W Los Angeles przedstawiono zarys trasy i miasta, które będą gościć 8. edycję amerykańskiego wyścigu. Po raz pierwszy w historii trasa będzie wiodła z południa na północ Kalifornii.

Przyszłoroczny wyścig odbędzie się w dniach 12-19 maja, a kolarze będą mieli do pokonania około 1200 km. Miasto Escondido, które było metą ostatniego etapu w 2009 roku (wygrał Frank Schleck), będzie tym razem zaczynało ten prestiżowy wyścig. Na 8. etapów złożą się płaskie odcinki, jazda indywidualna na czas (San Jose), a także wspinaczka pod Mount Diablo. To legendarny podjazd liczący około 18 km, o średnim nachyleniu 5%. Kolarze pokonywali ten odcinek podczas trzeciego etapu tegorocznej edycji wyścigu, ale nie był on jednocześnie metą etapu.

Byłem bardzo podekscytowany, gdy usłyszałem o nowej trasie ToC 2013. Pomysł z przemierzaniem pięknej Kalifornii z południa na północ bardzo mi się podoba. Nie mogę doczekać się inauguracji w Escondido, gdzie znowu będą na nas czekać wspaniali kibice. Ten wyścig to dla mnie jeden z priorytetów sezonu – powiedział zwycięzca z 2011 roku, Chris Horner.

Program Tour of California 2013:

Etap 1: 12 maja – Escondido
Etap 2: 13 maja – Murrieta – Greater Palm Springs
Etap 3: 14 maja – Palmdale – Santa Clarita
Etap 4: 15 maja – Santa Clarita – Santa Barbara
Etap 5: 16 maja – Santa Barbara – Avila Beach
Etap 6: 17 maja – San Jose (jazda indywidualna na czas)
Etap 7: 18 maja – Livermore – Mount Diablo
Etap 8: 19 maja – San Francisco – Santa Rosa

W wyścigu weźmie udział 128. zawodników z 16. zespołów.

Arek Waluga