Elisa Longo Borghini powtórzyła sukces z trzeciego etapu i wygrała piąty etap La Route de France. Włoszka z grupy Wiggle – Honda nie dała szans rywalkom na podjeździe pod La Planche de Belles Filles.

Ciężki podjazd na sam koniec etapu zapowiadał ogromne emocje. Przez pierwsze 40 kilometrów peleton jechał razem, aż w końcu na atak zdecydowała się Ana Covrig (BePink). Rumunka została jednak doścignięta w połowie podjazdu pod Cote de Cheveres, a peleton zaczął rozpadać się na małe grupy.

Górską premię wygrała Longo Borghini, a po chwili Włoszka zerwała pozostałe zawodniczki i ruszyła samotnie w stronę ostatniego podjazdu. U podnóża La Planche de Belle Filles kolarka Wiggle – Honda miała 20 sekund przewagi nad Claudią Lichtenberg (Liv – Plantur). Po kilku kilometrach wspinaczki przewaga wzrosła do ponad minuty i stało się jasne, że nikt nie dogoni Longo Borghini. Ponad minutę po Włoszce na mecie zameldowała się czterdziestoletnia Amber Neben, która w końcówce wyprzedziła zmęczoną Lichtenberg.

Tym razem w ścisłej czołówce zabrakło Eugenii Bujak.

Top 5

1. Longo Borghini

2. Neben

3. Lichtenberg

4. Riabchenko

5. Taylor