Francuz odniósł swoje drugie zwycięstwo w Circuit Cycliste Sarthe – Pays de la Loire. Klasyfikacja generalna padła łupem Ramunasa Navardauskasa (Cannondale-Garmin).

Piątkowy, ostatni etap miał długość 178.5km i prowadził z Epau do Le Lude. Jeszcze przed startem z wyścigu wycofali się Sebastien Turgot (AG2R La Mondiale), Enrico Gasparotto (Wanty Gobert), Kevin Van Melsen (Wanty Gobert) oraz Romain Lemarchand (Cult Energy). To oznaczało, że peleton stworzy 90 kolarzy.

Organizatorzy przewidzieli trzy premie lotne (km 79.6, 144.5 oraz 161.5) oraz trzy premie górskie (km 31.9, 52.8 oraz 63.6). Całość kończyło 6 rund wokół Lude o długości 8.5km.

Pierwsi swoich sił w ucieczce spróbowali Sergei Tvetcov (Androni Giocatolli) oraz Pieter Jacobs (Top Sport Vlaanderen-Baloise). Dwójka uzyskała jednak maksymalnie tylko 2’25 przewagi nad peletonem, który trzymał bezpieczny dystans do uciekinierów. Około 35km po starcie doszło do nieprzyjemnego zdarzenia. Anthony Roux (FDJ) oraz Jay McCarthy (Tinkoff Saxo, posiadacz niebieskiej koszulki) wyrazili swoje różnice zdań za pomocą pięści i zostali zdyskwalifikowani.

Za trzecią premią górską, około 70km po starcie, do Rosjanina i Belga doskoczył Etienne Van Empel (Team Roompot). 100km przed metą przewaga trójki osiągnęła 2’50. Pogoń w głównej grupie wspólnie organizowały ekipa lidera – Tinkoff Saxo oraz drużyna trzeciego w klasyfikacji Ramunasa Navardauskasa – Cannondale-Garmin. 42km przed metą z ucieczki odpadł Tvetcov, a pozostali musieli uznać wyższość rozpędzonego peletonu 5km dalej.

Druga i trzecia premia górska padły łupem Ramunasa Navardauskasa, który następnie razem z Tiago Machado utworzył nową akcję. Bonifikaty uzyskane na premiach pozwoliły Litwinowi wyskoczyć na pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej.

W międzyczasie dotychczasowy lider, Manuele Boaro, złapał gumę i musiał przeżyć kilka chwil nerwów goniąc peleton. 3km przed metą udało się wrócić do głównej grupy, która przed sobą wciąż miała groźną dwójkę. Litwin i Portugalczyk zostali jednak wchłonięci kilometr przed metą, a o wygranej rozstrzygnął sprint, w którym najlepszy okazał się Nacer Bouhanni. Żółtą koszulkę zgarnął Navardauskas, sekundę przed Boaro!

Wyniki piątego etapu:

1 BOUHANNI Nacer COFIDIS, solutions crédits FRA les 178,5 km en 4h11’56” (moy. 42,511 km/h)
2 TCATEVICH Aleksei KATUSHA TEAM RUS
3 DUMOULIN Samuel AG2R LA MONDIALE FRA
4 HUREL Tony TEAM EUROPCAR FRA
5 DUQUE Leonardo Fabio COLOMBIA COL
6 FONSECA Armindo BRETAGNE – Séché Environnement FRA
7 NAVARDAUSKAS Ramunas TEAM CANNONDALE GARMIN LTU
8 KREDER Raymond TEAM ROOMPOT NED
9 BAKELANTS Jan AG2R LA MONDIALE BEL
10 BYSTROM Sven Erik * KATUSHA TEAM NOR
11 ARASHIRO Yukiya TEAM EUROPCAR JPN
12 DOWNING Russell Cult Energy Pro Cycling GBR
13 SANZ Enrique TEAM MOVISTAR ESP
14 HAAS Nathan TEAM CANNONDALE GARMIN AUS
15 HIVERT Jonathan BRETAGNE – Séché Environnement FRA
16 SPRENGERS Thomas TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL
17 VICHOT Arthur FDJ FRA
18 GULDHAMMER Rasmus Cult Energy Pro Cycling DEN
19 HERRADA LOPEZ Jesus TEAM MOVISTAR ESP
20 SOUPE Geoffrey COFIDIS, solutions crédits FRA
21 BENFATTO Marco ANDRONI GIOCATTOLI ITA
22 CUMMINGS Stephen MTN-Qhubeka GBR
23 BERHANE Natnael MTN-Qhubeka ERI
24 DELAPLACE Anthony BRETAGNE – Séché Environnement FRA
25 MANZIN Lorrenzo * FDJ FRA
26 MALORI Adriano TEAM MOVISTAR ITA
27 LAMMERTINK Maurits TEAM ROOMPOT NED
28 BOARO Manuele TINKOFF SAXO ITA
29 VAN OVERBERGHE Arthur TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL
30 VINTHER Troels Ronning Cult Energy Pro Cycling DEN
31 MACHADO Tiago KATUSHA TEAM POR
32 JACOBS Pieter TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL
33 JAUREGUI Quentin * AG2R LA MONDIALE FRA
34 AVILA VANEGAS Edwin Alcibiades COLOMBIA COL
35 KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi * MTN-Qhubeka ERI
36 FEDRIGO Pierrick BRETAGNE – Séché Environnement FRA
37 GRETSCH Patrick AG2R LA MONDIALE GER
38 STORTONI Simone ANDRONI GIOCATTOLI ITA
39 VAUGRENARD Benoît FDJ FRA 6.
40 GESLIN Anthony FDJ FRA 6.
41 KREDER Michel TEAM ROOMPOT NED 6.
42 VAN HECKE Preben TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL 6.
43 PICHON Laurent FDJ FRA 6.
44 TALIANI Alessio ANDRONI GIOCATTOLI ITA 6.
45 RAMIREZ BOTERO Carlos Mario * COLOMBIA COL 6.
46 BOUDAT Thomas * TEAM EUROPCAR FRA 6.
47 ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR FRA 6.
48 DE TIER Floris * TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL 6.
49 KING Benjamin TEAM CANNONDALE GARMIN USA 6.
50 GADRET John TEAM MOVISTAR FRA 6.
51 MINNAARD Marinus Cornelis WANTY – GROUPE GOBERT NED 6.
52 DE GREEF Francis WANTY – GROUPE GOBERT BEL 6.
53 SARMIENTO TUNARROSA Cayetano Jo COLOMBIA COL 6.
54 VALENCIA Juan Pablo COLOMBIA COL 6.
55 MEINTJES Louis * MTN-Qhubeka RSA 6.
56 MATE MARDONES Luis Angel COFIDIS, solutions crédits ESP 6.
57 JANSE VAN RENSBURG Jacques MTN-Qhubeka RSA 6.
58 VAN ZYL Johann * MTN-Qhubeka RSA 6.
59 GERARD Arnaud BRETAGNE – Séché Environnement FRA 6.
60 HOWES Alex TEAM CANNONDALE GARMIN USA 6.
61 KOLAR Michal * TINKOFF SAXO SVK 6.
62 GALVIZ Carlos ANDRONI GIOCATTOLI VEN 12.
63 MAGER Christian * Cult Energy Pro Cycling GER 12.
64 LAPORTE Christophe * COFIDIS, solutions crédits FRA 12.
65 VALGREN Michael * TINKOFF SAXO DEN 20.
66 HELVEN Sander TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL 51.
67 PICHOT Alexandre TEAM EUROPCAR FRA 51.
68 HONIG Reinier TEAM ROOMPOT NED 51.
69 VOECKLER Thomas TEAM EUROPCAR FRA 51.
70 KOZONCHUK Dmitrii KATUSHA TEAM RUS 1:26.
71 TERPSTRA Mike TEAM ROOMPOT NED 1:41.
72 BETTIOL Alberto * TEAM CANNONDALE GARMIN ITA 1:47.
73 GHYSELINCK Jan WANTY – GROUPE GOBERT BEL 1:47.
74 DOWSETT Alex TEAM MOVISTAR GBR 3:29.
75 HANSEN Jesper TINKOFF SAXO DEN 4:20.
76 ROLLIN Dominique COFIDIS, solutions crédits CAN 4:20.
77 LARSSON Gustav Cult Energy Pro Cycling SWE 4:42.
78 SUTHERLAND Rory TEAM MOVISTAR AUS 4:42.
79 SAGAN Juraj TINKOFF SAXO SVK 6:22.
80 ISAYCHEV Vladimir KATUSHA TEAM RUS 10:45.
81 VAN EMPEL Etienne * TEAM ROOMPOT NED 11:07.
82 EBSEN John Kronborg ANDRONI GIOCATTOLI DEN 28:07.
83 TVETCOV Serghei ANDRONI GIOCATTOLI ROU 28:07.

Nie przystąpili do etapu:
GASPAROTTO Enrico
VAN MELSEN Kevin
LEMARCHAND Romain

Wycofali się:
MOSER Moreno
JARRIER Benoit
CHETOUT Loïc *
DE TROYER Tim
MOLANO Sebastian

Dyskwalifikacja (za bójkę):
ROUX Anthony
MCCARTHY Jay *

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 NAVARDAUSKAS Ramunas TEAM CANNONDALE GARMIN LTU les 647,7 km en 15h47’13” (moy. 41,038 km/h)
2 BOARO Manuele TINKOFF SAXO ITA 1.
3 MALORI Adriano TEAM MOVISTAR ITA 4.
4 MACHADO Tiago KATUSHA TEAM POR 7.
5 HAAS Nathan TEAM CANNONDALE GARMIN AUS 9.
6 CUMMINGS Stephen MTN-Qhubeka GBR 12.
7 BAKELANTS Jan AG2R LA MONDIALE BEL 20.
8 VICHOT Arthur FDJ FRA 21.
9 FEDRIGO Pierrick BRETAGNE – Séché Environnement FRA 24.
10 TCATEVICH Aleksei KATUSHA TEAM RUS 26.
11 ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR FRA 27.
12 HIVERT Jonathan BRETAGNE – Séché Environnement FRA 28.
13 BYSTROM Sven Erik * KATUSHA TEAM NOR 32.
14 DELAPLACE Anthony BRETAGNE – Séché Environnement FRA 36.
15 GULDHAMMER Rasmus Cult Energy Pro Cycling DEN 42.
16 ARASHIRO Yukiya TEAM EUROPCAR JPN 43.
17 STORTONI Simone ANDRONI GIOCATTOLI ITA 43.
18 HERRADA LOPEZ Jesus TEAM MOVISTAR ESP 47.
19 DUQUE Leonardo Fabio COLOMBIA COL 48.
20 PICHON Laurent FDJ FRA 49.
21 LAMMERTINK Maurits TEAM ROOMPOT NED 50.
22 MEINTJES Louis * MTN-Qhubeka RSA 59.
23 KREDER Michel TEAM ROOMPOT NED 1:01.
24 KING Benjamin TEAM CANNONDALE GARMIN USA 1:05.
25 VALGREN Michael * TINKOFF SAXO DEN 1:09.
26 KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi * MTN-Qhubeka ERI 1:11.
27 DE GREEF Francis WANTY – GROUPE GOBERT BEL 1:20.
28 BERHANE Natnael MTN-Qhubeka ERI 1:21.
29 DE TIER Floris * TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL 1:35.
30 VAN ZYL Johann * MTN-Qhubeka RSA 1:39.
31 GRETSCH Patrick AG2R LA MONDIALE GER 1:42.
32 VOECKLER Thomas TEAM EUROPCAR FRA 1:46.
33 JACOBS Pieter TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL 1:46.
34 VAN HECKE Preben TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL 1:56.
35 GESLIN Anthony FDJ FRA 1:57.
36 VAN OVERBERGHE Arthur TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL 2:00.
37 FONSECA Armindo BRETAGNE – Séché Environnement FRA 2:12.
38 MAGER Christian * Cult Energy Pro Cycling GER 2:30.
39 VALENCIA Juan Pablo COLOMBIA COL 3:08.
40 BETTIOL Alberto * TEAM CANNONDALE GARMIN ITA 3:31.
41 KOZONCHUK Dmitrii KATUSHA TEAM RUS 3:33.
42 MATE MARDONES Luis Angel COFIDIS, solutions crédits ESP 3:40.
43 GERARD Arnaud BRETAGNE – Séché Environnement FRA 4:05.
44 VAUGRENARD Benoît FDJ FRA 4:09.
45 BOUDAT Thomas * TEAM EUROPCAR FRA 5:09.
46 MINNAARD Marinus Cornelis WANTY – GROUPE GOBERT NED 5:29.
47 GADRET John TEAM MOVISTAR FRA 6:28.
48 HOWES Alex TEAM CANNONDALE GARMIN USA 6:57.
49 TERPSTRA Mike TEAM ROOMPOT NED 7:15.
50 JANSE VAN RENSBURG Jacques MTN-Qhubeka RSA 7:27.
51 TALIANI Alessio ANDRONI GIOCATTOLI ITA 9:06.
52 HUREL Tony TEAM EUROPCAR FRA 9:53.
53 SARMIENTO TUNARROSA Cayetano Jo COLOMBIA COL 10:11.
54 PICHOT Alexandre TEAM EUROPCAR FRA 10:40.
55 JAUREGUI Quentin * AG2R LA MONDIALE FRA 11:01.
56 GHYSELINCK Jan WANTY – GROUPE GOBERT BEL 12:49.
57 DUMOULIN Samuel AG2R LA MONDIALE FRA 13:05.
58 VINTHER Troels Ronning Cult Energy Pro Cycling DEN 13:29.
59 KREDER Raymond TEAM ROOMPOT NED 13:30.
60 SPRENGERS Thomas TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL 13:35.
61 LARSSON Gustav Cult Energy Pro Cycling SWE 13:41.
62 DOWNING Russell Cult Energy Pro Cycling GBR 13:43.
63 GALVIZ Carlos ANDRONI GIOCATTOLI VEN 13:55.
64 HELVEN Sander TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL 14:17.
65 LAPORTE Christophe * COFIDIS, solutions crédits FRA 16:02.
66 BOUHANNI Nacer COFIDIS, solutions crédits FRA 16:12.
67 SOUPE Geoffrey COFIDIS, solutions crédits FRA 16:20.
68 AVILA VANEGAS Edwin Alcibiades COLOMBIA COL 16:22.
69 HANSEN Jesper TINKOFF SAXO DEN 17:51.
70 MANZIN Lorrenzo * FDJ FRA 19:16.
71 KOLAR Michal * TINKOFF SAXO SVK 19:20.
72 SANZ Enrique TEAM MOVISTAR ESP 19:23.
73 BENFATTO Marco ANDRONI GIOCATTOLI ITA 19:35.
74 HONIG Reinier TEAM ROOMPOT NED 20:08.
75 VAN EMPEL Etienne * TEAM ROOMPOT NED 20:32.
76 RAMIREZ BOTERO Carlos Mario * COLOMBIA COL 21:46.
77 ISAYCHEV Vladimir KATUSHA TEAM RUS 21:54.
78 ROLLIN Dominique COFIDIS, solutions crédits CAN 24:34.
79 DOWSETT Alex TEAM MOVISTAR GBR 25:05.
80 SAGAN Juraj TINKOFF SAXO SVK 25:49.
81 SUTHERLAND Rory TEAM MOVISTAR AUS 30:37.
82 TVETCOV Serghei ANDRONI GIOCATTOLI ROU 47:12.
83 EBSEN John Kronborg ANDRONI GIOCATTOLI DEN 54:07.

 

Michał Kapusta

Foto: Marie Greneche (Twitter)