Już w najbliższą niedzielę, czyli 5 czerwca, rusza kolejna odsłona wyścigu Critérium du Dauphiné. W rolach głównych, zobaczymy większość faworytów do zwycięstwa w Tour de France. Tytułu z przed roku, bronić będzie Janez Brajkovic (RadioShack). My liczymy na dobrą jazdę czterech naszych rodaków, którzy znaleźli się na liście startowej, a w szczególności Przemysława Niemca (Lampre-ISD).

W 2010 r zwycięstwo w wyścigu zanotował Brajkovic. 27-latek pokonał wtedy samego Contadora. Dziś, jest poważnym kandydatem do ponownego zwycięstwa w tym wyścigu. Na korzyść Słoweńca, działa 42,5 kilometrowa jazda na czas w Grenoble, która będzie rekonesansem przed lipcowym Tour de France, gdzie decydująca czasówka odbędzie się na tej samej trasie.

Mapa Critérium du Dauphiné 2011:

Trasa Critérium du Dauphiné 2011:

Wyścig rozpocznie się od niedzielnego prologu po ulicach Saint-Jean-de-Maurienne, o długości 5,4 kilometra. Na tym płaskim odcinku, jedyną przeszkodą mogą być trudne zakręty oraz przejazdy przez ronda, które nie łatwo pokonuje się na czasowych rowerach oraz aerodynamicznych kołach.

1. etap wyścigu to odcinek z Albertville do Saint-Pierre-de-Chartreuse o długości 144 kilometrów. Będzie to przedsmak gór, które czekają w dalszej części wyścigu. Meta zlokalizowana jest na szczycie Montée de Saint-Pierre-de-Chartreuse (7.4 km; śr 4.8 % – 2 kategoria).

2. etap to jedna z dwóch okazji dla sprinterów w tym wyścigu. Kolarze wystartują z Voiron, by po 179 kilometrach finiszować w Lyonie.

3. etap to wspomniana już czasówka w Grenoble. Maratoński dystans 42 kilometrów sprawi, że ten odcinek może sporo wnieść do klasyfikacji generalnej. Trasa jest pofałdowana.

4. etap to ostatnia szansa dla sprinterów. W początkowej fazie odcinka z La Motte-Servolex do Mâcon o długości 173.5 km, znajduje się podjazd 2. kategorii pod Col du Chat (6.2 km; śr 6.7 %).

5. etap może być okazją dla uciekinierów. Góry jeszcze nie bardzo wysokie, więc kolarze walczący o generalkę mogą odpuścić harcownikom. Etap prowadzi z miejscowości Parc des Oiseaux, a meta zlokalizowana jest po 210 kilometrach na Montée des Gets (10.7 km; śr 4.7 % – 2 kategoria).

6. etap to już prawdziwe góry. Trasa prowadzi z Les Gets na Le Collet d’Allevard (192 kilometry). Organizatorzy tego dnia wyznaczyli aż 6 górskich premii,  z czego jedną pierwszej oraz jedną ponad kategorię. Kolarze finiszować będą na Le Collet d’Allevard (11.2 km; śr 8.4 % – premia specjalna).

7., ostatni odcinek wyścigu, prowadzi z Pontcharra na  La Toussuire. Trasa liczy sobie zaledwie 117 kilometrów i obejmuje 2. górskie premie, za to jakie… Pierwszą z nich jest 22 kilometrowy podjazd o średnim nachyleniu 7% pod  Col de la Croix de Fer. To wzniesienie oznaczone jest premią specjalną. Po długich zjazdach, meta do samej mety unosić będzie się pod górę. Zawodnicy swoją rywalizację w tegorocznej odsłonie wyścigu, zakończą na Montée de la Toussuire (14.8 km; śr 5.8 % – 1 kategoria), gdzie w 2008.r, 4 był Sylwester Szmyd..

Zawodnicy:

Do niesamowitych emocji podczas „Delfinatu” w ostatnich latach, przyzwyczaił nas Sylwester Szmyd. W tym roku, kolarz Liquigasu postanowił zrezygnować ze startu w wyścigu, w którym święcił największe sukcesy. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Dla odmiany, serca polskich kibiców rozgrzewać będzie Przemysław Niemiec (Lampre-ISD), który będzie liderem włoskiej ekipy na ten wyścig. W górach widoczny może być również 22-letni Rafał Majka (SaxoBank), który niedawno bardzo dobrze pojechał w wyścigu dookoła Kalifornii. W ucieczkach oraz finiszach, walczyć może Michał Gołaś (Vacansoleil-DCM), a tempo w peletonie na rzecz Ivana Basso (Liquigas), dyktować będą Maciej Paterski.

Jeśli chodzi o zawodników, którzy mogą pokusić się o zwycięstwo w całym wyścigu, to na alpejskich trasach pojawią się kolarze z aspiracjami na podium TdF, czyli: Cadel Evans (BMC-Racing), Ivan Basso (Liquigas-Cannondale) oraz Robert Gesink (Rabobank). To właśnie ta trójka, plus ubiegłoroczny triumfator Brajkovic, powinna walczyć między sobą o zwycięstwo. Oczywiście nie można lekceważyć takich zawodników jak: Nicolas Roche (Ag2r La Mondiale), Rein Taaramae  (Cofidis), Samuel Sanchez (Euskaltel-Euskadi), Tony Martin (HTC-Highroad), Jurgen Van Den Broeck (Omega Pharma), Alexandre Vinokourov oraz Remy Di Gregorio (obaj Astana), Jerome Coppel (Saur-Sojasun), Bradley Wiggins (Sky) oraz Christophe Le Mevel (Garmin-Cervelo).

W nielicznych, sprinterskich pojedynkach, górą mogą być: Tyler Farrar (Garmin-Cervelo), Sébastien Chavanel (Europcar), Edvald Boasson Hagen (Sky), Jurgen Roelandts (Omega Pharma-Lotto), Grega Bole (Lampre-ISD),  John Degenkolb (HTC-Highroad), Samuel Dumoulin (Cofidis) oraz Taylor Phinney (BMC-Racing).

Wyścig pokaże stacja Eurosport. Plan transmisji znajdziesz > tutaj

Wstępna lista startowa Critérium du Dauphiné 2011:

AG2R La Mondiale

Christophe Riblon (Fra)
Anthony Ravard (Fra)
Mathieu Perget (Fra)
Jean-Christophe Peraud (Fra)
Sébastien Minard (Fra)
Blel Kadri (Fra)
Maxime Bouet (Fra)
Nicolas Roche (Irl)
x Rinaldo Nocentini (Ita)
x David Lelay (Fra)
x Sébastien Hinault (Fra)
x Guillaume Bonnafond (Fra)
BMC Racing Team
Michael Schär (Swi)
Ivan Santaromita (Ita)
Manuel Quinziato (Ita)
Taylor Phinney (USA)
Steve Morabito (Swi)
Amaël Moinard (Fra)
Karsten Kroon (Ned)
Cadel Evans (Aus)
x Greg Van Avermaet (Bel)
x John Murphy (USA)
x Alexander Kristoff (Nor)
x Yannick Eijssen (Bel)
Cofidis, Le Credit En Ligne
Nicolas Vogondy (Fra)
Tristan Valentin (Fra)
Damien Monier (Fra)
David Moncoutie (Fra)
Leonardo Fabio Duque (Col)
Samuel Dumoulin (Fra)
Mickaël Buffaz (Fra)
Rein Taaramae (Est)
Euskaltel-Euskadi
Gorka Verdugo Marcotegui (Spa)
Iván Velasco Murillo (Spa)
Pablo Urtasun Perez (Spa)
Amets Txurruka (Spa)
Egoi Martinez De Esteban (Spa)
Mikel Landa Meana (Spa)
Peio Bilbao (Spa)
Samuel Sanchez Gonzalez (Spa)
x Gorka Izagirre Insausti (Spa)
x Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa)
FDJ
Jérémy Roy (Fra)
Thibaut Pinot (Fra)
Rémi Pauriol (Fra)
Francis Mourey (Fra)
Arnold Jeannesson (Fra)
Pierrick Fedrigo (Fra)
William Bonnet (Fra)
Sandy Casar (Fra)
x Anthony Geslin (Fra)
x Arnaud Gerard (Fra)
x Mickaël Delage (Fra)
x Steve Chainel (Fra)
HTC-Highroad
Gatis Smukulis (Lat)
Kanstantsin Sivtsov (Blr)
Frantisek Rabon (Cze)
Craig Lewis (USA)
Bert Grabsch (Ger)
Jan Ghyselinck (Bel)
John Degenkolb (Ger)
Tony Martin (Ger)
x Patrick Gretsch (Ger)
x Caleb Fairly (USA)
x Lars Ytting Bak (Den)
Katusha Team
Yuriy Trofimov (Rus)
Egor Silin (Rus)
Alexandr Kolobnev (Rus)
Serguei Ivanov (Rus)
Vladimir Isaichev (Rus)
Mikhail Ignatyev (Rus)
Vladimir Gusev (Rus)
Vladimir Karpets (Rus)
x Alexandr Pliuschin (Mda)
x Alexander Mironov (Rus)
x Aliaksandr Kuchynski (Blr)
x Petr Ignatenko (Rus)
Lampre – ISD
Aitor Perez Arrieta (Spa)
Przemyslaw Niemiec (Pol)
Marco Marzano (Ita)
Adriano Malori (Ita)
Enrico Magazzini (Ita)
Vitaliy Kondrut (Ukr)
Andrey Kashechkin (Kaz)
Grega Bole (Slo)
x Balint Szeghalmi (Hun)
x Oleksandr Kvachuk (Ukr)
x Vitaliy Buts (Ukr)
x Matteo Bono (Ita)
Liquigas-Cannondale
Cameron Wurf (Aus)
Maciej Paterski (Pol)
Paolo Longo Borghini (Ita)
Kristijan Koren (Slo)
Mauro Finetto (Ita)
Francesco Bellotti (Ita) 

Mauro Da Dalto (Ita)
Ivan Basso (Ita)
x Cristiano Salerno (Ita)
x Fabio Sabatini (Ita)
x Valerio Agnoli (Ita)
Movistar Team
Francisco Perez Sanchez (Spa)
Carlos Oyarzun (Chi)
Angel Madrazo Ruiz (Spa)
Ignatas Konovalovas (Ltu)
Javier Iriarte (Spa)
José Ivan Gutierrez Palacios (Spa)
Imanol Erviti Ollo (Spa)
Rui Alberto Faria Da Costa (Por)
x Enrique Sanz (Spa)
Omega Pharma-Lotto
Frederik Willems (Bel)
Jelle Vanendert (Bel)
Jurgen Van De Walle (Bel)
Jurgen Roelandts (Bel)
Óscar Pujol Muñoz (Spa)
Gert Dockx (Bel)
Bart De Clercq (Bel)
Jurgen Van Den Broeck (Bel)
Pro Team Astana
Andrey Zeits (Kaz)
Tomas Vaitkus (Ltu)
Fredrik Kessiakoff (Swe)
Maxim Iglinskiy (Kaz)
Andriy Grivko (Ukr)
Dmitriy Fofonov (Kaz)
Rémy Di Gregorio (Fra)
Alexandre Vinokourov (Kaz)
x Paolo Tiralongo (Ita)
x Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz)
x Robert Kiserlovski (Cro)
x Allan Davis (Aus)
Quickstep Cycling Team
Julien Vermote (Bel)
Jan Tratnik (Slo)
Kevin Seeldraeyers (Bel)
Francesco Reda (Ita)
Nikolas Maes (Bel)
Addy Engels (Ned)
Marc De Maar (AHo)
Dario Cataldo (Ita)
x Guillaume Van Keirsbulck (Bel)
x Kevin Van Impe (Bel)
x Davide Malacarne (Ita)
x Marco Bandiera (Ita)
Rabobank Cycling Team
Maarten Tjallingii (Ned)
Luis Leon Sanchez Gil (Spa)
Grischa Niermann (Ger)
Paul Martens (Ger)
Juan Manuel Garate (Spa)
Lars Boom (Ned)
Carlos Barredo Llamazales (Spa)
Robert Gesink (Ned)
x Maarten Wynants (Bel)
x Coen Vermeltfoort (Ned)
x Laurens Ten Dam (Ned)
x Sebastian Langeveld (Ned)
Saur – Sojasun
Ludovic Turpin (Fra)
Yannick Talabardon (Fra)
Julien Simon (Fra)
Guillaume Levarlet (Fra)
Sébastien Joly (Fra)
Fabrice Jeandesboz (Fra)
Jonathan Hivert (Fra)
Jerome Coppel (Fra)
x Jean-Marc Marino (Fra)
x Laurent Mangel (Fra)
x Anthony Delaplace (Fra)
x Cyril Bessy (Fra)
Saxo Bank Sungard
Brian Vandborg (Den)
Nicki Sörensen (Den)
Chris Anker Sörensen (Den)
Rafal Majka (Pol)
Lucas Sebastian Haedo (Arg)
Juan José Haedo (Arg)
Volodymir Gustov (Ukr)
Laurent Didier (Lux)
x André Steensen (Den)
x Jaroslaw Marycz (Pol)
x Jonas Aaen Jörgensen (Den)
x Jesús Hernandez Blazquez (Spa)
Sky Procycling
Xabier Zandio Echaide (Spa)
Rigoberto Uran Uran (Col)
Geraint Thomas (GBr)
Michael Rogers (Aus)
Edvald Boasson Hagen (Nor)
Simon Gerrans (Aus)
Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa)
Bradley Wiggins (GBr)
x Thomas Lövkvist (Swe)
x Dario David Cioni (Ita)
x Michael Barry (Can)
x Davide Appollonio (Ita)
Team Europcar
Pierre Rolland (Fra)
Alexandre Pichot (Fra)
Christophe Kern (Fra)
Vincent Jerome (Fra)
Cyril Gautier (Fra)
Sébastien Chavanel (Fra)
Yukiya Arashiro (Jpn)
Thomas Voeckler (Fra)
x Perrig Quemeneur (Fra)
x Tony Hurel (Fra)
x Jerome Cousin (Fra)
x Giovanni Bernaudeau (Fra)
Team Garmin-Cervelo
David Zabriskie (USA)
Ramunas Navardauskas (Ltu)
Daniel Martin (Irl)
Daniel Lloyd (GBr)
Andreas Klier (Ger)
Tyler Farrar (USA)
Julian Dean (NZl)
Christophe Le Mevel (Fra)
x Sep Vanmarcke (Bel)
x Johan Van Summeren (Bel)
x Gabriel Rasch (Nor)
x Michel Kreder (Ned)
Leopard Trek
Oliver Zaugg (Swi)
Fabian Wegmann (Ger)
Joost Posthuma (Ned)
Bruno Pires (Por)
Anders Lund (Den)
Stefan Denifl (Aut)
Brice Feillu (Fra)
x Davide Vigano (Ita)
x Thomas Rohregger (Aut)
x Martin Pedersen (Den)
x Dominic Klemme (Ger)
Team RadioShack
Haimar Zubeldia Agirre (Spa)
Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por)
Jason McCartney (USA)
Geoffroy Lequatre (Fra)
Markel Irizar Aranburu (Spa)
Ben Hermans (Bel)
Matthew Busche (USA)
Janez Brajkovic (Slo)
Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
Frederik Veuchelen (Bel)
Mirko Selvaggi (Ita)
Rob Ruijgh (Ned)
Pim Ligthart (Ned)
Michal Golas (Pol)
Maxim Belkov (Rus)
Santo Anza (Ita)
Lieuwe Westra (Ned)
x Joost Van Leijen (Ned)
x Ruslan Pydgornyy (Ukr)
x Martijn Keizer (Ned)
x Borut Bozic (Slo)

x-kolarze rezerwowi

Poprzedni zwycięzcy Critérium du Dauphiné 2011:

2010 Janez Brajkovic (Slo)
2009 Alejandro Valverde (Spa)
2008 Alejandro Valverde (Spa)
2007 Christophe Moreau (Fra)
2006 Levi Leipheimer (USA)
2005 Inigo Landaluze (Spa)
2004 Iban Mayo (Spa)
2003 Lance Armstrong (USA)
2002 Lance Armstrong (USA)
2001 Christophe Moreau (Fra)
2000 Tyler Hamilton (USA)
1999 Alexandre Vinokourov (Kaz)
1998 Armand De las Cuevas (Fra)
1997 Udo Bolts (Ger)
1996 Miguel Indurain (Spa)
1995 Miguel Indurain (Spa)
1994 Laurent Dufaux (Swi)
1993 Laurent Dufaux (Swi)
1992 Charly Mottet (Fra)
1991 Luis Herrera (Col)
1990 Robert Millar (Sco)
1989 Charly Mottet (Fra)
1988 Luis Herrera (Col)
1987 Charly Mottet (Fra)
1986 Urs Zimmermann (Swi)
1985 Phil Anderson (Aus)
1984 Martin Ramirez (Col)
1983 Greg Lemond (USA) *
1982 Michel Laurent (Fra)
1981 Bernard Hinault (Fra)
1980 Johan Van de Velde (Ned)
1979 Bernard Hinault (Fra)
1978 Michel Pollentier (Bel)
1977 Bernard Hinault (Fra)
1976 Bernard Thévenet (Fra)
1975 Bernard Thévenet (Fra)
1974 Alain Santy (Fra)
1973 Luis Ocaña (Spa)
1972 Luis Ocaña (Spa)
1971 Eddy Merckx (Bel)
1969 Raymond Poulidor (Fra)
1966 Raymond Poulidor (Fra)
1965 Jacques Anquetil (Fra)
1964 Valentin Uriona (Spa)
1963 Jacques Anquetil (Fra)
1962 Raymond Mastrotto (Fra)
1961 Brian Robinson (GB)
1960 Jean Dotto (Fra)
1959 Henry Anglade (Fra)
1958 Louis Rostollan (Fra)
1957 Marcel Rohrbach (Fra)
1956 Alex Closs (Fra)
1955 Louison Bobet (Fra)
1954 Nello Lauredi (Fra)
1953 Lucien Teissiere (Fra)
1952 Jean Dotto (Fra)
1951 Nello Lauredi (Fra)
1950 Nello Lauredi (Fra)
1949 Lucien Lazarides (Fra)
1948 Edouard Fachleitner (Fra)
1947 Edouard Klabinski (Pol)

 

Andrzej

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał

dziękuję za świetną zapowiedź wyścigu ! oby tak zawsze ! pozdrawiam serdecznie !