Przed rozpoczęciem „sezonu na wielkie toury”, czeka nas ostatni z monumentalnych klasyków w tej częściej roku. Wyścig Liège-Bastogne-Liège zakończy kampanię północnych oraz ardeńskich klasyków. Philippe Gilbert, walczyć będzie o dołączenie do elitarnego grona sześciu kolarzy, którzy wygrali dwa największe, pagórkowate klasyki w jednym roku. W wyścigu zobaczymy dwóch Polaków: Rafała Majkę (SaxoBank SunGard) oraz Macieja Paterskiego (Liquigas-Cannondale).

Trasa:

Startujący z belgijskiego Liège, 255.5 kilometrowy klasyk będzie zmierzał na południe, w stronę Bastogne pod granicę z Luksemburgiem. Następnie wykona zwrot, by kolarze mogli finiszować z powrotem w Liège, a dokładniej w Ans.

Trasa obejmuje 10., oznaczonych podjazdów. Pierwszy z dziesięciu, zlokalizowany na 70 kilometrze Côte de Saint-Roch jest krótki, ponieważ liczy sobie tylko 1 km, jednak 11% nachylenie spowoduje, że kolarze przestraszą się tego, co czeka ich dalej. Reszta podjazdów umieszczona jest na ostatnich 100 kilometrach. Pierwszym z nich jest Côte de Wanne (2.7 km; 7,3%; na 157.5 km), następnie Côte de Stockeu (1 km; 12,2%). Drogowcy w porę zakończyli remont drogi na jednym z dłuższych podjazdów,  Côte de la Haute-tama (3,6 km; 5,6%), który na 170 km będzie poprzedzał najdłuższy odcinek, Col du Rosier (4,4 km; 5,9%). Dalej, zawodnicy będę mięli chwilę „odpoczynku”, czyli: Col du Maquisard (2,5 km; 5%) oraz Mont-Theux (2.6 km; 5,9%) na 206 kilometrze.

Wtedy zacznie się ostateczna rozgrywka. Oficjalnie, do mety pozostają już tylko trzy podjazdy. W rzeczywistości, finałowa prosta również unosi się pod górę. Jednak po kolei.

Na Côte de la Redoute (2.0km; 8.8%), który zlokalizowany jest na 220.5 km, z pewnością dojdzie do pierwszych, większych przetasowań w zasadniczej grupie. 20 kilometrów przed kreską, na zawodników czeka Côte de la Roche aux Faucons (1.5km; 9.5%), gdzie przed rokiem zaatakowali Vinokourov oraz Kolobnev. Na 5 kilometrów przed finiszem, oznaczony jest Côte de Saint-Nicolas (1.2km; 8.3%), jednak w rzeczywistości droga, aż do samej mety pnie się pod górę.

Lista podjazdów:

  • Km 71.5 – Côte de Saint-Roch – 1.0 km – 11 %
  • Km 157.5 – Côte de Wanne – 2.7 km – 7.3 %
  • Km 164.5 – Côte de Stockeu (Stèle Eddy Merckx) – 1.0 km – 12.2 %
  • Km 170.0 – Côte de la Haute-Levée – 3.6 km – 5.6 %
  • Km 183.0 – Col du Rosier – 4.4 km – 5.9 %
  • Km 195.5 – Col du Maquisard – 2.5 km – 5 %
  • Km 206.0 – Mont-Theux – 2.6 km – 5.9 %
  • Km 220.5 – Côte de la Redoute – 2.0 km – 8.8 %
  • Km 236.0 – Côte de la Roche aux Faucons – 1.5 km – 9.5 %
  • Km 250.0 – Côte de Saint-Nicolas – 1.2 km – 8.3 %

Mapa Liège-Bastogne-Liège 2011:

Profil Liège-Bastogne-Liège 2011:

Faworyci:

Do tej pory, wiosna należy do Belgów. Tom Boonen (Quick Step) wygrał Gandawa-Wevelgem, Nick Nuyens (Saxo Bank SunGard) w pięknym stylu triumfował w Tour of Flanders, Johan Van Summeren (Garmin-Cervelo) dzięki spektakularnemu atakowi był najlepszy w Paryż-Roubaix, a potem przyszedł czas na popisy Philippe`a Gilbert.

Jeśli Belgowi uda się triumfować również w niedzielę, wtedy dołączy do grona sześciu kolarzy, którzy wygrali Fleche Wallonne i Liege-Bastogne-Liège w tym samym roku. Wcześniej dokonali tego: Szwajcarii Ferdi Kübler, który dokonał tego dwa razy (1951 i 1952), Belgowie Stan Ockers (1955) i Eddy Merckx (1972), Włosi Moreno Argentin (1991) i Davide Rebellin (2004) i Hiszpan Alejandro Valverde (2006). Ponadto, może dołączyć do Rebellina, który jak na razie jako jedyny do wygranej w Walońskiej Strzale oraz „Staruszce”, dołączył triumf w Amstel Gold Race.

W tej chwili nie ma zdecydowanego faworyta numer dwa, lub kolarza który jest w stanie zagrozić Gilbertowi. Niejako z urzędu, staje się nim Alexander Vinokurov (Astana), czyli ubiegłoroczny triumfator. Prócz niego, swoje szanse w belgijskim klasyku upatrywać będą, znajdujący się w dobrej dyspozycji: Joaquím Rodríguez, Alexandr Kolobnev, Danilo Di Luca (wszyscy Katusha), Samuel Sánchez (Euskaltel-Euskadi), Beñat Intxausti (Movistar), Robert Gesink (Rabobank), bracia Schleck oraz Jakob Fuglsang (wszyscy Leopard-Trek), Danie Martin i Christophe Le Mevel (Garmin-Cervelo), Damiano Cunego (Lampre-ISD), Sylvain Chavenel (Quick-Step), Nicholas Roche (Ag2r La Mondiale), Rein Taraamae (Cofidis), Jeromme Coppel (Saur-Sojasun), Simon Gerrans (Sky) oraz Greg Van Avermaet (BMC).

Kolarze na starcie staną punktualnie o 10:00, zaś na mecie zameldują się pomiędzy 16:19 a 16:58.

Transmisję z wyścigu przeprowadzi Eurosport. Od 14:15 zapraszamy do oglądania relacji na żywo.

Lista startowa Liège-Bastogne-Liège 2011:

  • Pro Team Astana

    • 1  Alexander Vinokourov (Kaz)
    • 2  Rémy Di Grégorio (Fra)
    • 3  Dmitriy Fofonov (Kaz)
    • 4  Enrico Gasparotto (Ita)
    • 5  Andriy Grivko (Ukr)
    • 6  Maxim Iglinskiy (Kaz)
    • 7  Fredrik Kessiakoff (Swe)
    • 8  Roman Kreuziger (Cze)
  • Katusha Team

    • 11  Joaquím Rodríguez Oliver (Spa)
    • 12  Giampaolo Caruso (Ita)
    • 13  Danilo Di Luca (Ita)
    • 14  Serguei Ivanov (Rus)
    • 15  Alexandr Kolobnev (Rus)
    • 16  Daniel Moreno Fernandez (Spa)
    • 17  Yury Trofimov (Rus)
    • 18  Eduard Vorganov (Rus)
  • Movistar Team

    • 21  Vasili Kiryienka (Blr)
    • 22  Rui Costa (Por)
    • 23  José Vicente Garcia Acosta (Spa)
    • 24  Beñat Intxausti Elorriaga (Spa)
    • 25  Ignatas Konovalovas (Ltu)
    • 26  David Lopez Garcia (Spa)
    • 27  Jose Joaquin Rojas Gil (Spa)
    • 29  Jesus Herrada Lopez (Spa)
  • Team RadioShack

    • 31  Janez Brajkovic (Slo)
    • 32  Matthew Busche (USA)
    • 33  Philip Deignan (Irl)
    • 34  Ben Hermans (Bel)
    • 35  Markel Irizar Aranburu (Spa)
    • 36  Nelson Oliveira (Por)
    • 37  Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por)
    • 38  Haimar Zubeldia Aguirre (Spa)
  • HTC-Highroad

    • 41  Tony Martin (Ger)
    • 42  Michael Albasini (Swi)
    • 43  Matthew Brammeier (Irl)
    • 44  Caleb Fairly (USA)
    • 45  Jan Ghyselinck (Bel)
    • 46  Craig Lewis (USA)
    • 47  Kanstantsin Siutsou (Blr)
    • 48  Tejay Van Garderen (USA)
  • Rabobank Cycling Team

    • 51  Robert Gesink (Ned)
    • 52  Oscar Freire Gomez (Spa)
    • 53  Juan Manuel Gárate Cepa (Spa)
    • 54  Paul Martens (Ger)
    • 55  Bauke Mollema (Ned)
    • 56  Luis León Sánchez Gil (Spa)
    • 57  Bram Tankink (Ned)
    • 58  Laurens ten Dam (Ned)
  • Team Garmin-Cervelo

    • 61  Ryder Hesjedal (Can)
    • 62  Thomas Danielson (USA)
    • 63  Christophe Le Mevel (Fra)
    • 64  Daniel Martin (Irl)
    • 65  Cameron Meyer (Aus)
    • 66  Peter Stetina (USA)
    • 67  Christian Vande Velde (USA)
    • 68  Matthew Wilson (Aus)
  • Leopard Trek

    • 71  Andy Schleck (Lux)
    • 72  Stefan Denifl (Aut)
    • 73  Jakob Fuglsang (Den)
    • 74  Anders Lund Den (Den)
    • 75  Maxime Monfort (Bel)
    • 76  Fränk Schleck (Lux)
    • 77  Jens Voigt (Ger)
    • 78  Fabian Wegmann (Ger)
  • BMC Racing Team

    • 81  Greg Van Avermaet (Bel)
    • 82  Mathias Frank (Swi)
    • 83  Martin Kohler (Swi)
    • 84  Jeffry Louder (USA)
    • 85  Amaël Moinard (Fra)
    • 86  Mauro Santambrogio (Ita)
    • 87  Ivan Santaromita (Ita)
    • 88  Simon Zahner (Swi)
  • Sky Procycling

    • 91  Simon Gerrans (Aus)
    • 92  Kjell Carlström (Fin)
    • 93  Steven Cummings (GBr)
    • 94  Christian Knees (Ger)
    • 95  Thomas Lövkvist (Swe)
    • 96  Lars Petter Nordhaug (Nor)
    • 97  Rigoberto Uran (Col)
    • 98  Xabier Zandio Echaide (Spa)
  • Omega Pharma-Lotto

    • 101  Philippe Gilbert (Bel)
    • 102  Jan Bakelants (Bel)
    • 103  Francis De Greef (Bel)
    • 104  Gert Dockx (Bel)
    • 105  Jurgen Van De Walle (Bel)
    • 106  Jurgen Van Den Broeck (Bel)
    • 107  Jelle Vanendert (Bel)
    • 108  Jussi Veikkanen (Fin)
  • Lampre – ISD

    • 111  Damiano Cunego (Ita)
    • 113  Francesco Gavazzi (Ita)
    • 114  David Loosli (Swi)
    • 115  Manuele Mori (Ita)
    • 116  Daniele Pietropolli (Ita)
    • 117  Alessandro Spezialetti (Ita)
    • 118  Diego Ulissi (Ukn)
    • 119  Andrey Kashechkin (Kaz)
  • Quickstep Cycling Team

    • 121  Sylvain Chavanel (Fra)
    • 122  Dario Cataldo (Ita)
    • 123  Dries Devenyns (Bel)
    • 124  Addy Engels (Ned)
    • 125  Jérôme Pineau (Fra)
    • 126  Francesco Reda (Ita)
    • 127  Kristof Vandewalle (Bel)
    • 128  Julien Vermote (Bel)
  • Saxo Bank Sungard

    • 131  Nick Nuyens (Bel)
    • 132  Mads Christensen (Den)
    • 133  Volodymir Gustov (Ukr)
    • 134  Rafal Majka (Pol)
    • 135  Luke Roberts (Aus)
    • 136  Chris Anker Sørensen (Den)
    • 137  Nicki Sörensen (Den)
    • 138  Brian Vandborg (Den)
  • Liquigas-Cannondale

    • 141  Ivan Basso (Ita)
    • 142  Valerio Agnoli (Ita)
    • 143  Eros Capecchi (Ita)
    • 144  Damiano Caruso (Ita)
    • 145  Dominique Nerz (Ger)
    • 146  Vincenzo Nibali (Ita)
    • 147  Maciej Paterski (Pol)
    • 148  Simone Ponzi (Ita)
  • Euskaltel-Euskadi

    • 151  Samuel Sánchez Gonzalez (Spa)
    • 152  Igor Anton Hernandez (Spa)
    • 153  Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa)
    • 154  Egoi Martinez De Esteban (Spa)
    • 155  Alan Perez Lezaun (Spa)
    • 157  Ivan Murillo Velasco (Spa)
    • 158  Gorka Verdugo Marcotegui (Spa)
    • 159  Jon Izaguirre Insausti (Spa)
  • AG2R La Mondiale

    • 161  Nicolas Roche (Irl)
    • 162  Guillaume Bonnafond (Fra)
    • 163  Mickaël Chérel (Fra)
    • 164  John Gadret (Fra)
    • 165  Biel Kadri (Fra)
    • 166  David Lelay (Fra)
    • 167  Rinaldo Nocentini (Ita)
    • 168  Christophe Riblon (Fra)
  • Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

    • 171  Lieuwe Westra (Ned)
    • 172  Thomas De Gendt (Bel)
    • 173  Stijn Devolder (Bel)
    • 174  Johnny Hoogerland (Ned)
    • 175  Sergey Lagutin (Uzb)
    • 176  Björn Leukemans (Bel)
    • 177  Marco Marcato (Ita)
    • 178  Wout Poels (Ned)
  • Cofidis, Le Credit en Ligne

    • 181  Rein Taaramae (Est)
    • 182  Mickaël Buffaz (Fra)
    • 183  Rémi Cusin (Fra)
    • 184  Julien El Farès (Fra)
    • 185  Tony Gallopin (Fra)
    • 186  Luis Angel Mate Mardones (Spa)
    • 187  David Moncoutie (Fra)
    • 188  Aleksejs Saramotins (Lat)
  • Skil – Shimano

    • 191  Roy Curvers (Ned)
    • 192  Thomas Damuseau (Fra)
    • 193  Johannes Fröhlinger (Ger)
    • 194  Alexandre Geniez (Fra)
    • 195  Simon Geschke (Ger)
    • 196  Thierry Huppond (Fra)
    • 197  Cheng Ji (Chn)
    • 198  Matthieu Sprick (Fra)
  • FDJ

    • 201  Pierrick Fédrigo (Fra)
    • 202  Mickael Delage (Fra)
    • 203  Arnaud Gerard (Fra)
    • 204  Anthony Geslin (Fra)
    • 205  Arnold Jeannesson (Fra)
    • 206  Gianni Meersman (Bel)
    • 207  Cédric Pineau (Fra)
    • 208  Jérémy Roy (Fra)
  • Landbouwkrediet

    • 211  Bert De Waele (Bel)
    • 212  Dirk Bellemakers (Ned)
    • 213  Davy Commeyne (Bel)
    • 214  Sébastien Delfosse (Bel)
    • 215  Matti Helminen (Fin)
    • 216  Reinier Honig (Ned)
    • 217  Bert Scheirlinckx (Bel)
    • 218  Geert Verheyen (Bel)
  • Saur – Sojasun

    • 221  Jérôme Coppel (Fra)
    • 222  Jonathan Hivert (Fra)
    • 223  Fabrice Jeandesboz (Fra)
    • 225  Laurent Mangel (Fra)
    • 226  Jean-Marc Marino (Fra)
    • 227  Yannick Talabardon (Fra)
    • 228  Ludovic Turpin (Fra)
    • 229  Sébastien Joly (Fra)
  • Veranda’s Willems – Accent

    • 231  Staf Scheirlinckx (Bel)
    • 232  Dieter Cappelle (Bel)
    • 233  Thomas Degand (Bel)
    • 234  Gregory Habeaux (Bel)
    • 236  Sven Van Den Houtte (Bel)
    • 237  Arnoud van Groen (Ned)
    • 238  Kevin Van Melsen (Bel)
  • Topsport Vlaanderen – Mercator

    • 241  Sander Armee (Bel)
    • 242  Jérôme Baugnies (Bel)
    • 243  Johan Coenen (Bel)
    • 244  Laurens De Vreese (Bel)
    • 245  Pieter Jacobs (Bel)
    • 246  Pieter Serry (Bel)
    • 247  Geert Steurs (Bel)
    • 248  Preben Van Hecke (Bel)

    Poprzedni zwycięzcy:

    2010Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana
    2009Andy Schleck (Lux)
    2008Alejandro Valverde (Spa)
    2007Danilo Di Luca (Ita)
    2006Alejandro Valverde (Spa)
    2005Alexandre Vinokourov (Kaz)
    2004Davide Rebellin (Ita)
    2003Tyler Hamilton (USA)
    2002Paolo Bettini (Ita)
    2001Oscar Camenzind (Swi)
    2000Paolo Bettini (Ita)
    1999Frank Vandenbroucke (Bel)
    1998Michele Bartoli (Ita)
    1997Michele Bartoli (Ita)
    1996Pascal Richard (Swi)
    1995Mauro Gianetti (Swi)
    1994Evgeni Berzin (Rus)
    1993Rolf Sörensen (Den)
    1992Dirk De Wolf (Bel)
    1991Moreno Argentin (Ita)
    1990Eric Van Lancker (Bel)
    1989Sean Kelly (Ire)
    1988Adrie Van der Poel (Ned)
    1987Moreno Argentin (Ita)
    1986Moreno Argentin (Ita)
    1985Moreno Argentin (Ita)
    1984Sean Kelly (Ire)
    1983Steven Rooks (Ned)
    1982Silvano Contini (Ita)
    1981Josef Fuchs (Swi)
    1980Bernard Hinault (Fra)
    1979Dietrich Thurau (Ger)
    1978Joseph Bruyere (Bel)
    1977Bernard Hinault (Fra)
    1976Joseph Bruyere (Bel)
    1975Eddy Merckx (Bel)
    1974Georges Pintens (Bel)
    1973Eddy Merckx (Bel)
    1972Eddy Merckx (Bel)
    1971Eddy Merckx (Bel)
    1970Roger De Vlaeminck (Bel)
    1969Eddy Merckx (Bel)
    1968Valeer Van Sweevelt (Bel)
    1967Walter Godefroot (Bel)
    1966Jacques Anquetil (Fra)
    1965Carmine Preziosi (Ita)
    1964Willy Bocklandt (Bel)
    1963Frans Melckenbeeck (Bel)
    1962Jos Planckaert (Bel)
    1961Rik Van Looy (Bel)
    1960Abe Geldermans (Ned)
    1959Alfred De Bruyne (Bel)
    1958Alfred De Bruyne (Bel)
    1957Frans Schoubben (Bel)
    1956Alfred De Bruyne (Bel)
    1955Stan Ockers (Bel)
    1954Marcel Ernzer (Lux)
    1953Alois De Hertog (Bel)
    1952Ferdi Kubler (Swi)
    1951Ferdi Kubler (Swi)
    1950Prosper Depredomme (Bel)
    1949Camille Danguillaume (Fra)
    1948Maurice Mollin (Bel)
    1947Richard Depoorter (Bel)
    1946Prosper Depredomme (Bel)
    1945Jean Engels (Bel)
    1943Richard Depoorter (Bel)
    1939Albert Ritserveldt (Bel)
    1938Alfons Deloor (Bel)
    1937Eloi Meulenbergh (Bel)
    1936Albert Beckaert (Bel)
    1935Alfons Schepers (Bel)
    1934Theo Heckenrath (Bel)
    1933Francois Gardier (Bel)
    1932Marcel Hoyoux (Bel)
    1931Alfons Schepers (Bel)
    1930Herman Buse (Ger)
    1929Alfons Schepers (Bel)
    1928Ernest Mottard (Bel)
    1927M. Raes (Bel)
    1926D. Smets (Bel)
    1925Georges Ronsse (Bel)
    1924René Vermandel (Bel)
    1923René Vermandel (Bel)
    1922Louis Mottiat (Bel)
    1921Louis Mottiat (Bel)
    1920Léon Scieur (Bel)
    1919Léon Devos (Bel)
    1913M. Moritz (Bel)
    1912Omer Verschoore (Bel)
    1911Joseph Van Daele (Bel)
    1909Victor Fastre (Bel)
    1908A. Trousselier (Fra)
    1894Léon Houa (Bel)
    1893Léon Houa (Bel)
    1892Léon Houa (Bel)

    Andrzej