westraLieuwe Westra (Vacansoleil – DCM) wygrał pierwszy etap i został liderem Amgen Tour of California. Holender na ostatnich metrach pokonał Francisco Mancebo (5-hour Energy), z którym zaatakowali na 5 km przed metą. Z peletonu najszybciej finiszował Peter Sagan (Cannondale).

Pierwszy etap Amgen Tour of California prowadził wokół Escondido i liczył 165,1 km. Na kolarzy w połowie dystansu czekało wzniesienie Mount Palomar (15,1 km długości , nachylenie 7%). Kolarze musieli także zmagać się z potwornym upałem, który mocno dawał im się we znaki. Na ucieczkę zdecydowało się dziś czterech zawodników: Zakkari Dempster (Team NetApp – Endura), Carter Jones (Bissel Pro Cycling), Marsh Cooper (Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies) i James Stemper (5-hour Energy). Jeszcze przed wspinaczką na Mount Palomar koledzy zgubili Dempstera i w trójkę walczyli z uciekającymi kilometrami.

Pierwszy na Palomar zameldował się Carter Jones i to on zgarnął 10 pkt do klasyfikacji górskiej. Na tym podjeździe widać było, że Tomasz Marczyński (Vacansoleil – DCM) nie jest jeszcze w optymalnej dyspozycji, gdyż miał problemy w utrzymaniu się w dużej grupie. 45 km przed metą trójka harcowników miała aż 6 minut przewagi nad peletonem prowadzonym przez BMC.

Podczas wspinaczki na Cole Grade (około 36 km przed metą) z ucieczki odpadł kolejny kolarz, Marsh Cooper. Podjazd trzeciej kategorii sprawił sporo problemów takim zawodnikom jak Sylvain Chavanel (OPQS) i Philippe Gilbert (BMC), którzy nie zdołali już powrócić do dużej grupy. Tempo dyktowała drużyna NetApp, na czele z Bartkiem Huzarskim. 30 km przed metą peleton składający się z około 50 zawodników tracił 4 minuty do uciekającej dwójki.

Bardzo mocne tempo dyktowane przez Cannondale i NetApp spowodowało, że ucieczka została skasowana na 5,5 km przed metą. Szyki sprinterom chcieli popsuć Lieuwe Westra (Vacansoleil – DCM) i doświadczony Francisco Mancebo (5-hour Energy). Zaskakujący atak okazał się bardzo dobrym pomysłem. Zwyciężył Westra, przed Mancebo. Z peletonu najszybszy był oczywiście Peter Sagan (Cannondale).

Z Polaków w pierwszej grupie przyjechał tylko Bartosz Huzarski, który uplasował się na 43 miejscu. Bodnar zanotował ponad dziewięć minut straty, a  Marczyński przyjechał prawie 19 minut za peletonem. Wraz z nim wjechał na metę jego kolega z drużyny, Thomas de Gendt , który był jednym z faworytów do walki o triumf w  klasyfikacji generalnej.

Wyniki :

1 Lieuwe WESTRA Vacansoleil – DCM Procycling Team 4:31:33

2 Francisco MANCEBO PEREZ 5 Hour Energy 0:00:00

3 Peter SAGAN Cannondale 0:00:06

4 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 0:00:06

5 Jasper STUYVEN Bontrager Cycling Team 0:00:06

6 Jacob RATHE Garmin-Sharp 0:00:06

7 Alex CANDELARIO Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:06

8 Mitchell DOCKER Orica GreenEDGE 0:00:06

9 Jeremy VENNELL Bissell Pro Cycling 0:00:06

10 Tanner PUTT Bontrager Cycling Team 0:00:06

11 Michael ROGERS Team Saxo -Tinkoff 0:00:06

12 Chad BEYER Champion System Pro Cycling Team 0:00:06

13 Mathias FRANK BMC Racing Team 0:00:06

14 Paul VOSS Team NetApp-Endura 0:00:06

15 Marc DE MAAR Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:06

16 Christopher BALDWIN Bissell Pro Cycling 0:00:06

17 Tejay VAN GARDEREN BMC Racing Team 0:00:06

18 Andy SCHLECK Radioshack Leopard 0:00:06

19 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 0:00:06

20 David DE LA CRUZ MELGAREJO Team NetApp-Endura 0:00:06

21 Chad HAGA Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:06

22 Jeffry LOUDER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:06

23 Lucas EUSER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:06

24 Janier Alexis ACEVEDO CALLE Jamis – Hagens Berman 0:00:06

25 Philip DEIGNAN Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:06

26 Max JENKINS 5 Hour Energy 0:00:06

27 Ryan ROTH Champion System Pro Cycling Team 0:00:06

28 Nathaniel ENGLISH 5 Hour Energy 0:00:06

29 Matthew BUSCHE Radioshack Leopard 0:00:06

30 Lawson CRADDOCK Bontrager Cycling Team 0:00:06

31 Laurent DIDIER Radioshack Leopard 0:00:06

32 Leopold KÖNIG Team NetApp-Endura 0:00:06

33 Phil GAIMON Bissell Pro Cycling 0:00:06

34 Haimar ZUBELDIA AGIRRE Radioshack Leopard 0:00:06

35 Juan Antonio FLECHA GIANNONI Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:06

36 Edward KING Cannondale 0:00:06

37 Gavin MANNION Bontrager Cycling Team 0:00:06

38 David ZABRISKIE Garmin-Sharp 0:00:06

39 Christopher BUTLER Champion System Pro Cycling Team 0:00:06

40 Amael MOINARD BMC Racing Team 0:00:06

41 Michael TORCKLER Bissell Pro Cycling 0:00:06

42 Brent BOOKWALTER BMC Racing Team 0:00:06

43 Bartosz HUZARSKI Team NetApp-Endura 0:00:06

44 Brian VANDBORG Cannondale 0:00:06

45 Jens VOIGT Radioshack Leopard 0:00:06

46 Pieter SERRY Omega Pharma-QuickStep 0:00:06

47 James STEMPER 5 Hour Energy 0:00:06

48 Carter JONES Bissell Pro Cycling 0:00:06

49 Jonathan Patrick MCCARTY Bissell Pro Cycling 0:00:06

50 Nathan BROWN Bontrager Cycling Team 0:00:06

51 Lachlan David MORTON Garmin-Sharp 0:00:06

52 Marco PINOTTI BMC Racing Team 0:00:20

53 Michael SCHAR BMC Racing Team 0:00:35

54 Ben JACQUES-MAYNES Jamis – Hagens Berman 0:09:09

55 Maciej BODNAR Cannondale 0:09:11

56 Philippe GILBERT BMC Racing Team 0:09:11

57 Luis ROMERO AMARAN Jamis – Hagens Berman 0:09:11

58 Sylvain CHAVANEL Omega Pharma-QuickStep 0:09:11

59 Kristijan KOREN Cannondale 0:09:11

60 Gregor GAZVODA Champion System Pro Cycling Team 0:09:11

61 Antoine DUCHESNE Bontrager Cycling Team 0:10:18

62 José Joao MENDES Team NetApp-Endura 0:10:18

63 Bert-jan LINDEMAN Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:10:18

64 Lucas Sebastian HAEDO Cannondale 0:10:18

65 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 0:10:18

66 Baden COOKE Orica GreenEDGE 0:10:18

67 Tyler FARRAR Garmin-Sharp 0:10:18

68 Carlos VERONA QUINTANILLA Omega Pharma-QuickStep 0:10:18

69 Timothy DUGGAN Team Saxo -Tinkoff 0:10:18

70 Jonathan CANTWELL Team Saxo -Tinkoff 0:10:18

71 Matteo TOSATTO Team Saxo -Tinkoff 0:10:18

72 Kin San WU Champion System Pro Cycling Team 0:10:18

73 Bob JUNGELS Radioshack Leopard 0:10:18

74 Michael MATTHEWS Orica GreenEDGE 0:10:18

75 Tyler WREN Jamis – Hagens Berman 0:10:18

76 Markel IRIZAR ARRANBURU Radioshack Leopard 0:10:18

77 Jesse ANTHONY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:10:18

78 James ORAM Bontrager Cycling Team 0:10:18

79 Michael MORKOV Team Saxo -Tinkoff 0:10:18

80 Olivier ZAUGG Team Saxo -Tinkoff 0:10:18

81 Caleb FAIRLY Garmin-Sharp 0:10:18

82 Ryan EASTMAN Bontrager Cycling Team 0:10:18

83 Bert GRABSCH Omega Pharma-QuickStep 0:10:18

84 Alex HOWES Garmin-Sharp 0:10:18

85 Ken HANSON Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:10:18

86 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:10:18

87 Thomas SOLADAY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:10:18

88 Marsh COOPER Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:10:18

89 Christopher JONES Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:10:18

90 Guillaume VAN KEIRSBULCK Omega Pharma-QuickStep 0:10:44

91 Mauro DA DALTO Cannondale 0:10:44

92 Wesley SULZBERGER Orica GreenEDGE 0:10:44

93 Jonas JORGENSEN Team Saxo -Tinkoff 0:10:44

94 Jay MCCARTHY Team Saxo -Tinkoff 0:10:44

95 Boy VAN POPPEL Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:10:44

96 Shawn MILNE 5 Hour Energy 0:10:44

97 Frank PIPP Bissell Pro Cycling 0:10:44

98 Chun Kai FENG Champion System Pro Cycling Team 0:10:44

99 David WILLIAMS 5 Hour Energy 0:10:44

100 Daniel SCHORN Team NetApp-Endura 0:10:44

101 Matt BRAMMEIER Champion System Pro Cycling Team 0:10:44

102 Cesare BENEDETTI Team NetApp-Endura 0:10:44

103 Tom ZIRBEL Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:14:37

104 Thomas DE GENDT Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:18:40

105 Tomasz MARCZYNSKI Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:18:40

106 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:18:40

107 Zakkari DEMPSTER Team NetApp-Endura 0:18:40

108 Kris BOECKMANS Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:18:42

109 Scott ZWIZANSKI Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:18:42

110 Travis MEYER Orica GreenEDGE 0:18:42

111 James DRISCOLL Jamis – Hagens Berman 0:19:50

112 Carson MILLER Jamis – Hagens Berman 0:19:50

113 Aldo Ino ILESIC Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:19:50

114 Juan Jose HAEDO Jamis – Hagens Berman 0:19:50

115 Guido Emanuel PALMA Jamis – Hagens Berman 0:19:50

116 Jason MCCARTNEY Bissell Pro Cycling 0:19:50

117 Wesley KREDER Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:19:50

118 John MURPHY Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:19:50

119 Robert SWEETING 5 Hour Energy 0:19:50

120 Thor HUSHOVD BMC Racing Team 0:19:50

121 Jacob KEOUGH Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:19:50

122 Johan VAN SUMMEREN Garmin-Sharp 0:19:50

123 Bobbie TRAKSEL Champion System Pro Cycling Team 0:19:50

Michael HEPBURN Orica GreenEDGE Hors Délais

Fumiyuki BEPPU Orica GreenEDGE Hors Délais

Taylor SHELDON 5 Hour Energy Hors Délais

Stijn VANDENBERGH Omega Pharma-QuickStep Abandon


Klasyfikacja generalna :

1 Lieuwe WESTRA Vacansoleil – DCM Procycling Team 4:31:23

2 Francisco MANCEBO PEREZ 5 Hour Energy 0:00:04

3 Peter SAGAN Cannondale 0:00:12

4 Carter JONES Bissell Pro Cycling 0:00:13

5 James STEMPER 5 Hour Energy 0:00:14

6 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 0:00:16

7 Jasper STUYVEN Bontrager Cycling Team 0:00:16

8 Jacob RATHE Garmin-Sharp 0:00:16

9 Alex CANDELARIO Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:16

10 Mitchell DOCKER Orica GreenEDGE 0:00:16

11 Jeremy VENNELL Bissell Pro Cycling 0:00:16

12 Tanner PUTT Bontrager Cycling Team 0:00:16

13 Michael ROGERS Team Saxo -Tinkoff 0:00:16

14 Chad BEYER Champion System Pro Cycling Team 0:00:16

15 Mathias FRANK BMC Racing Team 0:00:16

16 Paul VOSS Team NetApp-Endura 0:00:16

17 Marc DE MAAR Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:16

18 Christopher BALDWIN Bissell Pro Cycling 0:00:16

19 Tejay VAN GARDEREN BMC Racing Team 0:00:16

20 Andy SCHLECK Radioshack Leopard 0:00:16

21 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 0:00:16

22 David DE LA CRUZ MELGAREJO Team NetApp-Endura 0:00:16

23 Chad HAGA Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:16

24 Jeffry LOUDER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:16

25 Lucas EUSER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:16

26 Janier Alexis ACEVEDO CALLE Jamis – Hagens Berman 0:00:16

27 Philip DEIGNAN Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:16

28 Max JENKINS 5 Hour Energy 0:00:16

29 Ryan ROTH Champion System Pro Cycling Team 0:00:16

30 Nathaniel ENGLISH 5 Hour Energy 0:00:16

31 Matthew BUSCHE Radioshack Leopard 0:00:16

32 Lawson CRADDOCK Bontrager Cycling Team 0:00:16

33 Laurent DIDIER Radioshack Leopard 0:00:16

34 Leopold KÖNIG Team NetApp-Endura 0:00:16

35 Phil GAIMON Bissell Pro Cycling 0:00:16

36 Haimar ZUBELDIA AGIRRE Radioshack Leopard 0:00:16

37 Juan Antonio FLECHA GIANNONI Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:16

38 Edward KING Cannondale 0:00:16

39 Gavin MANNION Bontrager Cycling Team 0:00:16

40 David ZABRISKIE Garmin-Sharp 0:00:16

41 Christopher BUTLER Champion System Pro Cycling Team 0:00:16

42 Amael MOINARD BMC Racing Team 0:00:16

43 Michael TORCKLER Bissell Pro Cycling 0:00:16

44 Brent BOOKWALTER BMC Racing Team 0:00:16

45 Bartosz HUZARSKI Team NetApp-Endura 0:00:16

46 Brian VANDBORG Cannondale 0:00:16

47 Jens VOIGT Radioshack Leopard 0:00:16

48 Pieter SERRY Omega Pharma-QuickStep 0:00:16

49 Jonathan Patrick MCCARTY Bissell Pro Cycling 0:00:16

50 Nathan BROWN Bontrager Cycling Team 0:00:16

51 Lachlan David MORTON Garmin-Sharp 0:00:16

52 Marco PINOTTI BMC Racing Team 0:00:30

53 Michael SCHAR BMC Racing Team 0:00:45

54 Ben JACQUES-MAYNES Jamis – Hagens Berman 0:09:19

55 Maciej BODNAR Cannondale 0:09:21

56 Philippe GILBERT BMC Racing Team 0:09:21

57 Luis ROMERO AMARAN Jamis – Hagens Berman 0:09:21

58 Sylvain CHAVANEL Omega Pharma-QuickStep 0:09:21

59 Kristijan KOREN Cannondale 0:09:21

60 Gregor GAZVODA Champion System Pro Cycling Team 0:09:21

61 Marsh COOPER Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:10:27

62 Antoine DUCHESNE Bontrager Cycling Team 0:10:28

63 José Joao MENDES Team NetApp-Endura 0:10:28

64 Bert-jan LINDEMAN Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:10:28

65 Lucas Sebastian HAEDO Cannondale 0:10:28

66 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 0:10:28

67 Baden COOKE Orica GreenEDGE 0:10:28

68 Tyler FARRAR Garmin-Sharp 0:10:28

69 Carlos VERONA QUINTANILLA Omega Pharma-QuickStep 0:10:28

70 Timothy DUGGAN Team Saxo -Tinkoff 0:10:28

71 Jonathan CANTWELL Team Saxo -Tinkoff 0:10:28

72 Matteo TOSATTO Team Saxo -Tinkoff 0:10:28

73 Kin San WU Champion System Pro Cycling Team 0:10:28

74 Bob JUNGELS Radioshack Leopard 0:10:28

75 Michael MATTHEWS Orica GreenEDGE 0:10:28

76 Tyler WREN Jamis – Hagens Berman 0:10:28

77 Markel IRIZAR ARRANBURU Radioshack Leopard 0:10:28

78 Jesse ANTHONY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:10:28

79 James ORAM Bontrager Cycling Team 0:10:28

80 Michael MORKOV Team Saxo -Tinkoff 0:10:28

81 Olivier ZAUGG Team Saxo -Tinkoff 0:10:28

82 Caleb FAIRLY Garmin-Sharp 0:10:28

83 Ryan EASTMAN Bontrager Cycling Team 0:10:28

84 Bert GRABSCH Omega Pharma-QuickStep 0:10:28

85 Alex HOWES Garmin-Sharp 0:10:28

86 Ken HANSON Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:10:28

87 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:10:28

88 Thomas SOLADAY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:10:28

89 Christopher JONES Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:10:28

90 Guillaume VAN KEIRSBULCK Omega Pharma-QuickStep 0:10:54

91 Mauro DA DALTO Cannondale 0:10:54

92 Wesley SULZBERGER Orica GreenEDGE 0:10:54

93 Jonas JORGENSEN Team Saxo -Tinkoff 0:10:54

94 Jay MCCARTHY Team Saxo -Tinkoff 0:10:54

95 Boy VAN POPPEL Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:10:54

96 Shawn MILNE 5 Hour Energy 0:10:54

97 Frank PIPP Bissell Pro Cycling 0:10:54

98 Chun Kai FENG Champion System Pro Cycling Team 0:10:54

99 David WILLIAMS 5 Hour Energy 0:10:54

100 Daniel SCHORN Team NetApp-Endura 0:10:54

101 Matt BRAMMEIER Champion System Pro Cycling Team 0:10:54

102 Cesare BENEDETTI Team NetApp-Endura 0:10:54

103 Tom ZIRBEL Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:14:47

104 Thomas DE GENDT Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:18:50

105 Tomasz MARCZYNSKI Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:18:50

106 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:18:50

107 Zakkari DEMPSTER Team NetApp-Endura 0:18:50

108 Kris BOECKMANS Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:18:52

109 Scott ZWIZANSKI Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:18:52

110 Travis MEYER Orica GreenEDGE 0:18:52

111 James DRISCOLL Jamis – Hagens Berman 0:20:00

112 Carson MILLER Jamis – Hagens Berman 0:20:00

113 Aldo Ino ILESIC Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:20:00

114 Juan Jose HAEDO Jamis – Hagens Berman 0:20:00

115 Guido Emanuel PALMA Jamis – Hagens Berman 0:20:00

116 Jason MCCARTNEY Bissell Pro Cycling 0:20:00

117 Wesley KREDER Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:20:00

118 John MURPHY Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:20:00

119 Robert SWEETING 5 Hour Energy 0:20:00

120 Thor HUSHOVD BMC Racing Team 0:20:00

121 Jacob KEOUGH Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:20:00

122 Johan VAN SUMMEREN Garmin-Sharp 0:20:00

123 Bobbie TRAKSEL Champion System Pro Cycling Team 0:20:00

 

Foto: bettiniphoto.net

Arek Waluga