166008_10151954140214199_2061101130_nLeopold König (Team NetApp – Endura) odniósł życiowy sukces, wygrywając królewski etap Amgen Tour of California. Po pięknej akcji czeski kolarz pokonał Janiera Acevedo (Jamis – Hagens Berman) i lidera, Tejaya van Garderena (BMC).

Dziś kolarze przemierzający Kalifornię mieli przed sobą królewski etap ze wspinaczką na Mount Diablo. Do przejechania było 147,1 km z Livermore na wspomniany szczyt MD. Podjazd ma 17,1 km i średnie nachylenie 5,7 %. Wielką trudnością były odcinki, na których nachylenie wyniosło 19 %.

Na początku etapu próbował atakować Bartosz Huzarski (Team NetApp – Endura), ale wraz z kolegami został skasowany przez peleton. Ostatecznie na czele mieliśmy aż dziesięciu zawodników: Andy Schleck (RadioShack), Melgarejo De la Cruz (NetApp-Endura), Carter Jones (Bissell), Laurent Didier (RadioShack), Quintanilla Verona (Omega Pharma-QuickStep), Lieuwe Westra (Vacansoleil – DCM), Kristijan Koren (Cannondale), Chris Butler (Champion System), Nathan Brown (Bontrager) i Nathaniel English (5-hour Energy).

43 km przed metą peleton prowadzony przez BMC tracił do uciekinierów 4 minuty. Od początku podjazdu pod Mount Diablo z ucieczki odpadali poszczególni kolarze, a z peletonu zaatakowali Lachlan Morton (Garmin-Sharp) i Chad Beyer (Champion System Pro Cycling Team). 8 km przed metą na czele byli Westra i De la Cruz, którzy nad coraz mniejszą grupką mieli ponad minutę przewagi. Kolejnym atakującym z peletonu był…Jens Voigt (RadioShack – Leopard), a chwilę później “Paco” Mancebo (5-hour Energy). Voigt nie dał rady, ale Mancebo zdołał dojechać do liderującej dwójki.

Zaatakował także były lider, Janier Alexis Acevedo (Jamis – Hagens Berman), do którego dojechał Leopold Konig (Team NetApp – Endura) i obaj na 2 km przed metą wyprzedzali malejącą grupkę o kilka sekund. 300 metrów przed metą swoją szansę zwietrzył Konig i został zwycięzcą dzisiejszego etapu. To największy sukces w karierze 25. letniego zawodnika. Drugi był Acevedo, a trzeci Tejay van Garderen (BMC). Liderem pozostał oczywiście van Garderen. Bardzo wysoko przyjechał młody Lawson Craddock  (Bontrager), który praktycznie wygrał klasyfikację młodzieżową i jest upatrywany jako zawodnik mający spore szanse na zaistnienie w kolarskim świecie.

Bartosz Huzarski przyjechał trzydziesty i awansował do drugiej dziesiątki klasyfikacji generalnej. Maciej Bodnar (Cannondale) przyjechał na 83. miejscu.

Wyniki:

1 KONIG Leopold Team NetApp – Endura  3:54:17

2 ACEVEDO COLLE Janier Alexis Jamis – Hagens Berman  0:07

3 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team  0:12

4 ROGERS Michael Team Saxo-Tinkoff  ,,

5 FRANK Mathias BMC Racing Team  0:23

6 BUSCHE Matthew RadioShack – Leopard  0:29

7 CRADDOCK Lawson Bontrager Cycling Team 0:32

8 MANCEBO PEREZ Francisco 5-hour Energy  0:38

9 PIMENTA COSTA MENDES José Joao Team NetApp – Endura 0:44

10 DE MAAR Marc UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

11 DENNIS Rohan Garmin – Sharp ,,

12 MEYER Cameron Orica GreenEDGE 0:48

13 DEIGNAN Philip UnitedHealthcare Presented by Maxxis 0:53

14 MOINARD Amaël BMC Racing Team 0:56

15 MEERSMAN Gianni Omega Pharma – Quick-Step 1:02

16 HAGA Chad Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies ,,

17 VOSS Paul Team NetApp – Endura 1:06

18 JUNGELS Bob RadioShack – Leopard 1:09

19 ZUBELDIA AGIRRE Haimar RadioShack – Leopard ,,

20 VANDBORG Brian Cannondale Pro Cycling Team 1:17

21 DE GENDT Thomas Vacansoleil – DCM 1:22

22 MANNION Gavin Bontrager Cycling Team 1:27

23 BALDWIN Christopher Bissel Pro Cycling 1:31

24 DE LA CRUZ MELGAREJO David Team NetApp – Endura 1:38

25 FLECHA Juan Antonio Vacansoleil – DCM 2:00

26 ZAUGG Oliver Team Saxo-Tinkoff 2:08

27 BEYER Chad Champion System Pro Cycling Team 2:17

28 BUTLER Chris Champion System Pro Cycling Team ,,

29 PINOTTI Marco BMC Racing Team ,,

30 HUZARSKI Bartosz Team NetApp – Endura 2:22

31 GAZVODA Gregor Champion System Pro Cycling Team 2:33

32 DIDIER Laurent RadioShack – Leopard 2:41

33 VOIGT Jens RadioShack – Leopard 2:44

34 STEMPER James 5-hour Energy 3:03

35 VAN KEIRSBULCK Guillaume Omega Pharma – Quick-Step 3:26

36 CHAVANEL Sylvain Omega Pharma – Quick-Step ,,

37 BOOKWALTER Brent BMC Racing Team 3:37

38 ENGLISH Nathaniel 5-hour Energy 4:13

39 WESTRA Lieuwe Vacansoleil – DCM 4:39

40 FAIRLY Caleb Garmin – Sharp ,,

41 EUSER Lucas UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

42 JONES Chris UnitedHealthcare Presented by Maxxis 5:09

43 STUYVEN Jasper Bontrager Cycling Team 5:34

44 DE WEERT Kevin Omega Pharma – Quick-Step 6:11

45 VERONA QUINTANILLA Carlos Omega Pharma – Quick-Step ,,

46 SULZBERGER Wesley Orica GreenEDGE ,,

47 MORTON Lachlan Garmin – Sharp 6:14

48 SCHLECK Andy RadioShack – Leopard 6:19

49 TOSATTO Matteo Team Saxo-Tinkoff ,,

50 MCCARTHY Jay Team Saxo-Tinkoff 6:40

51 MCCARTNEY Jason Bissel Pro Cycling 6:45

52 JENKINS Max 5-hour Energy 6:54

53 DUCHESNE Antoine Bontrager Cycling Team ,,

54 SCHAR Michael BMC Racing Team 7:16

55 RATHE Jacob Garmin – Sharp 8:10

56 KING Edward Cannondale Pro Cycling Team 9:13

57 IRIZAR ARANBURU Markel RadioShack – Leopard ,,

58 ZWIZANSKI Scott Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 9:17

59 JONES Carter Bissel Pro Cycling ,,

60 KOREN Kristjan Cannondale Pro Cycling Team 10:48

61 COOKE Baden Orica GreenEDGE 11:02

62 PUTT Tanner Bontrager Cycling Team ,,

63 SWEETING Robert 5-hour Energy 11:33

64 HOWES Alex Garmin – Sharp ,,

65 PATRICK MCCARTY Jonathan Bissel Pro Cycling ,,

66 MřRKřV Michael Team Saxo-Tinkoff ,,

67 AAEN JORGENSEN Jonas Team Saxo-Tinkoff ,,

68 DUGGAN Timothy Team Saxo-Tinkoff ,,

69 BROWN Nathan Bontrager Cycling Team 11:39

70 JACQUES-MAYNES Benjamin Jamis – Hagens Berman 14:54

71 WREN Tyler Jamis – Hagens Berman ,,

72 DRISCOLL James Jamis – Hagens Berman 14:56

73 TRAKSEL Bobbie Champion System Pro Cycling Team ,,

74 ROMERO AMARAN Luis Jamis – Hagens Berman ,,

75 SCHORN Daniel Team NetApp – Endura ,,

76 SAN WU Kin Champion System Pro Cycling Team ,,

77 MILNE Shawn 5-hour Energy ,,

78 MEYER Travis Orica GreenEDGE ,,

79 DOCKER Mitchell Orica GreenEDGE ,,

80 HUSHOVD Thor BMC Racing Team ,,

81 DEMPSTER Zakkari Team NetApp – Endura ,,

82 SAGAN Peter Cannondale Pro Cycling Team ,,

83 BODNAR Maciej Cannondale Pro Cycling Team ,,

84 WILLIAMS David 5-hour Energy ,,

85 BOIVIN Guillaume Cannondale Pro Cycling Team ,,

86 BENEDETTI Cesare Team NetApp – Endura ,,

87 HAEDO Lucas Sebastian Cannondale Pro Cycling Team ,,

88 LINDEMAN Bert-Jan Vacansoleil – DCM ,,

89 KREDER Wesley Vacansoleil – DCM ,,

90 MATTHEWS Michael Orica GreenEDGE ,,

91 VAN POPPEL Boy Vacansoleil – DCM ,,

92 PIPP Frank Kevin Bissel Pro Cycling ,,

93 FARRAR Tyler Garmin – Sharp ,,

94 VANSUMMEREN Johan Garmin – Sharp ,,

95 ANTHONY Jesse Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies ,,

96 TORCKLER Michael Bissel Pro Cycling ,,

97 BRAMMEIER Matthew Champion System Pro Cycling Team ,,

98 VENNELL Jeremy Bissel Pro Cycling ,,

99 ORAM James Bontrager Cycling Team ,,

100 EASTMAN Ryan Bontrager Cycling Team ,,

101 SOLADAY Thomas Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies ,,

102 CANDELARIO Alex Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies ,,

103 LOUDER Jeff UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

104 BOECKMANS Kris Vacansoleil – DCM ,,

105 ROTH Ryan Champion System Pro Cycling Team ,,

106 COOPER Marsh Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 17:03

107 HANSON Ken Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies ,,

108 ILESIC Aldo Ino UnitedHealthcare Presented by Maxxis 19:25

109 KEOUGH Jacobe UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

110 MURPHY John UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

111 MILLER Carson Jamis – Hagens Berman 24:42


Klasyfikacja generalna:

1 (1) VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 26:38:53

2 (2) ROGERS Michael Team Saxo-Tinkoff 1:47

3 (5) ACEVEDO COLLE Janier Alexis Jamis – Hagens Berman 3:26

4 (4) FRANK Mathias BMC Racing Team 3:32

5 (3) MEYER Cameron Orica GreenEDGE 3:33

6 (6) BUSCHE Matthew RadioShack – Leopard 3:50

7 (7) MANCEBO PEREZ Francisco 5-hour Energy 4:52

8 (10) CRADDOCK Lawson Bontrager Cycling Team 5:24

9 (8) DEIGNAN Philip UnitedHealthcare Presented by Maxxis 5:33

10 (9) HAGA Chad Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 5:52

11 (12) KONIG Leopold Team NetApp – Endura 6:03

12 (11) DE MAAR Marc UnitedHealthcare Presented by Maxxis 6:28

13 (14) DE LA CRUZ MELGAREJO David Team NetApp – Endura 8:58

14 (13) ENGLISH Nathaniel 5-hour Energy 10:58

15 (17) VANDBORG Brian Cannondale Pro Cycling Team 11:13

16 (16) DIDIER Laurent RadioShack – Leopard 11:40

17 (19) ZUBELDIA AGIRRE Haimar RadioShack – Leopard 11:51

18 (15) EUSER Lucas UnitedHealthcare Presented by Maxxis 12:41

19 (22) HUZARSKI Bartosz Team NetApp – Endura 14:29

20 (18) WESTRA Lieuwe Vacansoleil – DCM 14:59

21 (24) BEYER Chad Champion System Pro Cycling Team 16:23

22 (27) FLECHA Juan Antonio Vacansoleil – DCM 17:51

23 (30) MOINARD Amaël BMC Racing Team 19:01

24 (26) BOOKWALTER Brent BMC Racing Team 19:26

25 (23) SCHLECK Andy RadioShack – Leopard 20:11

26 (20) KING Edward Cannondale Pro Cycling Team 20:43

27 (32) MANNION Gavin Bontrager Cycling Team 20:50

28 (33) MEERSMAN Gianni Omega Pharma – Quick-Step 21:51

29 (25) SCHAR Michael BMC Racing Team 22:40

30 (21) PUTT Tanner Bontrager Cycling Team 23:06

31 (36) VOSS Paul Team NetApp – Endura 23:19

32 (34) VOIGT Jens RadioShack – Leopard 24:15

33 (43) PIMENTA COSTA MENDES José Joao Team NetApp – Endura 25:37

34 (29) RATHE Jacob Garmin – Sharp 26:08

35 (44) JUNGELS Bob RadioShack – Leopard 26:11

36 (46) BALDWIN Christopher Bissel Pro Cycling 26:56

37 (51) DENNIS Rohan Garmin – Sharp 27:45

38 (42) CHAVANEL Sylvain Omega Pharma – Quick-Step 27:46

39 (48) ZAUGG Oliver Team Saxo-Tinkoff 27:48

40 (40) STUYVEN Jasper Bontrager Cycling Team 29:41

41 (52) PINOTTI Marco BMC Racing Team 29:57

42 (28) VENNELL Jeremy Bissel Pro Cycling 31:48

43 (45) JENKINS Max 5-hour Energy 32:08

44 (60) BUTLER Chris Champion System Pro Cycling Team 32:10

45 (31) CANDELARIO Alex Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 33:34

46 (53) SULZBERGER Wesley Orica GreenEDGE 33:54

47 (58) FAIRLY Caleb Garmin – Sharp 33:57

48 (68) DE GENDT Thomas Vacansoleil – DCM ,,

49 (55) MORTON Lachlan Garmin – Sharp 34:30

50 (47) IRIZAR ARANBURU Markel RadioShack – Leopard 34:46

51 (39) BROWN Nathan Bontrager Cycling Team 35:08

52 (69) STEMPER James 5-hour Energy 35:56

53 (57) MCCARTHY Jay Team Saxo-Tinkoff ,,

54 (67) VAN KEIRSBULCK Guillaume Omega Pharma – Quick-Step 35:58

55 (35) ROMERO AMARAN Luis Jamis – Hagens Berman 36:43

56 (50) COOKE Baden Orica GreenEDGE 38:00

57 (66) DE WEERT Kevin Omega Pharma – Quick-Step 38:01

58 (64) DUCHESNE Antoine Bontrager Cycling Team 38:21

59 (37) SAGAN Peter Cannondale Pro Cycling Team ,,

60 (38) ROTH Ryan Champion System Pro Cycling Team 38:22

61 (41) DOCKER Mitchell Orica GreenEDGE 39:08

62 (61) JONES Carter Bissel Pro Cycling 39:30

63 (54) MřRKřV Michael Team Saxo-Tinkoff 39:32

64 (49) TORCKLER Michael Bissel Pro Cycling 41:15

65 (65) KOREN Kristjan Cannondale Pro Cycling Team 42:25

66 (73) TOSATTO Matteo Team Saxo-Tinkoff 43:07

67 (56) MATTHEWS Michael Orica GreenEDGE 43:47

68 (59) FARRAR Tyler Garmin – Sharp 44:29

69 (82) JONES Chris UnitedHealthcare Presented by Maxxis 44:47

70 (70) HOWES Alex Garmin – Sharp 44:50

71 (62) JACQUES-MAYNES Benjamin Jamis – Hagens Berman 45:28

72 (63) VAN POPPEL Boy Vacansoleil – DCM 46:13

73 (74) AAEN JORGENSEN Jonas Team Saxo-Tinkoff 48:27

74 (76) SWEETING Robert 5-hour Energy 48:41

75 (81) PATRICK MCCARTY Jonathan Bissel Pro Cycling 50:57

76 (72) BRAMMEIER Matthew Champion System Pro Cycling Team 50:59

77 (86) VERONA QUINTANILLA Carlos Omega Pharma – Quick-Step 51:04

78 (75) SCHORN Daniel Team NetApp – Endura 51:52

79 (71) HANSON Ken Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 51:57

80 (77) MEYER Travis Orica GreenEDGE 52:35

81 (78) HAEDO Lucas Sebastian Cannondale Pro Cycling Team 53:40

82 (79) LOUDER Jeff UnitedHealthcare Presented by Maxxis 53:47

83 (80) EASTMAN Ryan Bontrager Cycling Team 54:07

84 (83) BODNAR Maciej Cannondale Pro Cycling Team 56:00

85 (84) WILLIAMS David 5-hour Energy 56:51

86 (85) LINDEMAN Bert-Jan Vacansoleil – DCM 57:34

87 (96) ZWIZANSKI Scott Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 59:31

88 (87) DEMPSTER Zakkari Team NetApp – Endura 1:00:31

89 (94) DUGGAN Timothy Team Saxo-Tinkoff 1:01:06

90 (88) BOIVIN Guillaume Cannondale Pro Cycling Team 1:01:16

91 (89) HUSHOVD Thor BMC Racing Team 1:01:21

92 (90) ANTHONY Jesse Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 1:01:37

93 (104) GAZVODA Gregor Champion System Pro Cycling Team 1:02:43

94 (91) WREN Tyler Jamis – Hagens Berman 1:02:59

95 (93) MILNE Shawn 5-hour Energy 1:03:39

96 (97) PIPP Frank Kevin Bissel Pro Cycling 1:06:31

97 (92) MURPHY John UnitedHealthcare Presented by Maxxis 1:08:06

98 (95) KEOUGH Jacobe UnitedHealthcare Presented by Maxxis 1:09:04

99 (99) SAN WU Kin Champion System Pro Cycling Team 1:09:08

100 (105) MCCARTNEY Jason Bissel Pro Cycling 1:09:40

101 (100) BENEDETTI Cesare Team NetApp – Endura 1:10:09

102 (101) SOLADAY Thomas Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 1:10:26

103 (102) COOPER Marsh Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 1:13:28

104 (98) ILESIC Aldo Ino UnitedHealthcare Presented by Maxxis 1:13:29

105 (103) ORAM James Bontrager Cycling Team 1:14:18

106 (106) DRISCOLL James Jamis – Hagens Berman 1:17:52

107 (107) BOECKMANS Kris Vacansoleil – DCM 1:19:15

108 (108) VANSUMMEREN Johan Garmin – Sharp 1:21:14

109 (109) KREDER Wesley Vacansoleil – DCM 1:21:45

110 (110) TRAKSEL Bobbie Champion System Pro Cycling Team 1:23:52

111 (111) MILLER Carson Jamis – Hagens Berman 1:39:03

 

Foto: www.amgentourofcalifornia.com

Arek Waluga