Cadel Evans zgubił wszystkich rywali i samotnie przekroczył linię mety trzeciego etapu Santos Tour Down Under. Australijczyk dzięki temu objął prowadzenie w wyścigu!
Trzeci etap australijskiej imprezy to 145 kilometrów z Norwood do Cabeltown. Na pierwszy rzut oka, profil wydawał się płaski, jednak na 6 kilometrów przed kreską kończył się krótki, lecz stromy podjazd pod Corkscrew. Do mety prowadziły już tylko kręte zjazdy.
Zaraz po starcie na czele pojawiła się ucieczka dnia. Utworzyli ją: Jens Voigt (Trek), Andriy Grivko (Astana), Travis Meyer (Drapac) oraz Jerome Cousin (Europcar). Ukrainiec miał zaledwie 21 sekund starty w klasyfikacji generalnej do dotychczasowego lidera Simona Gerransa, więc ekipa Orica GreenEdge bacznie kontrolowała różnice dzielącą peleton od harcowników.
Na nieco ponad 50 kilometrów przed metą, Cousin wrócił do peletonu. Przewaga czołówki wynosiła 2 minuty i 15 sekund, a jej przygoda zakończyła się ostatecznie na 16 km przed kreską.
Peleton podyktował wtedy szaleńcze tempo. Wszyscy za wszelką cenę starali się rozciągnąć grupę przed Corkscrew. Na początku podjazdu na czoło stawki wysunęli się kolarze BMC Racing, którzy przygotowali grunt do ataku dla Cadela Evansa. Australijczyk ruszył do przodu, a zareagować zdołał tylko Richie Porte. Kolarz Sky Team wkrótce osłabł i Evans samotnie wjechał na zjazdy.
Za jego plecami doszło do ostrej selekcji. Grupa pościgowa z Gerransem w składzie liczyła 12 zawodników. Evans ostatecznie wjechał na metę z przewagą 15 sekund nad tą grupką, którą przyprowadził Nathan Haas (Garmin-Sharp). Trzeci był Diego Ulissi (Lampre-Merida).
Gerrans zajął 5 miejsce, ale Evans dzięki bonifikacie i swojej przewadze – odebrał mu prowadzenie w wyścigu.
Wyniki:
1 | Cadel EVANS | BMC Racing Team | 3:34:05 |
2 | Nathan HAAS | Garmin-Sharp | +15 |
3 | Diego ULISSI | Lampre-Merida | +15 |
4 | Adam HANSEN | Lotto-Belisol Team | +15 |
5 | Simon GERRANS | Orica GreenEDGE | +15 |
6 | Rory SUTHERLAND | Tinkoff-Saxo | +15 |
7 | Brent BOOKWALTER | BMC Racing Team | +15 |
8 | Ben HERMANS | BMC Racing Team | +15 |
9 | Daryl IMPEY | Orica GreenEDGE | +15 |
10 | Robert GESINK | Belkin Pro Cycling Team | +15 |
11 | Richie PORTE | Team Sky | +15 |
12 | Egor SILIN | Katusha Team | +15 |
13 | Geraint THOMAS | Team Sky | +15 |
14 | Anthony ROUX | FDJ.fr | +43 |
15 | Jan BAKELANTS | Omega Pharma-QuickStep | +43 |
16 | Simon CLARKE | Orica GreenEDGE | +43 |
17 | Kenny ELISSONDE | FDJ.fr | +43 |
18 | Laurent DIDIER | Trek Factory Racing | +43 |
19 | Simon GESCHKE | Team Giant-Shimano | +1:00 |
20 | Jack BAUER | Garmin-Sharp | +1:00 |
21 | Luca WACKERMANN | Lampre-Merida | +1:00 |
22 | George BENNETT | Cannondale | +1:00 |
23 | Michael VALGREN | Tinkoff-Saxo | +1:00 |
24 | Caleb FAIRLY | Garmin-Sharp | +1:00 |
25 | Jack HAIG | Unisa-Australie | +1:00 |
26 | Robbie HUCKER | Drapac Cycling | +1:00 |
27 | Ruben PLAZA MOLINA | Movistar Team | +1:00 |
28 | Maxime BOUET | AG2R La Mondiale | +1:00 |
29 | Frank SCHLECK | Trek Factory Racing | +1:00 |
30 | Eduard VORGANOV | Katusha Team | +1:00 |
31 | Geoffrey SOUPE | FDJ.fr | +1:00 |
32 | Axel DOMONT | AG2R La Mondiale | +1:00 |
33 | Anthony GIACOPPO | Unisa-Australie | +1:34 |
34 | Stig BROECKX | Lotto-Belisol Team | +1:34 |
35 | Mark O’BRIEN | Unisa-Australie | +1:34 |
36 | Bernard SULZBERGER | Drapac Cycling | +1:34 |
37 | Javier MORENO | Movistar Team | +1:34 |
38 | Cameron WURF | Cannondale | +1:34 |
39 | Yukiya ARASHIRO | Team Europcar | +1:34 |
40 | Darren LAPTHORNE | Drapac Cycling | +1:34 |
41 | Valerio AGNOLI | Astana Pro Team | +2:19 |
42 | Stef CLEMENT | Belkin Pro Cycling Team | +2:19 |
43 | Nathan EARLE | Team Sky | +2:19 |
44 | Francesco GAVAZZI | Astana Pro Team | +2:19 |
45 | Bjorn THURAU | Team Europcar | +2:19 |
46 | Bram TANKINK | Belkin Pro Cycling Team | +2:19 |
47 | Carlos VERONA QUINTANILLA | Omega Pharma-QuickStep | +2:19 |
48 | Angelo TULIK | Team Europcar | +2:19 |
49 | Philip DEIGNAN | Team Sky | +2:19 |
50 | Serge PAUWELS | Omega Pharma-QuickStep | +2:19 |
51 | Jay MCCARTHY | Tinkoff-Saxo | +2:19 |
52 | Steve MORABITO | BMC Racing Team | +2:19 |
53 | Christopher JUUL JENSEN | Tinkoff-Saxo | +2:19 |
54 | Enrico GASPAROTTO | Astana Pro Team | +2:19 |
55 | Jurgen ROELANDTS | Lotto-Belisol Team | +3:17 |
56 | Thierry HUPOND | Team Giant-Shimano | +3:17 |
57 | Calvin WATSON | Trek Factory Racing | +3:25 |
58 | Manuele MORI | Lampre-Merida | +3:25 |
59 | Bradley LINFIELD | Unisa-Australie | +3:25 |
60 | Lachlan David MORTON | Garmin-Sharp | +4:02 |
61 | Luke DURBRIDGE | Orica GreenEDGE | +4:17 |
62 | Imanol ERVITI | Movistar Team | +4:17 |
63 | José Ivan GUTIERREZ | Movistar Team | +4:17 |
64 | Pavel KOCHETKOV | Katusha Team | +4:17 |
65 | Boy VAN POPPEL | Trek Factory Racing | +4:17 |
66 | Danny VAN POPPEL | Trek Factory Racing | +4:17 |
67 | Koen DE KORT | Team Giant-Shimano | +4:17 |
68 | Mathew HAYMAN | Orica GreenEDGE | +4:17 |
69 | Steele VON HOFF | Garmin-Sharp | +4:17 |
70 | Jonathan CANTWELL | Drapac Cycling | +4:17 |
71 | Fabio FELLINE | Trek Factory Racing | +4:17 |
72 | Rohan DENNIS | Garmin-Sharp | +4:17 |
73 | Amael MOINARD | BMC Racing Team | +4:17 |
74 | Thomas DEKKER | Garmin-Sharp | +4:17 |
75 | Danilo WYSS | BMC Racing Team | +4:17 |
76 | Ian STANNARD | Team Sky | +4:17 |
77 | Julien BÉRARD | AG2R La Mondiale | +5:28 |
78 | Rick ZABEL | BMC Racing Team | +5:44 |
79 | William BONNET | FDJ.fr | +5:44 |
80 | Arnaud COURTEILLE | FDJ.fr | +5:44 |
81 | Matej MOHORIC | Cannondale | +5:44 |
82 | Guillaume BOIVIN | Cannondale | +5:44 |
83 | Evan HUFFMAN | Astana Pro Team | +5:44 |
84 | Jack BOBRIDGE | Belkin Pro Cycling Team | +5:44 |
85 | Kévin REZA | Team Europcar | +5:44 |
86 | Lieuwe WESTRA | Astana Pro Team | +5:44 |
87 | Alexandr PORSEV | Katusha Team | +6:22 |
88 | Julian ALAPHILIPPE | Omega Pharma-QuickStep | +6:22 |
89 | Wesley SULZBERGER | Drapac Cycling | +6:22 |
90 | Mark RENSHAW | Omega Pharma-QuickStep | +6:22 |
91 | Jussi VEIKKANEN | FDJ.fr | +6:22 |
92 | Jens VOIGT | Trek Factory Racing | +6:55 |
93 | Bernhard EISEL | Team Sky | +6:55 |
94 | Nikias ARNDT | Team Giant-Shimano | +6:55 |
95 | Alberto BETTIOL | Cannondale | +6:55 |
96 | Matthias KRIZEK | Cannondale | +6:55 |
97 | André GREIPEL | Lotto-Belisol Team | +6:55 |
98 | Johannes FRÖHLINGER | Team Giant-Shimano | +6:55 |
99 | Marcel SIEBERG | Lotto-Belisol Team | +6:55 |
100 | Marcel KITTEL | Team Giant-Shimano | +6:55 |
101 | Nicki SÖRENSEN | Tinkoff-Saxo | +6:55 |
102 | Michal KOLAR | Tinkoff-Saxo | +6:55 |
103 | Nikolay TRUSOV | Tinkoff-Saxo | +6:55 |
104 | Maxim BELKOV | Katusha Team | +6:55 |
105 | Perrig QUEMENEUR | Team Europcar | +6:55 |
106 | Juan Jose LOBATO | Movistar Team | +6:55 |
107 | Caleb EWAN | Unisa-Australie | +6:55 |
108 | Jens DEBUSSCHERE | Lotto-Belisol Team | +6:55 |
109 | Luke ROWE | Team Sky | +6:55 |
110 | Andrew FENN | Omega Pharma-QuickStep | +6:55 |
111 | Rick FLENS | Belkin Pro Cycling Team | +6:55 |
112 | Thomas PETERSON | Team Giant-Shimano | +6:55 |
113 | Andriy GRIVKO | Astana Pro Team | +8:54 |
114 | Matteo BONO | Lampre-Merida | +9:20 |
115 | Roberto FERRARI | Lampre-Merida | +9:20 |
116 | Elia VIVIANI | Cannondale | +10:11 |
117 | Davide CIMOLAI | Lampre-Merida | +10:11 |
118 | Mikhail IGNATYEV | Katusha Team | +10:11 |
119 | Olivier KAISEN | Lotto-Belisol Team | +10:46 |
120 | William CLARKE | Drapac Cycling | +10:46 |
121 | Travis MEYER | Drapac Cycling | +11:35 |
122 | Marco HALLER | Katusha Team | +11:44 |
123 | Campbell FLAKEMORE | Unisa-Australie | +11:44 |
124 | Jacopo GUARNIERI | Astana Pro Team | +11:44 |
125 | Matteo TRENTIN | Omega Pharma-QuickStep | +11:44 |
126 | Neil VAN DER PLOEG | Unisa-Australie | +11:44 |
127 | Matthew GOSS | Orica GreenEDGE | +11:44 |
128 | Graeme BROWN | Belkin Pro Cycling Team | +11:44 |
129 | Michael MATTHEWS | Orica GreenEDGE | +11:44 |
130 | Pierre-Henri LECUISINIER | FDJ.fr | +11:44 |
131 | Guillaume BONNAFOND | AG2R La Mondiale | +11:44 |
132 | Damien GAUDIN | AG2R La Mondiale | +11:57 |
133 | Maxime DANIEL | AG2R La Mondiale | +14:51 |
134 | Sébastien TURGOT | AG2R La Mondiale | +14:51 |
135 | Jérôme COUSIN | Team Europcar | +14:51 |
DNF | Rafael VALLS FERRI | Lampre-Merida |
Klasyfikacja generalna:
1 | Cadel EVANS | BMC Racing Team | 10:46:39 |
2 | Simon GERRANS | Orica GreenEDGE | +12 |
3 | Diego ULISSI | Lampre-Merida | +15 |
4 | Nathan HAAS | Garmin-Sharp | +27 |
5 | Robert GESINK | Belkin Pro Cycling Team | +29 |
6 | Geraint THOMAS | Team Sky | +29 |
7 | Daryl IMPEY | Orica GreenEDGE | +33 |
8 | Brent BOOKWALTER | BMC Racing Team | +33 |
9 | Rory SUTHERLAND | Tinkoff-Saxo | +33 |
10 | Ben HERMANS | BMC Racing Team | +33 |
11 | Richie PORTE | Team Sky | +33 |
12 | Egor SILIN | Katusha Team | +33 |
13 | Adam HANSEN | Lotto-Belisol Team | +33 |
14 | Laurent DIDIER | Trek Factory Racing | +1:01 |
15 | Anthony ROUX | FDJ.fr | +1:01 |
16 | Simon CLARKE | Orica GreenEDGE | +1:01 |
17 | Jan BAKELANTS | Omega Pharma-QuickStep | +1:01 |
18 | Kenny ELISSONDE | FDJ.fr | +1:01 |
19 | Simon GESCHKE | Team Giant-Shimano | +1:13 |
20 | Maxime BOUET | AG2R La Mondiale | +1:14 |
21 | Ruben PLAZA MOLINA | Movistar Team | +1:18 |
22 | Frank SCHLECK | Trek Factory Racing | +1:18 |
23 | Luca WACKERMANN | Lampre-Merida | +1:18 |
24 | Caleb FAIRLY | Garmin-Sharp | +1:18 |
25 | Eduard VORGANOV | Katusha Team | +1:18 |
26 | George BENNETT | Cannondale | +1:18 |
27 | Robbie HUCKER | Drapac Cycling | +1:18 |
28 | Axel DOMONT | AG2R La Mondiale | +1:18 |
29 | Jack HAIG | Unisa-Australie | +1:18 |
30 | Darren LAPTHORNE | Drapac Cycling | +1:52 |
31 | Bernard SULZBERGER | Drapac Cycling | +1:52 |
32 | Stig BROECKX | Lotto-Belisol Team | +1:52 |
33 | Cameron WURF | Cannondale | +1:52 |
34 | Javier MORENO | Movistar Team | +1:52 |
35 | Anthony GIACOPPO | Unisa-Australie | +1:52 |
36 | Mark O’BRIEN | Unisa-Australie | +1:52 |
37 | Yukiya ARASHIRO | Team Europcar | +1:52 |
38 | Francesco GAVAZZI | Astana Pro Team | +2:33 |
39 | Carlos VERONA QUINTANILLA | Omega Pharma-QuickStep | +2:37 |
40 | Steve MORABITO | BMC Racing Team | +2:37 |
41 | Angelo TULIK | Team Europcar | +2:37 |
42 | Philip DEIGNAN | Team Sky | +2:37 |
43 | Serge PAUWELS | Omega Pharma-QuickStep | +2:37 |
44 | Valerio AGNOLI | Astana Pro Team | +2:37 |
45 | Christopher JUUL JENSEN | Tinkoff-Saxo | +2:37 |
46 | Bjorn THURAU | Team Europcar | +2:37 |
47 | Nathan EARLE | Team Sky | +2:37 |
48 | Geoffrey SOUPE | FDJ.fr | +3:35 |
49 | Jurgen ROELANDTS | Lotto-Belisol Team | +3:35 |
50 | Jack BAUER | Garmin-Sharp | +3:35 |
51 | Steele VON HOFF | Garmin-Sharp | +4:27 |
52 | Danilo WYSS | BMC Racing Team | +4:35 |
53 | Danny VAN POPPEL | Trek Factory Racing | +4:35 |
54 | Rohan DENNIS | Garmin-Sharp | +4:35 |
55 | Amael MOINARD | BMC Racing Team | +4:35 |
56 | Julien BÉRARD | AG2R La Mondiale | +5:46 |
57 | Thierry HUPOND | Team Giant-Shimano | +5:52 |
58 | Manuele MORI | Lampre-Merida | +6:00 |
59 | Lieuwe WESTRA | Astana Pro Team | +6:02 |
60 | Rick ZABEL | BMC Racing Team | +6:02 |
61 | Stef CLEMENT | Belkin Pro Cycling Team | +6:30 |
62 | Bram TANKINK | Belkin Pro Cycling Team | +6:30 |
63 | Enrico GASPAROTTO | Astana Pro Team | +6:30 |
64 | Wesley SULZBERGER | Drapac Cycling | +6:40 |
65 | Julian ALAPHILIPPE | Omega Pharma-QuickStep | +6:40 |
66 | Jonathan CANTWELL | Drapac Cycling | +6:52 |
67 | Pavel KOCHETKOV | Katusha Team | +6:52 |
68 | Ian STANNARD | Team Sky | +6:52 |
69 | André GREIPEL | Lotto-Belisol Team | +7:03 |
70 | Perrig QUEMENEUR | Team Europcar | +7:13 |
71 | Jens DEBUSSCHERE | Lotto-Belisol Team | +7:13 |
72 | Marcel SIEBERG | Lotto-Belisol Team | +7:13 |
73 | Calvin WATSON | Trek Factory Racing | +7:36 |
74 | Bradley LINFIELD | Unisa-Australie | +7:36 |
75 | Matej MOHORIC | Cannondale | +8:19 |
76 | William BONNET | FDJ.fr | +8:19 |
77 | Guillaume BOIVIN | Cannondale | +8:19 |
78 | Arnaud COURTEILLE | FDJ.fr | +8:19 |
79 | Fabio FELLINE | Trek Factory Racing | +8:24 |
80 | Koen DE KORT | Team Giant-Shimano | +8:24 |
81 | José Ivan GUTIERREZ | Movistar Team | +8:28 |
82 | Imanol ERVITI | Movistar Team | +8:28 |
83 | Lachlan David MORTON | Garmin-Sharp | +8:35 |
84 | Mark RENSHAW | Omega Pharma-QuickStep | +8:57 |
85 | Jussi VEIKKANEN | FDJ.fr | +8:57 |
86 | Andriy GRIVKO | Astana Pro Team | +9:07 |
87 | Nikias ARNDT | Team Giant-Shimano | +9:30 |
88 | Caleb EWAN | Unisa-Australie | +9:30 |
89 | Evan HUFFMAN | Astana Pro Team | +9:55 |
90 | Jack BOBRIDGE | Belkin Pro Cycling Team | +9:55 |
91 | Michael VALGREN | Tinkoff-Saxo | +10:05 |
92 | Michal KOLAR | Tinkoff-Saxo | +11:02 |
93 | Johannes FRÖHLINGER | Team Giant-Shimano | +11:06 |
94 | Kévin REZA | Team Europcar | +11:39 |
95 | Pierre-Henri LECUISINIER | FDJ.fr | +12:02 |
96 | Michael MATTHEWS | Orica GreenEDGE | +12:02 |
97 | Mathew HAYMAN | Orica GreenEDGE | +12:39 |
98 | Elia VIVIANI | Cannondale | +12:46 |
99 | Jens VOIGT | Trek Factory Racing | +13:07 |
100 | Matthias KRIZEK | Cannondale | +13:51 |
101 | Juan Jose LOBATO | Movistar Team | +14:04 |
102 | Travis MEYER | Drapac Cycling | +14:05 |
103 | Matteo TRENTIN | Omega Pharma-QuickStep | +14:19 |
104 | Guillaume BONNAFOND | AG2R La Mondiale | +14:19 |
105 | Mikhail IGNATYEV | Katusha Team | +14:22 |
106 | Nicki SÖRENSEN | Tinkoff-Saxo | +14:24 |
107 | Boy VAN POPPEL | Trek Factory Racing | +14:35 |
108 | Alexandr PORSEV | Katusha Team | +15:13 |
109 | Alberto BETTIOL | Cannondale | +15:17 |
110 | Luke ROWE | Team Sky | +15:17 |
111 | Maxim BELKOV | Katusha Team | +15:24 |
112 | Jay MCCARTHY | Tinkoff-Saxo | +15:35 |
113 | Marco HALLER | Katusha Team | +15:55 |
114 | Nikolay TRUSOV | Tinkoff-Saxo | +15:56 |
115 | Thomas DEKKER | Garmin-Sharp | +16:02 |
116 | Sébastien TURGOT | AG2R La Mondiale | +17:26 |
117 | Andrew FENN | Omega Pharma-QuickStep | +18:40 |
118 | Bernhard EISEL | Team Sky | +20:11 |
119 | Thomas PETERSON | Team Giant-Shimano | +20:11 |
120 | Damien GAUDIN | AG2R La Mondiale | +20:19 |
121 | Luke DURBRIDGE | Orica GreenEDGE | +20:27 |
122 | Marcel KITTEL | Team Giant-Shimano | +21:11 |
123 | Rick FLENS | Belkin Pro Cycling Team | +21:11 |
124 | Roberto FERRARI | Lampre-Merida | +22:22 |
125 | Matteo BONO | Lampre-Merida | +22:22 |
126 | Jacopo GUARNIERI | Astana Pro Team | +23:45 |
127 | Jérôme COUSIN | Team Europcar | +24:54 |
128 | William CLARKE | Drapac Cycling | +26:04 |
129 | Davide CIMOLAI | Lampre-Merida | +26:21 |
130 | Matthew GOSS | Orica GreenEDGE | +27:54 |
131 | Olivier KAISEN | Lotto-Belisol Team | +29:53 |
132 | Neil VAN DER PLOEG | Unisa-Australie | +34:47 |
133 | Graeme BROWN | Belkin Pro Cycling Team | +34:52 |
134 | Maxime DANIEL | AG2R La Mondiale | +37:59 |
135 | Campbell FLAKEMORE | Unisa-Australie | +39:38 |
Foto: bettiniphoto.net
Andrzej Gucwa