Z ogromną przyjemnością, prezentujemy Państwu profile tegorocznej odsłony Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego. Od nadchodzącej edycji w zasadach przeprowadzania tej imprezy, zajdą spore zmiany! W ubiegłym roku w wyścigu elity kobiet triumfowała Paulina Brzeźna-Bentkowska (TKK Pacyfic Toruń).

Okolice Wałbrzycha po raz kolejny w tym roku, staną się areną dla kolarzy i kolarek. W dniach od 14 do 17 sierpnia odbędzie się Wałbrzyski Wyścig Górski. Przypomnij, że w lipcu na podobnych trasach odbyła się także Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.

W tym sezonie, organizatorzy w regulaminie zastosowali sporo kluczowych zmian. Nowości tyczą się zarówno trasy, jak i kategorii wiekowych, które będą brały udział w tej imprezie. W 2014 roku w Górskim Wałbrzyskim Wyścigu Kolarskim, zamiast juniorek młodszych i juniorów młodszych, pojadą tylko juniorzy. Drugim wyścigiem, będzie tradycyjnie wyścig Open kobiet w którym będą rywalizowały juniorki, orliczki i elita kobiet.

Dodatkowo inauguracja obecnie najbardziej prestiżowej etapówki dla kobiet w naszym kraju, nastąpi podczas etapu ze startu wspólnego na rundzie dookoła zalewu w Dobromierzu, a nie jak miało to miejsce dotychczas – od kryterium ulicznego na osiedlu Podzamcze w Wałbrzychu.

1. etap:

profil 1. gwwk mapa 1. GWWK

Pierwszy etap dla obu kategorii, to wyścig na bardzo ciężkiej rundzie ze startem i metą w Dobromierzu. W czwartek do przejechania będą 92 kilometry na czterech okrążeniach, które wyglądają tak samo jak te z lipcowej OOM. Zawodnicy i zawodniczki, będą pokonywali je w odwrotnym kierunku. Dzięki temu na trasie pojawił się  podjazd pod Cieszów (2,3 km podjazdu; średnio 4 %; max 9 %).

2. etap:

profil 2. gwwk mapa 2. gwwk

Dzień później cała stawka przeniesie się w okolice Dzierżoniowa, gdzie w zupełnie nowej oprawie dla GWWK, juniorzy i kobiety open będą ścigali się na krótkiej 7,3 kilometrowej rundzie Roztocznik- Byszów-Dobrocin-Roztocznik. Obie kategorie muszą wykonać dziesięć okrążeń.

Etapy 3 i 4:

Czasówka:

profil 3. gwwk

mapa 3. gwwk

 

Kryterium:

profil 4. gwwk mapa 4. gwwk

 

W sobotę organizatorzy zaplanowali dwa etapy w Wałrzychu. Przed południem zostanie rozegrana jazda indywidualna na czas o długości 9,2 kilometra, która częściowo będzie prowadziła pod górę. Po południu barwny peleton pojawi się na Podzamczu, gdzie na Alei Podwale będzie rywalizował w kryterium ulicznym na rundzie o długości 1600 metrów.

5. etap:

profil 5. gwwk mapa 5. gwwk

Z kolei w niedzielę, 17. sierpnia barwny peleton przeniesie się do Świebodzic. W tym roku na trasie zabraknie jednak tradycyjnej rundy Świebodzice-Siodłkowice-Szymanów-Modlęcin-Olszany-Świebodzice. Wszystko przez przez niedokończony remont ulicy Strzegomskiej w Świebodzicach. Wyjątkowo Memoriał Pawła Sosika, odbędzie się zatem na trasie tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, czyli na odwrotnym okrążeniu pierwszego etapu. Na trasie dwa podjazdy pod Cieszów i Dobromierz.

Sosik to były, znakomicie zapowiadający się kolarz pochodzący ze Świebodzic i wychowanek klubu LKS Merkury Świebodzice – podopieczny trenera Zygfryda Kowalika. Niestety zmarł tragicznie w wypadku samochodowym 19. kwietnia 1999 roku niedaleko Opola, podróżując wtedy m.in ze swoim dyrektorem sportowym ekipy Servisco – Zbigniewem Szczepkowskim. Na szczęście, były kierownik drużyny Bank BGŻ Team doznał wtedy dużo mniejszych obrażeń i przeżył wypadek. Sosik miał wtedy 23 lata, był mistrzem Polski orlików, reprezentantem kraju. Gdy miał zaledwie 19. lat, zajął 2. miejsce klasyfikacji młodzieżowej Tour de Pologne! Na swoim koncie miał także klasyfikację młodzieżową Bałtyk-Karkonosze Tour i Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.

Program:

14 sierpnia 2014 – czwartek
16:00 – 1. etap, Dobromierz – Dobromierz, start wspólny

15 sierpnia 2014 – piątek
15:00 – 2. etap, Roztocznik – Roztocznik, start wspólnny

16 sierpnia 2014 – sobota
9:00 – 3. etap, jazda indywidualna na czas, Wałbrzych-Wałbrzych (specjalna strefa ekonomiczna)
18:00 – 4.  etap, kryterium uliczne, juniorzy, Wałbrzych (Aleja Podwale)
20:00 – 4. etap, kryterium uliczne, kobiety open, Wałbrzych (Aleja Podwale)

17 sierpnia 2014 – niedziela
10:00 – 5. etap, Świebodzice-Świebodzice, start wspólny
13:00 – zakończenie wyścigu i dekoracja

Strona internetowa wyścigu tutaj

 

Andrzej Gucwa

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
kapeć
kapeć

w regulaminie czasówka ma 9,5 km , na profilu 5,5 , jaki jest w końcu dystans czasówki?