Chociaż ściganiem zawodowców na arenie międzynarodowej możemy się pasjonować już od stycznia, to rywalizacja nad Wisłą zaczyna się w kwietniu.

Otwarcie sezonu polskiego kolarstwa szosowego jest dość długie – w końcu trwa cały weekend. Jako pierwsze odbędzie się kryterium w Dzierżoniowie. Jedenasta edycja wyścigu podobnie jak poprzednio jest pierwszą eliminacją Mistrzostw Polski w Kryterium Ulicznym. Impreza trwa od 11:00 do 17:45, rywalizacja odbędzie się w 10 kategoriach – od siedmio- i ośmiolatków po elitę mężczyzn i kobiet. Najdłuższa trasa, 45km, przygotowana jest dla panów.

Trasa jest już „tradycyjna” – start na ulicy Świdnickiej, potem ostry łuk w prawo na Pocztową, kolejno Krasickiego, Nowowiejska i Kościuszki. Powrót na Świdnicką i długi finisz.

Wyścigiem oficjalnie otwierającym sezon jest jednak Ślężański Mnich. Sobótka tradycyjnie będzie gościć najlepszych zawodników polskich drużyn w ośmiu kategoriach wiekowych. Do pokonania będzie 18km okrążenie przez Strzegomiany, Sulistrowice, Winną Górę, Księgnice Małe oraz Świątniki.

Mnich mapa

Jak zawsze profil trasy nie jest łatwy, ale też nie straszy najwyższymi górami. Kolarze, którzy będą chcieli tu walczyć o wygraną muszą być przygotowani na walkę od startu do mety.

mnich profil

Podobnie jak w poprzednich latach dzień rozpocznie się od ścigania amatorów. Rywalizacja będzie więc trwać od 9:30. Od 12:00 do 12:10, z pięciominutowymi interwałami, wystartują najmłodsze kategorie mężczyzn – junior, junior młodszy oraz młodzik, którzy będą mieli do pokonania odpowiednio 4, 3 oraz 1 pętlę. W trakcie ich rywalizacji odbędzie się również odkrycie kolejnych tablic w Alei Sław Kolarstwa.

Od 14:00 rozpocznie się już rywalizacja starszych kolarzy. Panowie będą walczyli na maksymalnym dystansie 7 okrążeń, a więc w sumie 126km. Trzy minuty po nich, na jedno „kółko” wyjadą juniorki młodsze i młodziczki. Kobiety „open”, a więc juniorki i elita, wyruszą na trzy pętle po drugiej rundzie elity mężczyzn. Przewidywane zakończenie dnia odbędzie się około 17:00.

Na trasie zobaczymy wielkie gwiazdy polskiego kolarstwa – możemy liczyć na start m.in. Bartosza Huzarskiego (Bora-Argon 18) i kolarzy najmocniejszych drużyn z naszego kraju – CCC Sprandi Polkowice (z zeszłorocznym zwycięzcą Maciejem Paterskim), VERVA ActiveJet, DominSport czy Wibatech Fuji. Wśród Pań faworytkami wydają się być MAT Atom Sobótka z siostrami Brzeźnymi na czele oraz TKK Pacific Nestle Toruń.

Z wyścigu elity przeprowadzimy tekstową relację na żywo. Prawdopodobnie, jeśli nie będziemy ofiarami złośliwości technologicznej rzeczy martwych, będziemy również mogli zapewnić wideo „live” ze startu/mety oraz dekoracji! Zapraszamy!

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments