Tour de Suisse

Soren Kragh Andersen (Sunweb) po pięknej akcji wygrał szósty etap Tour de Suisse. Liderem pozostał Richie Porte (BMC Racing Team).

Szósty etap tegorocznego TdS prowadził z Fiesch do Gommiswald i liczył 186 kilometrów. Na trasie trzy górskie premie, w tym dwie poza kategorią, a ostatni podjazd kończył się na 1300 metrów przed metą. Odcinek idealnie skrojony pod Petera Sagana?

Jeszcze przed pierwszym podjazdem (Furkapass – 16,6 km długości; średnie nachylenie 6,4%) z peletonu odjechała kilkunastoosobowa grupa, w którą zabrał się Michał Gołaś (Sky). Na szczycie jako pierwszy zameldował się Nathan Hass (Katusha – Alpecin), a przewaga ucieczki wynosiła około trzy minuty.

Podczas pokonywania Klausenpass (23,7 km długości; średnie nachylenie 6,1%) czołówka bardzo się podzieliła, a na samotny atak zdecydował się Rein Taaramäe (Direct Energie). Za Estończykiem kręcili: Mark Christian (Aqua Blue Sport), Haas, Soren Kragh Andersen (Sunweb), Michael Gogl (Trek – Segafredo), Maxime Monfort (Lotto Soudal), Cyril Gautier (AG2R La Mondiale) i Gorka Izagirre (Bahrain Merida).

Taaramäe po zjeździe z Klausenpass zdecydował poczekać na kolejną grupkę i na czele mieliśmy ośmiu kolarzy. Ich przewaga wynosiła niespełna cztery minuty na 50 kilometrów przed metą. Tempo w ucieczce cały czas było bardzo dobre, co powodowało, że kolejni zawodnicy nie mogli się w niej utrzymać.

10 kilometrów przed metą szóstka: Haas, Andersen, Gogl, Monfort Gautier i Izagirre miała 40 sekund przewagi nad grupką Michała Gołasia. Peleton tracił dwie minuty i nie miał szans na dogonienie czołówki.

Na finałowym podjeździe Ernetschwil (2,2 km długości; średnie nachylenie 6,7%) tempo w grupie faworytów rozkręcił lider Richie Porte (BMC Racing Team) i dystans momentalnie się zmniejszył. Na szczycie pierwszy był Soren Kragh Andersen (Sunweb), który miał kilkanaście sekund przewagi.

Duńczyk nie dał za wygraną, zacisnął zęby i zanotował bardzo piękny triumf. Drugi był Nathan Hass (Katusha – Alpecin), a trzeci Gorka Izagirre (Bahrain Merida).

Liderem pozostał Richie Porte (BMC Racing Team), który finiszował na szóstym miejscu.

Wyniki szóstego etapu:

PozycjaKolarzEkipaCzas
1ANDERSEN Søren KraghTeam Sunweb04:59:53
2 HAAS NathanTeam Katusha – Alpecin00:10
3 IZAGIRRE GorkaBahrain Merida Pro Cycling Team00:24
4 MONFORT MaximeLotto Soudal00:25
5 GAUTIER CyrilAG2R La Mondiale,,
6 PORTE RichieBMC Racing Team00:27
7 GOGL MichaelTrek – Segafredo00:29
8 ULISSI DiegoUAE-Team Emirates00:39
9 VICHOT ArthurGroupama – FDJ,,
10 FRANK MathiasAG2R La Mondiale,,
11 HAIG JackMitchelton-Scott,,
12 MAS EnricQuick-Step Floors,,
13 FUGLSANG JakobAstana Pro Team,,
14 MOLLEMA BaukeTrek – Segafredo,,
15 IZAGIRRE IonBahrain Merida Pro Cycling Team,,
16 KRUIJSWIJK StevenTeam LottoNL-Jumbo,,
17 KELDERMAN WilcoTeam Sunweb,,
18 QUINTANA NairoMovistar Team,,
19 OOMEN SamTeam Sunweb,,
20 SPILAK SimonTeam Katusha – Alpecin,,
21 LANDA MikelMovistar Team,,
22 CARTHY HughTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale,,
23 BIDARD FrançoisAG2R La Mondiale00:51
24 LAMBRECHT BjorgLotto Soudal00:54
25 SLAGTER Tom-JelteDimension Data,,
26 KANGERT TanelAstana Pro Team,,
27 CRAS SteffTeam Katusha – Alpecin,,
28 KUDUS MerhawiDimension Data,,
29 HANSEN JesperAstana Pro Team,,
30 SIVAKOV PavelTeam Sky,,
31 DUNBAR EdwardAqua Blue Sport,,
32 ANTON IgorDimension Data,,
33 SANTAROMITA IvanNippo – Vini Fantini – Europa Ovini01:20
34 PETERS NansAG2R La Mondiale,,
35 VAN AVERMAET GregBMC Racing Team,,
36 POLANC JanUAE-Team Emirates01:25
37 AMADOR AndreyMovistar Team,,
38 BERNARD JulienTrek – Segafredo,,
39 CALMEJANE LilianDirect Energie01:29
40 PERNSTEINER HermannBahrain Merida Pro Cycling Team01:43
41 HENAO SebastiánTeam Sky01:45
42 GESCHKE SimonTeam Sunweb,,
43 BURGHARDT MarcusBORA – hansgrohe02:04
44 BOUWMAN KoenTeam LottoNL-Jumbo02:16
45 BATTAGLIN EnricoTeam LottoNL-Jumbo,,
46 CHRISTIAN MarkAqua Blue Sport,,
47 DILLIER SilvanAG2R La Mondiale02:31
48 HOLLENSTEIN RetoTeam Katusha – Alpecin,,
49 SAGAN PeterBORA – hansgrohe,,
50 SMIT WillieTeam Katusha – Alpecin02:36
51 FRAILE OmarAstana Pro Team02:54
52 ROJAS José JoaquínMovistar Team,,
53 LAMMERTINK MauritsTeam Katusha – Alpecin,,
54 LE GAC OlivierGroupama – FDJ,,
55 KÜNG StefanBMC Racing Team03:11
56 WARBASSE LarryAqua Blue Sport,,
57 WYNANTS MaartenTeam LottoNL-Jumbo03:25
58 LAMPAERT YvesQuick-Step Floors,,
59 GASTAUER BenAG2R La Mondiale,,
60 GONÇALVES JoséTeam Katusha – Alpecin,,
61 VAN GARDEREN TejayBMC Racing Team,,
62 VAUGRENARD BenoitGroupama – FDJ,,
63 VANMARCKE SepTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale03:37
64 BROWN NathanTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale03:56
65 DOMBROWSKI JoeTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale,,
66 QUEMENEUR PerrigDirect Energie,,
67 SICARD RomainDirect Energie,,
68 DE LA PARTE VíctorMovistar Team,,
69 GASPAROTTO EnricoBahrain Merida Pro Cycling Team04:09
70 PADUN MarkBahrain Merida Pro Cycling Team04:29
71 OLIVEIRA NelsonMovistar Team04:44
72 BENNATI DanieleMovistar Team,,
73 STUYVEN JasperTrek – Segafredo,,
74 DE KORT KoenTrek – Segafredo,,
75 RAST GregoryTrek – Segafredo,,
76 STANNARD IanTeam Sky,,
77 OSS DanielBORA – hansgrohe05:02
78 GERRANS SimonBMC Racing Team05:09
79 MEYER CameronMitchelton-Scott05:10
80 DECLERCQ TimQuick-Step Floors,,
81 ARNDT NikiasTeam Sunweb,,
82 GOŁAŚ MichałTeam Sky,,
83 SCHAR MichaelBMC Racing Team05:41
84 THEUNS EdwardTeam Sunweb06:47
85 CORT NIELSEN MagnusAstana Pro Team06:49
86 DENIFL StefanAqua Blue Sport06:54
87 GRUZDEV DmitriyAstana Pro Team07:04
88 KONRAD PatrickBORA – hansgrohe07:08
89 JUUL-JENSEN ChristopherMitchelton-Scott07:10
90 MATTHEWS MichaelTeam Sunweb,,
91 MÜHLBERGER GregorBORA – hansgrohe07:55
92 DE MARCHI AlessandroBMC Racing Team08:18
93 TAARAMÄE ReinDirect Energie10:32
94 KOREN KristijanBahrain Merida Pro Cycling Team14:05
95 BRESCHEL MattiTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale,,
96 VANDENBERGH StijnAG2R La Mondiale,,
97 HANSEN AdamLotto Soudal,,
98 GILBERT PhilippeQuick-Step Floors,,
99 SWIFT BenUAE-Team Emirates,,
100 LINDEMAN Bert-JanTeam LottoNL-Jumbo14:32
101 LEEZER TomTeam LottoNL-Jumbo,,
102 DÉMARE ArnaudGroupama – FDJ,,
103 DEGENKOLB JohnTrek – Segafredo15:51
104 ALBASINI MichaelMitchelton-Scott,,
105 VERMOTE JulienDimension Data,,
106 DOULL OwainTeam Sky,,
107 OURSELIN PaulDirect Energie,,
108 GRELLIER FabienDirect Energie,,
109 SAGAN JurajBORA – hansgrohe,,
110 DOUGALL NickDimension Data,,
111 GAVIRIA FernandoQuick-Step Floors,,
112 GATTO OscarAstana Pro Team,,
113 ZACCANTI FilippoNippo – Vini Fantini – Europa Ovini,,
114 BODNAR MaciejBORA – hansgrohe,,
115 DE BUYST JasperLotto Soudal,,
116 KONING PeterAqua Blue Sport16:18
117 CUNEGO DamianoNippo – Vini Fantini – Europa Ovini24:45
118 SINKELDAM RamonGroupama – FDJ,,
119 HALVORSEN KristofferTeam Sky,,
120 KRISTOFF AlexanderUAE-Team Emirates,,
121 KREUZIGER RomanMitchelton-Scott,,
122 SIEBERG MarcelLotto Soudal,,
123 HEPBURN MichaelMitchelton-Scott,,
124 COLBRELLI SonnyBahrain Merida Pro Cycling Team,,
125 GUARNIERI JacopoGroupama – FDJ,,
126 WATSON CalvinAqua Blue Sport,,
127 GREIPEL AndréLotto Soudal,,
128 BOUDAT ThomasDirect Energie,,
129 ROSA DiegoTeam Sky,,
130 TROIA OlivieroUAE-Team Emirates,,
131 PEARSON DanielAqua Blue Sport,,
132 HATSUYAMA ShoNippo – Vini Fantini – Europa Ovini,,
133 ITO MasakazuNippo – Vini Fantini – Europa Ovini,,
134 MARANGONI AlanNippo – Vini Fantini – Europa Ovini,,
135 CIMOLAI DavideGroupama – FDJ,,
136 JANSE VAN RENSBURG ReinardtDimension Data,,
137 FERRARI RobertoUAE-Team Emirates,,
138 PHINNEY TaylorTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale,,
139 KEISSE IljoQuick-Step Floors,,
140 RICHEZE Ariel MaximilianoQuick-Step Floors,,
141 GROSU Eduard MichaelNippo – Vini Fantini – Europa Ovini25:26
DNF BEWLEY SamMitchelton-Scott
DNF WELLENS TimLotto Soudal,,
DNF DAVIES ScottDimension Data,,

 

Klasyfikacja generalna po szóstym etapie:

PozycjaKolarzEkipaCzas
1PORTE RichieBMC Racing Team22:04:13
2 KELDERMAN WilcoTeam Sunweb00:32
3 OOMEN SamTeam Sunweb,,
4 MAS EnricQuick-Step Floors00:33
5 HAIG JackMitchelton-Scott00:41
6 QUINTANA NairoMovistar Team00:45
7 IZAGIRRE IonBahrain Merida Pro Cycling Team00:48
8 ULISSI DiegoUAE-Team Emirates00:52
9 SPILAK SimonTeam Katusha – Alpecin00:58
10 LANDA MikelMovistar Team00:59
11 VICHOT ArthurGroupama – FDJ01:04
12 KRUIJSWIJK StevenTeam LottoNL-Jumbo01:05
13 MOLLEMA BaukeTrek – Segafredo01:10
14 FRANK MathiasAG2R La Mondiale01:19
15 LAMBRECHT BjorgLotto Soudal01:25
16 CARTHY HughTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale01:29
17 FUGLSANG JakobAstana Pro Team01:30
18 SIVAKOV PavelTeam Sky01:36
19 AMADOR AndreyMovistar Team01:45
20 KANGERT TanelAstana Pro Team01:59
21 SLAGTER Tom-JelteDimension Data02:00
22 MONFORT MaximeLotto Soudal02:27
23 GAUTIER CyrilAG2R La Mondiale02:37
24 BIDARD FrançoisAG2R La Mondiale02:51
25 KUDUS MerhawiDimension Data03:10
26 CRAS SteffTeam Katusha – Alpecin03:15
27 IZAGIRRE GorkaBahrain Merida Pro Cycling Team03:42
28 BOUWMAN KoenTeam LottoNL-Jumbo04:06
29 VAN GARDEREN TejayBMC Racing Team04:22
30 HANSEN JesperAstana Pro Team05:20
31 POLANC JanUAE-Team Emirates05:23
32 PADUN MarkBahrain Merida Pro Cycling Team05:25
33 SANTAROMITA IvanNippo – Vini Fantini – Europa Ovini05:32
34 PERNSTEINER HermannBahrain Merida Pro Cycling Team05:45
35 KÜNG StefanBMC Racing Team06:04
36 CALMEJANE LilianDirect Energie06:46
37 PETERS NansAG2R La Mondiale07:09
38 VAN AVERMAET GregBMC Racing Team07:13
39 BERNARD JulienTrek – Segafredo07:45
40 HENAO SebastiánTeam Sky08:40
41 MÜHLBERGER GregorBORA – hansgrohe09:28
42 ROJAS José JoaquínMovistar Team09:36
43 KONRAD PatrickBORA – hansgrohe13:28
44 CORT NIELSEN MagnusAstana Pro Team13:43
45 GASPAROTTO EnricoBahrain Merida Pro Cycling Team13:46
46 GESCHKE SimonTeam Sunweb14:16
47 BURGHARDT MarcusBORA – hansgrohe14:30
48 GOGL MichaelTrek – Segafredo14:43
49 WARBASSE LarryAqua Blue Sport14:50
50 GASTAUER BenAG2R La Mondiale15:09
51 HOLLENSTEIN RetoTeam Katusha – Alpecin16:21
52 LAMMERTINK MauritsTeam Katusha – Alpecin16:45
53 BATTAGLIN EnricoTeam LottoNL-Jumbo17:30
54 ANDERSEN Søren KraghTeam Sunweb18:28
55 STUYVEN JasperTrek – Segafredo20:00
56 GONÇALVES JoséTeam Katusha – Alpecin20:05
57 MATTHEWS MichaelTeam Sunweb21:45
58 ARNDT NikiasTeam Sunweb21:57
59 DILLIER SilvanAG2R La Mondiale21:58
60 SMIT WillieTeam Katusha – Alpecin22:04
61 GILBERT PhilippeQuick-Step Floors22:27
62 HAAS NathanTeam Katusha – Alpecin22:51
63 FRAILE OmarAstana Pro Team22:55
64 LE GAC OlivierGroupama – FDJ23:23
65 SICARD RomainDirect Energie24:24
66 LAMPAERT YvesQuick-Step Floors25:07
67 OLIVEIRA NelsonMovistar Team25:48
68 SAGAN PeterBORA – hansgrohe26:36
69 VANMARCKE SepTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale28:34
70 TAARAMÄE ReinDirect Energie29:00
71 JUUL-JENSEN ChristopherMitchelton-Scott30:46
72 DE LA PARTE VíctorMovistar Team31:19
73 GOŁAŚ MichałTeam Sky32:06
74 STANNARD IanTeam Sky32:20
75 DUNBAR EdwardAqua Blue Sport33:03
76 OSS DanielBORA – hansgrohe33:18
77 BENNATI DanieleMovistar Team35:28
78 GERRANS SimonBMC Racing Team35:44
79 MEYER CameronMitchelton-Scott36:06
80 CHRISTIAN MarkAqua Blue Sport36:45
81 DOMBROWSKI JoeTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale38:01
82 QUEMENEUR PerrigDirect Energie39:11
83 WYNANTS MaartenTeam LottoNL-Jumbo40:39
84 BROWN NathanTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale40:49
85 THEUNS EdwardTeam Sunweb40:55
86 VAUGRENARD BenoitGroupama – FDJ40:58
87 RAST GregoryTrek – Segafredo41:48
88 GRUZDEV DmitriyAstana Pro Team41:53
89 OURSELIN PaulDirect Energie42:25
90 KOREN KristijanBahrain Merida Pro Cycling Team42:51
91 GAVIRIA FernandoQuick-Step Floors43:51
92 HANSEN AdamLotto Soudal45:16
93 ALBASINI MichaelMitchelton-Scott45:21
94 GATTO OscarAstana Pro Team45:47
95 DOULL OwainTeam Sky46:11
96 VANDENBERGH StijnAG2R La Mondiale46:21
97 DE KORT KoenTrek – Segafredo46:28
98 VERMOTE JulienDimension Data47:01
99 DE MARCHI AlessandroBMC Racing Team47:45
100 DEGENKOLB JohnTrek – Segafredo47:52
101 SCHAR MichaelBMC Racing Team49:01
102 ANTON IgorDimension Data49:05
103 DECLERCQ TimQuick-Step Floors49:08
104 DÉMARE ArnaudGroupama – FDJ50:10
105 SWIFT BenUAE-Team Emirates50:38
106 COLBRELLI SonnyBahrain Merida Pro Cycling Team51:18
107 RICHEZE Ariel MaximilianoQuick-Step Floors51:26
108 LEEZER TomTeam LottoNL-Jumbo51:46
109 LINDEMAN Bert-JanTeam LottoNL-Jumbo53:26
110 KRISTOFF AlexanderUAE-Team Emirates53:55
111 KREUZIGER RomanMitchelton-Scott54:21
112 BRESCHEL MattiTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale54:32
113 CIMOLAI DavideGroupama – FDJ54:56
114 ROSA DiegoTeam Sky55:13
115 BOUDAT ThomasDirect Energie55:27
116 DOUGALL NickDimension Data56:47
117 GRELLIER FabienDirect Energie57:16
118 DENIFL StefanAqua Blue Sport57:22
119 DE BUYST JasperLotto Soudal01:01:09
120 ZACCANTI FilippoNippo – Vini Fantini – Europa Ovini01:02:13
121 JANSE VAN RENSBURG ReinardtDimension Data01:03:51
122 BODNAR MaciejBORA – hansgrohe01:03:59
123 SINKELDAM RamonGroupama – FDJ01:04:32
124 SAGAN JurajBORA – hansgrohe01:04:43
125 TROIA OlivieroUAE-Team Emirates01:05:54
126 KEISSE IljoQuick-Step Floors01:06:47
127 KONING PeterAqua Blue Sport01:07:11
128 HALVORSEN KristofferTeam Sky01:07:33
129 GREIPEL AndréLotto Soudal01:07:41
130 CUNEGO DamianoNippo – Vini Fantini – Europa Ovini01:08:20
131 ITO MasakazuNippo – Vini Fantini – Europa Ovini01:08:22
132 SIEBERG MarcelLotto Soudal01:09:44
133 PEARSON DanielAqua Blue Sport01:09:54
134 FERRARI RobertoUAE-Team Emirates01:12:25
135 PHINNEY TaylorTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale01:12:51
136 GUARNIERI JacopoGroupama – FDJ01:13:36
137 HEPBURN MichaelMitchelton-Scott01:14:06
138 HATSUYAMA ShoNippo – Vini Fantini – Europa Ovini01:14:26
139 GROSU Eduard MichaelNippo – Vini Fantini – Europa Ovini01:16:18
140 MARANGONI AlanNippo – Vini Fantini – Europa Ovini01:19:39
141 WATSON CalvinAqua Blue Sport01:20:54