W wyścigu pełnym dramaturgi z kraksami Fabian Cancellary i Nikiego Terpstry trzeci tegoroczny monument rozstrzygnął się na najsłynniejszym welodromie w Europie. Na torze w Roubaix najlepszy z piątki najsilniejszy kolarzy okazał się Matthew Hayman!
Niemal dwustu herosów stanęło na starcie w Compiegne, by zmierzyć się z jednym dwóch, najbardziej legendarnych wyścigów po kostce brukowej. Organizatorzy zdecydowali się przesunąć o kilkanaście minut start, bo sprzyjający wiatr mógłby spowodować spore różnice w planowanych porach przejazdu przez poszczególne punkty na trasie.
Zaraz po starcie ostrym rozpoczął się festiwal ataków. Podobnie jak przed rokiem peleton bardzo długo nie chciał odpuścić żadnego odjazdu i dopiero kilkanaście kilometrów przed pierwszym sektorem brukowym Troisvilles mieliśmy pierwszą, poważną grupkę na czele. Przed peletonem mieliśmy dość zaskakujący zestaw…sprinterów. Elia Viviani (Sky), Alexander Porsev (Katusha) oraz Boy Van Poppel (Trek) mieli trzydzieści sekund przewagi, a za ich plecami kontrować próbował Mathias Brandle (IAM), ale po kilku kilometrach Austriak został wchłonięty przez peleton, a chwilę później podobny los spotkał wyżej wspomnianą trójkę.
Sytuacja w wyścigu nie mogła zawisnąć w próżni i kolejni śmiałkowie rwali się do przodu. Tych tym razem uzbierało się aż szesnastu, a to doprowadziło do rozerwania peletonu na dwie części. Czołówka starała się budować swoją przewagę i to oni jako pierwsi dotknęli bruków w tegorocznym Roubaix. Pecha miał jadący w ucieczce Michael Morkov (Katusha), który złapał „gumę” i odpadł z odjazdu. Pozostała piętnastka miała niecałą minutę przewagi nad dowodzonym przez Team Sky peletonem, który już jechał w całości.
Na sektorze Capelle-Ruesnes niektórzy mogli mieć deja vu z Ronde van Vlaanderen. Jedyny odcinek po kostce prowadzący pod górę czołówka pokonała mając już dwie minuty przewagi nad grupą zasadniczą i stało się jasne, że scenariusz na najbliższe kilkadziesiąt kilometrów jest na chwilę ustalony.
W peletonie robiło się coraz bardziej nerwowo im bliżej robiło się lasku Arenberg. Mocne tempo dyktowane głównie przez Tony’ego Martina spowodowało, że peleton zaczął się dzielić na odcinku Monchaux-sur-Ecaillon. Za plecami pościgu znalazł się m. in. Fabian Cancellara, Peter Sagan, Niki Terpstra i Zdenek Stybar, a przed nimi kręcił chociażby Tom Boonen wraz z Panzerwagenem. Różnica między poszczególnymi „peletonami faworytów” wynosiła nawet kilkadziesiąt sekund.
Na ostatnim sektorze przed Trouée d’Arenberg sytuacja zrobiła się jeszcze ciekawsza. W „wagoniku” Tony’ego Martina zostało tylko kilku kolarzy wśród których był Tom Boonen, Edvald Boason Hagen i Ian Stannard, a dwaj najwięksi faworyci, czyli Sagan i Cancellara tracili już do nich minutę.
Brukowy odcinek okryty przez Jeana Stablinskiego to pierwszy pokaz mocy Toma Boonena. Tommeke dyktował tempo przez cały odcinek przez las, a za jego plecami gonitwę prowadził Sagan i Cancellara, którzy tuż za Arenbergiem dogonili kolejną grupę. Pecha miał Alexander Kristoff (Katusha), który miał defekt i został z tyłu.
Mocna praca kolarzy LottoNL – Jumbo na sektorze Hornaing opłaciła się i ostatecznie Sep Vanmarcke z pomocą kolegów dogonił grupę Boonena. Sagan i Cancellara wściekle gonili, ale ich strata do faworytów wciąż wynosiła około 50 sekund. Z ucieczki tymczasem samotnej szarży spróbował Matthew Hayman (Orica – GreenEdge), ale tak akcja nie trwała zbyt długo.
60 kilometrów przed metą za sprawą Boasson Hagena ucieczka została wchłonięta. Jadący w niej Yaroslav Popovich został z tyłu, aby wspomóć Jaspera Stuyvena w dociągnięciu Fabiana Cancellary do pozostałych faworytów. „Spartakus” wziął jednak sprawy w swoje ręce na sektorze Orchies i mocniej nacisnął na pedały. W mgnieniu oka na jego kole znalazł się Sagan i Bart de Backer (Giant – Alpecin), a to przyspieszenie spowodowało, że strata do grupy Boonena wynosiła już tylko 30 sekund. Po chwili do kontrujących dwóch największych faworytów dołączył Niki Terpstra.
Kombinacja sektorów Auchy-lez-Orchies – Bersée i Mons-en-Pévèle, uważana za jeden z najważniejszych momentów wyścigu okazała się pechowa dla Team Sky. W kraksie leżeli Gianni Moscon i Luke Rowe, a po chwili również Salvatore Puccio. Taki obrót sytuacji spowodował, że Ian Stannard przestał być w uprzywilejowanej sytuacji, a to próbowali wykorzystać Boasson Hagen i Vanmarcke, jednak bez powodzenia.
Mons-en-Pévèle pokazało jednak swoją sławę. Vanmarcke w końcu zerwał ze swojego koła Boonena i został z nim już tylko Stannard. Prawdziwy dramat rozegrał się za ich plecami, gdzie w kraksie leżał Fabian Cancellara i Niki Terpstra, a upadku cudem uniknął Sagan. Boonen jednak nie dawał za wygraną i tuż po powrocie na asfalt dogonił kolarzy LottoNL i Sky.
Grupka w której jechał mistrz świata znów traciła ponad minutę do czołówki w której na kolejnym odcinku kostki tempo dyktował Boonen. Cancellara pomimo krasy nie zrezygnował z dalszej jazdy i ze stratą około 3 minut kontynuował jazdę. Gdy 30 kilometrów przed metą współpraca zdawała się układać coraz lepiej, a pierwsza grupa powoli szykowała się do nadchodzącego Le Carrefour de l’Arbre na atak zdecydował się Tornado Tom, ale kolejny raz nie udało się zyskać większej przewagi.
Peter Sagan natomiast powoli tracił szanse na zwycięstwo, ale zyskiwał, po raz kolejny, ogromny szacunek, bo po upadku Cancellary samotnie dowodził pościgiem za pozostałymi faworytami.
Z dziesięcioosobowej czołówki pierwszy jako pierwszy odpadł Saramotins za sprawą przyspieszenia Luke’a Rowe i poprawce Iana Stannarda. Szarża kolarzy Sky spowodowała, że na czele została już tylko piątka zawodników – Stannard, Boonen, Vanmarcke, Boasson Hagen i Hayman, a do mety pozostawało już tylko niecałe 20 kilometrów i legendarne Le Carrefour de l’Arbre.
To tam na atak zdecydował się Vanmarcke i zgubił współtowarzyszy. Najbardziej odstał Hayman, a Hagen, Boonen i Stannard zażarcie walczyli o dogonienie kolarza LottoNL. Brytyjczyk tracił kilka metrów do Norwega i Belga, a Vanmarcke na agrafce tuż za brukowym sektorem miał niewielką przewagę.
Na asfalcie znów odżył Stannard i „zespawał” do Vanmarcke’a, Hayman również doścignął pozostałych i ponownie mieliśmy piątkę na czele i zanosiło się na torowy pojedynek na welodromie w Roubaix, zwłaszcza że przedostatni sektor Hem nie zmienił sytuacji.
Ostatnie kilometry to kolejne próby ataku Stannarda i Haymana, a to kasował Vanmarcke. Po chwili ruszył Boonen, którego dogonił Brytyjczyk. Kilkaset metrów później raz jeszcze zaatakował Boonen, a Belga prześcignął Hayman! Tornado Tom utrzymał się jednak za Australijczykiem i razem wjechali na welodrom.
Już na torze dojechali Vanmarcke, Hagen i Stannard. A wygrał Hayman! Boonen nie stworzył historii i nie sięgnął po piąty triumf w karierze, a Australijczyk w swoim piętnastym starcie w Piekle Północy sięgnął po największy triumf w karierze.
Pełne wyniki Paryż – Roubaix 2016:
1 | Mathew Hayman (Aus) Orica-GreenEdge | 5:51:53 | |
2 | Tom Boonen (Bel) Etixx – Quick-Step | ||
3 | Ian Stannard (GBr) Team Sky | ||
4 | Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo | ||
5 | Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data | 0:00:03 | |
6 | Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling | 0:01:00 | |
7 | Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal | ||
8 | Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling | ||
9 | Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team | 0:01:07 | |
10 | Adrien Petit (Fra) Direct Energie | 0:02:20 | |
11 | Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team | ||
12 | Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo | ||
13 | Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling | ||
14 | Luke Rowe (GBr) Team Sky | ||
15 | Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin | ||
16 | Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale Pro Cycling | ||
17 | Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin | ||
18 | Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge | 0:04:40 | |
19 | Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team | 0:05:48 | |
20 | Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits | 0:06:18 | |
21 | Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
22 | Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert | ||
23 | Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin | ||
24 | Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18 | ||
25 | Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo | ||
26 | Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits | ||
27 | Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo | 0:06:28 | |
28 | Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale | 0:07:12 | |
29 | Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin | ||
30 | Mark Cavendish (GBr) Dimension Data | ||
31 | Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
32 | Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert | ||
33 | Salvatore Puccio (Ita) Team Sky | ||
34 | Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale | ||
35 | Andre Greipel (Ger) Lotto Soudal | 0:07:24 | |
36 | Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick-Step | ||
37 | Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits | ||
38 | Gianni Moscon (Ita) Team Sky | 0:07:26 | |
39 | Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo | 0:07:35 | |
40 | Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo | ||
41 | Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team | 0:11:14 | |
42 | Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
43 | Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge | ||
44 | Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data | ||
45 | Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo | ||
46 | Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo | 0:12:55 | |
47 | Bjorn Thurau (Ger) Wanty – Groupe Gobert | 0:14:22 | |
48 | Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha | 0:14:23 | |
49 | Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team | ||
50 | Michael Morkov (Den) Team Katusha | ||
51 | Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team | ||
52 | Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo | ||
53 | Jesse Sergent (NZl) AG2R La Mondiale | ||
54 | Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18 | ||
55 | Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18 | ||
56 | Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling | ||
57 | Kenny De Haes (Bel) Wanty – Groupe Gobert | ||
58 | Antoine Duchesne (Can) Direct Energie | ||
59 | Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling | ||
60 | Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling | ||
61 | Danny Van Poppel (Ned) Team Sky | ||
62 | Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling | ||
63 | Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team | ||
64 | Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept | ||
65 | Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal | ||
66 | Sebastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale | ||
67 | Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha | ||
68 | Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx – Quick-Step | ||
69 | Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team | ||
70 | Jack Bauer (NZl) Cannondale Pro Cycling | ||
71 | Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin | ||
72 | Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data | ||
73 | Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team | ||
74 | Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team | ||
75 | Francis Mourey (Fra) Fortuneo – Vital Concept | ||
76 | Tony Martin (Ger) Etixx – Quick-Step | ||
77 | Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge | 0:14:48 | |
78 | Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal | ||
79 | Dimitri Claeys (Bel) Wanty – Groupe Gobert | ||
80 | Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM | 0:16:52 | |
81 | Christophe Laborie (Fra) Delko Marseille Provence KTM | ||
82 | Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18 | ||
83 | Johan Le Bon (Fra) FDJ | ||
84 | Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale Pro Cycling | ||
85 | Marko Kump (Slo) Lampre – Merida | 0:16:57 | |
86 | Yaroslav Popovych (Ukr) Trek-Segafredo | ||
87 | Wouter Wippert (Ned) Cannondale Pro Cycling | 0:18:30 | |
88 | Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18 | ||
89 | Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team | ||
90 | Roy Jans (Bel) Wanty – Groupe Gobert | ||
91 | Robin Stenuit (Bel) Wanty – Groupe Gobert | ||
92 | Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale | ||
93 | Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18 | ||
94 | Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal | ||
95 | Steven Tronet (Fra) Fortuneo – Vital Concept | ||
96 | Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team | ||
97 | Maxime Farazijn (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
98 | Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo | ||
99 | Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept | ||
100 | Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin | ||
101 | Marco Haller (Aut) Team Katusha | ||
102 | Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo | ||
103 | Ryan Mullen (Irl) Cannondale Pro Cycling | ||
104 | Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
105 | Matt Brammeier (Irl) Dimension Data | ||
106 | Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida | ||
107 | Yohann Gene (Fra) Direct Energie | ||
108 | Kristijan Koren (Slo) Cannondale Pro Cycling | ||
109 | Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits | ||
110 | Zdenek Stybar (Cze) Etixx – Quick-Step | ||
111 | Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale | ||
112 | Marc Sarreau (Fra) FDJ | ||
113 | Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team | ||
114 | Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal | ||
115 | Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick-Step | ||
116 | Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits | 0:18:42 | |
117 | Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data | 0:24:45 | |
118 | Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo | ||
119 | Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge | ||
DNF | Yannick Martinez (Fra) Delko Marseille Provence KTM | ||
DNF | Martin Laas (Est) Delko Marseille Provence KTM | ||
DNF | Benjamin Giraud (Fra) Delko Marseille Provence KTM | ||
DNF | Fredrik Strand Galta (Nor) Delko Marseille Provence KTM | ||
DNF | Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM | ||
DNF | Mikel Aristi (Spa) Delko Marseille Provence KTM | ||
DNF | Phillip Gaimon (USA) Cannondale Pro Cycling | ||
DNF | Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team | ||
DNF | Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team | ||
DNF | Dayer Quintana (Col) Movistar Team | ||
DNF | Nelson Oliveira (Por) Movistar Team | ||
DNF | Javier Moreno (Spa) Movistar Team | ||
DNF | Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team | ||
DNF | Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team | ||
DNF | Federico Zurlo (Ita) Lampre – Merida | ||
DNF | Xu Gang (Tpe) Lampre – Merida | ||
DNF | Roberto Ferrari (Ita) Lampre – Merida | ||
DNF | Chun Kai Feng (Tpe) Lampre – Merida | ||
DNF | Mario Costa (Por) Lampre – Merida | ||
DNF | Davide Cimolai (Ita) Lampre – Merida | ||
DNF | Tyler Farrar (USA) Dimension Data | ||
DNF | Nick Dougall (RSA) Dimension Data | ||
DNF | Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
DNF | Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
DNF | Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise | ||
DNF | Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie | ||
DNF | Julien Morice (Fra) Direct Energie | ||
DNF | Fabien Grellier (Fra) Direct Energie | ||
DNF | Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie | ||
DNF | Boris Vallee (Bel) Fortuneo – Vital Concept | ||
DNF | Daniel Mclay (GBr) Fortuneo – Vital Concept | ||
DNF | Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo – Vital Concept | ||
DNF | Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept | ||
DNF | Olivier Le Gac (Fra) FDJ | ||
DNF | Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ | ||
DNF | Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ | ||
DNF | Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ | ||
DNF | Mickael Delage (Fra) FDJ | ||
DNF | Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ | ||
DNF | Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale | ||
DNF | Sebastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale | ||
DNF | Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo | ||
DNF | Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo | ||
DNF | Tom Devriendt (Bel) Wanty – Groupe Gobert | ||
DNF | Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits | ||
DNF | Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits | ||
DNF | Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits | ||
DNF | Michal Kolár (Cze) Tinkoff Team | ||
DNF | Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team | ||
DNF | Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team | ||
DNF | Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team | ||
DNF | Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18 | ||
DNF | Alexander Porsev (Rus) Team Katusha | ||
DNF | Nils Politt (Ger) Team Katusha | ||
DNF | Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha | ||
DNF | Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal | ||
DNF | Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal | ||
DNF | Elia Viviani (Ita) Team Sky | ||
DNF | Christian Knees (Ger) Team Sky | ||
DNF | Andrew Fenn (GBr) Team Sky | ||
DNF | Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge | ||
DNF | Mitchell Docker (Aus) Orica-GreenEdge | ||
DNF | Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge | ||
DNF | Roger Kluge (Ger) IAM Cycling | ||
DNF | Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team | ||
DNF | Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team | ||
DNF | Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team | ||
DNF | Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team | ||
DNF | Lars Boom (Ned) Astana Pro Team | ||
DNF | Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team | ||
DNF | Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team | ||
DNF | Niki Terpstra (Ned) Etixx – Quick-Step | ||
DNF | Nikolas Maes (Bel) Etixx – Quick-Step | ||
DNF | Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin | ||
DNF | Soren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin | ||
OTL | Ryan Anderson (Can) Direct Energie | ||
OTL | Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling | ||
OTL | Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18 | ||
OTL | Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo | ||
DNS | Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha |
Polacy nie startowali? Przecież powinniśmy być specjalistami od takiej jazdy ! Mamy wiele kiepskich dróg no i … Memoriał Królaka po brukach Karowej i Bednarskiej 😛
Hayman – 38 letni, wychowanek zdyskwalifikowanego dożywotnio doktora Leindersa, 5 tygodni po złamaniu ręki, oj śmierdzi mi tutaj…