Cycling: 67th Tour de Romandie 2013 / Stage 3Gianni Meersman (Omega Pharma-Quick-Step) po finiszu z peletonu został triumfatorem trzeciego etapu Tour de Romandie. Liderem pozostał Chris Froome (Sky).

Trzeci odcinek szwajcarskiej etapówki liczył 181 kilometrów.

W ucieczkę dnia zabrało się sześciu zawodników: Marcus Burghardt (BMC Racing), Steven Kruijswijk (Blanco), Kévin Reza (Europcar), Julien Berard (Ag2R), Matthias Brandle (IAM) i Peio Bilbao (Euskaltel).

Ich przewaga nad grupą zasadniczą utrzymywała się na poziomie trzech, czterech minut. Akcja została skasowana po pokonaniu 140 kilometrów.

Podczas wspinaczki na ostatnią z premii górskich (3 kat., 163 km) z peletonu odjechało dwóch kolarzy: Enrico Gasparotto (Astana) i Simone Stortoni (Lampre). Kilka kilometrów dalej zostali doścignięci, a z grupy zasadniczej atakował m.in. Rafał Majka (Saxo – Tinkoff).

Na kilka kilometrów przed końcem pecha miał Sylwester Szmyd, który upadł i poniósł straty w “generalce”.

Ostatecznie finisz z dużej grupy najlepiej rozegrał Meersman, który pokonał Francesco Gavazziego (Astana) i Michaela Albasini (Orica GreenEdge).

Liderem pozostał Froome, najlepszy z Polaków – Rafał Majka jest 21 tracąc 33 sekundy do lidera.

Wyniki 3 etapu:

1 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 4:19:03
2 Francesco GAVAZZI Astana Pro Team 0:00:00
3 Michael ALBASINI Orica GreenEDGE 0:00:00
4 Luka MEZGEC Team Argos-Shimano 0:00:00
5 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Euskaltel – Euskadi 0:00:00
6 Danilo WYSS BMC Racing Team 0:00:00
7 Rinaldo NOCENTINI AG2R La Mondiale 0:00:00
8 Roberto FERRARI Lampre-Merida 0:00:00
9 Reinardt JANSE VAN RENSBURG Team Argos-Shimano 0:00:00
10 Xavier FLORENCIO CABRE Katusha Team 0:00:00
11 Arthur VICHOT FDJ 0:00:00
12 Jan BAKELANTS Radioshack Leopard 0:00:00
13 Gaetan BILLE Lotto-Belisol Team 0:00:00
14 Dominik NERZ BMC Racing Team 0:00:00
15 Ramunas NAVARDAUSKAS Garmin-Sharp 0:00:00
16 Georg PREIDLER Team Argos-Shimano 0:00:00
17 Moreno MOSER Cannondale 0:00:00
18 Marco MARCATO Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:00
19 Rafal MAJKA Team Saxo -Tinkoff 0:00:00
20 Nelson OLIVEIRA Radioshack Leopard 0:00:00
21 Travis MEYER Orica GreenEDGE 0:00:00
22 Remi CUSIN IAM Cycling 0:00:00
23 Pavel BRUTT Katusha Team 0:00:00
24 Reto HOLLENSTEIN IAM Cycling 0:00:00
25 Tony MARTIN Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
26 Manuele MORI Lampre-Merida 0:00:00
27 Cédric PINEAU FDJ 0:00:00
28 Dennis VANENDERT Lotto-Belisol Team 0:00:00
29 Steve MORABITO BMC Racing Team 0:00:00
30 Carlos BETANCUR AG2R La Mondiale 0:00:00
31 Bram TANKINK Blanco Pro Cycling Team 0:00:00
32 Alessandro DE MARCHI Cannondale 0:00:00
33 Christopher FROOME Sky Procycling 0:00:00
34 Tom DUMOULIN Team Argos-Shimano 0:00:00
35 Romain SICARD Euskaltel – Euskadi 0:00:00
36 Jonathan FUMEAUX IAM Cycling 0:00:00
37 Alejandro VALVERDE Movistar Team 0:00:00
38 Sébastien REICHENBACH IAM Cycling 0:00:00
39 Brent BOOKWALTER BMC Racing Team 0:00:00
40 Manuele BOARO Team Saxo -Tinkoff 0:00:00
41 Petr IGNATENKO Katusha Team 0:00:00
42 Jean Christophe PERAUD AG2R La Mondiale 0:00:00
43 Mikel ASTARLOZA CHARREAU Euskaltel – Euskadi 0:00:00
44 Robert GESINK Blanco Pro Cycling Team 0:00:00
45 Roman KREUZIGER Team Saxo -Tinkoff 0:00:00
46 Rui Alberto COSTA Movistar Team 0:00:00
47 Wilco KELDERMAN Blanco Pro Cycling Team 0:00:00
48 Janez BRAJKOVIC Astana Pro Team 0:00:00
49 Peter STETINA Garmin-Sharp 0:00:00
50 Dmitry KOZONTCHUK Katusha Team 0:00:00
51 Vladimir GUSEV Katusha Team 0:00:00
52 Andrew TALANSKY Garmin-Sharp 0:00:00
53 Lieuwe WESTRA Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:00
54 Richie PORTE Sky Procycling 0:00:00
55 Robert KISERLOVSKI Radioshack Leopard 0:00:00
56 Kristijan DURASEK Lampre-Merida 0:00:00
57 Jurgen VAN DEN BROECK Lotto-Belisol Team 0:00:00
58 Tobias LUDVIGSSON Team Argos-Shimano 0:00:00
59 Stef CLEMENT Blanco Pro Cycling Team 0:00:00
60 Cameron WURF Cannondale 0:00:00
61 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:00:00
62 Steven KRUIJSWIJK Blanco Pro Cycling Team 0:00:00
63 Johann TSCHOPP IAM Cycling 0:00:00
64 George BENNETT Radioshack Leopard 0:00:00
65 Marcel WYSS IAM Cycling 0:00:00
66 Pierre ROLLAND Team Europcar 0:00:00
67 Julien VERMOTE Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
68 Juan Manuel GARATE CEPA Blanco Pro Cycling Team 0:00:00
69 Tom DANIELSON Garmin-Sharp 0:00:00
70 Hubert DUPONT AG2R La Mondiale 0:00:00
71 Thibaut PINOT FDJ 0:00:00
72 Alexandr DYACHENKO Astana Pro Team 0:00:00
73 Simone STORTONI Lampre-Merida 0:00:00
74 Igor ANTON HERNANDEZ Euskaltel – Euskadi 0:00:00
75 Evgeny PETROV Team Saxo -Tinkoff 0:00:00
76 Chris Anker SÖRENSEN Team Saxo -Tinkoff 0:00:00
77 Enrico GASPAROTTO Astana Pro Team 0:00:00
78 Ruben PLAZA MOLINA Movistar Team 0:00:00
79 Brett Daniel LANCASTER Orica GreenEDGE 0:00:00
80 Tiago MACHADO Radioshack Leopard 0:00:00
81 David LOPEZ GARCIA Sky Procycling 0:00:00
82 Simon SPILAK Katusha Team 0:00:00
83 José RUJANO GUILLEN Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:00
84 Pierrick FÉDRIGO FDJ 0:00:00
85 Cyril GAUTIER Team Europcar 0:00:00
86 John GADRET AG2R La Mondiale 0:00:00
87 José SERPA SANTANDER Lampre-Merida 0:00:00
88 Ivan BASSO Cannondale 0:00:00
89 Mads CHRISTENSEN Team Saxo -Tinkoff 0:00:00
90 Wesley SULZBERGER Orica GreenEDGE 0:00:00
91 Francis MOUREY FDJ 0:00:00
92 Gianluca BRAMBILLA Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
93 Kristof VANDEWALLE Omega Pharma-QuickStep 0:00:18
94 Adriano MALORI Lampre-Merida 0:00:23
95 Frederik WILLEMS Lotto-Belisol Team 0:00:26
96 Peter VELITS Omega Pharma-QuickStep 0:00:37
97 Francis DE GREEF Lotto-Belisol Team 0:01:29
98 Matteo BONO Lampre-Merida 0:01:29
99 Damiano CUNEGO Lampre-Merida 0:01:29
100 Johnny HOOGERLAND Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:01:29
101 Paolo LONGO BORGHINI Cannondale 0:01:29
102 Sylvester SZMYD Movistar Team 0:01:29
103 Johannes FRÖHLINGER Team Argos-Shimano 0:03:18
104 Dmitriy GRUZDEV Astana Pro Team 0:03:18
105 Jürgen VAN DE WALLE Lotto-Belisol Team 0:03:18
106 David VEILLEUX Team Europcar 0:03:18
107 Imanol ERVITI OLLO Movistar Team 0:04:31
108 Garikoitz BRAVO OIARBIDE Euskaltel – Euskadi 0:04:31
109 Eros CAPECCHI Movistar Team 0:04:31
110 Mikel LANDA MEANA Euskaltel – Euskadi 0:04:31
111 Olivier ZAUGG Team Saxo -Tinkoff 0:04:31
112 Anthony CHARTEAU Team Europcar 0:05:34
113 Marc GOOS Blanco Pro Cycling Team 0:05:34
114 Andriy GRIVKO Astana Pro Team 0:05:34
115 Adrián SÁEZ DE ARREGI Euskaltel – Euskadi 0:05:34
116 Rob RUIJGH Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:05:34
117 Perrig QUEMENEUR Team Europcar 0:05:34
118 Alan MARANGONI Cannondale 0:05:34
119 Marco PINOTTI BMC Racing Team 0:06:44
120 Vladimir KARPETS Movistar Team 0:06:44
121 Thomas ROHREGGER Radioshack Leopard 0:06:44
122 Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team 0:06:44
123 Maxime BOUET AG2R La Mondiale 0:07:41
124 Laurent MANGEL FDJ 0:07:48
Daniel MORENO FERNANDEZ Katusha Team Abandon
Adam BLYTHE BMC Racing Team Abandon
Wout POELS Vacansoleil – DCM Procycling Team Abandon
Giacomo NIZZOLO Radioshack Leopard Non Partant
Mathias FRANK BMC Racing Team Non Partant

Klasyfikacja generalna:
1 Christopher FROOME Sky Procycling 13:53:16
2 Andrew TALANSKY Garmin-Sharp 0:00:06
3 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 0:00:09
4 Robert KISERLOVSKI Radioshack Leopard 0:00:13
5 Richie PORTE Sky Procycling 0:00:15
6 Rui Alberto COSTA Movistar Team 0:00:16
7 Thibaut PINOT FDJ 0:00:17
8 Stef CLEMENT Blanco Pro Cycling Team 0:00:17
9 Alejandro VALVERDE Movistar Team 0:00:17
10 Tom DANIELSON Garmin-Sharp 0:00:17
11 Wilco KELDERMAN Blanco Pro Cycling Team 0:00:18
12 Moreno MOSER Cannondale 0:00:18
13 Carlos BETANCUR AG2R La Mondiale 0:00:19
14 David LOPEZ GARCIA Sky Procycling 0:00:22
15 Ruben PLAZA MOLINA Movistar Team 0:00:26
16 Tony MARTIN Omega Pharma-QuickStep 0:00:29
17 Janez BRAJKOVIC Astana Pro Team 0:00:30
18 Steven KRUIJSWIJK Blanco Pro Cycling Team 0:00:31
19 Alexandr DYACHENKO Astana Pro Team 0:00:31
20 Steve MORABITO BMC Racing Team 0:00:32
21 Rafal MAJKA Team Saxo -Tinkoff 0:00:33
22 Tom DUMOULIN Team Argos-Shimano 0:00:33
23 Evgeny PETROV Team Saxo -Tinkoff 0:00:33
24 Marcel WYSS IAM Cycling 0:00:34
25 Tiago MACHADO Radioshack Leopard 0:00:34
26 Robert GESINK Blanco Pro Cycling Team 0:00:35
27 Lieuwe WESTRA Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:35
28 Jean Christophe PERAUD AG2R La Mondiale 0:00:37
29 Jurgen VAN DEN BROECK Lotto-Belisol Team 0:00:40
30 Enrico GASPAROTTO Astana Pro Team 0:00:41
31 José RUJANO GUILLEN Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:45
32 Reto HOLLENSTEIN IAM Cycling 0:00:46
33 Pierrick FÉDRIGO FDJ 0:00:47
34 Peter STETINA Garmin-Sharp 0:00:48
35 Igor ANTON HERNANDEZ Euskaltel – Euskadi 0:00:48
36 Nelson OLIVEIRA Radioshack Leopard 0:00:49
37 Ramunas NAVARDAUSKAS Garmin-Sharp 0:00:49
38 Romain SICARD Euskaltel – Euskadi 0:00:50
39 Simone STORTONI Lampre-Merida 0:00:50
40 Michael ALBASINI Orica GreenEDGE 0:00:50
41 Simon SPILAK Katusha Team 0:00:51
42 Roman KREUZIGER Team Saxo -Tinkoff 0:00:51
43 Tobias LUDVIGSSON Team Argos-Shimano 0:00:53
44 Petr IGNATENKO Katusha Team 0:00:53
45 Johann TSCHOPP IAM Cycling 0:00:56
46 George BENNETT Radioshack Leopard 0:00:56
47 Juan Manuel GARATE CEPA Blanco Pro Cycling Team 0:00:59
48 Sébastien REICHENBACH IAM Cycling 0:01:00
49 Pierre ROLLAND Team Europcar 0:01:01
50 Ivan BASSO Cannondale 0:01:02
51 Rinaldo NOCENTINI AG2R La Mondiale 0:01:05
52 Hubert DUPONT AG2R La Mondiale 0:01:05
53 Francesco GAVAZZI Astana Pro Team 0:01:05
54 Brent BOOKWALTER BMC Racing Team 0:01:06
55 José SERPA SANTANDER Lampre-Merida 0:01:08
56 John GADRET AG2R La Mondiale 0:01:08
57 Jan BAKELANTS Radioshack Leopard 0:01:13
58 Gianluca BRAMBILLA Omega Pharma-QuickStep 0:01:13
59 Alessandro DE MARCHI Cannondale 0:01:14
60 Francis MOUREY FDJ 0:01:15
61 Chris Anker SÖRENSEN Team Saxo -Tinkoff 0:01:17
62 Jonathan FUMEAUX IAM Cycling 0:01:22
63 Mikel ASTARLOZA CHARREAU Euskaltel – Euskadi 0:01:23
64 Bram TANKINK Blanco Pro Cycling Team 0:01:25
65 Georg PREIDLER Team Argos-Shimano 0:01:28
66 Cameron WURF Cannondale 0:01:32
67 Luka MEZGEC Team Argos-Shimano 0:01:36
68 Pavel BRUTT Katusha Team 0:01:43
69 Manuele MORI Lampre-Merida 0:01:43
70 Xavier FLORENCIO CABRE Katusha Team 0:01:54
71 Dominik NERZ BMC Racing Team 0:01:54
72 Sylvester SZMYD Movistar Team 0:01:55
73 Arthur VICHOT FDJ 0:01:56
74 Kristijan DURASEK Lampre-Merida 0:02:09
75 Damiano CUNEGO Lampre-Merida 0:02:16
76 Francis DE GREEF Lotto-Belisol Team 0:02:22
77 Manuele BOARO Team Saxo -Tinkoff 0:03:33
78 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:03:54
79 Vladimir GUSEV Katusha Team 0:04:02
80 Mads CHRISTENSEN Team Saxo -Tinkoff 0:04:05
81 Dmitry KOZONTCHUK Katusha Team 0:04:15
82 Adriano MALORI Lampre-Merida 0:04:23
83 Julien VERMOTE Omega Pharma-QuickStep 0:04:31
84 Kristof VANDEWALLE Omega Pharma-QuickStep 0:04:40
85 Danilo WYSS BMC Racing Team 0:04:45
86 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Euskaltel – Euskadi 0:04:49
87 Wesley SULZBERGER Orica GreenEDGE 0:04:49
88 Peter VELITS Omega Pharma-QuickStep 0:04:56
89 Eros CAPECCHI Movistar Team 0:05:05
90 Marco MARCATO Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:05:23
91 Matteo BONO Lampre-Merida 0:06:05
92 Cédric PINEAU FDJ 0:06:28
93 David VEILLEUX Team Europcar 0:07:06
94 Dennis VANENDERT Lotto-Belisol Team 0:07:22
95 Jürgen VAN DE WALLE Lotto-Belisol Team 0:07:41
96 Maxime BOUET AG2R La Mondiale 0:08:33
97 Anthony CHARTEAU Team Europcar 0:10:09
98 Johannes FRÖHLINGER Team Argos-Shimano 0:10:09
99 Marco PINOTTI BMC Racing Team 0:10:36
100 Vladimir KARPETS Movistar Team 0:10:48
101 Thomas ROHREGGER Radioshack Leopard 0:11:34
102 Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team 0:11:45
103 Laurent MANGEL FDJ 0:12:03
104 Rob RUIJGH Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:12:36
105 Gaetan BILLE Lotto-Belisol Team 0:12:42
106 Reinardt JANSE VAN RENSBURG Team Argos-Shimano 0:13:09
107 Remi CUSIN IAM Cycling 0:13:09
108 Frederik WILLEMS Lotto-Belisol Team 0:13:19
109 Cyril GAUTIER Team Europcar 0:13:22
110 Roberto FERRARI Lampre-Merida 0:13:44
111 Johnny HOOGERLAND Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:14:42
112 Paolo LONGO BORGHINI Cannondale 0:14:50
113 Garikoitz BRAVO OIARBIDE Euskaltel – Euskadi 0:17:21
114 Imanol ERVITI OLLO Movistar Team 0:17:29
115 Olivier ZAUGG Team Saxo -Tinkoff 0:17:35
116 Mikel LANDA MEANA Euskaltel – Euskadi 0:17:55
117 Andriy GRIVKO Astana Pro Team 0:18:19
118 Alan MARANGONI Cannondale 0:18:35
119 Perrig QUEMENEUR Team Europcar 0:18:47
120 Marc GOOS Blanco Pro Cycling Team 0:18:50
121 Adrián SÁEZ DE ARREGI Euskaltel – Euskadi 0:18:55
122 Dmitriy GRUZDEV Astana Pro Team 0:19:00
123 Travis MEYER Orica GreenEDGE 0:20:23
124 Brett Daniel LANCASTER Orica GreenEDGE 0:22:57

Foto: Omega Pharma Quick Step