Johan Le Bon (FDJ) triumfował na piątym etapie Eneco Tour. Nowym liderem został Wilco Kelderman (Lotto – Jumbo).

Nic nie ujmując poprzednim etapom to właśnie dziś w Eneco Tour miało rozpocząć się prawdziwe ściganie. Na kolarzy czekała “wersja uproszczona Amstel Gold Race” na której musieli się 23. razy zmierzyć z krótkimi, ale ciężkimi podjazdami. Etap prowadził z Riemst do Sittard-Geleen i liczył niespełna 180 kilometrów.

eneco 5 etap

W pierwszą akcję zaczepną zabrali się Dylan van Baarle (Team Cannondale – Garmin) i Johan Le Bon (FDJ). Peleton na 35 kilometrów przed metą miał jeszcze ponad trzy minuty straty. Na złotym kilometrze o sekundy z peletonu walczył przede wszystkim Philippe Gilbert (BMC Racing Team).

Około 30 kilometrów przed metą zaczęło się totalne oberwanie chmury co zwiększyło szanse uciekinierów na triumf. Z każdym kolejnym podjazdem następowała selekcja w dużej grupie. Na czele kręcili przede wszystkim kolarze BMC i Lotto – Soudal. Jednak współpraca wśród liderów nie układała się i na 8 kilometrów przed metą uciekająca dwójka miała ponad minutę przewagi!

Z tyłu utworzyła się pięcioosobowa grupka, w której byli: Tim Wellens i Andre Greipel (obaj Lotto – Soudal), Wilco Kelderman (Lotto – Jumbo), Magnus Cort (Orica GreenEDGE) i Georg Preidler (Team Giant – Alpecin).

2300 metrów przed metą z czołowej dwójki zaatakował Le Bon.,ale van Baarle doścignął go na ostatnim kilometrze. Więcej sił zachował Le Bon i to ona mógł cieszyć się z fantastycznego zwycięstwa. Trzecie miejsce wywalczył Magnus Cort.

Nowym liderem został Wilco Kelderman (Lotto – Jumbo).

Wyniki piątego etapu:

1 Johan LE BON FRA FDJ 4:13:50
2 Dylan VAN BAARLE NED TCG +0
3 Magnus Cort NIELSEN DEN OGE +9
4 Tim WELLENS BEL LTS +9
5 Wilco KELDERMAN NED TLJ +9
6 André GREIPEL GER LTS +11
7 Georg PREIDLER AUT TGA +15
8 Tiesj BENOOT BEL LTS +27
9 Philippe GILBERT BEL BMC +27
10 Lars BOOM NED AST +27
11 Moreno HOFLAND NED TLJ +27
12 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV +27
13 Julian ALAPHILIPPE FRA EQS +27
14 Greg VAN AVERMAET BEL BMC +27
15 Marco MARCATO ITA WGG +27
16 Reto HOLLENSTEIN SUI IAM +27
17 Jos VAN EMDEN NED TLJ +27
18 Fabio FELLINE ITA TFR +27
19 Oliver NAESEN BEL TSV +27
20 Viacheslav KUZNETSOV RUS KAT +27
21 Niki TERPSTRA NED EQS +27
22 Heinrich HAUSSLER AUS IAM +27
23 Michael VALGREN DEN TCS +27
24 Björn LEUKEMANS BEL WGG +27
25 Huub DUYN NED ROP +27
26 Andriy GRIVKO UKR AST +27
27 Jan BAKELANTS BEL ALM +27
28 Zico WAEYTENS BEL TGA +27
29 Nikias ARNDT GER TGA +27
30 Manuel QUINZIATO ITA BMC +27
31 Tom Jelte SLAGTER NED TCG +27
32 Tim KERKHOF NED ROP +27
33 Alexey LUTSENKO KAZ AST +27
34 Thomas SPRENGERS BEL TSV +27
35 Lars Petter NORDHAUG NOR SKY +27
36 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +27
37 Michael ROGERS AUS TCS +27
38 Jelle WALLAYS BEL TSV +27
39 Nikolas MAES BEL EQS +27
40 Yves LAMPAERT BEL EQS +27
41 Victor CAMPENAERTS BEL TSV +27
42 Christopher JUUL JENSEN DEN TCS +27
43 Jens DEBUSSCHERE BEL LTS +27
44 Jens KEUKELEIRE BEL OGE +27
45 Gijs VAN HOECKE BEL TSV +27
46 Dries DEVENYNS BEL IAM +27
47 Jasper STUYVEN BEL TFR +1:01
48 Danilo WYSS SUI BMC +1:05
49 Tom BOONEN BEL EQS +1:05
50 Ramunas NAVARDAUSKAS LTU TCG +1:17
51 Cédric PINEAU FRA FDJ +1:36
52 Matthias BRANDLE AUT IAM +1:36
53 Roy CURVERS NED TGA +1:36
54 Frederik VEUCHELEN BEL WGG +1:36
55 Jean-Pierre DRUCKER LUX BMC +1:36
56 Jonas VANGENECHTEN BEL IAM +1:42
57 Alberto BETTIOL ITA TCG +1:42
58 Boy VAN POPPEL NED TFR +2:46
59 Ruslan TLEUBAYEV KAZ AST +2:46
60 Dayer Uberney QUINTANA ROJAS COL MOV +2:46
61 Jasha SÜTTERLIN GER MOV +6:48
62 Marcel SIEBERG GER LTS +6:48
63 Fabio SABATINI ITA EQS +6:48
64 Loic VLIEGEN BEL BMC +6:48
65 Michael HEPBURN AUS OGE +6:48
66 Frederik BACKAERT BEL WGG +6:48
67 Edward THEUNS BEL TSV +6:48
68 Laurens DE VREESE BEL AST +6:48
69 Dylan GROENEWEGEN NED ROP +6:48
70 Manuele MORI ITA LAM +6:48
71 Berden DE VRIES NED ROP +6:48
72 Diego ULISSI ITA LAM +6:48
73 Maarten WYNANTS BEL TLJ +6:48
74 Thomas LEEZER NED TLJ +6:48
75 Luka PIBERNIK SLO LAM +6:48
76 Danny VAN POPPEL NED TFR +6:48
77 Marcel AREGGER SUI IAM +6:48
78 Jan POLANC SLO LAM +6:48
79 Simon SPILAK SLO KAT +6:48
80 Francis MOUREY FRA FDJ +6:48
81 Mickael DELAGE FRA FDJ +6:48
82 Arnaud DEMARE FRA FDJ +6:48
83 Dmitriy GRUZDEV KAZ AST +6:48
84 Stig BROECKX BEL LTS +6:48
85 Enrique SANZ ESP MOV +6:48
86 Enrico GASPAROTTO ITA WGG +6:48
87 Bernhard EISEL AUT SKY +6:48
88 David TANNER AUS IAM +6:48
89 Rick ZABEL GER BMC +7:22
90 Lasse Norman HANSEN DEN TCG +8:05
91 Lieuwe WESTRA NED AST +8:05
92 Johnny HOOGERLAND NED ROP +8:05
93 Tobias LUDVIGSSON SWE TGA +8:05
94 Maxime DANIEL FRA ALM +8:05
95 Aleksejs SARAMOTINS LAT IAM +8:05
96 Nikolay TRUSOV RUS TCS +8:05
97 Evgeny PETROV RUS TCS +8:05
98 Adam BLYTHE GBR OGE +8:05
99 Jurgen ROELANDTS BEL LTS +8:05
100 Stijn VANDENBERGH BEL EQS +8:05
101 Simon GESCHKE GER TGA +8:05
102 Martin VELITS SVK EQS +8:05
103 Danny PATE USA SKY +8:05
104 Jérôme BAUGNIES BEL WGG +8:05
105 Preben VAN HECKE BEL TSV +8:14
106 Sacha MODOLO ITA LAM +10:18
107 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM +10:18
108 Jesper ASSELMAN NED ROP +12:43
109 Wesley KREDER NED ROP +12:43
110 Kristijan KOREN SLO TCG +12:43
111 Jens MOURIS NED OGE +12:43
112 Jacopo GUARNIERI ITA KAT +12:43
113 Alan MARANGONI ITA TCG +12:43
114 André LOOIJ NED ROP +12:43
115 Vladimir ISAYCHEV RUS KAT +12:43
116 Greg HENDERSON NZL LTS +12:43
117 Nathan EARLE AUS SKY +12:43
118 Andrew FENN GBR SKY +12:43
119 Patrick GRETSCH GER ALM +12:43
120 Roy JANS BEL WGG +12:43
121 Christopher SUTTON AUS SKY +12:43
122 Ben GASTAUER LUX ALM +12:43
123 Hayden ROULSTON NZL TFR +12:43
124 Ian STANNARD GBR SKY +12:43
125 Chad HAGA USA TGA +12:43
126 Pavel BRUTT RUS TCS +12:43
127 Manuele BOARO ITA TCS +12:43
128 Filippo POZZATO ITA LAM +12:43
129 Giacomo NIZZOLO ITA TFR +12:43
130 Marco COLEDAN ITA TFR +12:43
131 Rudiger SELIG GER KAT +12:43
132 Elia VIVIANI ITA SKY +12:43
133 Andrea GUARDINI ITA AST +12:43
134 Juan Jose LOBATO DEL VALLE ESP MOV +12:43
135 Robert WAGNER GER TLJ +12:43
136 Nico DENZ GER ALM +12:43
137 Adriano MALORI ITA MOV +12:43
138 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV +12:43
139 Sébastien TURGOT FRA ALM +12:43
140 Damien GAUDIN FRA ALM +12:43
141 Hugo HOULE CAN ALM +12:43
142 Maarten TJALLINGII NED TLJ +12:43
143 Rick FLENS NED TLJ +12:43
144 Alexander PORSEV RUS KAT +12:43
145 Svein TUFT CAN OGE +12:43
146 Leigh HOWARD AUS OGE +12:43
147 Roberto FERRARI ITA LAM +12:43
DNF Sam BEWLEY NZL OGE
DNF Nathan HAAS AUS TCG
DNF Eugenio ALAFACI ITA TFR
DNS Gatis SMUKULIS LAT KAT
DNS Yoann OFFREDO FRA FDJ

Klasyfikacja generalna po piątym etapie:
1 Wilco KELDERMAN NED TLJ 16:44:13
2 Dylan VAN BAARLE NED TCG +1
3 Johan LE BON FRA FDJ +8
4 Jos VAN EMDEN NED TLJ +13
5 Tim WELLENS BEL LTS +19
6 Lars BOOM NED AST +20
7 Greg VAN AVERMAET BEL BMC +26
8 Manuel QUINZIATO ITA BMC +29
9 Philippe GILBERT BEL BMC +29
10 Michael ROGERS AUS TCS +34
11 Fabio FELLINE ITA TFR +36
12 Andriy GRIVKO UKR AST +41
13 Reto HOLLENSTEIN SUI IAM +43
14 Victor CAMPENAERTS BEL TSV +45
15 Nikias ARNDT GER TGA +47
16 Michael VALGREN DEN TCS +48
17 Christopher JUUL JENSEN DEN TCS +48
18 Georg PREIDLER AUT TGA +48
19 Dries DEVENYNS BEL IAM +51
20 Julian ALAPHILIPPE FRA EQS +54
21 Yves LAMPAERT BEL EQS +57
22 Gijs VAN HOECKE BEL TSV +59
23 Magnus Cort NIELSEN DEN OGE +1:00
24 Tiesj BENOOT BEL LTS +1:00
25 Tom Jelte SLAGTER NED TCG +1:09
26 Jan BAKELANTS BEL ALM +1:10
27 Heinrich HAUSSLER AUS IAM +1:11
28 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +1:17
29 Viacheslav KUZNETSOV RUS KAT +1:17
30 Jelle WALLAYS BEL TSV +1:18
31 Alexey LUTSENKO KAZ AST +1:20
32 André GREIPEL GER LTS +1:21
33 Moreno HOFLAND NED TLJ +1:21
34 Jens KEUKELEIRE BEL OGE +1:22
35 Lars Petter NORDHAUG NOR SKY +1:28
36 Huub DUYN NED ROP +1:28
37 Ramunas NAVARDAUSKAS LTU TCG +1:30
38 Marco MARCATO ITA WGG +1:31
39 Matthias BRANDLE AUT IAM +1:33
40 Jens DEBUSSCHERE BEL LTS +1:34
41 Zico WAEYTENS BEL TGA +1:37
42 Niki TERPSTRA NED EQS +1:39
43 Tom BOONEN BEL EQS +1:45
44 Oliver NAESEN BEL TSV +1:45
45 Thomas SPRENGERS BEL TSV +1:53
46 Jasper STUYVEN BEL TFR +1:55
47 Björn LEUKEMANS BEL WGG +1:57
48 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV +2:00
49 Danilo WYSS SUI BMC +2:02
50 Jean-Pierre DRUCKER LUX BMC +2:08
51 Nikolas MAES BEL EQS +2:10
52 Alberto BETTIOL ITA TCG +2:17
53 Tim KERKHOF NED ROP +2:28
54 Roy CURVERS NED TGA +2:58
55 Frederik VEUCHELEN BEL WGG +2:59
56 Cédric PINEAU FRA FDJ +3:10
57 Jonas VANGENECHTEN BEL IAM +3:14
58 Boy VAN POPPEL NED TFR +3:28
59 Ruslan TLEUBAYEV KAZ AST +4:17
60 Dayer Uberney QUINTANA ROJAS COL MOV +4:38
61 Michael HEPBURN AUS OGE +6:55
62 Simon SPILAK SLO KAT +7:19
63 Diego ULISSI ITA LAM +7:21
64 Berden DE VRIES NED ROP +7:22
65 Jasha SÜTTERLIN GER MOV +7:29
66 Arnaud DEMARE FRA FDJ +7:33
67 Danny VAN POPPEL NED TFR +7:37
68 Thomas LEEZER NED TLJ +7:38
69 Loic VLIEGEN BEL BMC +7:46
70 Maarten WYNANTS BEL TLJ +7:51
71 Edward THEUNS BEL TSV +7:53
72 Mickael DELAGE FRA FDJ +7:54
73 Enrico GASPAROTTO ITA WGG +7:55
74 Jan POLANC SLO LAM +7:57
75 Marcel AREGGER SUI IAM +7:58
76 Marcel SIEBERG GER LTS +7:59
77 Laurens DE VREESE BEL AST +8:01
78 David TANNER AUS IAM +8:02
79 Frederik BACKAERT BEL WGG +8:12
80 Dylan GROENEWEGEN NED ROP +8:16
81 Fabio SABATINI ITA EQS +8:23
82 Rick ZABEL GER BMC +8:24
83 Francis MOUREY FRA FDJ +8:25
84 Luka PIBERNIK SLO LAM +8:29
85 Danny PATE USA SKY +8:31
86 Manuele MORI ITA LAM +8:32
87 Lieuwe WESTRA NED AST +8:36
88 Aleksejs SARAMOTINS LAT IAM +8:37
89 Simon GESCHKE GER TGA +8:37
90 Enrique SANZ ESP MOV +8:43
91 Lasse Norman HANSEN DEN TCG +8:44
92 Stijn VANDENBERGH BEL EQS +9:01
93 Tobias LUDVIGSSON SWE TGA +9:10
94 Martin VELITS SVK EQS +9:12
95 Evgeny PETROV RUS TCS +9:23
96 Nikolay TRUSOV RUS TCS +9:24
97 Johnny HOOGERLAND NED ROP +9:26
98 Maxime DANIEL FRA ALM +9:33
99 Jurgen ROELANDTS BEL LTS +9:37
100 Jérôme BAUGNIES BEL WGG +9:51
101 Preben VAN HECKE BEL TSV +9:55
102 Bernhard EISEL AUT SKY +10:01
103 Adam BLYTHE GBR OGE +10:12
104 Dmitriy GRUZDEV KAZ AST +10:29
105 Sacha MODOLO ITA LAM +11:51
106 Adriano MALORI ITA MOV +12:36
107 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM +12:53
108 Rick FLENS NED TLJ +12:54
109 Svein TUFT CAN OGE +13:03
110 Chad HAGA USA TGA +13:11
111 Damien GAUDIN FRA ALM +13:13
112 Manuele BOARO ITA TCS +13:15
113 Pavel BRUTT RUS TCS +13:20
114 Vladimir ISAYCHEV RUS KAT +13:22
115 Patrick GRETSCH GER ALM +13:22
116 Filippo POZZATO ITA LAM +13:26
117 Hayden ROULSTON NZL TFR +13:30
118 Alan MARANGONI ITA TCG +13:32
119 Maarten TJALLINGII NED TLJ +13:34
120 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV +13:35
121 Giacomo NIZZOLO ITA TFR +13:37
122 Hugo HOULE CAN ALM +13:38
123 Andrew FENN GBR SKY +13:43
124 Kristijan KOREN SLO TCG +13:44
125 Elia VIVIANI ITA SKY +13:45
126 Ian STANNARD GBR SKY +13:45
127 Jesper ASSELMAN NED ROP +13:46
128 Sébastien TURGOT FRA ALM +13:51
129 Juan Jose LOBATO DEL VALLE ESP MOV +13:54
130 Ben GASTAUER LUX ALM +14:14
131 Nico DENZ GER ALM +14:17
132 Roy JANS BEL WGG +14:18
133 Alexander PORSEV RUS KAT +14:19
134 Rudiger SELIG GER KAT +14:29
135 Jacopo GUARNIERI ITA KAT +14:32
136 Greg HENDERSON NZL LTS +14:34
137 André LOOIJ NED ROP +14:38
138 Andrea GUARDINI ITA AST +14:44
139 Christopher SUTTON AUS SKY +15:04
140 Roberto FERRARI ITA LAM +15:05
141 Marco COLEDAN ITA TFR +15:27
142 Wesley KREDER NED ROP +16:48
143 Stig BROECKX BEL LTS +16:58
144 Jens MOURIS NED OGE +17:09
145 Robert WAGNER GER TLJ +17:14
146 Nathan EARLE AUS SKY +18:19
147 Leigh HOWARD AUS OGE +22:39