Nacer Bouhanni (Cofidis) wygrał po finiszu z peletonu pierwszy etap Circuit Cycliste Sarthe – Pays de la Loire i został liderem wyścigu.

16. drużyn stanęło dziś na starcie francuskiej etapówki – Circuit Cycliste Sarthe – Pays de la Loire. Z numerem jeden wystartował ubiegłoroczny triumfator – Ramunas Navardauskas (Team Cannondale – Garmin). Na liście startowej nie było niestety żadnego naszego reprezentanta.

Pierwszy etap prowadził z Sablé-sur-Sarthe do Varades i liczył 189 kilometrów. Na kolarzy czekały trzy górskie premie, a ostatnie kilometry pokonywali na sześciu rundach wokół Varades.

sarthe 1 etap

W ucieczkę dnia zabrali się: Jacques Janse van Rensburg (MTN – Qhubeka), Carlos Mario Ramirez (Team Colombia) i Romain Lemarchand (Cult Energy Pro Cycling). Trójka bardzo szybko wypracowała sobie sporą przewagę i ze spokojem pokonywała podjazdy usytuowane w połowie dystansu. Wszystkie górskie premie wygrał van Rensburg, który do jutrzejszego etapu wystartuje w koszulce najlepszego górala.

30 kilometrów przed metą harcownicy mieli jeszcze ponad 3 minuty przewagi nad peletonem prowadzonym przez Cannondale – Garmin i FDJ. Dystans między ucieczką, a dużą grupą szybko się zmniejszał. 3 kilometry przed metą z ucieczki odpadł Ramirez, a pozostała dwójka miała jeszcze kilkanaście sekund przewagi nad zbliżającą się grupą.

Niestety (dla ucieczki) peleton wchłonął dwójkę na ostatnim kilometrze. Finiszowy sprint wygrał Nacer Bouhanni (Cofidis), dla którego to pierwszy triumf w tym sezonie. Drugi był Nathas Haas (Cannondale – Garmin), a podium etapowe uzupełnił Raymond Kreder (Roompot).

Wyniki pierwszego etapu:

1 BOUHANNI Nacer FRA COF les 188,2 km en 4h32’27” (moy. 41.446 km/h) (b : 10”)
2 HAAS Nathan AUS TCG (b : 6”)
3 KREDER Raymond NED ROP (b : 4”)
4 TCATEVICH Aleksei RUS KAT
5 HUREL Tony FRA EUC
6 BOUDAT Thomas * FRA EUC
7 FONSECA Armindo FRA BSE
8 RAMIREZ BOTERO Carlos Mario * COL COL (b : 3”)
9 SANZ Enrique ESP MOV
10 DOWNING Russell GBR CLT
11 JAUREGUI Quentin * FRA ALM
12 BENFATTO Marco ITA AND
13 BYSTROM Sven Erik * NOR KAT
14 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU TCG
15 DUMOULIN Samuel FRA ALM
16 KOLAR Michal * SVK TCS
17 LAMMERTINK Maurits NED ROP
18 BETTIOL Alberto * ITA TCG
19 JACOBS Pieter BEL TSV
20 ROUX Anthony FRA FDJ
21 MCCARTHY Jay * AUS TCS
22 DE TROYER Tim BEL WGG
23 MANZIN Lorrenzo * FRA FDJ
24 GRETSCH Patrick GER ALM
25 BAKELANTS Jan BEL ALM
26 MACHADO Tiago POR KAT
27 DOWSETT Alex GBR MOV
28 KREDER Michel NED ROP
29 BERHANE Natnael ERI MTN
30 VALGREN Michael * DEN TCS
31 MINNAARD Marinus Cornelis NED WGG
32 PICHON Laurent FRA FDJ
33 BOARO Manuele ITA TCS
34 VAN OVERBERGHE Arthur BEL TSV
35 KING Benjamin USA TCG
36 CUMMINGS Stephen GBR MTN
37 DUQUE Leonardo Fabio COL COL
38 SOUPE Geoffrey FRA COF
39 TURGOT Sébastien FRA ALM
40 VICHOT Arthur FRA FDJ
41 GADRET John FRA MOV
42 GULDHAMMER Rasmus DEN CLT
43 TVETCOV Serghei ROU AND
44 KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi * ERI MTN
45 HERRADA LOPEZ Jesus ESP MOV
46 DELAPLACE Anthony FRA BSE
47 GESLIN Anthony FRA FDJ
48 GERARD Arnaud FRA BSE
49 LARSSON Gustav SWE CLT
50 FEDRIGO Pierrick FRA BSE
51 HIVERT Jonathan FRA BSE
52 MAGER Christian * GER CLT
53 SAGAN Juraj SVK TCS
54 KOZONCHUK Dmitrii RUS KAT
55 DE GREEF Francis BEL WGG
56 MALORI Adriano ITA MOV
57 VALENCIA Juan Pablo COL COL
58 JARRIER Benoit FRA BSE
59 LEMARCHAND Romain FRA CLT (b : 9”)
60 VAN MELSEN Kevin BEL WGG
61 LAPORTE Christophe * FRA COF
62 SARMIENTO TUNARROSA Cayetano CJoOL COL
63 TALIANI Alessio ITA AND
64 VINTHER Troels Ronning DEN CLT
65 VAUGRENARD Benoît FRA FDJ
66 JANSE VAN RENSBURG Jacques RSA MTN (b : 6”)
67 ISAYCHEV Vladimir RUS KAT
68 VAN ZYL Johann * RSA MTN
69 STORTONI Simone ITA AND
70 GASPAROTTO Enrico ITA WGG
71 GHYSELINCK Jan BEL WGG
72 SPRENGERS Thomas BEL TSV
73 TERPSTRA Mike NED ROP
74 MEINTJES Louis * RSA MTN
75 HELVEN Sander BEL TSV
76 GALVIZ Carlos VEN AND
77 ROLLAND Pierre FRA EUC
78 DE TIER Floris * BEL TSV
79 HANSEN Jesper DEN TCS
80 PICHOT Alexandre FRA EUC
81 VAN EMPEL Etienne * NED ROP
82 VOECKLER Thomas FRA EUC
83 ARASHIRO Yukiya JPN EUC
84 AVILA VANEGAS Edwin Alcibiades COL COL 14.
85 VAN HECKE Preben BEL TSV 25.
86 MOLANO Sebastian COL COL 1:11.
87 MATE MARDONES Luis Angel ESP COF 2:19.
88 ROLLIN Dominique CAN COF 2:19.
89 SUTHERLAND Rory AUS MOV 2:19.
90 MOSER Moreno ITA TCG 4:33.
91 HONIG Reinier NED ROP 4:33.
92 HOWES Alex USA TCG 4:33.
93 CHETOUT Loïc * FRA COF 8:02.
94 EBSEN John Kronborg DEN AND 8:02.

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 BOUHANNI Nacer FRA COF les 188.2 km en 4h32’17” (moy. 41.446 km/h)
2 LEMARCHAND Romain FRA CLT 1.
3 HAAS Nathan AUS TCG 4. -0 6.
4 JANSE VAN RENSBURG Jacques RSA MTN 4.
5 KREDER Raymond NED ROP 6. -0 4.
6 RAMIREZ BOTERO Carlos Mario * COL COL 7.
7 TCATEVICH Aleksei RUS KAT 10.
8 HUREL Tony FRA EUC 10.
9 BOUDAT Thomas * FRA EUC 10.
10 FONSECA Armindo FRA BSE 10.
11 SANZ Enrique ESP MOV 10.
12 DOWNING Russell GBR CLT 10.
13 JAUREGUI Quentin * FRA ALM 10.
14 BENFATTO Marco ITA AND 10.
15 BYSTROM Sven Erik * NOR KAT 10.
16 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU TCG 10.
17 DUMOULIN Samuel FRA ALM 10.
18 KOLAR Michal * SVK TCS 10.
19 LAMMERTINK Maurits NED ROP 10.
20 BETTIOL Alberto * ITA TCG 10.
21 JACOBS Pieter BEL TSV 10.
22 ROUX Anthony FRA FDJ 10.
23 MCCARTHY Jay * AUS TCS 10.
24 DE TROYER Tim BEL WGG 10.
25 MANZIN Lorrenzo * FRA FDJ 10.
26 GRETSCH Patrick GER ALM 10.
27 BAKELANTS Jan BEL ALM 10.
28 MACHADO Tiago POR KAT 10.
29 DOWSETT Alex GBR MOV 10.
30 KREDER Michel NED ROP 10.
31 BERHANE Natnael ERI MTN 10.
32 VALGREN Michael * DEN TCS 10.
33 MINNAARD Marinus Cornelis NED WGG 10.
34 PICHON Laurent FRA FDJ 10.
35 BOARO Manuele ITA TCS 10.
36 VAN OVERBERGHE Arthur BEL TSV 10.
37 KING Benjamin USA TCG 10.
38 CUMMINGS Stephen GBR MTN 10.
39 DUQUE Leonardo Fabio COL COL 10.
40 SOUPE Geoffrey FRA COF 10.
41 TURGOT Sébastien FRA ALM 10.
42 VICHOT Arthur FRA FDJ 10.
43 GADRET John FRA MOV 10.
44 GULDHAMMER Rasmus DEN CLT 10.
45 TVETCOV Serghei ROU AND 10.
46 KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi * ERI MTN 10.
47 HERRADA LOPEZ Jesus ESP MOV 10.
48 DELAPLACE Anthony FRA BSE 10.
49 GESLIN Anthony FRA FDJ 10.
50 GERARD Arnaud FRA BSE 10.
51 LARSSON Gustav SWE CLT 10.
52 FEDRIGO Pierrick FRA BSE 10.
53 HIVERT Jonathan FRA BSE 10.
54 MAGER Christian * GER CLT 10.
55 SAGAN Juraj SVK TCS 10.
56 KOZONCHUK Dmitrii RUS KAT 10.
57 DE GREEF Francis BEL WGG 10.
58 MALORI Adriano ITA MOV 10.
59 VALENCIA Juan Pablo COL COL 10.
60 JARRIER Benoit FRA BSE 10.
61 VAN MELSEN Kevin BEL WGG 10.
62 LAPORTE Christophe * FRA COF 10.
63 SARMIENTO TUNARROSA Cayetano CJoOL COL 10.
64 TALIANI Alessio ITA AND 10.
65 VINTHER Troels Ronning DEN CLT 10.
66 VAUGRENARD Benoît FRA FDJ 10.
67 ISAYCHEV Vladimir RUS KAT 10.
68 VAN ZYL Johann * RSA MTN 10.
69 STORTONI Simone ITA AND 10.
70 GASPAROTTO Enrico ITA WGG 10.
71 GHYSELINCK Jan BEL WGG 10.
72 SPRENGERS Thomas BEL TSV 10.
73 TERPSTRA Mike NED ROP 10.
74 MEINTJES Louis * RSA MTN 10.
75 HELVEN Sander BEL TSV 10.
76 GALVIZ Carlos VEN AND 10.
77 ROLLAND Pierre FRA EUC 10.
78 DE TIER Floris * BEL TSV 10.
79 HANSEN Jesper DEN TCS 10.
80 PICHOT Alexandre FRA EUC 10.
81 VAN EMPEL Etienne * NED ROP 10.
82 VOECKLER Thomas FRA EUC 10.
83 ARASHIRO Yukiya JPN EUC 10.
84 AVILA VANEGAS Edwin Alcibiades COL COL 24.
85 VAN HECKE Preben BEL TSV 35.
86 MOLANO Sebastian COL COL 1:21.
87 MATE MARDONES Luis Angel ESP COF 2:29.
88 ROLLIN Dominique CAN COF 2:29.
89 SUTHERLAND Rory AUS MOV 2:29.
90 MOSER Moreno ITA TCG 4:43.
91 HONIG Reinier NED ROP 4:43.
92 HOWES Alex USA TCG 4:43.
93 CHETOUT Loïc * FRA COF 8:12.
94 EBSEN John Kronborg DEN AND 8:12.

 

 

Foto:Cofidis