Już w najbliższą niedzielę odbędzie się Ślężański Mnich w Sobótce, czyli wyścig otwierający kolarski sezon w naszym kraju! Na starcie wszystkie kategorie wiekowe oraz wyścig dla amatorów – Tauron Lang Team Race.

Ten kto w Sobótce nie wystartuje, ten sezonu nie rozpoczął – mówił na prezentacji wyścigu Przemysław Bednarek, główny organizator zawodów w Sobótce. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami, bowiem świetna trasa i prawdziwie kolarska atmosfera, to dwa kluczowe atrybuty zawodów. Sobótka już od kilkunastu lat jest pierwszym sprawdzianem formy dla polskich kolarzy szosowych. Na starcie najlepsze grupy w kraju i kilka zagranicznych teamów.

Przed rokiem w gronie elity mężczyzn najlepszy był Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), a wśród Pań wygrała Litwinka Daiva Tusalite (Forno d’Asalo Astute).

Z wyścigu elity przeprowadzimy tekstową relację na żywo. Już dziś zapraszamy!

W dniu wyścigu – 12 kwietnia, odbędzie się kolejna uroczystość odsłonięcia tablic w Alei Sław Kolarstwa. Tym razem zaprezentujemy Państwu sławy polskiego kolarstwa torowego. Zaproszenia do Alei przyjęli olimpijczycy i medaliści mistrzostw świata: Benedykt Kocot, Janusz Kotliński, Ryszard Konkolewski, Zbigniew Płatek, Andrzej Sikorski. Odsłonięta zostanie również tablica pierwszych polskich olimpijczyków, drużyny torowców medalistów z Paryża w 1924 roku. Kolejnym wychowankiem klubu z Sobótki który będzie miał swoje miejsce w Alei Sław Kolarstwa będzie również torowiec Roman Bronowicki.

Dla kibiców imprezy towarzyszące m.in.: wystawy sprzętu i akcesoriów kolarskich, stoiska sponsorów, obficie zaopatrzony bufet i oczywiście bogaty program artystyczny.

Trasa:

glowna1425288200085027700

 

Profil:

slezanskimnich

 

Wszystkie wyścigi rozgrywane będą na tej samej trasie. Runda bardzo dobrze znana jest przez wszystkich kolarzy, bowiem Ślężański Mnich od wielu lat rozgrywany jest w podobnej formie. Okrążenie składa się z selektywnych 17 kilometrów.

Już kilkaset metrów po starcie rozpoczyna się pierwszy podjazd pod Strzegomiany. Około kilometrowe wzniesienie charakteryzuje się najczęściej czołowym wiatrem. Po szybkim odcinku w dół i przejeździe przez Będkowice, czas na odbicie w lewo i podjazd pod Sulistrowice. Jest to największa trudność na trasie Ślężańskiego Mnicha i Tauron Lang Team Race. Asfalt pnie się do góry przez nieco ponad 2 kilometry. W środkowej fazie czeka najtrudniejszy fragment z chwilowym nachyleniem 12 %. Ostatnie 500 metrów jest zdecydowanie bardziej łagodne niż wcześniejszy odcinek podjazdu.

Na szczycie na wszystkich uczestników czeka zakręt w lewo i szybki zjazd przez Przemiłów do Księgnic Małych. Jest to najniebezpieczniejszy moment na trasie, który zakończony jest ostrym zakrętem w prawo.

Kolejny element trasy wyścigu w Sobótce to przejazd przez Księgnice. Nienajlepszy asfalt, który prowadzi lekko w dół do miejscowości Świątniki.

Po ostrym zakręcie w lewo czeka bardzo ważny odcinek prowadzący do Sobótki. To właśnie na tej prostej drodze, najmocniej wieje wiatr (najczęściej z lewej strony). Wydaje się, że droga jest płaska, ale w rzeczywistości cały czas lekko prowadzi pod górę.

Po wjeździe do Sobótki krótki zjazd, zakręt w lewo i finałowa prosta prowadząca lekko pod górę. Na tym odcinku najczęściej wieje w twarz.

Dystanse:
(start 12:00)
junior mł. 3×17 km = 51 km
kobiety open /elita. juniorki/ 4×17 km = 68 km
młodzik 2×17 km = 34 km
juniorki młodsze 2×17 km = 34 km
młodziczki 1×17 km = 17 km
(start 14:00)
elita 7×17 km = 119 km
junior 4×17 km = 68 km

Tauron Lang Team Race dla amatorów (start o 9:00):

mini 2×17 km = 34 km
maxi 4×17 km = 68 km

Lista zgłoszonych zawodników tutaj

Tauron Lang Team Race:

Zdecydowaliśmy się na organizację cyklu wyścigów szosowych w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na imprezy dla amatorów, właśnie na szosie. To impreza na której początkujący sympatycy rowerów, mogą poczuć się jak zawodowcy. Cała otoczka i organizacja niczym nieróżniąca się od Tour de Pologne sprawi, że amatorzy dostaną szansę ścigania się w bezpiecznych warunkach i prawdziwie sportowej atmosferze– mówił na prezentacji cyklu Dyrektor Generalny Lang Team Czesław Lang.

Po historycznych sukcesach polskich zawodników w 2014 roku popularność kolarstwa rośnie niezwykle dynamicznie. Mistrzostwo świata Michała Kwiatkowskiego i zwycięstwo Rafała Majki w 71. Tour de Pologne dało impuls wielu młodym ludziom do jazdy na rowerze i uprawiania kolarstwa. Tauron Lang Team Race jest więc dla wielu Polaków odpowiedzią. na chęć spróbowania swoich możliwości na rowerze. Pierwszą okazją będzie wyścig dla amatorów w Sobótce.

Lista zgłoszonych Tauron Lang Team Race tutaj

 

Źródło: własne + kolarstwo.sobotka.pl

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments