Chloe Dygert powtórzyła sukces z jazdy indywidualnej na czas i po solowej akcji zwyciężyła także w wyścigu ze startu wspólnego! Świetny wyścig pojechała Agnieszka Skalniak, która zdołała zafiniszować po długiej ucieczce i zdobyła brązowy medal!

Juniorki miały do pokonania 4 pętle trasy w Richmond co łącznie dało dystans 65 kilometrów. Na linii startu było pochmurnie i zgodnie z zapowiedziami meteorologów zapowiadało się na deszcz.

Mocne tempo od startu spowodowało, że po pierwszym okrążeniu grupa zasadnicza liczyła około 50 zawodniczek, ale żadnej z nich nie udało się zyskać większej przewagi. Na początku drugiej pętli ataku próbowała Rosjanka Ksenia Tcymbaliuk wraz z reprezentantką gospodarzy Emmą White. Duet zyskał niewielką przewagę, ale dość szybko peleton skasował tę akcję.

Kolejna akcja okazała się dużo bardziej skuteczna. Czwórka zawodniczek wśród których znalazła się Agnieszka Skalniak. Z naszą reprezentantką do odjazdu zabrała się ponownie White wraz z koleżanką z reprezentacji Chloe Dygert. Kwartet uzupełniła reprezentantka Francji Juliette Labous.

Po godzinie i 18 minutach czołowa czwórka przekroczyła linię mety trzeciego okrążenia i na ostatnie 16 kilometrów ruszyły z przewagą niecałej minuty. Przewaga liczebna Amerykanek w ucieczce dawała im spore pole do manewru. Pierwszą z opcji próbowała wykorzystać Dygert i zaatakowała samotnie zyskując kilkanaście sekund przewagi nad pozostałą trójką.

Peleton dowodzony przez Włoszki był coraz bliżej dogonienia pozostałej trójki z ucieczki, a Dygert sukcesywnie powiększała przewagę, która na 10 kilometrów przed metą wynosiła już ponad minutę nad goniącą trójką. Wjeżdżając po raz ostatni na szczyt Libby Hill tylko katastrofa mogła odebrać młodej Amerykance drugi złoty medal na tych mistrzostwach. W tym miejscu grupka Agnieszki Skalniak wciąż utrzymywała około 20 sekund przewagi nad peletonem.

Gdy Dygert powoli mogła cieszyć się z końcowego sukcesu za jej plecami od nowa rozpoczęła się walka o srebrny medal, bo z sił opadła Francuzka Labous.. Ku uciesze miejscowych kibiców Chloe Dygert z dużą przewagą przekroczyła linię mety wygrywając swój drugi tytuł mistrzyni świata. Zawodniczki z ucieczki nie dały jednak za wygraną i rozegrały między sobą walkę o srebrny i brązowy medal. Agnieszka Skalniak zdobyła brązowy medal nieznacznie przegrywając srebro z drugą z Amerykanek – Emmą White.

  1. Chloe Dygert USA
  2. Emma White USA +1.23
  3. Agnieszka Skalniak POL +1.28
  4. Yumi Kajihara JPN +1.41
  5. Susanne Andersen NOR +1.41

Foto: velo101.com