La Vuelta a Espana / © Photo Gómez Sports

Podczas rutynowych badań lekarskich wykryto u Belga poważną wadę serca. To schorzenie zmusza 31-latka do zakończenia uprawiania sportu na zawodowym poziomie.

Informacja ta została przekazana przez stronę internetową drużyny Fortuneo-Vital Concept. Meersman miał podpisany kontrakt z francuską ekipą na przyszły sezon. Dokładne badania serca Belga nie pozostawiły jednak cienia wątpliwości – dalsza jazda w zawodowym peletonie mogłaby zagrażać zdrowiu i życiu „Merriego”. Gianni podjął jedyną słuszną decyzję i wycofał się z wyczynowego uprawiania sportu. To dramat dla belgijskiego zawodnika, który w nowej drużynie miał być niekwestionowanym liderem na sprinterskie finisze.

Kilka tygodni temu wykryto u mnie arytmię serca, co było dla mnie szokiem. Dalsze badania niestety potwierdziły diagnozę. Lekarze powiedzieli, że istnieje bardzo duże zagrożenie dla mojego zdrowia, jeśli będę kontynuował karierę. Ze względu na moją żonę i córkę nie jestem w stanie podjąć tak dużego ryzyka. Jazda na rowerze jest dla mnie wszystkim – to nie tylko mój zawód, lecz również wielka pasja. Z wielkim bólem musiałem podjąć decyzję o wycofaniu się z zawodowego peletonu.

Menedżer ekipy Fortuneo Emmanuel Hubert również nie może otrząsnąć się po otrzymaniu tej fatalnej informacji.

To wielka strata dla naszego zespołu. Gianni jest utalentowanym kolarzem i wspaniałym człowiekiem, który szybko wkomponował się w drużynę. Niestety, nie będzie miał możliwości jazdy w naszych barwach i jest mi bardzo przykro z tego powodu. Wczoraj rozmawialiśmy przez telefon i czułem, że jest bardzo rozżalony. Zawodowy kolarz musi uważnie kontrolować stan swojego organizmu. Nie może podejmować zbyt dużego ryzyka, jeżeli jazda na rowerze zagraża jego życiu lub zdrowiu. Znam Gianniego od sześciu miesięcy. Dał się poznać jako prawdziwy „fighter” – wierzę, że uda mu się wyjść cało z tej fatalnej sytuacji. Z naszej strony może liczyć na wszelką pomoc. Życzę mu wszystkiego najlepszego w przyszłości.

Kariera Meersmana została przerwana w najgorszym momencie. Belg miał za sobą bardzo dobry rok – wygrał dwa etapy na Vuelta a Espana, był również liderem na Tour de Wallonie i Vuelta a Burgos. Ma na swoim koncie m.in. wygrane etapy w Volta a Catalunya, Tour de Romandie, Tour of Austria i Volta ao Algarve. Przygodę w zawodowym peletonie rozpoczął w 2007 roku w barwach Discovery Channel. Następnie reprezentował drużyny FDJ, Lotto-Belisol, a od 2013 roku był w składzie ekipy Quick-Step. W belgijskim teamie nie był jednak czołowym zawodnikiem – często pełnił funkcje pomocnicze dla Boonena, Kittela i Cavendisha. Z tego powodu zdecydował się na zmianę barw i podpisał kontrakt z francuską ekipą Fortuneo-Vital Concept. Życie pisze jednak własne scenariusze i Belg nie będzie mógł zaprezentować swoich sprinterskich umiejętności na najważniejszych wyścigach świata.