Riche Porte może okazać się wielkim szczęściarzem, jeśli Alberto Contado będzie zawieszony do końca 2011 roku. Kolarz dla którego będzie to drugi sezon w ProTeam, po bardzo udanym debiucie w potrzednim roku, stanie się liderem drużyny Team Saxo Bank SunGard na Tour de France, jeśli obrońca tytułu nie pojawi się na starcie.

”Nie wolno mówić mi za wiele, bo Alberto ma oczywiście możliwość odwoływania się od tej decyzji … ale to jest naprawdę duża szansa‘, powiedział Porte dla Sydney Morning Herald . ”To smutne, kiedy patrze na to co się stało bo jest dobrym człowiekiem … Ale dla mnie jego nieszczęście, jest w pewnym sensie szczęściem. W zeszłym roku byłem na dole kolarskiej drabinki, a teraz mam jeden z najlepszych zespołów gdzie mogę być potencjalnym liderem na największy wyścig na świecie”.

”To nie jest tak, że cieszę się z jego tragiedii. Przez całą tę sprawę, to ciężki czas dla naszego zespołu, mimo że nie był z drużyną kiedy to się stało. Jednak, paradoksalnie to dla mnie olbrzymia szansa“.

Contadorowi grozi roczne zawieszenie po pozytywnej kontroli na Clenbuterol, podczas ubiegłorocznego Tour de France.

Porte, który jeszcze nigdy nie startował w Tourze, zajął siódme miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia w 2010 roku jako neo-pro. Nosił nawet koszulkę lidera przez trzy etapy!

”Tak naprawdę to nie zmieni mojego planu startów”, powiedział. ” Od początku byłem przewidywany na Tour jako numer 2, do pomocy Alberto. Teraz mogę dostać wolną rękę więc dodatkowo motywuje mnie ten fakt”.

Foto: www.corvospro.com