W weekend, w Pabianicach miała miejsce wyjątkowa, ogólnopolska konferencja kolarska – “Zostań swoim trenerem”. 

Miejsce wybrano nieprzypadkowo, samo centrum Polski, tak aby każdy bez problemu, sprawnie dojechał do najpiękniejszego budynku w Pabianicach – hotelu Fabryka Wełny.

Zostań swoim trenerem10

To tam spotkało się prawie dwustu uczestników konferencji, którzy mogli dowiedzieć się jak zaplanować swój trening, aby osiągnąć zamierzony cel, jak się regenerować, jak monitorować pracę swojego organizmu, jakiego rodzaju badania warto robić, co jeść i jak planować swoją dietę.

Głównym prelegentem był kolarz, którego nikomu nie trzeba przedstawiać – Bartosz Huzarski. “Huzar” kompleksowo i arcyciekawie opowiadał o tym w jaki sposób przygotować się do sezonu. Mówił nie tylko o planowaniu treningów, ale podpowiedział jak przygotować się do różnych rodzajów wyścigów.

Wyścig wygrywa się w zimie, baza treningowa plus kontrola organizmu to podstawa sukcesu” – mówił Bartek.

Zostań swoim trenerem2

Przekazał także jakże cenną wiedzę dotyczącą treningu z pomiarem mocy oraz tętnem. To co mówił popierał swoim doświadczeniem zdobytym w ciągu kilkunastu lat w zawodowym peletonie, a na potwierdzenie pokazywał konkretne przykłady ze swoich wyścigów.

“Od sześciu lat trenuję z pomiarem mocy, to narzędzie perfekcyjne, które zawsze nam powie prawdę. Dziś nie wyobrażam sobie treningu bez pomiaru mocy” – mówił dwukrotny uczestnik Tour de France.

Mogliśmy dowiedzieć się także o kulisach funkcjonowania grupy zawodowej. Bartek wszystkie powyższe informacje podawał w sposób przystępny, na luzie, z uśmiechem, z ogromną przyjemnością się go słuchało.

Z kolei Piotr Kosielski, lekarz współpracujący m.in. z CCC Sprandi Polkowice szczegółowo omówił jak należy monitorować swój organizm, jakie badania warto zrobić, jak je interpretować aby osiągnąć zamierzony cel.

Jakub Czaja, dietetyk ActiveJet Team doradzał jak się odżywiać w poszczególnych okresach przygotowań do sezonu oraz w jego trakcie. Co jeść, pić przed w trakcie i po wyścigu.

Dominik Omiotek, fizjoterapeuta specjalizujący się w pracy z kolarzami, współorganizator konferencji zajął się rolą nowoczesnej fizjoterapii w przygotowaniach do sezonu. A tak podsumował pierwszą i pewnie nie ostatnią konferencję:

“Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom i prelegentom za udział i zaangażowanie na konferencji. Wiedza prelegentów oraz dociekliwość uczestników przerosła najśmielsze oczekiwania. Dzięki temu zostaliśmy zainspirowani do dalszego rozwoju projektu. Mamy nadzieję, że spotkamy się na kolejnych konferencjach i zgrupowaniach które będziemy organizować. Było nam niezmiernie miło Was gościć.”

Zostań swoim trenerem12

Dziennikarze Eurosportu, Tomasz Jaroński i Adam Probosz w swoim wystąpieniu przybliżyli kulisy pracy i komentowania wyścigów w największej kolarskiej telewizji w Polsce.

Zostań swoim trenerem16

A tak konferencję podsumowuje jeden z uczestników, Marek Lorenowicz:

“Ostatnie dwa dni w Pabianicach to była świetna okazja do tego by porozmawiać o najważniejszych elementach treningu kolarskiego. Bogate w wiedzę, ale też w ciekawe spotkania, bo przecież uczestnikami konferencji, oprócz amatorów jak ja sam, byli specjaliści medycyny sportowej, żywienia, fizjoterapii, czołowi dziennikarze kolarstwa oraz oczywiście profesjonalni zawodnicy z Bartkiem Huzarskim na czele.

Na pewno część poruszanych zagadnień nie była nowością, ale dobrze czasem wrócić do podstaw. Myślę jednak, że kwintesencją kongresu było tych kilka nowości, które wzbudziły szczególne emocje. Kilka z nich przysprzało o nie mały zawrót głowy. Do tej pory pewnie część technik fizjoterapii i regeneracji wydaje się niektórym nieprawdopodobna. To dowodzi tego, jak ważne są takie imprezy i że warto je organizować. Za to także organizatorom zasłużone ‘chapeau bas’ oraz za to, że oprócz emocji, każdy mógł znaleźć na konferencji coś dla siebie. My znaleźliśmy.

Z Pabianic wyjechaliśmy z głowami pełnymi przemyśleń i pomysłów na nowy sezon startowy i na okres przygotowawczy, który na dobre chyba trzeba uznać za otwarty. Zatem udanych treningów i startów, bo czyż wyścigów nie wygrywa się w zimie?”

Jako patron medialny mieliśmy okazję uczestniczyć w tej niezwykle ciekawej, mamy nadzieję nie pierwszej i nie ostatniej  konferencji.