André Greipel (HTC-Columbia) wygrał dziś 5. etap wyścigu Tour of Turkey. Dla Niemca, który pokonał dziś po finiszu Mattię Gavazziego (Colnago – CSF Inox) oraz Kenny Van Hummela (Skil-Shimano) to trzecie zwycięstwo w tegorocznej imprezie.

Mimo bardzo ciężkiej pracy ekip Colnago-CSF Inox i Skil-Shimano na ostatnich kilometrach, drużyna HTC-Columbia w decydującym momencie była tam gdzie być powinna i Greipel mógł cieszyć się ze swojej ósmej wygranej w tym sezonie.

Bohaterami dzisiejszego etapu byli Adriano Malori (Lampre-Farnese Vini), Christoph Sokoll (Vorarlberg-Corratec), Jose Alberto De Segovia (Xacobeo Galicia), Remi Pauriol (Cofidis), Aristide Ratti (Carmiooro NGC) oraz Sergio Lagana (De Rosa-Stac Plastic), którzy zdecydowali się odjechać już na drugim kilometrze, najdłuższego 221 kilometrowego etapu wyścigu dookoła Turcji z metą w Fethiye. Najgroźniejszym kolarzem w ucieczce dla lidera wyścigu, Giovanniego Visconti (ISD – Neri) był Francuz Pauriol, który w klasyfikacji generalnej zajmował 9 miejsce ze stratą 4:59 do Włocha.

Ekipa lidera, ISD-Neri nie zlekceważyła ucieczki i w samą porę zabrała się do kasowania uciekającej szóstki, z której jak na złość ekipie Bartosza Huzarskiego zaatakował… Pauriol. Kolarz Cofidisu wygrał jeszcze premię górską, po czym na ostatnich kilometrach został złapany przez rozpędzony peleton.

Do walki włączyły się ekipy sprinterów, które walczyły o jak najlepsze pozycje dla swoich liderów. Najlepszym z nich okazał się Greipel, który sięgnął po 3 zwycięstwo w tegorocznym Tour of Turkey wyprzedzając Mattię Gavazziego (Colnago – CSF Inox) oraz Kenny Van Hummela (Skil-Shimano). Krzysztof Jeżowski CCC Polsat Polkowice zajął dziś 15 miejsce.

Liderem wyścigu pozostał Giovanni Visconti. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Maciej Bodnar (Liquigas), 46. Spośród zawodników CCC Polsat Polkowice najlepiej wypada Dariusz Batek, który po 5 etapach jest 60.

Pełne wyniki 5 etapu > tutaj

Zobacz ostatnie kilometry: