Strade Bianche Women

Włoski “klasyk” będzie historycznym wydarzeniem dla całego peletonu piękniejszej połowy kolarstwa.

Women’s WorldTour został wprowadzony od obecnego sezonu przez UCI. Cykl ma być podobny do tego, w którym uczestniczą mężczyźni i skupiać zarówno wyścigi klasyczne jak i etapowe.

Pod przewodnictwem Briana Cooksona postanowiliśmy wyrównać poziom kobiecego i męskiego kolarstwa. W mniej niż trzy lata stworzyliśmy UCI Women’s WorldTour. Drużyny, cyklistki oraz organizatorzy są za, a fani będą mogli oglądać najlepsze zawodniczki na całym świecie.

WorldTour zastąpi poprzedni cykl – Puchar Świata, na który składało się 10 wyścigów jednodniowych. Zamiast tego w najważniejszej kategorii znalazło się 17 klasycznych i etapowych wyścigów, które sumują się na 35 dni ścigania. Oprócz wygranych w pojedynczych wydarzeniach, cyklistki walczą o tytuł w rankingu WorldTour – indywidualnym, poniżej 23 lat oraz drużynowym.

Wśród 17 wyścigów znalazły się cztery wyścigi etapowe – Tour of Chongming Island, Tour of California, Aviva Women’s Tour w Wielkiej Brytanii oraz Giro Donne we Włoszech. Do tego dochodzą znane z Pucharu Świata Flèche Wallonne, GP Plouay, Tour of Flanders, Open de Suede Vargarda (wyścig ze startu wspólnego i drużynowa czasówka), Ronde van Drenthe, Trofeo Alfredo Binda oraz Philadelphia Classic. Nowymi wyścigami są Strade Bianche, Gandawa-Wevelgem, La Course by Le Tour de France, La Madrid Challenge oraz Prudential RideLondon.

W stosunku do zeszłego roku liczba dni wyścigowych wzrasta o 60%. UCI osiągnęła to dzięki podobnemu zabiegowi jak w męskim WorldTour – organizatorzy wyścigów muszą zaprosić 15 najlepszych ekip rankingu światowego kobiet w przypadku wyścigów klasycznych oraz 20 drużyn w wyścigach etapowych.

Inauguracja cyklu nastąpi już piątego marca we Włoszech. Strade Bianche na trasie wokół Sieny odbędzie się drugi raz. W zeszłym roku najlepsza była Megan Guarnier (Boels-Dolmans), która wyprzedziła późniejszą mistrzynię świata Lizzie Armitstead (Boels-Dolmans) i Elisę Longo-Borghini (Wiggle-Honda). Znakomite szóste miejsce zajęła wtedy Katarzyna Niewiadoma (Rabobank-Liv).

W tym roku na starcie zobaczymy najlepsze cyklistki świata, a wśród nich Polki – Katarzyna Pawłowska (Boels-Dolmans), Katarzyna Niewiadoma (Rabobank-Liv), mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini) oraz Eugenia Bujak i Anna Plichta (BTC City Ljubljana).