Cadel EvansCadel Evans zgubił wszystkich rywali i samotnie przekroczył linię mety trzeciego etapu Santos Tour Down Under. Australijczyk dzięki temu objął prowadzenie w wyścigu!

Trzeci etap australijskiej imprezy to 145 kilometrów z Norwood do Cabeltown. Na pierwszy rzut oka, profil wydawał się płaski, jednak na 6 kilometrów przed kreską kończył się krótki, lecz stromy podjazd pod Corkscrew. Do mety prowadziły już tylko kręte zjazdy.

Zaraz po starcie na czele pojawiła się ucieczka dnia. Utworzyli ją: Jens Voigt (Trek), Andriy Grivko (Astana), Travis Meyer (Drapac) oraz Jerome Cousin (Europcar). Ukrainiec miał zaledwie 21 sekund starty w klasyfikacji generalnej do dotychczasowego lidera Simona Gerransa, więc ekipa Orica GreenEdge bacznie kontrolowała różnice dzielącą peleton od harcowników.

Na nieco ponad 50 kilometrów przed metą, Cousin wrócił do peletonu. Przewaga czołówki wynosiła 2 minuty i 15 sekund, a jej przygoda zakończyła się ostatecznie na 16 km przed kreską.

Peleton podyktował wtedy szaleńcze tempo. Wszyscy za wszelką cenę starali się rozciągnąć grupę przed Corkscrew. Na początku podjazdu na czoło stawki wysunęli się kolarze BMC Racing, którzy przygotowali grunt do ataku dla Cadela Evansa. Australijczyk ruszył do przodu, a zareagować zdołał tylko Richie Porte. Kolarz Sky Team wkrótce osłabł i Evans samotnie wjechał na zjazdy.

Za jego plecami doszło do ostrej selekcji. Grupa pościgowa z Gerransem w składzie liczyła 12 zawodników. Evans ostatecznie wjechał na metę z przewagą 15 sekund nad tą grupką, którą przyprowadził Nathan Haas (Garmin-Sharp). Trzeci był Diego Ulissi (Lampre-Merida).

Gerrans zajął 5 miejsce, ale Evans dzięki bonifikacie i swojej przewadze – odebrał mu prowadzenie w wyścigu.

Wyniki:

1 Cadel EVANS BMC Racing Team 3:34:05
2 Nathan HAAS Garmin-Sharp +15
3 Diego ULISSI Lampre-Merida +15
4 Adam HANSEN Lotto-Belisol Team +15
5 Simon GERRANS Orica GreenEDGE +15
6 Rory SUTHERLAND Tinkoff-Saxo +15
7 Brent BOOKWALTER BMC Racing Team +15
8 Ben HERMANS BMC Racing Team +15
9 Daryl IMPEY Orica GreenEDGE +15
10 Robert GESINK Belkin Pro Cycling Team +15
11 Richie PORTE Team Sky +15
12 Egor SILIN Katusha Team +15
13 Geraint THOMAS Team Sky +15
14 Anthony ROUX FDJ.fr +43
15 Jan BAKELANTS Omega Pharma-QuickStep +43
16 Simon CLARKE Orica GreenEDGE +43
17 Kenny ELISSONDE FDJ.fr +43
18 Laurent DIDIER Trek Factory Racing +43
19 Simon GESCHKE Team Giant-Shimano +1:00
20 Jack BAUER Garmin-Sharp +1:00
21 Luca WACKERMANN Lampre-Merida +1:00
22 George BENNETT Cannondale +1:00
23 Michael VALGREN Tinkoff-Saxo +1:00
24 Caleb FAIRLY Garmin-Sharp +1:00
25 Jack HAIG Unisa-Australie +1:00
26 Robbie HUCKER Drapac Cycling +1:00
27 Ruben PLAZA MOLINA Movistar Team +1:00
28 Maxime BOUET AG2R La Mondiale +1:00
29 Frank SCHLECK Trek Factory Racing +1:00
30 Eduard VORGANOV Katusha Team +1:00
31 Geoffrey SOUPE FDJ.fr +1:00
32 Axel DOMONT AG2R La Mondiale +1:00
33 Anthony GIACOPPO Unisa-Australie +1:34
34 Stig BROECKX Lotto-Belisol Team +1:34
35 Mark O’BRIEN Unisa-Australie +1:34
36 Bernard SULZBERGER Drapac Cycling +1:34
37 Javier MORENO Movistar Team +1:34
38 Cameron WURF Cannondale +1:34
39 Yukiya ARASHIRO Team Europcar +1:34
40 Darren LAPTHORNE Drapac Cycling +1:34
41 Valerio AGNOLI Astana Pro Team +2:19
42 Stef CLEMENT Belkin Pro Cycling Team +2:19
43 Nathan EARLE Team Sky +2:19
44 Francesco GAVAZZI Astana Pro Team +2:19
45 Bjorn THURAU Team Europcar +2:19
46 Bram TANKINK Belkin Pro Cycling Team +2:19
47 Carlos VERONA QUINTANILLA Omega Pharma-QuickStep +2:19
48 Angelo TULIK Team Europcar +2:19
49 Philip DEIGNAN Team Sky +2:19
50 Serge PAUWELS Omega Pharma-QuickStep +2:19
51 Jay MCCARTHY Tinkoff-Saxo +2:19
52 Steve MORABITO BMC Racing Team +2:19
53 Christopher JUUL JENSEN Tinkoff-Saxo +2:19
54 Enrico GASPAROTTO Astana Pro Team +2:19
55 Jurgen ROELANDTS Lotto-Belisol Team +3:17
56 Thierry HUPOND Team Giant-Shimano +3:17
57 Calvin WATSON Trek Factory Racing +3:25
58 Manuele MORI Lampre-Merida +3:25
59 Bradley LINFIELD Unisa-Australie +3:25
60 Lachlan David MORTON Garmin-Sharp +4:02
61 Luke DURBRIDGE Orica GreenEDGE +4:17
62 Imanol ERVITI Movistar Team +4:17
63 José Ivan GUTIERREZ Movistar Team +4:17
64 Pavel KOCHETKOV Katusha Team +4:17
65 Boy VAN POPPEL Trek Factory Racing +4:17
66 Danny VAN POPPEL Trek Factory Racing +4:17
67 Koen DE KORT Team Giant-Shimano +4:17
68 Mathew HAYMAN Orica GreenEDGE +4:17
69 Steele VON HOFF Garmin-Sharp +4:17
70 Jonathan CANTWELL Drapac Cycling +4:17
71 Fabio FELLINE Trek Factory Racing +4:17
72 Rohan DENNIS Garmin-Sharp +4:17
73 Amael MOINARD BMC Racing Team +4:17
74 Thomas DEKKER Garmin-Sharp +4:17
75 Danilo WYSS BMC Racing Team +4:17
76 Ian STANNARD Team Sky +4:17
77 Julien BÉRARD AG2R La Mondiale +5:28
78 Rick ZABEL BMC Racing Team +5:44
79 William BONNET FDJ.fr +5:44
80 Arnaud COURTEILLE FDJ.fr +5:44
81 Matej MOHORIC Cannondale +5:44
82 Guillaume BOIVIN Cannondale +5:44
83 Evan HUFFMAN Astana Pro Team +5:44
84 Jack BOBRIDGE Belkin Pro Cycling Team +5:44
85 Kévin REZA Team Europcar +5:44
86 Lieuwe WESTRA Astana Pro Team +5:44
87 Alexandr PORSEV Katusha Team +6:22
88 Julian ALAPHILIPPE Omega Pharma-QuickStep +6:22
89 Wesley SULZBERGER Drapac Cycling +6:22
90 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep +6:22
91 Jussi VEIKKANEN FDJ.fr +6:22
92 Jens VOIGT Trek Factory Racing +6:55
93 Bernhard EISEL Team Sky +6:55
94 Nikias ARNDT Team Giant-Shimano +6:55
95 Alberto BETTIOL Cannondale +6:55
96 Matthias KRIZEK Cannondale +6:55
97 André GREIPEL Lotto-Belisol Team +6:55
98 Johannes FRÖHLINGER Team Giant-Shimano +6:55
99 Marcel SIEBERG Lotto-Belisol Team +6:55
100 Marcel KITTEL Team Giant-Shimano +6:55
101 Nicki SÖRENSEN Tinkoff-Saxo +6:55
102 Michal KOLAR Tinkoff-Saxo +6:55
103 Nikolay TRUSOV Tinkoff-Saxo +6:55
104 Maxim BELKOV Katusha Team +6:55
105 Perrig QUEMENEUR Team Europcar +6:55
106 Juan Jose LOBATO Movistar Team +6:55
107 Caleb EWAN Unisa-Australie +6:55
108 Jens DEBUSSCHERE Lotto-Belisol Team +6:55
109 Luke ROWE Team Sky +6:55
110 Andrew FENN Omega Pharma-QuickStep +6:55
111 Rick FLENS Belkin Pro Cycling Team +6:55
112 Thomas PETERSON Team Giant-Shimano +6:55
113 Andriy GRIVKO Astana Pro Team +8:54
114 Matteo BONO Lampre-Merida +9:20
115 Roberto FERRARI Lampre-Merida +9:20
116 Elia VIVIANI Cannondale +10:11
117 Davide CIMOLAI Lampre-Merida +10:11
118 Mikhail IGNATYEV Katusha Team +10:11
119 Olivier KAISEN Lotto-Belisol Team +10:46
120 William CLARKE Drapac Cycling +10:46
121 Travis MEYER Drapac Cycling +11:35
122 Marco HALLER Katusha Team +11:44
123 Campbell FLAKEMORE Unisa-Australie +11:44
124 Jacopo GUARNIERI Astana Pro Team +11:44
125 Matteo TRENTIN Omega Pharma-QuickStep +11:44
126 Neil VAN DER PLOEG Unisa-Australie +11:44
127 Matthew GOSS Orica GreenEDGE +11:44
128 Graeme BROWN Belkin Pro Cycling Team +11:44
129 Michael MATTHEWS Orica GreenEDGE +11:44
130 Pierre-Henri LECUISINIER FDJ.fr +11:44
131 Guillaume BONNAFOND AG2R La Mondiale +11:44
132 Damien GAUDIN AG2R La Mondiale +11:57
133 Maxime DANIEL AG2R La Mondiale +14:51
134 Sébastien TURGOT AG2R La Mondiale +14:51
135 Jérôme COUSIN Team Europcar +14:51
DNF Rafael VALLS FERRI Lampre-Merida

 

Klasyfikacja generalna:

1 Cadel EVANS BMC Racing Team 10:46:39
2 Simon GERRANS Orica GreenEDGE +12
3 Diego ULISSI Lampre-Merida +15
4 Nathan HAAS Garmin-Sharp +27
5 Robert GESINK Belkin Pro Cycling Team +29
6 Geraint THOMAS Team Sky +29
7 Daryl IMPEY Orica GreenEDGE +33
8 Brent BOOKWALTER BMC Racing Team +33
9 Rory SUTHERLAND Tinkoff-Saxo +33
10 Ben HERMANS BMC Racing Team +33
11 Richie PORTE Team Sky +33
12 Egor SILIN Katusha Team +33
13 Adam HANSEN Lotto-Belisol Team +33
14 Laurent DIDIER Trek Factory Racing +1:01
15 Anthony ROUX FDJ.fr +1:01
16 Simon CLARKE Orica GreenEDGE +1:01
17 Jan BAKELANTS Omega Pharma-QuickStep +1:01
18 Kenny ELISSONDE FDJ.fr +1:01
19 Simon GESCHKE Team Giant-Shimano +1:13
20 Maxime BOUET AG2R La Mondiale +1:14
21 Ruben PLAZA MOLINA Movistar Team +1:18
22 Frank SCHLECK Trek Factory Racing +1:18
23 Luca WACKERMANN Lampre-Merida +1:18
24 Caleb FAIRLY Garmin-Sharp +1:18
25 Eduard VORGANOV Katusha Team +1:18
26 George BENNETT Cannondale +1:18
27 Robbie HUCKER Drapac Cycling +1:18
28 Axel DOMONT AG2R La Mondiale +1:18
29 Jack HAIG Unisa-Australie +1:18
30 Darren LAPTHORNE Drapac Cycling +1:52
31 Bernard SULZBERGER Drapac Cycling +1:52
32 Stig BROECKX Lotto-Belisol Team +1:52
33 Cameron WURF Cannondale +1:52
34 Javier MORENO Movistar Team +1:52
35 Anthony GIACOPPO Unisa-Australie +1:52
36 Mark O’BRIEN Unisa-Australie +1:52
37 Yukiya ARASHIRO Team Europcar +1:52
38 Francesco GAVAZZI Astana Pro Team +2:33
39 Carlos VERONA QUINTANILLA Omega Pharma-QuickStep +2:37
40 Steve MORABITO BMC Racing Team +2:37
41 Angelo TULIK Team Europcar +2:37
42 Philip DEIGNAN Team Sky +2:37
43 Serge PAUWELS Omega Pharma-QuickStep +2:37
44 Valerio AGNOLI Astana Pro Team +2:37
45 Christopher JUUL JENSEN Tinkoff-Saxo +2:37
46 Bjorn THURAU Team Europcar +2:37
47 Nathan EARLE Team Sky +2:37
48 Geoffrey SOUPE FDJ.fr +3:35
49 Jurgen ROELANDTS Lotto-Belisol Team +3:35
50 Jack BAUER Garmin-Sharp +3:35
51 Steele VON HOFF Garmin-Sharp +4:27
52 Danilo WYSS BMC Racing Team +4:35
53 Danny VAN POPPEL Trek Factory Racing +4:35
54 Rohan DENNIS Garmin-Sharp +4:35
55 Amael MOINARD BMC Racing Team +4:35
56 Julien BÉRARD AG2R La Mondiale +5:46
57 Thierry HUPOND Team Giant-Shimano +5:52
58 Manuele MORI Lampre-Merida +6:00
59 Lieuwe WESTRA Astana Pro Team +6:02
60 Rick ZABEL BMC Racing Team +6:02
61 Stef CLEMENT Belkin Pro Cycling Team +6:30
62 Bram TANKINK Belkin Pro Cycling Team +6:30
63 Enrico GASPAROTTO Astana Pro Team +6:30
64 Wesley SULZBERGER Drapac Cycling +6:40
65 Julian ALAPHILIPPE Omega Pharma-QuickStep +6:40
66 Jonathan CANTWELL Drapac Cycling +6:52
67 Pavel KOCHETKOV Katusha Team +6:52
68 Ian STANNARD Team Sky +6:52
69 André GREIPEL Lotto-Belisol Team +7:03
70 Perrig QUEMENEUR Team Europcar +7:13
71 Jens DEBUSSCHERE Lotto-Belisol Team +7:13
72 Marcel SIEBERG Lotto-Belisol Team +7:13
73 Calvin WATSON Trek Factory Racing +7:36
74 Bradley LINFIELD Unisa-Australie +7:36
75 Matej MOHORIC Cannondale +8:19
76 William BONNET FDJ.fr +8:19
77 Guillaume BOIVIN Cannondale +8:19
78 Arnaud COURTEILLE FDJ.fr +8:19
79 Fabio FELLINE Trek Factory Racing +8:24
80 Koen DE KORT Team Giant-Shimano +8:24
81 José Ivan GUTIERREZ Movistar Team +8:28
82 Imanol ERVITI Movistar Team +8:28
83 Lachlan David MORTON Garmin-Sharp +8:35
84 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep +8:57
85 Jussi VEIKKANEN FDJ.fr +8:57
86 Andriy GRIVKO Astana Pro Team +9:07
87 Nikias ARNDT Team Giant-Shimano +9:30
88 Caleb EWAN Unisa-Australie +9:30
89 Evan HUFFMAN Astana Pro Team +9:55
90 Jack BOBRIDGE Belkin Pro Cycling Team +9:55
91 Michael VALGREN Tinkoff-Saxo +10:05
92 Michal KOLAR Tinkoff-Saxo +11:02
93 Johannes FRÖHLINGER Team Giant-Shimano +11:06
94 Kévin REZA Team Europcar +11:39
95 Pierre-Henri LECUISINIER FDJ.fr +12:02
96 Michael MATTHEWS Orica GreenEDGE +12:02
97 Mathew HAYMAN Orica GreenEDGE +12:39
98 Elia VIVIANI Cannondale +12:46
99 Jens VOIGT Trek Factory Racing +13:07
100 Matthias KRIZEK Cannondale +13:51
101 Juan Jose LOBATO Movistar Team +14:04
102 Travis MEYER Drapac Cycling +14:05
103 Matteo TRENTIN Omega Pharma-QuickStep +14:19
104 Guillaume BONNAFOND AG2R La Mondiale +14:19
105 Mikhail IGNATYEV Katusha Team +14:22
106 Nicki SÖRENSEN Tinkoff-Saxo +14:24
107 Boy VAN POPPEL Trek Factory Racing +14:35
108 Alexandr PORSEV Katusha Team +15:13
109 Alberto BETTIOL Cannondale +15:17
110 Luke ROWE Team Sky +15:17
111 Maxim BELKOV Katusha Team +15:24
112 Jay MCCARTHY Tinkoff-Saxo +15:35
113 Marco HALLER Katusha Team +15:55
114 Nikolay TRUSOV Tinkoff-Saxo +15:56
115 Thomas DEKKER Garmin-Sharp +16:02
116 Sébastien TURGOT AG2R La Mondiale +17:26
117 Andrew FENN Omega Pharma-QuickStep +18:40
118 Bernhard EISEL Team Sky +20:11
119 Thomas PETERSON Team Giant-Shimano +20:11
120 Damien GAUDIN AG2R La Mondiale +20:19
121 Luke DURBRIDGE Orica GreenEDGE +20:27
122 Marcel KITTEL Team Giant-Shimano +21:11
123 Rick FLENS Belkin Pro Cycling Team +21:11
124 Roberto FERRARI Lampre-Merida +22:22
125 Matteo BONO Lampre-Merida +22:22
126 Jacopo GUARNIERI Astana Pro Team +23:45
127 Jérôme COUSIN Team Europcar +24:54
128 William CLARKE Drapac Cycling +26:04
129 Davide CIMOLAI Lampre-Merida +26:21
130 Matthew GOSS Orica GreenEDGE +27:54
131 Olivier KAISEN Lotto-Belisol Team +29:53
132 Neil VAN DER PLOEG Unisa-Australie +34:47
133 Graeme BROWN Belkin Pro Cycling Team +34:52
134 Maxime DANIEL AG2R La Mondiale +37:59
135 Campbell FLAKEMORE Unisa-Australie +39:38

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej Gucwa