Robert Gesink (Rabobank), wygrał 4. etap Tour of Oman. Holender wskazując palcami na niebo zadedykował to zwycięstwo swojemu ojcu, który zmarł w październiku ubiegłego roku. Drugie miejsce zajął o dziwo Edvald Boasson Hagen (Sky Procycling), trzeci był Dries Devenyns (Quickstep Cycling Team). Gesink został nowym liderem wyścigu.

Dzisiejszy, decydujący etap z metą na wzniesieniu Jebel Akhdar przebiegał w całości pod dyktando ekipy Sky Procycling. Brytyjska ekipa stopniowo uszczuplała peleton na wietrze, tak by na finałowym podjeździe nie było żadnych niespodzianek. Można było spodziewać się dobrego występu ich sprintera, Boasson Hagena który dobrze radzi sobie na podjazdach, jednak niewielu w tym także i my wierzyło, że młody Norweg jest w stanie na takim etapie przyjechać na drugim miejscu. Jednak zacznijmy może od początku.

Aleksander Winokurow (Astana) próbował atakować na początku wzniesienia, ale szybko został złapany na pierwszym, stromym odcinku. Wtedy również z tyłu został lider wyścigu Matt Goss (HTC-Highroad). Juan Antonio Flecha (Team Sky) zaczął dyktować mocne tempo pod Boasson Hagena, jednak „podniebni” nie byli w stanie odeprzeć ataku Gesinka. Holender pewnie odjechał i sięgnął po pierwsze zwycięstwo w sezonie. Drugi na mecie Hagen stracił do niego aż 47 sekund, jednak to i tak znakomita postawa Norwega. Trzecie miejsce przypadło dla mało znanego Belga Dries`a Devenynsa.

Wszyscy faworyci do generalki przyjechali w czołówce, dużo stracili: Jakob Fuglsang (Leopard Trek) 02:04, Winokurow 02:17, Joaquin Rodriguez (Katiusza) 03:28 i Marco Pinotti (HTC-Highroad) stracił aż 7 minut i 33 sekundy.

W klasyfikacji generalnej, Gesink ma odpowiednio 44 i 57 sekund przewagi nad dzisiejszymi rywalami z etapowego podium.

Jutro na zawodników czeka 17,2 km jazda na czas.

Wyniki 4 etapu Tour od Oman:

1 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team 4:03:58
2 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 0:00:47
3 Dries Devenyns (Bel) Quickstep Cycling Team 0:00:51
4 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:00:53
5 Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Cervelo
6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:01:02
7 Maxime Monfort (Bel) Leopard Trek 0:01:05
8 Michael Albasini (Swi) HTC-Highroad
9 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 0:01:12
10 Patrik Sinkewitz (Ger) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:01:29
11 Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek 0:01:34
12 Jakob Fuglsang (Den) Leopard Trek 0:02:04
13 Simon Geschke (Ger) Skil – Shimano 0:02:11
14 Alexandre Vinokourov (Kaz) Pro Team Astana 0:02:17
15 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team 0:03:08
16 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 0:03:28
17 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana
18 Russell Downing (GBr) Sky Procycling 0:03:38
19 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ 0:03:49
20 Heinrich Haussler (Aus) Team Garmin-Cervelo 0:03:55
21 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD 0:04:20
22 Marc De Maar (AHo) Quickstep Cycling Team 0:04:24
23 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:04:27
24 Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo 0:04:55
25 Manuele Mori (Ita) Lampre – ISD 0:05:09
26 Gabriel Rasch (Nor) Team Garmin-Cervelo 0:05:21
27 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
28 Sandy Casar (Fra) FDJ 0:06:07
29 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD 0:06:08
30 Tom Boonen (Bel) Quickstep Cycling Team 0:06:10
31 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team
32 Matthew Harley Goss (Aus) HTC-Highroad
33 David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC
34 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ 0:06:28
35 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:06:43
36 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling
37 Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana 0:06:58
38 Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo
39 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:07:01
40 Maxim Gourov (Kaz) Pro Team Astana 0:07:31
41 Marco Pinotti (Ita) HTC-Highroad 0:07:33
42 Lars Ytting Bak (Den) HTC-Highroad
43 Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek
44 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:08:21
45 Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team 0:08:46
46 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre – ISD 0:09:15
47 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:09:48
48 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
49 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:09:50
50 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
51 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
52 Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD 0:10:01
53 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:10:15
54 Alex Rasmussen (Den) HTC-Highroad 0:10:32
55 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
56 Nikolas Maes (Bel) Quickstep Cycling Team 0:10:34
57 Sam Bennett (Irl) An Post – Sean Kelly 0:10:41
58 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre – ISD 0:10:52
59 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD 0:10:53
60 Pieter Ghyllebert (Bel) An Post – Sean Kelly 0:11:04
61 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team 0:11:32
62 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
63 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling 0:11:38
64 Dmitry Kozontchuk (Rus) Geox-TMC
65 Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling 0:11:40
66 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek
67 Hayden Roulston (NZl) HTC-Highroad
68 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team
69 Xavier Florencio Cabre (Spa) Geox-TMC
70 Gert Steegmans (Bel) Quickstep Cycling Team 0:11:45
71 Davide Vigano (Ita) Leopard Trek 0:11:46
72 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly
73 Dominique Rollin (Can) FDJ
74 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:11:48
75 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ 0:11:53
76 Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana
77 Tomas Vaitkus (Ltu) Pro Team Astana
78 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:12:00
79 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC
80 Stuart O’Grady (Aus) Leopard Trek 0:12:02
81 Wouter Weylandt (Bel) Leopard Trek
82 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil – Shimano
83 Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC
84 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team
85 Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano 0:12:05
86 Anthony Geslin (Fra) FDJ
87 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep Cycling Team
88 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team
89 Cameron Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo 0:12:12
90 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team 0:12:27
91 Leif Hoste (Bel) Katusha Team
92 Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad 0:12:51
93 Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana
94 Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad 0:12:53
95 Andrew Fenn (GBr) An Post – Sean Kelly 0:12:54
96 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:13:19
97 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:13:29
98 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:13:31
99 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
100 Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team 0:13:34
101 Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil – Shimano 0:13:39
102 John Murphy (USA) BMC Racing Team 0:13:47
103 Niko Eeckhout (Bel) An Post – Sean Kelly 0:13:53
104 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC
105 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC 0:13:55
106 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
107 Kevin Claeys (Bel) An Post – Sean Kelly
108 Thor Hushovd (Nor) Team Garmin-Cervelo 0:13:58
109 Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo
110 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team 0:14:38
111 Mark Cassidy (Irl) An Post – Sean Kelly 0:14:40
112 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD 0:14:52
113 Mirco Lorenzetto (Ita) Pro Team Astana 0:14:56
114 Luca Paolini (Ita) Katusha Team 0:15:23
115 Marko Kump (Slo) Geox-TMC 0:15:33
116 Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano 0:15:45
117 Martin Reimer (Ger) Skil – Shimano 0:15:55
118 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team 0:16:00
119 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 0:16:24
120 Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano 0:16:26
121 Andreas Stauff (Ger) Quickstep Cycling Team
122 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep Cycling Team 0:16:31
123 Roger Kluge (Ger) Skil – Shimano 0:17:06
124 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team 0:17:22
125 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team
126 Maxim De Busschere (Bel) An Post – Sean Kelly 0:17:35

Klasyfikacja generalna po 4 etapie:

1 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team 16:15:18
2 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 0:00:44
3 Dries Devenyns (Bel) Quickstep Cycling Team 0:00:57
4 Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Cervelo 0:01:03
5 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:01:09
7 Maxime Monfort (Bel) Leopard Trek 0:01:15
8 Michael Albasini (Swi) HTC-Highroad
9 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 0:01:22
10 Patrik Sinkewitz (Ger) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:01:33
11 Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek 0:01:44
12 Jakob Fuglsang (Den) Leopard Trek 0:02:14
13 Simon Geschke (Ger) Skil – Shimano 0:02:21
14 Alexandre Vinokourov (Kaz) Pro Team Astana 0:02:27
15 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team 0:03:18
16 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana 0:03:34
17 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 0:03:38
18 Russell Downing (GBr) Sky Procycling 0:03:48
19 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ 0:03:59
20 Heinrich Haussler (Aus) Team Garmin-Cervelo 0:04:05
21 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD 0:04:27
22 Marc De Maar (AHo) Quickstep Cycling Team 0:04:34
23 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:04:37
24 Manuele Mori (Ita) Lampre – ISD 0:05:19
25 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:05:25
26 Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo 0:05:45
27 Matthew Harley Goss (Aus) HTC-Highroad 0:06:03
28 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD 0:06:16
29 David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC 0:06:20
30 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 0:06:37
31 Gabriel Rasch (Nor) Team Garmin-Cervelo
32 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling 0:06:53
33 Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana 0:07:08
34 Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek 0:07:28
35 Marco Pinotti (Ita) HTC-Highroad 0:07:43
36 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:08:31
37 Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team 0:08:56
38 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre – ISD 0:09:24
39 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:09:57
40 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:09:58
41 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
42 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:10:00
43 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
44 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre – ISD 0:11:02
45 Pieter Ghyllebert (Bel) An Post – Sean Kelly 0:11:14
46 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:11:42
47 Dmitry Kozontchuk (Rus) Geox-TMC 0:11:48
48 Xavier Florencio Cabre (Spa) Geox-TMC 0:11:50
49 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek
50 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD 0:11:51
51 Dominique Rollin (Can) FDJ 0:11:56
52 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:11:58
53 Tomas Vaitkus (Ltu) Pro Team Astana 0:12:03
54 Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana
55 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:12:10
56 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC
57 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team 0:12:12
58 Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC
59 Hayden Roulston (NZl) HTC-Highroad 0:12:21
60 Cameron Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo 0:12:22
61 Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana 0:13:01
62 Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad
63 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:14:06
64 Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo 0:14:08
65 Stuart O’Grady (Aus) Leopard Trek 0:14:18
66 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC 0:14:42
67 Mark Cassidy (Irl) An Post – Sean Kelly 0:14:48
68 Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil – Shimano 0:15:27
69 Luca Paolini (Ita) Katusha Team 0:15:30
70 Marko Kump (Slo) Geox-TMC 0:15:31
71 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD 0:15:50
72 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 0:16:34
73 Sandy Casar (Fra) FDJ 0:16:48
74 Tom Boonen (Bel) Quickstep Cycling Team 0:16:51
75 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ 0:17:09
76 Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo 0:17:39
77 Maxim Gourov (Kaz) Pro Team Astana 0:18:12
78 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:18:30
79 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:18:48
80 Lars Ytting Bak (Den) HTC-Highroad 0:20:09
81 Alex Rasmussen (Den) HTC-Highroad 0:21:13
82 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
83 Sam Bennett (Irl) An Post – Sean Kelly 0:21:22
84 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:21:27
85 Nikolas Maes (Bel) Quickstep Cycling Team 0:22:10
86 Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling 0:22:21
87 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team
88 Gert Steegmans (Bel) Quickstep Cycling Team 0:22:26
89 Davide Vigano (Ita) Leopard Trek 0:22:27
90 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ 0:22:34
91 Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD 0:22:36
92 Wouter Weylandt (Bel) Leopard Trek 0:22:43
93 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep Cycling Team 0:22:46
94 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team
95 Anthony Geslin (Fra) FDJ
96 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team 0:22:53
97 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team 0:23:08
98 Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad 0:23:28
99 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly 0:23:35
100 Andrew Fenn (GBr) An Post – Sean Kelly 0:23:55
101 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:24:10
102 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:24:12
103 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
104 Leif Hoste (Bel) Katusha Team 0:24:14
105 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling
106 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil – Shimano 0:24:22
107 John Murphy (USA) BMC Racing Team 0:24:28
108 Niko Eeckhout (Bel) An Post – Sean Kelly 0:24:34
109 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC
110 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:24:36
111 Thor Hushovd (Nor) Team Garmin-Cervelo 0:24:39
112 Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano 0:24:40
113 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team 0:25:19
114 Mirco Lorenzetto (Ita) Pro Team Astana 0:25:37
115 Kevin Claeys (Bel) An Post – Sean Kelly 0:25:40
116 Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team 0:25:56
117 Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano 0:26:26
118 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team 0:26:41
119 Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano 0:27:07
120 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep Cycling Team 0:27:12
121 Martin Reimer (Ger) Skil – Shimano 0:27:42
122 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 0:27:43
123 Roger Kluge (Ger) Skil – Shimano
124 Andreas Stauff (Ger) Quickstep Cycling Team 0:28:13
125 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team 0:28:15
126 Maxim De Busschere (Bel) An Post – Sean Kelly 0:29:11