Francuz David Gaudu został triumfatorem Tour de l’Avenir. Ostatni etap wygrał Neilson Powless (USA).

Tylko 72 kilometry były do przejechania w ostatnim dniu Tour de l’Avenir. Jednak etap z Saint-Michel-de-Maurienne do Saint-Sorlin-d’Arves zapowiadał się piekielnie trudno. Najpierw w połowie dystansu wyrastało La Toussuire – Les Sybelles (17,2 km długości; średnie nachylenie 5,9 %), gdzie podczas ubiegłorocznego Tour de France najlepszy był Vincenzo Nibali. Na deser organizatorzy przygotowali podjazd pod Col de la Croix de Fer (13 km długości; średnie nachylenie 6,2 %).

tour-de-avenir-2016-stage-8-1465325527

Jeszcze przed pierwszym podjazdem zaatakowali: Daniel Martinez, Egan Bernal (Kolumbia) i Neilson Powless (USA). Po przełęczy La Toussuire trójka miała prawie dwie minuty przewagi nad grupą: Artem Nych, Nikolay Cherkasov, Pavel Sivakov (wszyscy Rosja), Kilian Frankiny (Szwajcaria), Alex Aranburu (Hiszpania) i Niklas Eg (Dania). Peleton prowadzony przez Francuzów tracił trzy minuty.

Treck

Ekipa lidera (David Gaudu – Francja) nadawała mocne tempo na zjazdach i 22 kilometry przed metą dogoniła drugą grupkę, a do trójki traciła niespełna dwie minuty.

Dość niespodziewanie z prowadzącej trójki został Bernal, po chwili mocno zmęczonego Martineza zostawił Powless. 6 kilometrów przed szczytem Amerykanin miał 20 sekund przewagi nad Martinezem, minutę nad Bernalem i prawie dwie minuty nad grupką faworytów. W tej grupce byli między innymi lider David Gaudu (Francja), Edward Ravasi (Włochy) i Adrien Costa (USA).

Krótki atak Ravasiego spowodował, że na jego kole został tylko Gaudu. Dwójka jednak trochę się szachowała i dojechali do nich dwaj Australijczycy (Hamilton i Storer) oraz Costa.

Powless niestety tracił siły i dwa kilometry przed metą miał już tylko 30 sekund przewagi nad piątką kolarzy. Na ostatnim kilometrze mały pokaz siły dał lider David Gaudu, pokazując że zasłużył na zwycięstwo w całym wyścigu.

Neilson Powless nie dał się dogonić i wygrał w wielkim stylu ostatni etap Tour de l’Avenir. Drugi był Hamilton, a trzeci Gaudu.

Na listę triumfatorów całego wyścigu zapisał się David Gaudu (Francja)! Wyścig ukończyło trzech Polaków, a najlepszy z nich, Michał Paluta zajął 51 miejsce ze stratą ponad 57 minut do zwycięzcy.

Wyniki ostatniego etapu:

1 POWLESS Neilson USA les 72 km en 2h25’00”
2 HAMILTON Lucas AUS 9
3 GAUDU David FRA 16
4 COSTA Adrien USA 19
5 RAVASI Edward ITA MT
6 STORER Michael AUS 24
7 BERNAL GOMEZ Egan Arley COL 48
8 VINCENT Léo FRA 01:19
9 ARANURU DEBA Alex ESP 01:22
10 GEOGHEGAN HART Tao GBR MT
11 HINDLEY Jai AUS 01:25
12 NYCH Artem RUS 01:58
13 FRANKINY Kilian SUI 02:10
14 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP MT
15 PARET-PEINTRE Aurélien FRA 03:20
16 KÄMNA Lennard GER 03:31
17 SCHEGEL Michal CZE 03:34
18 FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo COL MT
19 SIVAKOV Pavel RUS MT
20 PETERS Nans FRA 04:39
21 SCHACHMANN Maximilian GER 05:14
22 VANHOUCKE Harm BEL 05:20
23 TOLHOEK Antwan NED MT
24 EG Niklas DEN 06:24
25 FREIBERGER Markus AUT 06:25
26 MADOUAS Valentin FRA 07:02
27 MAAS Jan NED MT
28 FABRO Matteo ITA 07:04
29 GODOY ORMENESE Caio CMC 07:15
30 MARTINEZ POVEDA Daniel COL 08:46
31 ZAHIRI Abderrahim MAR 09:10
32 ETXABE LETURIA Jokin ESP 09:40
33 RAHBEK Mads Baadsgaard DEN MT
34 CHERKASOV Nikolay RUS 09:58
35 LE TURNIER Mathias FRA 10:06
36 FORFANG Ole NOR 10:31
37 DLAMINI Nicholas RSA 10:38
38 PALUTA Michal POL 10:44
39 DE BOD Stefan RSA 10:47
40 MUELLER Patrick SUI 10:52
41 VEREECKEN Thomas BEL 11:38
42 SKAARSETH Anders NOR 11:43
43 JURADO Christofer CMC 11:50
44 AKHMETOV Galym KAZ MT
45 CARBONI Giovanni ITA 12:15
46 SCHULTZ Nicholas AUS 13:13
47 ALBANESE Vincenzo ITA 13:39
48 LEHNER Daniel AUT 14:44
49 ZOTOV Evgeny RUS 15:17
50 CENTRONE Ivan LUX 15:22
51 EL KOURAJI Mohcine MAR 17:02
52 ONODERA Rei JPN 17:15
53 TSCHERNOSTER Jan GER 17:16
54 SCHAEPPI Martin SUI 17:18
55 FRIESECKE Gian SUI MT
56 ROZIN Sergey RUS 17:20
57 WILSLY Jonas Gregaard DEN MT
58 VINJEBO Emil Nygaard DEN MT
59 DENZ Nico GER MT
60 HALLER Patrick GER 19:43
61 DECLERCQ Benjamin BEL 20:02
62 KONWA Piotr POL MT
63 PER David SLO MT
64 SVENDGAARD Michael Carbel DEN MT
65 KNOX James GBR MT
66 LOPEZ-COZAR Juan Antonio ESP MT
67 VLASOV Alexandr RUS 20:21
68 BARTA William USA MT
69 OWEN Logan USA MT
70 SPENGLER Lukas SUI 20:35
71 HOFSTEDE Lennard NED MT
72 NIEUWENHUIS Joris NED 22:02
73 GIBBONS Ryan RSA MT
74 KUSS Sepp USA MT
75 LUCHSHENKO Sergey KAZ MT
76 SIPOS Marek CZE 22:30
77 NEUHAUSER Marcel AUT 25:03
78 SOSA CUERUO Ivan Ramiro COL MT
79 SCHLEMMER Lukas AUT MT
80 PAREDES ZAPATA Wilmar COL MT
81 KATRASNIK Gasper SLO MT
82 GARCIA CORTINA Ivan ESP MT
83 BOZIC Jon SLO MT
84 CULLAIGH Gabriel GBR MT
85 NARVREZ Jonathan CMC MT
86 PER Gorazd SLO MT
87 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo ESP MT
88 MERTZ Remy BEL MT
89 DIBBEN Jonathan GBR MT
90 DE LAAT Jasper NED MT
91 KASPERKIEWICZ Przemyslaw POL MT
92 TSOY Vladimir KAZ MT
93 GROSELJ Matic SLO MT
94 JANSEN Amund Grondahl NOR MT
95 GANNA Filippo ITA 25:56
96 CONSONNI Simone ITA MT
97 REUTIMANN Matthias SUI MT
98 WALZEL Andreas AUT 26:05
99 KOVAR Jan CZE 26:59
100 TIVANI German Nicolas CMC 27:08
101 MAKHCHOUN Mounir MAR 27:24
102 WIRTGEN Tom LUX 27:32
103 CHOKRI El Mehdi MAR 28:55
104 RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson COL MT
105 CAMRDA Pavel CZE MT
106 KUKRLE Michael CZE MT

Końcowa klasyfikacja generalna:

1GAUDU David FRA en 23h31’51”
2 RAVASI Edward ITA 24
3 COSTA Adrien USA 01:23
4 BERNAL GOMEZ Egan Arley COL 02:46
5 HINDLEY Jai AUS 03:09
6 GEOGHEGAN HART Tao GBR 04:16
7 STORER Michael AUS 04:50
8 SCHEGEL Michal CZE 05:15
9 VANHOUCKE Harm BEL 06:39
10 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP 08:34
11 SIVAKOV Pavel RUS 09:51
12 NYCH Artem RUS 10:24
13 FABRO Matteo ITA 10:51
14 TOLHOEK Antwan NED 13:29
15 FREIBERGER Markus AUT 16:09
16 VINCENT Léo FRA 16:11
17 MUELLER Patrick SUI 17:35
18 POWLESS Neilson USA 19:34
19 CHERKASOV Nikolay RUS 23:35
20 SKAARSETH Anders NOR 25:39
21 PETERS Nans FRA 26:11
22 MAAS Jan NED 28:06
23 MARTINEZ POVEDA Daniel COL 28:27
24 ARANURU DEBA Alex ESP 29:34
25 FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo COL 30:50
26 SCHULTZ Nicholas AUS 30:54
27 SCHACHMANN Maximilian GER 32:36
28 GODOY ORMENESE Caio CMC 34:05
29 RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson COL 34:18
30 KÄMNA Lennard GER 35:42
31 MADOUAS Valentin FRA 37:38
32 ZAHIRI Abderrahim MAR 39:15
33 VLASOV Alexandr RUS 40:39
34 PARET-PEINTRE Aurélien FRA 41:51
35 VEREECKEN Thomas BEL 43:06
36 LE TURNIER Mathias FRA 43:24
37 ETXABE LETURIA Jokin ESP 43:49
38 RAHBEK Mads Baadsgaard DEN 46:30
39 HAMILTON Lucas AUS 46:43
40 FRANKINY Kilian SUI 46:56
41 DLAMINI Nicholas RSA 47:01
42 NARVREZ Jonathan CMC 49:06
43 BARTA William USA 49:38
44 EL KOURAJI Mohcine MAR 49:43
45 LEHNER Daniel AUT 49:58
46 EG Niklas DEN 50:09
47 FORFANG Ole NOR 50:42
48 TSCHERNOSTER Jan GER 51:24
49 DE BOD Stefan RSA 52:18
50 WILSLY Jonas Gregaard DEN 55:09
51 PALUTA Michal POL 57:04
52 AKHMETOV Galym KAZ 01:01:51
53 JURADO Christofer CMC 01:01:55
54 DENZ Nico GER 01:01:56
55 OWEN Logan USA 01:02:25
56 KNOX James GBR 01:02:35
57 SOSA CUERUO Ivan Ramiro COL 01:05:06
58 DE LAAT Jasper NED 01:05:47
59 FRIESECKE Gian SUI 01:07:33
60 NIEUWENHUIS Joris NED 01:09:01
61 CARBONI Giovanni ITA 01:09:31
62 MERTZ Remy BEL 01:10:06
63 CHOKRI El Mehdi MAR 01:10:34
64 KONWA Piotr POL 01:10:58
65 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo ESP 01:11:14
66 ZOTOV Evgeny RUS 01:11:52
67 PAREDES ZAPATA Wilmar COL 01:11:57
68 SCHAEPPI Martin SUI 01:12:10
69 TSOY Vladimir KAZ 01:13:20
70 CENTRONE Ivan LUX 01:14:48
71 KASPERKIEWICZ Przemyslaw POL 01:15:22
72 ALBANESE Vincenzo ITA 01:16:25
73 DECLERCQ Benjamin BEL 01:16:42
74 ROZIN Sergey RUS 01:17:31
75 HALLER Patrick GER 01:19:22
76 SVENDGAARD Michael Carbel DEN 01:19:31
77 DIBBEN Jonathan GBR 01:21:10
78 NEUHAUSER Marcel AUT 01:21:21
79 GIBBONS Ryan RSA 01:23:06
80 ONODERA Rei JPN 01:23:25
81 CAMRDA Pavel CZE 01:23:36
82 CULLAIGH Gabriel GBR 01:24:15
83 WIRTGEN Tom LUX 01:24:37
84 KATRASNIK Gasper SLO 01:26:07
85 REUTIMANN Matthias SUI 01:26:20
86 GANNA Filippo ITA 01:26:25
87 LUCHSHENKO Sergey KAZ 01:26:30
88 SPENGLER Lukas SUI 01:26:36
89 GARCIA CORTINA Ivan ESP 01:26:46
90 KOVAR Jan CZE 01:28:34
91 HOFSTEDE Lennard NED 01:29:15
92 PER Gorazd SLO 01:29:23
93 LOPEZ-COZAR Juan Antonio ESP 01:29:32
94 JANSEN Amund Grondahl NOR 01:30:35
95 KUKRLE Michael CZE 01:30:37
96 VINJEBO Emil Nygaard DEN 01:31:17
97 SCHLEMMER Lukas AUT 01:33:26
98 MAKHCHOUN Mounir MAR 01:33:54
99 PER David SLO 01:33:58
100 SIPOS Marek CZE 01:38:34
101 TIVANI German Nicolas CMC 01:38:55
102 GROSELJ Matic SLO 01:39:06
103 KUSS Sepp USA 01:40:50
104 WALZEL Andreas AUT 01:45:32
105 CONSONNI Simone ITA 01:54:56
106 BOZIC Jon SLO 02:00:28