Tirreno-Adriatico

Jazda indywidualna na czas kończąca rywalizację padła łupem Fabiana Cancellary (Trek-Segafredo). Michał Kwiatkowski (Team Sky) zajął ostatecznie ósme miejsce.

Kolarze ścigający się we Włoszech mieli do pokonania 10 050m po ulicach San Benedetto del Tronto. W nadmorskiej miejscowości wiał dość silny wiatr utrudniający rywalizację.

Pierwszym z faworytów, którzy pojawili się na trasie Johan Le Bon (FDJ). Francuz uzyskał znakomity czas 11:21. Gdy Tony Martin (Etixx-Quickstep) uzyskał czas gorszy o dwie sekundy, Maciej Bodnar (Tinkoff) o cztery, a Vasiliy Kiryienka (Team Sky) 7 sekund, to wydawało się, że Le Bon zmierza ku wygranej.

O 14:30 wystartował jednak Fabian Cancellara (Trek-Segafredo) i, jak się okazało, zdominował ten etap. Pokonał Le Bona o 13 sekund na 10km etapie, a na trasie dogonił dwóch przeciwników, którzy startowali przed nim. Co ciekawe Spartakus krygował się przed etapem, że raczej nie powalczy z powodu przeziębienia.

O wygraną w wyścigu miała walczyć ostatnia dziesiątka. Jako pierwszy z niej pojawił się Vincenzo Nibali (Astana) i uzyskał 11:34. Zaraz po “Rekinie” przyjechał Michał Kwiatkowski (Team Sky), którego rezultat 11:47 oznaczał spadek w klasyfikacji generalnej za Nibalego.

Roman Kreuziger (Tinkoff) również nie zachwycił i Vincenzo Nibali przesunął się o kolejną pozycję. Zaskakująco ładnie za to pojechał Sebastian Reichenbach (FDJ). 11:35 to jedynie sekunda straty do “Rekina” i pozycja wirtualnego zwycięzcy wyścigu! Również dobrze pojechał Thibaut Pinot i… zrównał się ze swoim kolegą z drużyny!

Gianluca Brambilla (Etixx-Quickstep) nie zachwycił i stracił ponad minutę do Cancellary mocno spadając w klasyfikacji generalnej. 11:41 to rezultat Boba Jungelsa (Etixx-Quickstep). To dało Luksemburczykowi pozycję lidera, sekundę przez kolarzami FDJ!

Peter Sagan (Tinkoff) pojechał fantastycznie, uzyskał 11:32 i został wirtualnym liderem z bardzo dużą przewagą nad Jungelsem. Słowak czekał na Zdenka Stybara (Etixx-Quickstep) i Grega van Avermaeta (BMC). Czech pojechał słabiutko i zaprzepaścił szansę na końcowy triumf.

Belg uzyskał 11:39 i wygrał o sekundę klasyfikację generalną!

TOP10:

1. Fabian Cancellara (Trek-Segafredo) 11:08
2. Johan Le Bon (FDJ) +13″
3. Tony Martin (Etixx-Quickstep) +15″
4. Alex Dowsett (Movistar) +15″
5. Thomas Leezer (LottoNL-Jumbo) +16″
6. Maciej Bodnar (Tinkoff) +17″
7. Alexandre Geniez (FDJ) +18″
8. Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) +19″
9. Vasil Kiryienka (Team Sky) +20″
10. Damiano Caruso (BMC) +22″

TOP10 klasyfikacji generalnej:
1. Greg van Avermaet (BMC)
2. Peter Sagan (Tinkoff) +1″
3. Bob Jungels (Etixx-Quickstep) +23″
4. Sebastien Reichenbach (FDJ) +24″
5. Thibaut Pinot (FDJ) +24″
6. Vincenzo Nibali (Astana) +29″
7. Zdenek Stybar (Etixx-Quickstep) +33″
8. Michał Kwiatkowski (Team Sky) +39″
9. Bauke Mollema (Trek-Segafredo) +45″
10. Roman Kreuziger (Tinkoff) +48″