_DSC0224Młody kolarz z Orici GreenEdge skutecznie zaatakował na finałowym podjeździe. Dzięki tej akcji wygrał etap i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. 

Szósta odsłona tegorocznej edycji to etap z Bodrum do Selcuk liczący 183 kilometry. Przez organizatorów, określany był jako pagórkowaty, a meta usytuowana była na podjeździe drugiej kategorii.

W ucieczkę dnia zabrało się pięciu kolarzy: Matthias Krizek (Cannondale), Andre Greipel (Lotto-Belisol), Javier Aramendia (Caja Rural), Adrian Kurek (CCC Polsat) oraz Wesley Kreder (Wanty). Ich największa przewaga wynosiła ponad pięć minut, a cała akcja zakończyła się 29 kilometrów przed metą.

Etap przebiegał bardzo spokojnie. Oprócz ucieczki i rywalizacji na lotnych premiach, do finałowego podjazdu nie działo się nic szczególnego.

Peleton jechał bardzo szybko i dojechał do mety sporo przed przewidzianym w harmonogramie czasem. Także tempo finałowej wspinaczki było bardzo wysokie.

3 kilometry przed końcem mocno pociągnął Adam Hansen (Lotto-Belisol), a za nim, w czołówce od początku podjazdu wysoko jechali kolarze CCC- Davide Rebellin i Tomasz Marczyński.

2 kilometry przed metą ponownego ataku spróbował Hansen, a za nim ruszył Adam Yates z Orici GreenEdge. Młody Brytyjczyk szybko uzyskał kilkadziesiąt metrów przewagi i samotnie dojechał już do kreski.

Za nim bardzo ładnie walczył lider wyścigu Rein Taaramae, który jednak nie zdołał obronić swojej koszulki.

Za Yatesem toczyła się walka o miejsca na podium i tam Davide Rebellin przegrał tylko ze swoim imiennikiem Formolo z Cannondale.

Wyniki: 

1 Adam YATES Orica GreenEDGE 4:11:46
2 Davide FORMOLO Cannondale 0:00:02
3 Davide REBELLIN CCC Polsat Polkowice 0:00:02
4 Rein TAARAMAE Cofidis, Solutions Crédits 0:00:07
5 Kristijan DURASEK Lampre-Merida 0:00:07
6 Juan Jose COBO ACEBO Torku Sekerspor 0:00:07
7 Romain HARDY Cofidis, Solutions Crédits 0:00:07
8 Luis-Leon SANCHEZ GIL Caja Rural – Seguros RGA 0:00:15
9 Adam HANSEN Lotto-Belisol Team 0:00:17
10 Javier MEGIAS LEAL Team Novo Nordisk 0:00:26
11 Enrico BARDIN Bardiani CSF 0:00:26
12 Valerio CONTI Lampre-Merida 0:00:26
13 Tomasz MARCZYNSKI CCC Polsat Polkowice 0:00:36
14 Kevin SEELDRAYERS Wanty-Groupe Gobert 0:00:36
15 Marc DE MAAR Unitedhealthcare Professional Cycling Team 0:00:50
16 Peio BILBAO Caja Rural – Seguros RGA 0:00:50
17 Alexandr DYACHENKO Astana Pro Team 0:00:53
18 Lachlan NORRIS Drapac Cycling 0:00:53
19 Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE Caja Rural – Seguros RGA 0:00:55
20 Frederik BACKAERT Wanty-Groupe Gobert 0:01:02
21 Merhawi KUDUS MTN – Qhubeka 0:01:03
22 Alexander RYBAKOV Katusha Team 0:01:03
23 Fabricio FERRARI Caja Rural – Seguros RGA 0:01:03
24 Mirac KAL Torku Sekerspor 0:01:17
25 Dennis VAN NIEKERK MTN – Qhubeka 0:01:20
26 Grégory HABEAUX Wanty-Groupe Gobert 0:01:20
27 Linus GERDEMANN MTN – Qhubeka 0:01:28
28 Pawel CHARUCKI CCC Polsat Polkowice 0:01:33
29 Adam PHELAN Drapac Cycling 0:01:35
30 Marco CANOLA Bardiani CSF 0:01:47
31 Jai CRAWFORD Drapac Cycling 0:01:47
32 Wesley SULZBERGER Drapac Cycling 0:01:55
33 Nicki VAN DER LIJKE Belkin Pro Cycling Team 0:01:57
34 Pieter VANSPEYBROUCK Topsport Vlaanderen-Baloise 0:01:57
35 Robbie HUCKER Drapac Cycling 0:02:06
36 Gregory HENDERSON Lotto-Belisol Team 0:02:16
37 David DE LA FUENTE RASILLA Torku Sekerspor 0:02:24
38 Nazim BAKIRCI Torku Sekerspor 0:02:28
39 Valentin IGLINSKIY Astana Pro Team 0:02:28
40 Nicolas EDET Cofidis, Solutions Crédits 0:02:28
41 Mirko TEDESCHI Neri Sottoli 0:02:39
42 Charles PLANET Team Novo Nordisk 0:03:04
43 David LOZANO RIBA Team Novo Nordisk 0:03:12
44 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 0:03:16
45 Tomasz KIENDYS CCC Polsat Polkowice 0:03:16
46 Gijs VAN HOECKE Topsport Vlaanderen-Baloise 0:03:24
47 Cameron WURF Cannondale 0:03:24
48 Luis Guillermo MAS BONET Caja Rural – Seguros RGA 0:03:40
49 Alessandro BAZZANA Unitedhealthcare Professional Cycling Team 0:04:06
50 Davide FRATTINI Unitedhealthcare Professional Cycling Team 0:04:38
51 Jarl SALOMEIN Topsport Vlaanderen-Baloise 0:04:38
52 Youcef REGUIGUI MTN – Qhubeka 0:04:49
53 Luca DODI Lampre-Merida 0:04:52
54 Leigh HOWARD Orica GreenEDGE 0:04:55
55 Christophe LE MÉVEL Cofidis, Solutions Crédits 0:04:55
56 Rafael ANDRIATO Neri Sottoli 0:05:01
57 Vegard BREEN Lotto-Belisol Team 0:05:08
58 Petr IGNATENKO Katusha Team 0:05:20
59 Sergueiy GRETCHYN Torku Sekerspor 0:05:29
60 Ahmet AKDILEK Torku Sekerspor 0:05:29
61 Tomas Aurelio GIL MARTINEZ Neri Sottoli 0:05:42
62 Kevin DE MASMAEKER Team Novo Nordisk 0:05:42
63 Ahmet ORKEN Torku Sekerspor 0:06:21
64 Alessandro PETACCHI Omega Pharma-QuickStep 0:06:26
65 Gert STEEGMANS Omega Pharma-QuickStep 0:06:26
66 Daniil FOMINYKH Astana Pro Team 0:07:10
67 Johann VAN ZYL MTN – Qhubeka 0:07:13
68 Robert FÖRSTER Unitedhealthcare Professional Cycling Team 0:07:13
69 Jérémy BESCOND Cofidis, Solutions Crédits 0:07:19
70 Yoann BAGOT Cofidis, Solutions Crédits 0:07:19
71 Kevin VAN MELSEN Wanty-Groupe Gobert 0:07:19
72 Kenny DE KETELE Topsport Vlaanderen-Baloise 0:07:38
73 Dennis VAN WINDEN Belkin Pro Cycling Team 0:08:08
74 André GREIPEL Lotto-Belisol Team 0:08:08
75 Petr VAKOC Omega Pharma-QuickStep 0:08:08
76 Jelle WALLAYS Topsport Vlaanderen-Baloise 0:08:08
77 Andrea MANFREDI Bardiani CSF 0:08:43
78 Martijn VERSCHOOR Team Novo Nordisk 0:09:11
79 Karol DOMAGALSKI Caja Rural – Seguros RGA 0:09:17
80 Marco HALLER Katusha Team 0:09:33
81 Kristian SBARAGLI MTN – Qhubeka 0:09:50
82 Aidis KRUOPIS Orica GreenEDGE 0:10:07
83 Graeme BROWN Belkin Pro Cycling Team 0:10:07
84 Damien HOWSON Orica GreenEDGE 0:10:07
85 Jens MOURIS Orica GreenEDGE 0:10:07
86 Barry MARKUS Belkin Pro Cycling Team 0:10:07
87 Robert WAGNER Belkin Pro Cycling Team 0:10:07
88 Jonas VANGENECHTEN Lotto-Belisol Team 0:10:07
89 Gert DOCKX Lotto-Belisol Team 0:10:07
90 Kris BOECKMANS Lotto-Belisol Team 0:10:07
91 Rick FLENS Belkin Pro Cycling Team 0:10:07
92 Andrea PERON Team Novo Nordisk 0:10:07
93 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE Caja Rural – Seguros RGA 0:10:07
94 Nico SIJMENS Wanty-Groupe Gobert 0:10:11
95 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 0:11:13
96 Elia VIVIANI Cannondale 0:11:13
97 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 0:11:13
98 Juraj SAGAN Cannondale 0:11:13
99 Francesco LASCA Caja Rural – Seguros RGA 0:11:13
100 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:11:13
101 Danilo NAPOLITANO Wanty-Groupe Gobert 0:11:13
102 Mattia POZZO Neri Sottoli 0:11:13
103 Niccolo BONIFAZIO Lampre-Merida 0:11:13
104 Ruslan TLEUBAYEV Astana Pro Team 0:11:13
105 Alan MARANGONI Cannondale 0:11:13
106 Joonas HENTTALA Team Novo Nordisk 0:11:13
107 Maximiliano RICHEZE ARIEL Lampre-Merida 0:11:13
108 Andrea PALINI Lampre-Merida 0:11:13
109 Dmitriy MURAVYEV Astana Pro Team 0:11:13
110 Paolo COLONNA Bardiani CSF 0:11:13
111 Nicola BOEM Bardiani CSF 0:11:13
112 Jasper DE BUYST Topsport Vlaanderen-Baloise 0:11:51
113 Iljo KEISSE Omega Pharma-QuickStep 0:11:51
114 Adrian KUREK CCC Polsat Polkowice 0:11:51
115 Frekalsi DEBESAY MTN – Qhubeka 0:11:51
116 Andrea GUARDINI Astana Pro Team 0:13:09
117 Yuri METLUSHENKO Torku Sekerspor 0:13:09
118 Bernard SULZBERGER Drapac Cycling 0:13:36
119 Grzegorz STEPNIAK CCC Polsat Polkowice 0:14:05
120 Piotr GAWRONSKI CCC Polsat Polkowice 0:14:07
121 Romain LEMARCHAND Cofidis, Solutions Crédits 0:14:47
122 Moreno DE PAUW Topsport Vlaanderen-Baloise 0:15:31
123 Michael VAN STAEYEN Topsport Vlaanderen-Baloise 0:15:31
124 Jetse BOL Belkin Pro Cycling Team 0:16:25
125 John MURPHY Unitedhealthcare Professional Cycling Team 0:16:25
126 Louis VERHELST Cofidis, Solutions Crédits 0:16:25
127 Nicolas LEFRANÇOIS Team Novo Nordisk 0:16:25
128 Matthias KRIZEK Cannondale 0:16:25
129 Ken HANSON Unitedhealthcare Professional Cycling Team 0:16:25
130 Dmitriy GRUZDEV Astana Pro Team 0:16:25
131 Arman KAMYSHEV Astana Pro Team 0:16:25
132 Francesco CHICCHI Neri Sottoli 0:16:25
133 Theo BOS Belkin Pro Cycling Team 0:16:25
134 Martin WESEMANN MTN – Qhubeka 0:16:25
135 Frederique ROBERT Wanty-Groupe Gobert 0:16:25
136 Aldo Ino ILESIC Unitedhealthcare Professional Cycling Team 0:16:25
137 Andrea FEDI Neri Sottoli 0:16:25
138 Wesley KREDER Wanty-Groupe Gobert 0:16:25
139 Wouter WIPPERT Drapac Cycling 0:16:25
140 Floris GOESINNEN Drapac Cycling 0:17:31
Daniele COLLI Neri Sottoli Non Partant
Maxim BELKOV Katusha Team Non Partant
Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep Non Partant
Simone PONZI Neri Sottoli Non Partant
Luca PAOLINI Katusha Team Non Partant
Mitchell DOCKER Orica GreenEDGE Non Partant

Klasyfikacja generalna:

1 Adam YATES Orica GreenEDGE 24:46:57
2 Rein TAARAMAE Cofidis, Solutions Crédits 0:00:01
3 Romain HARDY Cofidis, Solutions Crédits 0:00:39
4 Davide FORMOLO Cannondale 0:00:40
5 Davide REBELLIN CCC Polsat Polkowice 0:00:44
6 Juan Jose COBO ACEBO Torku Sekerspor 0:00:45
7 Kristijan DURASEK Lampre-Merida 0:00:45
8 Luis-Leon SANCHEZ GIL Caja Rural – Seguros RGA 0:00:47
9 Adam HANSEN Lotto-Belisol Team 0:00:54
10 Enrico BARDIN Bardiani CSF 0:01:04
11 Kevin SEELDRAYERS Wanty-Groupe Gobert 0:01:14
12 Alexandr DYACHENKO Astana Pro Team 0:01:31
13 Tomasz MARCZYNSKI CCC Polsat Polkowice 0:01:31
14 Merhawi KUDUS MTN – Qhubeka 0:01:35
15 Javier MEGIAS LEAL Team Novo Nordisk 0:02:06
16 Peio BILBAO Caja Rural – Seguros RGA 0:02:28
17 Alexander RYBAKOV Katusha Team 0:02:55
18 Fabricio FERRARI Caja Rural – Seguros RGA 0:03:23
19 David DE LA FUENTE RASILLA Torku Sekerspor 0:03:52
20 Dennis VAN NIEKERK MTN – Qhubeka 0:04:48
21 Grégory HABEAUX Wanty-Groupe Gobert 0:05:24
22 Adam PHELAN Drapac Cycling 0:05:43
23 Mirac KAL Torku Sekerspor 0:07:01
24 Linus GERDEMANN MTN – Qhubeka 0:07:20
25 Nicolas EDET Cofidis, Solutions Crédits 0:07:32
26 Valentin IGLINSKIY Astana Pro Team 0:07:59
27 Nazim BAKIRCI Torku Sekerspor 0:08:24
28 Cameron WURF Cannondale 0:09:08
29 Valerio CONTI Lampre-Merida 0:09:16
30 Yoann BAGOT Cofidis, Solutions Crédits 0:09:39
31 Lachlan NORRIS Drapac Cycling 0:09:42
32 Gregory HENDERSON Lotto-Belisol Team 0:10:01
33 Petr IGNATENKO Katusha Team 0:10:14
34 Wesley SULZBERGER Drapac Cycling 0:10:44
35 Tomasz KIENDYS CCC Polsat Polkowice 0:10:53
36 Christophe LE MÉVEL Cofidis, Solutions Crédits 0:11:16
37 Charles PLANET Team Novo Nordisk 0:11:57
38 David LOZANO RIBA Team Novo Nordisk 0:12:05
39 Marco CANOLA Bardiani CSF 0:12:49
40 Frederik BACKAERT Wanty-Groupe Gobert 0:14:24
41 Vegard BREEN Lotto-Belisol Team 0:14:52
42 Daniil FOMINYKH Astana Pro Team 0:14:57
43 Marc DE MAAR Unitedhealthcare Professional Cycling Team 0:15:10
44 Karol DOMAGALSKI Caja Rural – Seguros RGA 0:15:11
45 Paolo COLONNA Bardiani CSF 0:15:17
46 Jarl SALOMEIN Topsport Vlaanderen-Baloise 0:16:00
47 Jai CRAWFORD Drapac Cycling 0:16:05
48 Alessandro BAZZANA Unitedhealthcare Professional Cycling Team 0:18:23
49 Leigh HOWARD Orica GreenEDGE 0:18:40
50 Gijs VAN HOECKE Topsport Vlaanderen-Baloise 0:19:41
51 Kenny DE KETELE Topsport Vlaanderen-Baloise 0:19:47
52 Joonas HENTTALA Team Novo Nordisk 0:19:49
53 Luca DODI Lampre-Merida 0:20:11
54 Jérémy BESCOND Cofidis, Solutions Crédits 0:22:16
55 Pieter VANSPEYBROUCK Topsport Vlaanderen-Baloise 0:23:05
56 Matthias KRIZEK Cannondale 0:23:09
57 Kristian SBARAGLI MTN – Qhubeka 0:23:17
58 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:23:23
59 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 0:24:15
60 Alan MARANGONI Cannondale 0:24:38
61 Sergueiy GRETCHYN Torku Sekerspor 0:24:48
62 Damien HOWSON Orica GreenEDGE 0:25:08
63 Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE Caja Rural – Seguros RGA 0:25:33
64 Andrea PALINI Lampre-Merida 0:26:00
65 Andrea MANFREDI Bardiani CSF 0:26:06
66 Gert DOCKX Lotto-Belisol Team 0:26:44
67 Marco HALLER Katusha Team 0:27:29
68 Robbie HUCKER Drapac Cycling 0:27:47
69 Jetse BOL Belkin Pro Cycling Team 0:28:23
70 Wesley KREDER Wanty-Groupe Gobert 0:28:34
71 Davide FRATTINI Unitedhealthcare Professional Cycling Team 0:28:39
72 Nicki VAN DER LIJKE Belkin Pro Cycling Team 0:29:09
73 Tomas Aurelio GIL MARTINEZ Neri Sottoli 0:29:50
74 Ahmet ORKEN Torku Sekerspor 0:30:25
75 Luis Guillermo MAS BONET Caja Rural – Seguros RGA 0:30:37
76 Rafael ANDRIATO Neri Sottoli 0:30:41
77 André GREIPEL Lotto-Belisol Team 0:31:18
78 Jelle WALLAYS Topsport Vlaanderen-Baloise 0:31:21
79 Alessandro PETACCHI Omega Pharma-QuickStep 0:31:22
80 Youcef REGUIGUI MTN – Qhubeka 0:31:35
81 Pawel CHARUCKI CCC Polsat Polkowice 0:32:21
82 Ahmet AKDILEK Torku Sekerspor 0:33:46
83 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE Caja Rural – Seguros RGA 0:34:25
84 Gert STEEGMANS Omega Pharma-QuickStep 0:34:53
85 Ruslan TLEUBAYEV Astana Pro Team 0:35:18
86 Mirko TEDESCHI Neri Sottoli 0:35:25
87 Kevin DE MASMAEKER Team Novo Nordisk 0:35:57
88 Nico SIJMENS Wanty-Groupe Gobert 0:36:40
89 Elia VIVIANI Cannondale 0:36:54
90 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 0:36:54
91 Andrea PERON Team Novo Nordisk 0:37:05
92 Johann VAN ZYL MTN – Qhubeka 0:37:29
93 Kevin VAN MELSEN Wanty-Groupe Gobert 0:37:54
94 Robert FÖRSTER Unitedhealthcare Professional Cycling Team 0:38:06
95 Adrian KUREK CCC Polsat Polkowice 0:38:08
96 Maximiliano RICHEZE ARIEL Lampre-Merida 0:38:17
97 Romain LEMARCHAND Cofidis, Solutions Crédits 0:38:25
98 Francesco LASCA Caja Rural – Seguros RGA 0:38:50
99 Bernard SULZBERGER Drapac Cycling 0:39:17
100 Niccolo BONIFAZIO Lampre-Merida 0:39:24
101 Michael VAN STAEYEN Topsport Vlaanderen-Baloise 0:39:35
102 Juraj SAGAN Cannondale 0:40:43
103 Rick FLENS Belkin Pro Cycling Team 0:41:11
104 Dennis VAN WINDEN Belkin Pro Cycling Team 0:41:13
105 Frekalsi DEBESAY MTN – Qhubeka 0:41:21
106 Jasper DE BUYST Topsport Vlaanderen-Baloise 0:42:32
107 Martijn VERSCHOOR Team Novo Nordisk 0:42:57
108 Nicola BOEM Bardiani CSF 0:43:20
109 Iljo KEISSE Omega Pharma-QuickStep 0:43:40
110 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 0:43:54
111 Dmitriy GRUZDEV Astana Pro Team 0:43:55
112 Aidis KRUOPIS Orica GreenEDGE 0:44:05
113 John MURPHY Unitedhealthcare Professional Cycling Team 0:44:18
114 Aldo Ino ILESIC Unitedhealthcare Professional Cycling Team 0:45:00
115 Danilo NAPOLITANO Wanty-Groupe Gobert 0:45:31
116 Arman KAMYSHEV Astana Pro Team 0:46:01
117 Robert WAGNER Belkin Pro Cycling Team 0:46:10
118 Martin WESEMANN MTN – Qhubeka 0:46:15
119 Barry MARKUS Belkin Pro Cycling Team 0:46:18
120 Graeme BROWN Belkin Pro Cycling Team 0:46:28
121 Grzegorz STEPNIAK CCC Polsat Polkowice 0:46:40
122 Mattia POZZO Neri Sottoli 0:47:37
123 Jens MOURIS Orica GreenEDGE 0:47:40
124 Dmitriy MURAVYEV Astana Pro Team 0:47:59
125 Andrea GUARDINI Astana Pro Team 0:48:39
126 Andrea FEDI Neri Sottoli 0:48:53
127 Floris GOESINNEN Drapac Cycling 0:49:04
128 Piotr GAWRONSKI CCC Polsat Polkowice 0:49:54
129 Jonas VANGENECHTEN Lotto-Belisol Team 0:50:22
130 Frederique ROBERT Wanty-Groupe Gobert 0:50:23
131 Yuri METLUSHENKO Torku Sekerspor 0:51:28
132 Kris BOECKMANS Lotto-Belisol Team 0:52:58
133 Francesco CHICCHI Neri Sottoli 0:53:12
134 Petr VAKOC Omega Pharma-QuickStep 0:53:47
135 Nicolas LEFRANÇOIS Team Novo Nordisk 0:55:08
136 Moreno DE PAUW Topsport Vlaanderen-Baloise 0:56:21
137 Ken HANSON Unitedhealthcare Professional Cycling Team 0:57:07
138 Wouter WIPPERT Drapac Cycling 0:57:47
139 Louis VERHELST Cofidis, Solutions Crédits 0:59:16
140 Theo BOS Belkin Pro Cycling Team 1:02:05

Foto: Artur Machnik

Marta Wiśniewska @mwisniewska20