Wasilij Kiryienka (Movistar) wygrał swój pierwszy wyścig po prawie trzyletniej przerwie. Białorusin był najszybszy na drugim etapie Vuelta Pais Vasco, pokonując nowego lidera wyścigu Andreasa Klödena (Team RadioShack) oraz Andy`ego Schlecka (Leopard Trek). Przemysław Niemiec (Lampre-ISD) był 38.

163 kilometrowy etap składał się z siedmiu krótkich podjazdów, ze stromym finałowym wzniesieniem Alto de Azpiroz o średnim nachyleniu 8,5% na długości 3.5 km.

Craig Lewis (HTC-Highroad) i Michael Rogers (Team Sky), początkowo znaleźli się na prowadzeniu, jednak obecność dobrze jeżdżącego po górach Australijczyka w odjeździe spowodowała, że duet został doścignięty. Następnie tuż przed Paso de Altzo, po 39 kilometrach odskoczyło czterech zawodników: Amaël Moinard (BMC), Maxim Iglinsky (Astana), Dar

io Cataldo (Quick Step) i Rafa Valls (Geox-TMC). Kwartet uzyskał przewagę sięgającą 5 minuty i 45 sekund. Gdy zaczęło robić się niebezpiecznie, Katusha i Lampre-ISD zaczęły niwelować przewagę.

Grupka została schwytana na parę kilometrów przed finałowym podjazdem, na którym ściganie rozpoczął były Mistrz Świata U-23, młody Fabio Duarte (Geox-TMC). Chwilę później skontrował Franck Schleck (Leopard-Trek), za którym podążyli Kiryjenka, Damiano Cunego (Lampre-ISD) oraz Rigoberto Uran (Team Sky). Wtedy nieco z tyłu został Joaquin Rodriguez (Katusha), co kosztowało go stratę prowadzenia w generalce, jednak Hiszpan nie stracił żadnej sekundy.

Na ponad kilometr przed kreską, zaatakował dzielny Białorusin. Byłego Mistrza Świata w torowym wyścigu punktowym nie dogonił już nikt, pokonując z przewagą 2 sekund Klödena oraz młodszego z braci Schleck. Przemek Niemiec stracił nieco ponad minutę, plasując się na 38. lokacie  Maciej Paterski (Liquigas-Cannondale) ze stratą 7 minut i 43 sekund przyjechał na 69. miejscu. Michał Gołaś (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team) zameldował się w grupetto, na 147. miejscu.

W generalce, Klöden prowadzi nad Rodriguezem oraz Samuelem Sanchezem (Euskaltel-Euskadi). Cała trójka ma taki sam czas. Niemiec jest 27, ze stratą 1 minuty i 24 sekund do lidera. Paterski, wychowanek Trójki Jarocin jest 69, z kolei były kolarz toruńskiego Pacyfiku, Michał Gołaś jest 139.

Pełne wyniki 2 etapu > tutaj