Szybiak Brzeźna BujakZ ogromną przyjemnością, prezentujemy Państwu regulamin tegorocznej odsłony Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego. Od nadchodzącej edycji w zasadach przeprowadzania tej imprezy, zajdą spore zmiany! W ubiegłym roku w wyścigu elity kobiet triumfowała Paulina Brzeźna-Betnkowska (TKK Pacyfic Toruń).

Okolice Wałbrzycha staną się areną dla zawodniczek i zawodników w dniach od 14 do 17 sierpnia. Organizatorzy w regulaminie zastosowali sporo kluczowych zmian. Nowości tyczą się zarówno trasy, jak i kategorii wiekowych, które będą brały udział w tej imprezie. W 2014 roku w Górskim Wałbrzyskim Wyścigu Kolarskim, zamiast juniorek młodszych i juniorów młodszych, pojadą tylko juniorzy. Drugim wyścigiem, będzie tradycyjnie wyścig Open kobiet w którym będą rywalizowały juniorki, orliczki i elita kobiet.

Dodatkowo inauguracja obecnie najbardziej prestiżowej etapówki dla kobiet w naszym kraju, nastąpi podczas etapu ze startu wspólnego na rundzie dookoła zalewu w Dobromierzu, a nie jak miało to miejsce dotychczas – od kryterium ulicznego na osiedlu Podzamcze w Wałbrzychu.

Pierwszy etap dla obu kategorii, to wyścig na ciężkiej rundzie ze startem i metą w Dobromierzu. W czwartek do przejechania będą 92 kilometry na czterech rundach, do których organizatorzy powrócili w ubiegłym roku po około 10 latach przerwy. Zawodniczki oraz zawodnicy, pokonywać będą pętlę wokół zalewu i wspinać się pod stromy podjazd w Cieszowie. Również końcówka na rynku w Dobromierzu jest bardzo trudna. Ten odcinek będzie równocześnie memoriałem Janusza Wilczewskiego – byłego działacza wałbrzyskiego Górnika. Miesiąc wcześniej na identycznej trasie, o tytuł Mistrza i Mistrzyni Polski będą ścigali się juniorzy młodsi i juniorki młodsze.

Dzień później cała stawka przeniesie się w okolice Dzierżoniowa, gdzie w zupełnie nowej oprawie dla GWWK, juniorzy i kobiety open będą ścigali się na krótkiej 7,3 kilometrowej rundzie Roztocznik- Byszów-Dobrocin-Roztocznik. Obie kategorie muszą wykonać dziesięć okrążeń.

W sobotę organizatorzy zaplanowali dwa etapy w Wałrzychu. Przed południem zostanie rozegrana jazda indywidualna na czas o długości 9,2 kilometra, która częściowo będzie prowadziła pod górę. Po południu barwny peleton pojawi się na Podzamczu, gdzie na Alei Podwale będzie rywalizował w kryterium ulicznym na rundzie o długości 1600 metrów.

Z kolei w niedzielę, 17. sierpnia barwny peleton przeniesie się do Świebodzic, gdzie na płaskiej lecz wietrznej trasie zostanie rozegrany Memoriał Pawła Sosika. Runda Świebodzice-Siodłkowice-Szymanów-Modlęcin-Olszany-Świebodzice liczy 18,1 km i trzeba będzie pokonać ją czterokrotnie. Sosik to były, znakomicie zapowiadający się kolarz z tego miasta i wychowanek klubu Merkury Świebodzice – podopieczny trenera Zygfryda Kowalika. Niestety zmarł tragicznie w wypadku samochodowym 19. kwietnia 1999 roku niedaleko Opola, podróżując wtedy m.in ze swoim dyrektorem sportowym ekipy Servisco – Zbigniewem Szczepkowskim. Na szczęście, były kierownik drużyny Bank BGŻ Team doznał wtedy dużo mniejszych obrażeń i przeżył wypadek. Sosik miał wtedy 23 lata, był mistrzem Polski orlików, reprezentantem kraju. Gdy miał zaledwie 19. lat, zajął 2. miejsce klasyfikacji młodzieżowej Tour de Pologne! Na swoim koncie miał także klasyfikację młodzieżową Bałtyk-Karkonosze Tour i Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.

Mapy i profile etapów wkrótce!

Regulamin > tutaj

 

Andrzej Gucwa

 

Poprzedni artykułTour of Norway: Sep Vanmarcke wygrał najcięższy etap. Marycz szósty!
Następny artykułKoszulka zwycięzcy Giro del Trentino eksponatem w Muzeum Sportu w Turynie
W redakcji naszosie.pl praktycznie od samego początku. Obecnie większość czasu poświęca na prowadzenie grupy GVT. Weekendy zazwyczaj spędza na szosach całej Polski. Dla naszosie.pl zdobył trzy medale Mistrzostw Polski dziennikarzy w tym dwa złote. W Mistrzostwach Świata dziennikarzy na Krecie wywalczył czwarte miejsce w jeździe indywidualnej na czas.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments