Tour de Suisse

Soren Kragh Andersen (Sunweb) po pięknej akcji wygrał szósty etap Tour de Suisse. Liderem pozostał Richie Porte (BMC Racing Team).

Szósty etap tegorocznego TdS prowadził z Fiesch do Gommiswald i liczył 186 kilometrów. Na trasie trzy górskie premie, w tym dwie poza kategorią, a ostatni podjazd kończył się na 1300 metrów przed metą. Odcinek idealnie skrojony pod Petera Sagana?

Jeszcze przed pierwszym podjazdem (Furkapass – 16,6 km długości; średnie nachylenie 6,4%) z peletonu odjechała kilkunastoosobowa grupa, w którą zabrał się Michał Gołaś (Sky). Na szczycie jako pierwszy zameldował się Nathan Hass (Katusha – Alpecin), a przewaga ucieczki wynosiła około trzy minuty.

Podczas pokonywania Klausenpass (23,7 km długości; średnie nachylenie 6,1%) czołówka bardzo się podzieliła, a na samotny atak zdecydował się Rein Taaramäe (Direct Energie). Za Estończykiem kręcili: Mark Christian (Aqua Blue Sport), Haas, Soren Kragh Andersen (Sunweb), Michael Gogl (Trek – Segafredo), Maxime Monfort (Lotto Soudal), Cyril Gautier (AG2R La Mondiale) i Gorka Izagirre (Bahrain Merida).

Taaramäe po zjeździe z Klausenpass zdecydował poczekać na kolejną grupkę i na czele mieliśmy ośmiu kolarzy. Ich przewaga wynosiła niespełna cztery minuty na 50 kilometrów przed metą. Tempo w ucieczce cały czas było bardzo dobre, co powodowało, że kolejni zawodnicy nie mogli się w niej utrzymać.

10 kilometrów przed metą szóstka: Haas, Andersen, Gogl, Monfort Gautier i Izagirre miała 40 sekund przewagi nad grupką Michała Gołasia. Peleton tracił dwie minuty i nie miał szans na dogonienie czołówki.

Na finałowym podjeździe Ernetschwil (2,2 km długości; średnie nachylenie 6,7%) tempo w grupie faworytów rozkręcił lider Richie Porte (BMC Racing Team) i dystans momentalnie się zmniejszył. Na szczycie pierwszy był Soren Kragh Andersen (Sunweb), który miał kilkanaście sekund przewagi.

Duńczyk nie dał za wygraną, zacisnął zęby i zanotował bardzo piękny triumf. Drugi był Nathan Hass (Katusha – Alpecin), a trzeci Gorka Izagirre (Bahrain Merida).

Liderem pozostał Richie Porte (BMC Racing Team), który finiszował na szóstym miejscu.

Wyniki szóstego etapu:

Pozycja Kolarz Ekipa Czas
1 ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb 04:59:53
2  HAAS Nathan Team Katusha – Alpecin 00:10
3  IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Cycling Team 00:24
4  MONFORT Maxime Lotto Soudal 00:25
5  GAUTIER Cyril AG2R La Mondiale ,,
6  PORTE Richie BMC Racing Team 00:27
7  GOGL Michael Trek – Segafredo 00:29
8  ULISSI Diego UAE-Team Emirates 00:39
9  VICHOT Arthur Groupama – FDJ ,,
10  FRANK Mathias AG2R La Mondiale ,,
11  HAIG Jack Mitchelton-Scott ,,
12  MAS Enric Quick-Step Floors ,,
13  FUGLSANG Jakob Astana Pro Team ,,
14  MOLLEMA Bauke Trek – Segafredo ,,
15  IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
16  KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL-Jumbo ,,
17  KELDERMAN Wilco Team Sunweb ,,
18  QUINTANA Nairo Movistar Team ,,
19  OOMEN Sam Team Sunweb ,,
20  SPILAK Simon Team Katusha – Alpecin ,,
21  LANDA Mikel Movistar Team ,,
22  CARTHY Hugh Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
23  BIDARD François AG2R La Mondiale 00:51
24  LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal 00:54
25  SLAGTER Tom-Jelte Dimension Data ,,
26  KANGERT Tanel Astana Pro Team ,,
27  CRAS Steff Team Katusha – Alpecin ,,
28  KUDUS Merhawi Dimension Data ,,
29  HANSEN Jesper Astana Pro Team ,,
30  SIVAKOV Pavel Team Sky ,,
31  DUNBAR Edward Aqua Blue Sport ,,
32  ANTON Igor Dimension Data ,,
33  SANTAROMITA Ivan Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 01:20
34  PETERS Nans AG2R La Mondiale ,,
35  VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team ,,
36  POLANC Jan UAE-Team Emirates 01:25
37  AMADOR Andrey Movistar Team ,,
38  BERNARD Julien Trek – Segafredo ,,
39  CALMEJANE Lilian Direct Energie 01:29
40  PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida Pro Cycling Team 01:43
41  HENAO Sebastián Team Sky 01:45
42  GESCHKE Simon Team Sunweb ,,
43  BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe 02:04
44  BOUWMAN Koen Team LottoNL-Jumbo 02:16
45  BATTAGLIN Enrico Team LottoNL-Jumbo ,,
46  CHRISTIAN Mark Aqua Blue Sport ,,
47  DILLIER Silvan AG2R La Mondiale 02:31
48  HOLLENSTEIN Reto Team Katusha – Alpecin ,,
49  SAGAN Peter BORA – hansgrohe ,,
50  SMIT Willie Team Katusha – Alpecin 02:36
51  FRAILE Omar Astana Pro Team 02:54
52  ROJAS José Joaquín Movistar Team ,,
53  LAMMERTINK Maurits Team Katusha – Alpecin ,,
54  LE GAC Olivier Groupama – FDJ ,,
55  KÜNG Stefan BMC Racing Team 03:11
56  WARBASSE Larry Aqua Blue Sport ,,
57  WYNANTS Maarten Team LottoNL-Jumbo 03:25
58  LAMPAERT Yves Quick-Step Floors ,,
59  GASTAUER Ben AG2R La Mondiale ,,
60  GONÇALVES José Team Katusha – Alpecin ,,
61  VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team ,,
62  VAUGRENARD Benoit Groupama – FDJ ,,
63  VANMARCKE Sep Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 03:37
64  BROWN Nathan Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 03:56
65  DOMBROWSKI Joe Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
66  QUEMENEUR Perrig Direct Energie ,,
67  SICARD Romain Direct Energie ,,
68  DE LA PARTE Víctor Movistar Team ,,
69  GASPAROTTO Enrico Bahrain Merida Pro Cycling Team 04:09
70  PADUN Mark Bahrain Merida Pro Cycling Team 04:29
71  OLIVEIRA Nelson Movistar Team 04:44
72  BENNATI Daniele Movistar Team ,,
73  STUYVEN Jasper Trek – Segafredo ,,
74  DE KORT Koen Trek – Segafredo ,,
75  RAST Gregory Trek – Segafredo ,,
76  STANNARD Ian Team Sky ,,
77  OSS Daniel BORA – hansgrohe 05:02
78  GERRANS Simon BMC Racing Team 05:09
79  MEYER Cameron Mitchelton-Scott 05:10
80  DECLERCQ Tim Quick-Step Floors ,,
81  ARNDT Nikias Team Sunweb ,,
82  GOŁAŚ Michał Team Sky ,,
83  SCHAR Michael BMC Racing Team 05:41
84  THEUNS Edward Team Sunweb 06:47
85  CORT NIELSEN Magnus Astana Pro Team 06:49
86  DENIFL Stefan Aqua Blue Sport 06:54
87  GRUZDEV Dmitriy Astana Pro Team 07:04
88  KONRAD Patrick BORA – hansgrohe 07:08
89  JUUL-JENSEN Christopher Mitchelton-Scott 07:10
90  MATTHEWS Michael Team Sunweb ,,
91  MÜHLBERGER Gregor BORA – hansgrohe 07:55
92  DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team 08:18
93  TAARAMÄE Rein Direct Energie 10:32
94  KOREN Kristijan Bahrain Merida Pro Cycling Team 14:05
95  BRESCHEL Matti Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
96  VANDENBERGH Stijn AG2R La Mondiale ,,
97  HANSEN Adam Lotto Soudal ,,
98  GILBERT Philippe Quick-Step Floors ,,
99  SWIFT Ben UAE-Team Emirates ,,
100  LINDEMAN Bert-Jan Team LottoNL-Jumbo 14:32
101  LEEZER Tom Team LottoNL-Jumbo ,,
102  DÉMARE Arnaud Groupama – FDJ ,,
103  DEGENKOLB John Trek – Segafredo 15:51
104  ALBASINI Michael Mitchelton-Scott ,,
105  VERMOTE Julien Dimension Data ,,
106  DOULL Owain Team Sky ,,
107  OURSELIN Paul Direct Energie ,,
108  GRELLIER Fabien Direct Energie ,,
109  SAGAN Juraj BORA – hansgrohe ,,
110  DOUGALL Nick Dimension Data ,,
111  GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors ,,
112  GATTO Oscar Astana Pro Team ,,
113  ZACCANTI Filippo Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
114  BODNAR Maciej BORA – hansgrohe ,,
115  DE BUYST Jasper Lotto Soudal ,,
116  KONING Peter Aqua Blue Sport 16:18
117  CUNEGO Damiano Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 24:45
118  SINKELDAM Ramon Groupama – FDJ ,,
119  HALVORSEN Kristoffer Team Sky ,,
120  KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates ,,
121  KREUZIGER Roman Mitchelton-Scott ,,
122  SIEBERG Marcel Lotto Soudal ,,
123  HEPBURN Michael Mitchelton-Scott ,,
124  COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
125  GUARNIERI Jacopo Groupama – FDJ ,,
126  WATSON Calvin Aqua Blue Sport ,,
127  GREIPEL André Lotto Soudal ,,
128  BOUDAT Thomas Direct Energie ,,
129  ROSA Diego Team Sky ,,
130  TROIA Oliviero UAE-Team Emirates ,,
131  PEARSON Daniel Aqua Blue Sport ,,
132  HATSUYAMA Sho Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
133  ITO Masakazu Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
134  MARANGONI Alan Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
135  CIMOLAI Davide Groupama – FDJ ,,
136  JANSE VAN RENSBURG Reinardt Dimension Data ,,
137  FERRARI Roberto UAE-Team Emirates ,,
138  PHINNEY Taylor Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
139  KEISSE Iljo Quick-Step Floors ,,
140  RICHEZE Ariel Maximiliano Quick-Step Floors ,,
141  GROSU Eduard Michael Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 25:26
DNF  BEWLEY Sam Mitchelton-Scott
DNF  WELLENS Tim Lotto Soudal ,,
DNF  DAVIES Scott Dimension Data ,,

 

Klasyfikacja generalna po szóstym etapie:

Pozycja Kolarz Ekipa Czas
1 PORTE Richie BMC Racing Team 22:04:13
2  KELDERMAN Wilco Team Sunweb 00:32
3  OOMEN Sam Team Sunweb ,,
4  MAS Enric Quick-Step Floors 00:33
5  HAIG Jack Mitchelton-Scott 00:41
6  QUINTANA Nairo Movistar Team 00:45
7  IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Cycling Team 00:48
8  ULISSI Diego UAE-Team Emirates 00:52
9  SPILAK Simon Team Katusha – Alpecin 00:58
10  LANDA Mikel Movistar Team 00:59
11  VICHOT Arthur Groupama – FDJ 01:04
12  KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL-Jumbo 01:05
13  MOLLEMA Bauke Trek – Segafredo 01:10
14  FRANK Mathias AG2R La Mondiale 01:19
15  LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal 01:25
16  CARTHY Hugh Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 01:29
17  FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 01:30
18  SIVAKOV Pavel Team Sky 01:36
19  AMADOR Andrey Movistar Team 01:45
20  KANGERT Tanel Astana Pro Team 01:59
21  SLAGTER Tom-Jelte Dimension Data 02:00
22  MONFORT Maxime Lotto Soudal 02:27
23  GAUTIER Cyril AG2R La Mondiale 02:37
24  BIDARD François AG2R La Mondiale 02:51
25  KUDUS Merhawi Dimension Data 03:10
26  CRAS Steff Team Katusha – Alpecin 03:15
27  IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Cycling Team 03:42
28  BOUWMAN Koen Team LottoNL-Jumbo 04:06
29  VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 04:22
30  HANSEN Jesper Astana Pro Team 05:20
31  POLANC Jan UAE-Team Emirates 05:23
32  PADUN Mark Bahrain Merida Pro Cycling Team 05:25
33  SANTAROMITA Ivan Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 05:32
34  PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida Pro Cycling Team 05:45
35  KÜNG Stefan BMC Racing Team 06:04
36  CALMEJANE Lilian Direct Energie 06:46
37  PETERS Nans AG2R La Mondiale 07:09
38  VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 07:13
39  BERNARD Julien Trek – Segafredo 07:45
40  HENAO Sebastián Team Sky 08:40
41  MÜHLBERGER Gregor BORA – hansgrohe 09:28
42  ROJAS José Joaquín Movistar Team 09:36
43  KONRAD Patrick BORA – hansgrohe 13:28
44  CORT NIELSEN Magnus Astana Pro Team 13:43
45  GASPAROTTO Enrico Bahrain Merida Pro Cycling Team 13:46
46  GESCHKE Simon Team Sunweb 14:16
47  BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe 14:30
48  GOGL Michael Trek – Segafredo 14:43
49  WARBASSE Larry Aqua Blue Sport 14:50
50  GASTAUER Ben AG2R La Mondiale 15:09
51  HOLLENSTEIN Reto Team Katusha – Alpecin 16:21
52  LAMMERTINK Maurits Team Katusha – Alpecin 16:45
53  BATTAGLIN Enrico Team LottoNL-Jumbo 17:30
54  ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb 18:28
55  STUYVEN Jasper Trek – Segafredo 20:00
56  GONÇALVES José Team Katusha – Alpecin 20:05
57  MATTHEWS Michael Team Sunweb 21:45
58  ARNDT Nikias Team Sunweb 21:57
59  DILLIER Silvan AG2R La Mondiale 21:58
60  SMIT Willie Team Katusha – Alpecin 22:04
61  GILBERT Philippe Quick-Step Floors 22:27
62  HAAS Nathan Team Katusha – Alpecin 22:51
63  FRAILE Omar Astana Pro Team 22:55
64  LE GAC Olivier Groupama – FDJ 23:23
65  SICARD Romain Direct Energie 24:24
66  LAMPAERT Yves Quick-Step Floors 25:07
67  OLIVEIRA Nelson Movistar Team 25:48
68  SAGAN Peter BORA – hansgrohe 26:36
69  VANMARCKE Sep Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 28:34
70  TAARAMÄE Rein Direct Energie 29:00
71  JUUL-JENSEN Christopher Mitchelton-Scott 30:46
72  DE LA PARTE Víctor Movistar Team 31:19
73  GOŁAŚ Michał Team Sky 32:06
74  STANNARD Ian Team Sky 32:20
75  DUNBAR Edward Aqua Blue Sport 33:03
76  OSS Daniel BORA – hansgrohe 33:18
77  BENNATI Daniele Movistar Team 35:28
78  GERRANS Simon BMC Racing Team 35:44
79  MEYER Cameron Mitchelton-Scott 36:06
80  CHRISTIAN Mark Aqua Blue Sport 36:45
81  DOMBROWSKI Joe Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 38:01
82  QUEMENEUR Perrig Direct Energie 39:11
83  WYNANTS Maarten Team LottoNL-Jumbo 40:39
84  BROWN Nathan Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 40:49
85  THEUNS Edward Team Sunweb 40:55
86  VAUGRENARD Benoit Groupama – FDJ 40:58
87  RAST Gregory Trek – Segafredo 41:48
88  GRUZDEV Dmitriy Astana Pro Team 41:53
89  OURSELIN Paul Direct Energie 42:25
90  KOREN Kristijan Bahrain Merida Pro Cycling Team 42:51
91  GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 43:51
92  HANSEN Adam Lotto Soudal 45:16
93  ALBASINI Michael Mitchelton-Scott 45:21
94  GATTO Oscar Astana Pro Team 45:47
95  DOULL Owain Team Sky 46:11
96  VANDENBERGH Stijn AG2R La Mondiale 46:21
97  DE KORT Koen Trek – Segafredo 46:28
98  VERMOTE Julien Dimension Data 47:01
99  DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team 47:45
100  DEGENKOLB John Trek – Segafredo 47:52
101  SCHAR Michael BMC Racing Team 49:01
102  ANTON Igor Dimension Data 49:05
103  DECLERCQ Tim Quick-Step Floors 49:08
104  DÉMARE Arnaud Groupama – FDJ 50:10
105  SWIFT Ben UAE-Team Emirates 50:38
106  COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Cycling Team 51:18
107  RICHEZE Ariel Maximiliano Quick-Step Floors 51:26
108  LEEZER Tom Team LottoNL-Jumbo 51:46
109  LINDEMAN Bert-Jan Team LottoNL-Jumbo 53:26
110  KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates 53:55
111  KREUZIGER Roman Mitchelton-Scott 54:21
112  BRESCHEL Matti Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 54:32
113  CIMOLAI Davide Groupama – FDJ 54:56
114  ROSA Diego Team Sky 55:13
115  BOUDAT Thomas Direct Energie 55:27
116  DOUGALL Nick Dimension Data 56:47
117  GRELLIER Fabien Direct Energie 57:16
118  DENIFL Stefan Aqua Blue Sport 57:22
119  DE BUYST Jasper Lotto Soudal 01:01:09
120  ZACCANTI Filippo Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 01:02:13
121  JANSE VAN RENSBURG Reinardt Dimension Data 01:03:51
122  BODNAR Maciej BORA – hansgrohe 01:03:59
123  SINKELDAM Ramon Groupama – FDJ 01:04:32
124  SAGAN Juraj BORA – hansgrohe 01:04:43
125  TROIA Oliviero UAE-Team Emirates 01:05:54
126  KEISSE Iljo Quick-Step Floors 01:06:47
127  KONING Peter Aqua Blue Sport 01:07:11
128  HALVORSEN Kristoffer Team Sky 01:07:33
129  GREIPEL André Lotto Soudal 01:07:41
130  CUNEGO Damiano Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 01:08:20
131  ITO Masakazu Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 01:08:22
132  SIEBERG Marcel Lotto Soudal 01:09:44
133  PEARSON Daniel Aqua Blue Sport 01:09:54
134  FERRARI Roberto UAE-Team Emirates 01:12:25
135  PHINNEY Taylor Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 01:12:51
136  GUARNIERI Jacopo Groupama – FDJ 01:13:36
137  HEPBURN Michael Mitchelton-Scott 01:14:06
138  HATSUYAMA Sho Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 01:14:26
139  GROSU Eduard Michael Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 01:16:18
140  MARANGONI Alan Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 01:19:39
141  WATSON Calvin Aqua Blue Sport 01:20:54