Joaquin Rojas (Movistar) otworzył rywalizację w wyścigu Vuelta al Pais Vasco. Hiszpan pokonał Woutera Poelsa (Vacansoleil-DCM) oraz Fabiana Wegmanna (Garmin-Barracuda). Najlepszy z Polaków – Maciej Paterski (Liquigas-Cannondale) był 28.

Pierwszy etap wyścigu Dookoła Kraju Basków, to pofałdowany – 153 kilometrowy odcinek do miejscowości Guenes. W ucieczce dnia znaleźli się kolarze ekip pro-kontynentalnych: Davide Mucelli (Utensilnord Named) oraz David De La Fuente (Caja Rural). Duet maksymalnie wypracował nieco ponad 5 minut przewagi, jednak dzielni uciekinierzy zostali złapani na kilkukilometrowym podjeździe, na 16. km przed końcem.

W decydującej fazie wyścigu doszło jeszcze do kilku ataków. Próbowali m.in: Daniel Navarro (Saxo), Olivier Zaugg (RadioShack) oraz Wesley Sulzberger (GreenEdge), jednak peleton skasował wszystkie odjazdy w końcówce.

O wszystkim zadecydował więc sprint z dużej grupy. Najlepszy okazał się Rojas, który pokonał Holendra Poelsa oraz Niemca Wegmanna. Mistrz Hiszpanii, został tym samym pierwszym liderem tegorocznej odsłony Vuelta al Pais Vasco. Maciej Paterski był 28. Michał Gołaś (Omega Pharma – Quick Step) przyjechał na 34. miejscu, Tomasz Marczyński (Vacansoleil-DCM) na 68, a Przemysław Niemiec (Lampre-ISD) zameldował się na 98. pozycji. Wszyscy Polacy przyjechali bez straty czasu.