Reprezentacja Polski 2014Mistrz świata Michał Kwiatkowski oraz najlepszy „góral” Tour de France i zwycięzca Tour de Pologne Rafał Majka, odebrali w poniedziałek z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odznaczenia państwowe. Kwiatkowski – Złoty Krzyż Zasługi, a Majka – Srebrny.

„To jest forma podziękowań nie tylko od prezydenta, ale od całej Polski” – powiedział prezydent podczas uroczystości, która odbyła się w Krakowie

Prezydent wyróżnił także zawodników kolarskiej reprezentacji Polski oraz działaczy. Prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a selekcjoner kadry narodowej Piotr Wadecki – Złoty Krzyż Zasługi.

„To olbrzymi zaszczyt dla nas, kolarzy, być goszczonym przez pana prezydenta i być honorowanym na oczach całej Polski” – powiedział Kwiatkowski.

Podziękował on też kolegom z reprezentacji, dzięki którym był możliwy jego trumf w Ponferradzie.

„To niesamowite, że zawodnicy, którzy na co dzień jeżdżą w międzynarodowych grupach, zakładają koszulkę z orzełkiem na piersi i potrafią walczyć o wspólny cel” – dodał mistrz świata.

Po spotkaniu ze środowiskiem kolarskim Bronisław Komorowski zainaugurował Wiślany Rajd Rowerowy. Cykliści pojechali fragmentem istniejącej już Wiślanej Trasy Rowerowej, która ma prowadzić wzdłuż Wisły, niemal od jej źródeł do Morza Bałtyckiego. W poniedziałek ok. 200 osób ruszyło z krakowskiego Bulwaru Podolskiego, aby dotrzeć do Opactwa Benedyktynów w Krakowie-Tyńcu.

Jak poinformował marszałek Małopolski Marek Sowa w woj. małopolskim jest już częściowo gotowe ok. 50 km trasy.

Bronisław Komorowski zauważył, że nie ma bezpośredniego związku między osiągnięciami zawodowców, a sportem masowym.

„Jednak może być klimat, który sprzyja odnoszeniu sukcesów przez zawodników, albo go nie ma. Jestem przekonany, że masowe uprawianie sportu kolarskiego tworzy atmosferę, w której łatwiej i przyjemniej jest odnosić sportowe triumfy” – powiedział prezydent RP.

Michał Kwiatkowski we wrześniu zdobył w Ponferradzie w Hiszpanii tytuł mistrza świata elity w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego. Po samotnym finiszu wyprzedził wielkich faworytów – Australijczyka Simona Gerransa i Hiszpana Alejandro Valverde.

Kwiatkowski ma 24 lata. Pochodzi z Chełmży. Przygodę z kolarstwem rozpoczął w 2001 roku w Warcie Działyń, filii klubu Pacific Toruń. Pierwsze sukcesy odniósł w 2007 roku. W Sofii zdobył złoty medal mistrzostw Europy juniorów w wyścigu ze startu wspólnego i srebrny w jeździe indywidualnej na czas. Rok później był już mistrzem świata i Europy juniorów w jeździe na czas.

Majka urodził się 12 września 1989 roku w Zegartowicach koło Myślenic. Treningi rozpoczął jako 12-latek pod okiem trenera Zbigniewa Klęka. To właśnie on dostrzegł talent drobnego, ale bardzo ambitnego ucznia i namówił go do uprawiania kolarstwa.

Największe sukcesy zawodnik Tinkoff-Saxo odniósł w tym roku. W Giro d’Italia zajął szóste miejsce, a status gwiazdy peletonu zdobył w Tour de France.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiego kolarstwa, za osiągnięcia w pracy trenerskiej odznaczeni zostali:

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – Wacław Skarul za zasługi dla polskiego kolarstwa,

za znaczące osiągnięcia sportowe:
Złotym Krzyżem Zasługi – Michał Kwiatkowski, Piotr Wadecki

Srebrnym Krzyżem Zasługi – Rafał Majka

Brązowym Krzyżem Zasługi – Maciej Bodnar, Michał Gołaś, Bartosz Huzarski, Bartłomiej Matysiak, Przemysław Niemiec, Maciej Paterski, Michał Podlaski.

Źródło: PAP

Foto: Lang Team

Poprzedni artykułAlpe d’Huez na trasie Tour de France 2015?
Następny artykułBernaudeau wierzy, że znajdzie następcę Europcaru
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
mercury
mercury

Prawie całą drużyna dostała ordery. Dlaczego Paweł Poljański nie dostał?

Jacek
Jacek

Miło, że zostali docenieni. Chodzi mi zwłaszcza o chłopaków z drużyny wspomagającej Michała Kwiatkowskiego w Ponferradzie, bo Michał i Rafał za swoje sukcesy dostali już medale, koszulki czy też inne trofea, a drużyna dostała tylko (?) wielką satysfakcję (mam nadzieję, że jakąś premię też). Myślę, że teraz wielu trenerów ogląda i analizuje ten wyścig zwłaszcza pod kątem tej genialnej pracy zespołowej naszych biało-czerwonych, bo w mistrzostwach świata chyba dawno nie widziano czegoś takiego, a skutek wszystkim wiadomy. Życzyłem już chłopakom na tych łamach, aby to, co zadziwiło kolarski świat w Ponferradzie, zaowocowało dla nich ciekawymi kontraktami.
Zauważyłem jednak (proszę policzyć), że chyba jeden z drużyny musiał coś przeskrobać, bo krzyża nie dostał …

tubi
tubi

widzę ze Czesio Lang do foto się zawsze podepnie…