W najbliższą niedzielę zostanie rozegrana 96. edycja Liège-Bastogne-Liège. Jest to ostatni wiosenny klasyk w tym roku. Przedstawiamy trasę i kolarzy tego najstarszego wyścigu kolarskiego.

Po raz pierwszy na trasie z Liège do Bastogne i z powrotem kolarze zawodowi ścigali się w 1894 roku, amatorzy w 1892. Z tego powodu wyścig ten nazywany jest La Doyenne (Najstarsza). Liège-Bastogne-Liège należy do pięciu Pomników Kolarstwa obok Mian-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Paryż-Roubaix i Giro di Lombardia.

Parę dni przed Liège kolarze rywalizują we Fleche Wallonne, innym klasyku, którego trasa wiedzie przez Ardeny. Kiedyś oba wyścigi były rozgrywane w ten sam weekend. Jedynie sześciu zawodnikom udało się „ustrzelić” ardeński dublet tego samego roku, byli to: Szwajcar Ferdi Kübler (dwukrotnie w 1951 i 1952 roku), Belgowie Stan Ockers (1955) i Eddy Merckx (1972), Włosi Moreno Argentin (1991) i Davide Rebellin (2004) oraz Hiszpan Alejandro Valverde (2006). W tym roku szansę na dołączenie do tego szacownego grona ma urzędujący mistrz świata Cadel Evans.

Trasa

Bezpośrednia droga z Liège do Bastogne liczy 95 kilometrów. Jednak powrotna trasa do Liège wije się i zawraca, co powoduje wydłużenie jej do 163 kilometrów. Łącznie kolarze pokonają 258 kilometrów. Druga część zawiera wiele krótkich, sztywnych wzniesień takich jak Stockeu, Haute-Levée, La Redoute, i Saint-Nicolas. Jednym z najsłynniejszych podjazdów jest Côte de la Redoute (2.1km, 8.4%) znajdujące się na 223. kilometrze. Niezwykle stroma górka jest bardzo często świadkiem pierwszej selekcji spośród faworytów.

Po kolejnych trzech kilometrach czeka Côte de la Roche aux Faucons (1.5km, 9.9%). Jest  to wzniesienie dodane do trasy dopiero w 2008 roku, ale okazało się decydujące w zeszłym sezonie, kiedy Andy Schleck odjechał na nim od peletonu. Później Luksemburczyk nie dał szans Philippowi Gilbertowi i wygrał wyścig z przewagą 1:16 nad drugim Rodriguezem.

Ostatnim poważnym wzniesieniem jest Côte de Saint-Nicolas (1.0km, 11.1%). Jeśli kolarze pokonają go razem, jedyną szansą na oderwanie się od grupki pozostanie finałowy, mniejszy podjazd przed metą.

Wyścig kończy się na północnych przedmieściach Liège w dzielnicy Ans. Na ostatnim kilometrze przed metą droga wznosi się, co w przypadku finiszu może gwarantować duże emocje. Wielość podjazdów daje dużo okazji do ataków, dlatego wyścig często nagradzał agresywnych i odważnych kolarzy takich jak Michele Bartoli, Danilo Di Luca czy Paolo Bettini.

Mapa Liège-Bastogne-Liège 2010:

10 kluczowych podjazdów na trasie Liège-Bastogne-Liège:

Km 69.0   – Côte de la Roche-en-Ardenne – 2.8 km (4.9%)
Km 116.0 – Côte de Saint Roch – 0.8 km (12 %)
Km 159.0 – Côte de Wanne – 2.7 km (7%)
Km 166.0 – Côte de Stockeu (Stèle Eddy Merckx) 1.1 km (10.5%)
Km 186.0 – Col du Rosier – 6.4 km (4%)
Km 198.0 – Col du Maquisard – 2.8 km (4.5%)
Km 209.0 – Mont-Theux – 2.7 km (5.2%)
Km 223.0 – Côte de la Redoute – 2.1 km (8.4%)
Km 238.0 – Côte de la Roche aux Faucons – 1.5 km (9.9%)
Km 252.0 – Côte de Saint-Nicolas – 1.0 km (11.1%)

Profil Liège-Bastogne-Liège 2010

Ostatni kilometr:



Faworyci

Po środowej Strzale Walońskiej grupa pretendentów do zwycięstwa w Liège jest stosunkowo klarowna. Wśród nich trzeba wymienić: Cadela Evansa (BMC) triumfatora z Walonii, Andiego Schlecka (Saxo Bank) zwycięzcę Liège sprzed roku, miejscowego bohatera Philippa Gilberta (Omega Pharma-Lotto) oraz dwukrotnie wygrywającego w Liège (2006 i 2008) Alejandro Valverde (Caisse d’Epargne). W świetnej dyspozycji jest również mistrz wielkich Tourów Alberto Contador z Astany, któremu jednak może brakować doświadczenia niezbędnego do wygrywania trudnych klasyków. Groźni będą także drugi we Fleche Wallonne Joaquin Rodriguez (Katusha) oraz piąty Damiano Cunego (Lampre-Farnese Vini). Wszyscy ci kolarze są głodni sukcesu i żądni walki, co powinno zagwarantować niezwykle ciekawe niedzielne popołudnie.

Program transmisji TV > tutaj

Wstępna lista startowa:

ACQUA & SAPONE
CODOL Massimo Italy
FAILLI Francesco Italy
GARZELLI Stefano Italy
HONIG Reinier Netherlands
MASCIARELLI Francesco Italy
PAOLINI Luca Italy
SARMIENTO TUNARROSA Cayetano José Colombia
AG2R LA MONDIALE
BOUET Maxime France
CHAMPION Dimitri France
DUPONT Hubert France
GADRET John France
KADRI Biel France
LELAY David France
RIBLON Christophe France
ROCHE Nicholas Ireland
ANDRONI GIOCATTOLI
BERTAGNOLLI Leonardo Italy
BERTOGLIATI Rubens Switzerland
BERTOLINI Thomas Italy
GINANNI Francesco Italy
MARGUTTI Damiano Italy
PIEMONTESI Fabrice Italy
SOLARI Luca Italy
WURF Cameron Australia
ASTANA
CONTADOR VELASCO Alberto Spain
FOFONOV Dmitriy Kazahkstan
GASPAROTTO Enrico Italy
GRIVKO Andriy Ukraine
IGLINSKIY Maxim Kazahkstan
JUFRE POU Josep Spain
PEREIRO SIO Oscar Spain
VINOKOUROV Alexandre Kazahkstan
BBOX BOUYGUES TELECOM
BICHOT Freddy France
CHARTEAU Anthony France
FEDRIGO Pierrick France
GAUTIER Cyril France
LEFEVRE Laurent France
ROLLAND Pierre France
TROFIMOV Yury Russia
VOECKLER Thomas France
BMC RACING TEAM
BOOKWALTER Brent United States
EVANS Cadel Australia
FRANK Mathias Switzerland
KROON Karsten Netherlands
LOUDER Jeff United States
MORABITO Steve Switzerland
SANTAMBROGIO Mauro Italy
ZAHNER Simon Switzerland
CAISSE D’EPARGNE
ERVITI Imanol Spain
GARCIA ACOSTA José Vicente Spain
KIRYIENKA Vasil Belarus
LOPEZ GARCIA David Spain
MOREAU Christophe France
PASAMONTES RODRIGUEZ Luis Spain
SANCHEZ GIL Luis Leon Spain
VALVERDE BELMONTE Alejandro Spain
CERVELO TEST TEAM
DEIGNAN Philip Ireland
FLORENCIO CABRE Xavier Spain
GUSTOV Volodymir Ukraine
KING Edward United States
KONOVALOVAS Ignatas Lithuania
SASTRE CANDIL Carlos Spain
TONDO VOLPINI Xavier Spain
WYSS Marcel Switzerland
COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE
DUQUE Leonardo Colombia
EL FARES Julien France
KERN Christophe France
KRIIT Calle Estonia
MOINARD Amaël France
MONCOUTIE David France
PAURIOL Rémi France
TAARAMAE Rein Estonia
EUSKALTEL – EUSKADI
ANTON HERNANDEZ Igor Spain
GALDOS ALONSO Aitor Spain
ISASI FLORES Inaki Spain
MARTINEZ DE ESTEBAN Egoi Spain
OROZ UGALDE Juan Jose Spain
PEREZ LEZAUN Alan Spain
SESMA SORBET Daniel Spain
VELASCO MURILLO Ivan Spain
FRANÇAISE DES JEUX
CHEREL Mickaël France
DI GREGORIO Rémy France
LE MEVEL Christophe France
MEERSMAN Gianni Belgium
ROUX Anthony France
ROY Jérémy France
SULZBERGER Wesley Australia
VAUGRENARD Benoît France
GARMIN – TRANSITIONS
HESJEDAL Ryder Canada
KESSIAKOFF Fredrik Sweden
LOWE Trent Australia
MARTIN Daniel Ireland
MEIER Christian Canada
MEYER Cameron Australia
PETERSON Thomas United States
STETINA Peter United States
LAMPRE – FARNESE VINI
BONO Matteo Italy
CUNEGO Damiano Italy
GAVAZZI Francesco Italy
LOOSLI David Switzerland
MORI Manuele Italy
PIETROPOLLI Daniele Italy
RIGHI Daniele Italy
SPEZIALETTI Alessandro Italy
LANDBOUWKREDIET – COLNAGO
BELLEMAKERS Dirk Belgium
COMMEYNE Davy Belgium
DE WAELE Bert Belgium
DELFOSSE Sébastien Belgium
DOCKX Bart Belgium
RICCI POGGI Martial France
SCHEIRLINCKX Bert Belgium
VERHEYEN Geert Belgium
LIQUIGAS  DOIMO
AGNOLI Valerio Italy
BELLOTTI Francesco Italy
FINETTO Mauro Italy
KREUZIGER Roman Czech Republic
NIBALI Vincenzo Italy
PELLIZOTTI Franco Italy
SANTAROMITA Ivan Italy
WILLEMS Frederik Belgium
OMEGA PHARMA-LOTTO
AERTS Mario Belgium
BRANDT Christophe Belgium
GILBERT Philippe Belgium
KAISEN Olivier Belgium
MORENO FERNANDEZ Daniel Spain
PERAUD Jean Christophe France
VAN DEN BROECK Jurgen Belgium
VAN GOOLEN Jurgen Belgium
QUICKSTEP
BARREDO LLAMAZALES Carlos Spain
CATALDO Dario Italy
CHAVANEL Sylvain France
DEVENYNS Dries Belgium
DEVOLDER Stijn Belgium
PINEAU Jérôme France
SEELDRAYERS Kevin Belgium
VAN DE WALLE Jurgen Belgium
RABOBANK
FREIRE GOMEZ Oscar Spain
GARATE Juan Manuel Spain
GESINK Robert Netherlands
MARTENS Paul Germany
MENCHOV Denis Russia
MOERENHOUT Koos Netherlands
TANKINK Bram Netherlands
TEN DAM Laurens Netherlands
SKY PROFESSIONAL CYCLING TEAM
CALZATI Sylvain France
CARLSTRÖM Kjell Finland
CUMMINGS Steven United Kingdom
FROOME Christopher United Kingdom
GERRANS Simon Australia
LÖVKVIST Thomas Sweden
NORDHAUG Lars Petter Norway
WIGGINS Bradley United Kingdom
TEAM HTC – COLUMBIA
ALBASINI Michael Switzerland
GULDHAMMER Rasmus Denmark
LEWIS Craig United States
MARTIN Tony Germany
MONFORT Maxime Belgium
SIUTSOU Kanstantsin Belarus
VAN GARDEREN Tejay United States
VELITS Peter Slovakia
TEAM KATUSHA
IVANOV Serguei Russia
KLIMOV Serguei Russia
KOLOBNEV Alexandr Russia
MAZZANTI Luca Italy
RODRIGUEZ OLIVER Joaquin Spain
VANDENBERGH Stijn Belgium
VANTOMME Maxime Belgium
VORGANOV Eduard Russia
TEAM MILRAM
FROHLINGER Johannes Germany
GAJEK Artur Germany
GERDEMANN Linus Germany
KNEES Christian Germany
ROELS Dominik Germany
ROHREGGER Thomas Austria
VOSS Paul Germany
WEGMANN Fabian Germany
TEAM RADIOSHACK
BUSCHE Matthew United States
HERMANS Ben Belgium
HORNER Christopher United States
KLÖDEN Andreas Germany
LI Fuyu China
PAULINHO Sergio Miguel Moreira Portugal
POPOVYCH Yaroslav Ukraine
ZUBELDIA AGIRRE Haimar Spain
TEAM SAXO BANK
DIDIER Laurent Luxembourg
FUGLSANG Jakob Denmark
JORGENSEN Jonas Aaen Denmark
SCHLECK Andy Luxembourg
SCHLECK Frank Luxembourg
SØRENSEN Chris Anker Denmark
SØRENSEN Nicki Denmark
VOIGT Jens Germany
TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR
ARMEE Sander Belgium
BAUGNIES Jérôme Belgium
COENEN Johan Belgium
DE GENDT Thomas Belgium
JACOBS Pieter Belgium
NEYENS Maarten Belgium
VAN HECKE Preben Belgium
VANSPEYBROUCK Pieter Belgium
Acqua & Sapone
# Rider Name (Country) Team Result
Massimo Codol (Ita)
Francesco Failli (Ita)
Stefano Garzelli (Ita)
Reinier Honig (Ned)
Francesco Masciarelli (Ita)
Luca Paolini (Ita)
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col)
Ag2R La Mondiale
# Rider Name (Country) Team Result
Maxime Bouet (Fra)
Dimitri Champion (Fra)
Hubert Dupont (Fra)
John Gadret (Fra)
Biel Kadri (Fra)
David Lelay (Fra)
Christophe Riblon (Fra)
Nicholas Roche (Ire)
Androni Giocattoli
# Rider Name (Country) Team Result
Leonardo Bertagnolli (Ita)
Rubens Bertogliati (Swi)
Thomas Bertolini (Ita)
Francesco Ginanni (Ita)
Damiano Margutti (Ita)
Fabrice Piemontesi (Ita)
Luca Solari (Ita)
Cameron Wurf (Aus)
Astana
# Rider Name (Country) Team Result
Alberto Contador Velasco (Spa)
Dmitriy Fofonov (Kaz)
Enrico Gasparotto (Ita)
Andriy Grivko (Ukr)
Maxim Iglinskiy (Kaz)
Pou Jufre (Spa)
Sio Pereiro (Spa)
Alexandre Vinokourov (Kaz)
BBox Bouygues Telecom
# Rider Name (Country) Team Result
Freddy Bichot (Fra)
Anthony Charteau (Fra)
Pierrick Fedrigo (Fra)
Cyril Gautier (Fra)
Laurent Lefevre (Fra)
Pierre Rolland (Fra)
Yury Trofimov (Rus)
Thomas Voeckler (Fra)
BMC Racing Team
# Rider Name (Country) Team Result
Brent Bookwalter (USA)
Cadel Evans (Aus)
Mathias Frank (Swi)
Jeff Louder (USA)
Steve Morabito (Swi)
Mauro Santambrogio (Ita)
Simon Zahner (Swi)
Caisse D’Epargne
# Rider Name (Country) Team Result
Imanol Erviti (Spa)
José Vicente Garcia Acosta (Spa)
Vasil Kiryienka (Bel)
David Lopez Garcia (Spa)
Christophe Moreau (Fra)
Luis Pasamontes Rodriguez (Spa)
Luis Leon Sanchez Gil (Spa)
Alejandro Valverde Belmonte (Spa)
Cervelo Test Team
# Rider Name (Country) Team Result
Philip Deignan (Ire)
Xavier Florencio Cabre (Spa)
Volodymir Gustov (Ukr)
Edward King (USA)
Ignatas Konovalovas (Lit)
Carlos Sastre Candil (Spa)
Xavier Tondo Volpini (Spa)
Marcel Wyss (Swi)
Cofidis Le Credit en Ligne
# Rider Name (Country) Team Result
Leonardo Duque (Col)
Fares El (Fra)
Christophe Kern (Fra)
Calle Kriit (Est)
Amaël Moinard (Fra)
David Moncoutie (Fra)
Rémi Pauriol (Fra)
Rein Taaramae (Est)
Euskaltel – Euskadi
# Rider Name (Country) Team Result
Igor Anton Hernandez (Spa)
Aitor Galdos Alonso (Spa)
Inaki Isasi Flores (Spa)
Egoi Martinez De Esteban (Spa)
Juan Jose Oroz Ugalde (Spa)
Alan Perez Lezaun (Spa)
Daniel Sesma Sorbet (Spa)
Ivan Velasco Murillo (Spa)
Française Des Jeux
# Rider Name (Country) Team Result
Mickaël Cherel (Fra)
Rémy Di Gregorio (Fra)
Christophe Le Mevel (Fra)
Gianni Meersman (Bel)
Anthony Roux (Fra)
Jérémy Roy (Fra)
Wesley Sulzberger (Aus)
Benoît Vaugrenard (Fra)
Garmin – Transitions
# Rider Name (Country) Team Result
Ryder Hesjedal (Can)
Fredrik Kessiakoff (Swe)
Trent Lowe (Aus)
Daniel Martin (Ire)
Christian Meier (Can)
Cameron Meyer (Aus)
Thomas Peterson (USA)
Peter Stetina (USA)
Lampre – Farnese Vini
# Rider Name (Country) Team Result
Matteo Bono (Ita)
Damiano Cunego (Ita)
Francesco Gavazzi (Ita)
David Loosli (Swi)
Manuele Mori (Ita)
Daniele Pietropolli (Ita)
Daniele Righi (Ita)
Alessandro Spezialetti (Ita)
Landbouwkrediet – Colnago
# Rider Name (Country) Team Result
Dirk Bellemakers (Bel)
Davy Commeyne (Bel)
Bert De Waele (Bel)
Sébastien Delfosse (Bel)
Bart Dockx (Bel)
Martial Ricci Poggi (Fra)
Bert Scheirlinckx (Bel)
Geert Verheyen (Bel)
Liquigas-Doimo
# Rider Name (Country) Team Result
Valerio Agnoli (Ita)
Francesco Bellotti (Ita)
Mauro Finetto (Ita)
Roman Kreuziger (Cze)
Vincenzo Nibali (Ita)
Franco Pellizotti (Ita)
Ivan Santaromita (Ita)
Frederik Willems (Bel)
Omega Pharma-Lotto
# Rider Name (Country) Team Result
Mario Aerts (Bel)
Christophe Brandt (Bel)
Philippe Gilbert (Bel)
Olivier Kaisen (Bel)
Daniel Moreno Fernandez (Spa)
Jean Christophe Peraud (Fra)
Jurgen Van Den Broeck (Bel)
Jurgen Van Goolen (Bel)
Quickstep
# Rider Name (Country) Team Result
Carlos Barredo Llamazales (Spa)
Dario Cataldo (Ita)
Sylvain Chavanel (Fra)
Dries Devenyns (Bel)
Stijn Devolder (Bel)
Jérôme Pineau (Fra)
Kevin Seeldrayers (Bel)
Jurgen Van De Walle (Bel)
Rabobank
# Rider Name (Country) Team Result
Oscar Freire Gomez (Spa)
Juan Manuel Garate (Spa)
Robert Gesink (Ned)
Paul Martens (Ger)
Denis Menchov (Rus)
Koos Moerenhout (Ned)
Bram Tankink (Ned)
Laurens Ten Dam (Ned)
Sky Professional Cycling Team
# Rider Name (Country) Team Result
Sylvain Calzati (Fra)
Kjell Carlström (Fin)
Steven Cummings (GBr)
Christopher Froome (GBr)
Simon Gerrans (Aus)
Thomas Lövkvist (Swe)
Lars Petter Nordhaug (Nor)
Bradley Wiggins (GBr)
Team HTC – Columbia
# Rider Name (Country) Team Result
Michael Albasini (Swi)
Rasmus Guldhammer (Den)
Craig Lewis (USA)
Tony Martin (Ger)
Maxime Monfort (Bel)
Kanstantsin Siutsou (Bel)
Tejay Van Garderen (USA)
Peter Velits (Svk)
Team Katusha
# Rider Name (Country) Team Result
Serguei Ivanov (Rus)
Serguei Klimov (Rus)
Alexandr Kolobnev (Rus)
Luca Mazzanti (Ita)
Joaquin Rodriguez Oliver (Spa)
Stijn Vandenbergh (Bel)
Maxime Vantomme (Bel)
Eduard Vorganov (Rus)
Team Milram
# Rider Name (Country) Team Result
Johannes Frohlinger (Ger)
Artur Gajek (Ger)
Linus Gerdemann (Ger)
Christian Knees (Ger)
Thomas Rohregger (Aut)
Paul Voss (Ger)
Fabian Wegmann (Ger)
Team Radioshack
# Rider Name (Country) Team Result
Matthew Busche (USA)
Ben Hermans (Bel)
Christopher Horner (USA)
Andreas Klöden (Ger)
Fuyu Li (Chn)
Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por)
Haimar Zubeldia Agirre (Spa)
Team Saxo Bank
# Rider Name (Country) Team Result
Laurent Didier (Lux)
Jakob Fuglsang (Den)
Jonas Aaen Jorgensen (Den)
Andy Schleck (Lux)
Frank Schleck (Lux)
Chris Anker Sørensen (Den)
Nicki Sørensen (Den)
Jens Voigt (Ger)
Topsport Vlaanderen – Mercator
# Rider Name (Country) Team Result
Sander Armee (Bel)
Jérôme Baugnies (Bel)
Johan Coenen (Bel)
Thomas De Gendt (Bel)
Pieter Jacobs (Bel)
Maarten Neyens (Bel)
Preben Van Hecke (Bel)
Pieter Vanspeybrouck (Bel)

Zeszłoroczny triumf Andy Schlecka: