Alessandro Petacchi
Alessandro Petacchi

Kolarz LPR Brakes, Alessandro Petacchi po finiszu z peletonu zwyciężył drugi etap Giro d’Italia. Liderem jest nadal Mark Cavendish.

Tuż po starcie, na ósmym kilometrze na samotny atak zdecydował się kolega Bartosza Huzarskiego z ekipy ISD, Leonardo Scarselli. Włoch po 50 kilometrach wypracował sobie przewagę ośmiu minut. Do pracy zabrała się ekipa lidera wyścigu Marka Cavendisha – Team Columbia oraz Liquigas. Na 31 kilometrów do mety Scarselli został doścignięty przez peleton.

Z grupy zasadniczej rozpoczęły się ataki. Próbowali odjechać: Thomas Voeckler (Bbox Bouygues Telecom) i Andriy Grivko (ISD), jednak bez powodzenia.

Końcówka etapu to trzy rundy, każda po 11 kilometrów z premią górską na drugiej z nich. Najszybciej pojawił się na niej Garcia Da Pena (Xacobeo Galicia), który dzięki wygraniu, założy jutro koszulkę najlepszego górala.

Na 5 km przed końcem etapu, na ciasnych ulicach Triestu miała miejsce niegroźna kraksa. Wtedy to zaatakowali Philippe Gilbert (Silence-Lotto), Enrico Gasparotto (Lampre-NGC)  oraz Filippo Pozzato (Katusha). Jednak kolarze LPR pragnący zwycięstwa swojego kolegi z zespołu Alessandro Petacchiego, nie pozwolili na odjazd trójki zawodników.

Na czele peletonu pozycje zajęli najlepsi sprinterzy, Mark Cavendish jadący na trzeciej pozycji, rozprowadzany był przez dwóch kolegów ze swojej drużyny. Na końcowych metrach jednak zza jego pleców wyskoczył Alessandro Petacchi i nie dał się pokonać na końcowych metrach.

Liderem pozostał Mark Cavendish.

Petacchi tuż po zwycięstwie powiedział: “Myślałem przez ostatnie dwa dni jak pokonać Cavendisha. To wielki rywal. Dzisiejszy sukces dedykuję mojej żonie i dziecku

Cavendish powiedział: “Zawiodłem dziś mój zespół. Oni rozprowadzili mnie perfekcyjnie, ja jednak za późno zacząłem finiszować i kiedy Alessandro wyskoczył z zza pleców, nic już nie mogłem zrobić“.

Polacy dziś daleko. Bartosz Huzarski przyjechał na 121 pozycji , a Sylwester Szmyd na 134 pozycji, obaj ze stratą 49 sekund do zwycięzcy.  W klasyfikacji generalnej Huzarski jest 77, a Szmyd 95.

Pełne wyniki 2 etapu 92 Giro d’Italia znajdziesz > tutaj

Finisz 2 etapu Giro: