Wyniki 6 etapu Le Tour de Langkawi z dnia 28.01.2011,Rajang-Putajaya, dystans 106 km

1 4 ITA Guardini,Andrea FAR Farnese Vini – Neri Sotttoli 2h14’59”
2 142 MAS Manan,Anuar TSG Terengganu ProAsia Cycling 2h14’59”
3 6 JPN Miyazawa,Takashi FAR Farnese Vini – Neri Sotttoli 2h14’59”
4 144 MAS Salleh,Mohd Harrif TSG Terengganu ProAsia Cycling 2h14’59”
5 93 KOR Jang,Chan Jae KOR Korea National Team 2h14’59”
6 71 GER Schulze,André CCC CCC Polsat Polkowice 2h14’59”
7 52 GER Forster,Robert UHC United Healthcare Pro Cycling 2h14’59”
8 171 JPN Nishitani,Taiji AIS Aisan Racing Team 2h14’59”
9 184 IRI Haghi,Alireza IUA Azad University Cycling Team 2h14’59”
10 106 MAS Mohd Nur Rizuan,Zainal MAS Malaysia National Team 2h14’59”
11 172 JPN Ayabe,Takeaki AIS Aisan Racing Team 2h14’59”
12 153 NZL Rogers,Dene GKT Giant Kenda Pro Cycling Team 2h14’59”
13 205 USA Rathe,Jacob CDT Chipotle Development Team 2h14’59”
14 174 JPN Mori,Kazuhiro AIS Aisan Racing Team 2h14’59”
15 45 IRI Nazari D.,Abolfazl SUR Suren Cycling Team 2h14’59”
16 104 MAS Ahmad Fakhrullah,Alias MAS Malaysia National Team 2h14’59”
17 115 RUS Shpilevsky,Boris TPT Tabriz Petrochemical Team 2h14’59”
18 26 ITA Caddeo,Manuele COG Colnago CSF INOX Pro 2h14’59”
19 101 MAS Amir Mustafa,Rusli MAS Malaysia National Team 2h14’59”
20 84 BEL Stallaert,Joeri LAN Landbouwkrediet 2h14’59”
21 223 CHN Liu,Hao MSS Max Success Sports Cycling 2h14’59”
22 56 NED Van Poppel,Boy UHC United Healthcare Pro Cycling 2h14’59”
23 163 GER Friedemann,Matthias CHA Team Champion System 2h14’59”
24 44 IRI Shirisisan,Hamid SUR Suren Cycling Team 2h14’59”
25 202 NED Kreder,Raymond CDT Chipotle Development Team 2h14’59”
26 125 MAS M. Adiq,Othman DPC Drapac Professional Cycling 2h14’59”
27 43 IRI Ameli,Meysam SUR Suren Cycling Team 2h14’59”
28 81 BEL Delfosse,Sébastian LAN Landbouwkrediet 2h14’59”
29 136 SIN Yusof,Adi Putera SIN Singapore National Team 2h14’59”
30 91 KOR Jang Kyung,Gu KOR Korea National Team 2h14’59”
31 216 RSA Brown,Arran MTN MTN Qhubeka 2h14’59”
32 215 RSA Van Niekerk,Dennis MTN MTN Qhubeka 2h14’59”
33 12 ITA Barla,Luca AND Androni Giocattoli 2h14’59”
34 11 ITA Sella,Emanuele AND Androni Giocattoli 2h14’59”
35 173 JPN Fukuda,Shinpei AIS Aisan Racing Team 2h14’59”
36 195 COL Nino Corredor,Libardo L2A Le Tua Cycling Team 2h14’59”
37 182 IRI Saeidi Tanha,Abbas IUA Azad University Cycling Team 2h14’59”
38 113 IRI Askari,Hossein TPT Tabriz Petrochemical Team 2h14’59”
39 201 USA Carlsen,Kirk CDT Chipotle Development Team 2h14’59”
40 63 NED Van Hummel,Kenny SKS Skil Shimano Cycling Team 2h14’59”
41 35 FRA Rolland,Pierre EUC Team Europcar 2h14’59”
42 206 BLR Krasilnikau,Andrei CDT Chipotle Development Team 2h14’59”
43 114 AUT Eibegger,Markus TPT Tabriz Petrochemical Team 2h14’59”
44 3 ITA Favilli,Elia FAR Farnese Vini – Neri Sotttoli 2h14’59”
45 226 CHN Jiao,Pengda MSS Max Success Sports Cycling 2h14’59”
46 54 USA Jones,Christopher UHC United Healthcare Pro Cycling 2h14’59”
47 111 IRI Mizbani,Ghader TPT Tabriz Petrochemical Team 2h14’59”
48 181 IRI Zargari,Amir IUA Azad University Cycling Team 2h14’59”
49 105 MAS Hassan,Suhardi MAS Malaysia National Team 2h14’59”
50 34 FRA Quemeneur,Perrig EUC Team Europcar 2h14’59”
51 145 MAS Mat Amin,M. Shahrul TSG Terengganu ProAsia Cycling 2h14’59”
52 183 IRI Salehian,Farshad IUA Azad University Cycling Team 2h14’59”
53 23 ITA Lombardi,Omar COG Colnago CSF INOX Pro 2h14’59”
54 132 SIN Low,Darren SIN Singapore National Team 2h14’59”
55 166 HKG Wu,Kin San CHA Team Champion System 2h14’59”
56 94 KOR Gong,Hyosuk KOR Korea National Team 2h14’59”
57 116 GER Erler,Tobias TPT Tabriz Petrochemical Team 2h14’59”
58 143 THA Sai-Udomsin,Puchong TSG Terengganu ProAsia Cycling 2h14’59”
59 186 IRI Pourseyedi G.,Mirsamad IUA Azad University Cycling Team 2h14’59”
60 2 ITA Mirenda,Gianluca FAR Farnese Vini – Neri Sotttoli 2h14’59”
61 46 IRI Mehrabani Azar,Ramin SUR Suren Cycling Team 2h14’59”
62 41 IRI Ghaffari,Vahid SUR Suren Cycling Team 2h14’59”
63 15 VEN Monsalve,Jonnatha AND Androni Giocattoli 2h14’59”
64 42 IRI Javani,Ebrahim SUR Suren Cycling Team 2h14’59”
65 164 AUS Locke,Deon CHA Team Champion System 2h14’59”
66 82 BEL Verheyen,Geert LAN Landbouwkrediet 2h14’59”
67 112 IRI Sohrabi,Mehdi TPT Tabriz Petrochemical Team 2h14’59”
68 25 ITA Pasqualon,Andrea COG Colnago CSF INOX Pro 2h14’59”
69 123 AUS Shaw,Stuart DPC Drapac Professional Cycling 2h14’59”
70 32 FRA Gaudin,Damien EUC Team Europcar 2h14’59”
71 36 CAN Veilleux,David EUC Team Europcar 2h14’59”
72 21 ITA Pozzovivo,Domenico COG Colnago CSF INOX Pro 2h14’59”
73 154 TPE Chang,Wei Kei GKT Giant Kenda Pro Cycling Team 2h14’59”
74 102 MAS M. Rauf,Nur Misbah MAS Malaysia National Team 2h14’59”
75 53 USA Jenkins,Maxim UHC United Healthcare Pro Cycling 2h14’59”
76 203 AUS Morton,Lachlan CDT Chipotle Development Team 2h14’59”
77 185 IRI Emami,Rahim IUA Azad University Cycling Team 2h14’59”
78 204 USA Howes,Alex CDT Chipotle Development Team 2h14’59”
79 134 SIN Goh,Choon Haut SIN Singapore National Team 2h14’59”
80 16 ITA Santoro,Antonio AND Androni Giocattoli 2h14’59”
81 33 FRA Le Floch,Guillaume EUC Team Europcar 2h14’59”
82 122 AUS Pollock,Rhys DPC Drapac Professional Cycling 2h14’59”
83 212 RSA Van Heerden,Christoff MTN MTN Qhubeka 2h14’59”
84 121 AUS Pell,David DPC Drapac Professional Cycling 2h14’59”
85 126 NED Goesinnen,Floris DPC Drapac Professional Cycling 2h14’59”
86 222 CHN Zhang,Hui MSS Max Success Sports Cycling 2h14’59”
87 73 POL Janiaczyk,Blazej CCC CCC Polsat Polkowice 2h14’59”
88 131 SIN Low,Ji Wen SIN Singapore National Team 2h14’59”
89 74 POL Bodnar,Lukasz CCC CCC Polsat Polkowice 2h14’59”
90 162 SUI Bourgeois,Guillaume CHA Team Champion System 2h14’59”
91 156 GBR Coutts,Alex GKT Giant Kenda Pro Cycling Team 2h14’59”
92 62 NED De Kort,Koen SKS Skil Shimano Cycling Team 2h14’59”
93 1 BRA Bulgarelli,Otavio FAR Farnese Vini – Neri Sotttoli 2h14’59”
94 55 AUS Menzies,Karl UHC United Healthcare Pro Cycling 2h14’59”
95 192 MAS Mohd Razif,Mohd Salleh L2A Le Tua Cycling Team 2h14’59”
96 211 RSA Potgieter,Bradley MTN MTN Qhubeka 2h14’59”
97 96 KOR Yoo,Kihong KOR Korea National Team 2h14’59”
98 191 MAS Ng,Yong Li L2A Le Tua Cycling Team 2h14’59”
99 193 MAS Chuah,Adrian L2A Le Tua Cycling Team 2h14’59”
100 133 SIN Ho,Jun Rong SIN Singapore National Team 2h14’59”
101 72 POR Mendes,Jose CCC CCC Polsat Polkowice 2h14’59”
102 103 MAS Loh,Sea Keong MAS Malaysia National Team 2h14’59”
103 151 IRL Mc Cann,David GKT Giant Kenda Pro Cycling Team 2h14’59”
104 65 JPN Doi,Yukihiro SKS Skil Shimano Cycling Team 2h14’59”
105 194 AUS Witmitz,Samuel L2A Le Tua Cycling Team 2h14’59”
106 221 CHN Xu,Gang MSS Max Success Sports Cycling 2h14’59”
107 146 MAS Mat Senan,M. Saufi TSG Terengganu ProAsia Cycling 2h14’59”
108 176 JPN Suzuki,Kenichi AIS Aisan Racing Team 2h14’59”
109 85 BEL Planckaert,Baptiste LAN Landbouwkrediet 2h14’59”
110 83 BEL Gourgue,Benjamin LAN Landbouwkrediet 2h14’59”
111 24 ITA Pagani,Angelo COG Colnago CSF INOX Pro 2h14’59”
112 75 POL Ratajczyk,Rafai CCC CCC Polsat Polkowice 2h15’20” @21″
113 22 ITA Locatelli,Paolo COG Colnago CSF INOX Pro 2h15’20” @ s/t
114 5 ITA De Patre,Roberto FAR Farnese Vini – Neri Sotttoli 2h15’20” @ s/t
115 141 JPN Fukushima,Shinichi TSG Terengganu ProAsia Cycling 2h15’24” @25″
116 214 RSA Tennent,James MTN MTN Qhubeka 2h15’32” @33″
117 76 POL Matysiak,Bartlomiej CCC CCC Polsat Polkowice 2h15’40” @41″
118 124 AUS Palmer,Thomas DPC Drapac Professional Cycling 2h15’41” @42″
119 64 NED Timmer,Albert SKS Skil Shimano Cycling Team 2h15’45” @46″
120 61 FRA Bonnin,Thomas SKS Skil Shimano Cycling Team 2h15’53” @54″
121 14 ITA De Marchi,Alessandro AND Androni Giocattoli 2h16’09” @01’10”
122 51 AUS Clarke,Hilton UHC United Healthcare Pro Cycling 2h16’54” @01’55”
123 66 GER Kittel,Marcel SKS Skil Shimano Cycling Team 2h14’59”

Klasyfikacja generalna po 6 etapie:

1 195 COL Nino Corredor,Libardo L2A Le Tua Cycling Team 18h14’45”
2 15 VEN Monsalve,Jonnatha AND Androni Giocattoli 18h14’47” @02″
3 11 ITA Sella,Emanuele AND Androni Giocattoli 18h15’04” @19″
4 215 RSA Van Niekerk,Dennis MTN MTN Qhubeka 18h15’07” @22″
5 185 IRI Emami,Rahim IUA Azad University Cycling Team 18h15’07” = s/t
6 203 AUS Morton,Lachlan CDT Chipotle Development Team 18h15’12” @27″
7 21 ITA Pozzovivo,Domenico COG Colnago CSF INOX Pro 18h15’29” @44″
8 111 IRI Mizbani,Ghader TPT Tabriz Petrochemical Team 18h15’35” @50″
9 113 IRI Askari,Hossein TPT Tabriz Petrochemical Team 18h15’37” @52″
10 94 KOR Gong,Hyosuk KOR Korea National Team 18h15’37” = s/t
11 35 FRA Rolland,Pierre EUC Team Europcar 18h16’08” @01’23”
12 72 POR Mendes,Jose CCC CCC Polsat Polkowice 18h16’29” @01’44”
13 181 IRI Zargari,Amir IUA Azad University Cycling Team 18h16’39” @01’54”
14 204 USA Howes,Alex CDT Chipotle Development Team 18h16’43” @01’58”
15 201 USA Carlsen,Kirk CDT Chipotle Development Team 18h17’06” @02’21”
16 114 AUT Eibegger,Markus TPT Tabriz Petrochemical Team 18h17’20” @02’35”
17 156 GBR Coutts,Alex GKT Giant Kenda Pro Cycling Team 18h17’22” @02’37”
18 186 IRI Pourseyedi G.,Mirsamad IUA Azad University Cycling Team 18h17’40” @02’55”
19 34 FRA Quemeneur,Perrig EUC Team Europcar 18h18’13” @03’28”
20 91 KOR Jang Kyung,Gu KOR Korea National Team 18h18’15” @03’30”
21 82 BEL Verheyen,Geert LAN Landbouwkrediet 18h18’33” @03’48”
22 226 CHN Jiao,Pengda MSS Max Success Sports Cycling 18h18’33” = s/t
23 54 USA Jones,Christopher UHC United Healthcare Pro Cycling 18h18’33” = s/t
24 221 CHN Xu,Gang MSS Max Success Sports Cycling 18h18’40” @03’55”
25 206 BLR Krasilnikau,Andrei CDT Chipotle Development Team 18h18’44” @03’59”
26 65 JPN Doi,Yukihiro SKS Skil Shimano Cycling Team 18h19’53” @05’08”
27 46 IRI Mehrabani Azar,Ramin SUR Suren Cycling Team 18h20’00” @05’15”
28 162 SUI Bourgeois,Guillaume CHA Team Champion System 18h20’43” @05’58”
29 146 MAS Mat Senan,M. Saufi TSG Terengganu ProAsia Cycling 18h20’48” @06’03”
30 53 USA Jenkins,Maxim UHC United Healthcare Pro Cycling 18h20’48” = s/t
31 222 CHN Zhang,Hui MSS Max Success Sports Cycling 18h20’50” @06’05”
32 172 JPN Ayabe,Takeaki AIS Aisan Racing Team 18h21’06” @06’21”
33 183 IRI Salehian,Farshad IUA Azad University Cycling Team 18h21’54” @07’09”
34 121 AUS Pell,David DPC Drapac Professional Cycling 18h22’50” @08’05”
35 81 BEL Delfosse,Sébastian LAN Landbouwkrediet 18h22’58” @08’13”
36 191 MAS Ng,Yong Li L2A Le Tua Cycling Team 18h22’58” = s/t
37 26 ITA Caddeo,Manuele COG Colnago CSF INOX Pro 18h23’45” @09’00”
38 145 MAS Mat Amin,M. Shahrul TSG Terengganu ProAsia Cycling 18h23’58” @09’13”
39 125 MAS M. Adiq,Othman DPC Drapac Professional Cycling 18h24’57” @10’12”
40 143 THA Sai-Udomsin,Puchong TSG Terengganu ProAsia Cycling 18h24’58” @10’13”
41 16 ITA Santoro,Antonio AND Androni Giocattoli 18h25’48” @11’03”
42 205 USA Rathe,Jacob CDT Chipotle Development Team 18h26’27” @11’42”
43 151 IRL Mc Cann,David GKT Giant Kenda Pro Cycling Team 18h26’31” @11’46”
44 166 HKG Wu,Kin San CHA Team Champion System 18h26’36” @11’51”
45 64 NED Timmer,Albert SKS Skil Shimano Cycling Team 18h27’50” @13’05”
46 44 IRI Shirisisan,Hamid SUR Suren Cycling Team 18h28’45” @14’00”
47 154 TPE Chang,Wei Kei GKT Giant Kenda Pro Cycling Team 18h29’40” @14’55”
48 164 AUS Locke,Deon CHA Team Champion System 18h29’41” @14’56”
49 176 JPN Suzuki,Kenichi AIS Aisan Racing Team 18h29’47” @15’02”
50 133 SIN Ho,Jun Rong SIN Singapore National Team 18h30’54” @16’09”
51 112 IRI Sohrabi,Mehdi TPT Tabriz Petrochemical Team 18h31’19” @16’34”
52 223 CHN Liu,Hao MSS Max Success Sports Cycling 18h32’24” @17’39”
53 96 KOR Yoo,Kihong KOR Korea National Team 18h32’30” @17’45”
54 45 IRI Nazari D.,Abolfazl SUR Suren Cycling Team 18h34’13” @19’28”
55 33 FRA Le Floch,Guillaume EUC Team Europcar 18h34’15” @19’30”
56 101 MAS Amir Mustafa,Rusli MAS Malaysia National Team 18h34’35” @19’50”
57 184 IRI Haghi,Alireza IUA Azad University Cycling Team 18h35’00” @20’15”
58 83 BEL Gourgue,Benjamin LAN Landbouwkrediet 18h35’13” @20’28”
59 62 NED De Kort,Koen SKS Skil Shimano Cycling Team 18h35’17” @20’32”
60 212 RSA Van Heerden,Christoff MTN MTN Qhubeka 18h35’39” @20’54”
61 61 FRA Bonnin,Thomas SKS Skil Shimano Cycling Team 18h36’22” @21’37”
62 102 MAS M. Rauf,Nur Misbah MAS Malaysia National Team 18h36’36” @21’51”
63 12 ITA Barla,Luca AND Androni Giocattoli 18h37’07” @22’22”
64 24 ITA Pagani,Angelo COG Colnago CSF INOX Pro 18h38’59” @24’14”
65 2 ITA Mirenda,Gianluca FAR Farnese Vini – Neri Sotttoli 18h39’21” @24’36”
66 134 SIN Goh,Choon Haut SIN Singapore National Team 18h41’34” @26’49”
67 74 POL Bodnar,Lukasz CCC CCC Polsat Polkowice 18h42’15” @27’30”
68 25 ITA Pasqualon,Andrea COG Colnago CSF INOX Pro 18h43’02” @28’17”
69 171 JPN Nishitani,Taiji AIS Aisan Racing Team 18h44’49” @30’04”
70 202 NED Kreder,Raymond CDT Chipotle Development Team 18h46’31” @31’46”
71 85 BEL Planckaert,Baptiste LAN Landbouwkrediet 18h46’39” @31’54”
72 193 MAS Chuah,Adrian L2A Le Tua Cycling Team 18h47’26” @32’41”
73 36 CAN Veilleux,David EUC Team Europcar 18h47’28” @32’43”
74 84 BEL Stallaert,Joeri LAN Landbouwkrediet 18h47’56” @33’11”
75 141 JPN Fukushima,Shinichi TSG Terengganu ProAsia Cycling 18h48’00” @33’15”
76 51 AUS Clarke,Hilton UHC United Healthcare Pro Cycling 18h48’33” @33’48”
77 142 MAS Manan,Anuar TSG Terengganu ProAsia Cycling 18h48’58” @34’13”
78 116 GER Erler,Tobias TPT Tabriz Petrochemical Team 18h49’26” @34’41”
79 43 IRI Ameli,Meysam SUR Suren Cycling Team 18h49’27” @34’42”
80 103 MAS Loh,Sea Keong MAS Malaysia National Team 18h49’30” @34’45”
81 126 NED Goesinnen,Floris DPC Drapac Professional Cycling 18h49’45” @35’00”
82 3 ITA Favilli,Elia FAR Farnese Vini – Neri Sotttoli 18h49’51” @35’06”
83 73 POL Janiaczyk,Blazej CCC CCC Polsat Polkowice 18h49’51” = s/t
84 55 AUS Menzies,Karl UHC United Healthcare Pro Cycling 18h49’51” = s/t
85 6 JPN Miyazawa,Takashi FAR Farnese Vini – Neri Sotttoli 18h50’17” @35’32”
86 174 JPN Mori,Kazuhiro AIS Aisan Racing Team 18h50’27” @35’42”
87 76 POL Matysiak,Bartlomiej CCC CCC Polsat Polkowice 18h50’30” @35’45”
88 106 MAS Mohd Nur Rizuan,Zainal MAS Malaysia National Team 18h50’34” @35’49”
89 115 RUS Shpilevsky,Boris TPT Tabriz Petrochemical Team 18h50’46” @36’01”
90 41 IRI Ghaffari,Vahid SUR Suren Cycling Team 18h51’53” @37’08”
91 132 SIN Low,Darren SIN Singapore National Team 18h53’21” @38’36”
92 123 AUS Shaw,Stuart DPC Drapac Professional Cycling 18h53’34” @38’49”
93 32 FRA Gaudin,Damien EUC Team Europcar 18h53’51” @39’06”
94 182 IRI Saeidi Tanha,Abbas IUA Azad University Cycling Team 18h53’53” @39’08”
95 124 AUS Palmer,Thomas DPC Drapac Professional Cycling 18h54’33” @39’48”
96 214 RSA Tennent,James MTN MTN Qhubeka 18h54’55” @40’10”
97 4 ITA Guardini,Andrea FAR Farnese Vini – Neri Sotttoli 18h57’39” @42’54”
98 144 MAS Salleh,Mohd Harrif TSG Terengganu ProAsia Cycling 18h57’47” @43’02”
99 93 KOR Jang,Chan Jae KOR Korea National Team 18h57’48” @43’03”
100 105 MAS Hassan,Suhardi MAS Malaysia National Team 18h57’50” @43’05”
101 153 NZL Rogers,Dene GKT Giant Kenda Pro Cycling Team 18h58’17” @43’32”
102 52 GER Forster,Robert UHC United Healthcare Pro Cycling 18h58’17” = s/t
103 163 GER Friedemann,Matthias CHA Team Champion System 18h58’19” @43’34”
104 56 NED Van Poppel,Boy UHC United Healthcare Pro Cycling 18h58’19” = s/t
105 23 ITA Lombardi,Omar COG Colnago CSF INOX Pro 18h58’19” = s/t
106 1 BRA Bulgarelli,Otavio FAR Farnese Vini – Neri Sotttoli 18h58’19” = s/t
107 75 POL Ratajczyk,Rafai CCC CCC Polsat Polkowice 18h58’40” @43’55”
108 122 AUS Pollock,Rhys DPC Drapac Professional Cycling 18h59’24” @44’39”
109 216 RSA Brown,Arran MTN MTN Qhubeka 19h01’28” @46’43”
110 66 GER Kittel,Marcel SKS Skil Shimano Cycling Team 19h01’47” @47’02”
111 211 RSA Potgieter,Bradley MTN MTN Qhubeka 19h01’47” = s/t
112 136 SIN Yusof,Adi Putera SIN Singapore National Team 19h01’57” @47’12”
113 173 JPN Fukuda,Shinpei AIS Aisan Racing Team 19h01’57” = s/t
114 131 SIN Low,Ji Wen SIN Singapore National Team 19h01’57” = s/t
115 22 ITA Locatelli,Paolo COG Colnago CSF INOX Pro 19h02’32” @47’47”
116 71 GER Schulze,André CCC CCC Polsat Polkowice 19h03’30” @48’45”
117 63 NED Van Hummel,Kenny SKS Skil Shimano Cycling Team 19h03’51” @49’06”
118 104 MAS Ahmad Fakhrullah,Alias MAS Malaysia National Team 19h04’02” @49’17”
119 194 AUS Witmitz,Samuel L2A Le Tua Cycling Team 19h04’02” = s/t
120 192 MAS Mohd Razif,Mohd Salleh L2A Le Tua Cycling Team 19h04’18” @49’33”
121 5 ITA De Patre,Roberto FAR Farnese Vini – Neri Sotttoli 19h06’13” @51’28”
122 14 ITA De Marchi,Alessandro AND Androni Giocattoli 19h07’21” @52’36”
123 42 IRI Javani,Ebrahim SUR Suren Cycling Team 19h20’33” @1h05’48”