Aż 9 Polaków wystartuje w dwóch francuskich klasykach rozgrywanych w okolicach w Marsylii. Oprócz naszych rodaków ścigających się na co dzień w kraju wina, piłki nożnej i kolarstwa, swój sezon rozpocznie polsko-włoska ekipa MG Kvis Norda Pacific Toruń.

W sobotę, odbywa się klasyk Grand Prix du Pays d’Aix-Puyricard, który liczy sobie 136 kilometrów. Trasa jest ciężka i selektywna. W barwach drużyny DN1 (najwyższa kategoria we francuskim kolarstwie amatorskim) CC Villneuve ST Germain zobaczymy Zbigniewa Gucwa. Również w ekipie o kategorii DN1, Team Vulco-VC Vaulx-en-Velin pojedzie Adrian Karpiuk. Ekipa MG Kvis Norda Pacific Toruń, na czele z Mistrzem Europy młodzieżowców Piotrem Gawrońskim pojedzie w składzie: Dariusz Głuszak, Michał Kadrzyński, Timothy Kennaugh, Marek Kulas, Łukasz Owsian, Joseph Perrett oraz Chris Whorral. W barwach DN3 Occitane Cyclisme Formation powinni pojawi się pierwszoroczni młodzieżowcy, Maciej Stanowicz oraz Rafał Klepacki.

Dzień później, odbędzie się wyścig Le Souvenir Jean-Masse, również rozgrywany na ciężkiej interwałowej trasie o długości 140 kilometrów. Na starcie ponownie zobaczymy ekipę MG Kvis Norda Pacific Toruń oraz Polaków z pozostałych ekip. Ponadto, w tym klasyku wystąpi również duńska ekipa kontynentalna, Team Concordia Forsikring-Himmerland z Rasmusem Guldhammerem na czele. Ten kolarz to 22-letni zwycięzca wyścigu Liege-Bastogne-Liege U-23, ubiegły sezon spędził w drużynie HTC-Colubmia jednak z powodu kontuzji, 2010 rok nie był dla niego najlepszy.