    Italy    LAM    +9:51
48    Robert KISERLOVSKI    Croatia    TNK    +13:21
49    Maxime MONFORT    Belgium    LTS    +13:48
50    Diego ROSA    Italy    AST    +14:17
51    Stephen CUMMINGS    Great Britain    DDD    +14:32
52    Fredrik LUDVIGSSON    Sweden    TGA    +15:46
53    Tony GALLOPIN    France    LTS    +15:52
54    Jan BAKELANTS    Belgium    ALM    +15:55
55    Simon GERRANS    Australia    OGE    +16:12
56    Sander ARMEE    Belgium    LTS    +16:20
57    Enrico BATTAGLIN    Italy    TLJ    +17:12
58    Jan POLANC    Slovenia    LAM    +17:15
59    Gianluca BRAMBILLA    Italy    EQS    +17:26
60    Jelle VANENDERT    Belgium    LTS    +17:26
61    Yoann BAGOT    France    COF    +17:57
62    Simon CLARKE    Australia    CPT    +18:15
63    Angel VICIOSO ARCOS    Spain    KAT    +18:26
64    Michael WOODS    Canada    CPT    +19:15
65    Michael VALGREN    Denmark    TNK    +19:23
66    Igor ANTON HERNANDEZ    Spain    DDD    +19:38
67    Andrey ZEITS    Kazakhstan    AST    +19:58
68    Vasil KIRYIENKA    Belarus    SKY    +20:20
69    Matteo MONTAGUTI    Italy    ALM    +20:30
70    Daniel MARTIN    Ireland    EQS    +20:31
71    Pieter SERRY    Belgium    EQS    +20:34
72    Dario CATALDO    Italy    AST    +20:56
73    Jérémy ROY    France    FDJ    +21:44
74    Michael ALBASINI    Switzerland    OGE    +21:55
75    Davide VILLELLA    Italy    CPT    +22:20
76    Eduard PRADES REVERTE    Spain    CJR    +23:13
77    Haimar ZUBELDIA AGIRRE    Spain    TFS    +23:38
78    Philip DEIGNAN    Ireland    SKY    +23:47
79    Steve MORABITO    Switzerland    FDJ    +24:14
80    Damiano CARUSO    Italy    BMC    +25:00
81    Julien SIMON    France    COF    +25:19
82    Egor SILIN    Russia    KAT    +25:20
83    Valerio CONTI    Italy    LAM    +25:36
84    Paul MARTENS    Germany    TLJ    +26:15
85    Jesus HERRADA LOPEZ    Spain    MOV    +26:22
86    Koen BOUWMAN    Netherlands    TLJ    +26:53
87    Anthony TURGIS    France    COF    +28:00
88    Ryder HESJEDAL    Canada    TFS    +28:23
89    Simon GESCHKE    Germany    TGA    +28:24
90    Peter VELITS    Slovakia    BMC    +28:49
91    Danilo WYSS    Switzerland    BMC    +29:12
92    Arthur VICHOT    France    FDJ    +29:30
93    Natnael BERHANE    Eritrea    DDD    +31:29
94    Amaël MOINARD    France    BMC    +31:37
95    Fabricio FERRARI BARCELO    Uruguay    CJR    +31:53
96    Peter STETINA    United States    TFS    +31:57
97    Jonathan FUMEAUX    Switzerland    IAM    +32:05
98    Bertjan LINDEMAN    Netherlands    TLJ    +32:28
99    Paolo TIRALONGO    Italy    AST    +32:29
100    Anthony ROUX    France    FDJ    +33:07
101    Nicolas EDET    France    COF    +35:58
102    Christopher JUUL JENSEN    Denmark    OGE    +36:53
103    Rory SUTHERLAND    Australia    MOV    +37:36
104    Tim WELLENS    Belgium    LTS    +37:52
105    David LOPEZ GARCIA    Spain    SKY    +38:14
106    Laurent DIDIER    Luxembourg    TFS    +38:22
107    Christophe RIBLON    France    ALM    +39:16
108    Manuele MORI    Italy    LAM    +39:57
109    David TANNER    Australia    IAM    +39:58
110    Ruben PLAZA MOLINA    Spain    OGE    +40:11
111    Lawrence WARBASSE    United States    IAM    +40:20
112    Stefan DENIFL    Austria    IAM    +40:52
113    Joseph ROSSKOPF    United States    BMC    +41:09
114    Lars Petter NORDHAUG    Norway    SKY    +41:27
115    Silvan DILLIER    Switzerland    BMC    +42:27
116    Rodrigo CONTRERAS    Colombia    EQS    +44:56
117    Angel MADRAZO RUIZ    Spain    CJR    +46:09
118    Jhonatan RESTREPO    Colombia    KAT    +47:32
119    Christian MEIER    Canada    OGE    +47:37
120    Omar FRAILE MATARRANZ    Spain    DDD    +47:55
121    Marcel WYSS    Switzerland    IAM    +48:20
122    Johannes FRÖHLINGER    Germany    TGA    +48:44
123    Domingos ANDRÉ MACIEL GONÇALVES    Portugal    CJR    +49:05
124    Winner ANACONA GOMEZ    Colombia    MOV    +49:09
125    Daniel TEKLEHAIMANOT    Eritrea    DDD    +49:27
126    Mario Jorge FARIA DA COSTA    Portugal    LAM    +49:34
127    William BONNET    France    FDJ    +50:15
128    Alex HOWES    United States    CPT    +50:29
129    Johann VAN ZYL    South Africa    DDD    +50:53
130    Cédric PINEAU    France    FDJ    +51:03
131    Victor CAMPENAERTS    Belgium    TLJ    +51:12
132    Clement CHEVRIER    France    IAM    +52:06
133    Maxim BELKOV    Russia    KAT    +52:18
134    Evgeny PETROV    Russia    TNK    +54:11
135    Sindre SKJOESTAD LUNKE    Norway    TGA    +54:14
136    Amets TXURRUKA    Spain    OGE    +54:39
137    Xabier ZANDIO ECHAIDE    Spain    SKY    +54:43
138    Marcel AREGGER    Switzerland    IAM    +56:13
139    Carter JONES    United States    TGA    +56:28
140    Mekseb DEBESAY    Eritrea    DDD    +56:56
141    Miguel Angel BENITO DIEZ    Spain    CJR    +58:19
142    Jonathan LASTRA MARTINEZ    Spain    CJR    +1:03:39
143    Biel KADRI    France    ALM    +1:04:55
144    Pirmin LANG    Switzerland    IAM    +1:04:55
145    Caleb FAIRLY    United States    TGA    +1:08:20
146    Julien VERMOTE    Belgium    EQS    +1:08:37