Fot. Team Sky

W wyścigu pełnym dramaturgi z kraksami Fabian Cancellary i Nikiego Terpstry trzeci tegoroczny monument rozstrzygnął się na najsłynniejszym welodromie w Europie. Na torze w Roubaix najlepszy z piątki najsilniejszy kolarzy okazał się Matthew Hayman! 

Niemal dwustu herosów stanęło na starcie w Compiegne, by zmierzyć się z jednym dwóch, najbardziej legendarnych wyścigów po kostce brukowej. Organizatorzy zdecydowali się przesunąć o kilkanaście minut start, bo sprzyjający wiatr mógłby spowodować spore różnice w planowanych porach przejazdu przez poszczególne punkty na trasie.

Zaraz po starcie ostrym rozpoczął się festiwal ataków. Podobnie jak przed rokiem peleton bardzo długo nie chciał odpuścić żadnego odjazdu i dopiero kilkanaście kilometrów przed pierwszym sektorem brukowym Troisvilles mieliśmy pierwszą, poważną grupkę na czele. Przed peletonem mieliśmy dość zaskakujący zestaw…sprinterów. Elia Viviani (Sky), Alexander Porsev (Katusha) oraz Boy Van Poppel (Trek) mieli trzydzieści sekund przewagi, a za ich plecami kontrować próbował Mathias Brandle (IAM), ale po kilku kilometrach Austriak został wchłonięty przez peleton, a chwilę później podobny los spotkał wyżej wspomnianą trójkę.

Sytuacja w wyścigu nie mogła zawisnąć w próżni i kolejni śmiałkowie rwali się do przodu. Tych tym razem uzbierało się aż szesnastu, a to doprowadziło do rozerwania peletonu na dwie części. Czołówka starała się budować swoją przewagę i to oni jako pierwsi dotknęli bruków w tegorocznym Roubaix. Pecha miał jadący w ucieczce Michael Morkov (Katusha), który złapał “gumę” i odpadł z odjazdu. Pozostała piętnastka miała niecałą minutę przewagi nad dowodzonym przez Team Sky peletonem, który już jechał w całości.

Na sektorze Capelle-Ruesnes niektórzy mogli mieć deja vu z Ronde van Vlaanderen. Jedyny odcinek po kostce prowadzący pod górę czołówka pokonała mając już dwie minuty przewagi nad grupą zasadniczą i stało się jasne, że scenariusz na najbliższe kilkadziesiąt kilometrów jest na chwilę ustalony.

W peletonie robiło się coraz bardziej nerwowo im bliżej robiło się lasku Arenberg. Mocne tempo dyktowane głównie przez Tony’ego Martina spowodowało, że peleton zaczął się dzielić na odcinku Monchaux-sur-Ecaillon. Za plecami pościgu znalazł się m. in. Fabian Cancellara, Peter Sagan, Niki Terpstra i Zdenek Stybar, a przed nimi kręcił chociażby Tom Boonen wraz z Panzerwagenem. Różnica między poszczególnymi “peletonami faworytów” wynosiła nawet kilkadziesiąt sekund.

Na ostatnim sektorze przed Trouée d’Arenberg sytuacja zrobiła się jeszcze ciekawsza. W “wagoniku” Tony’ego Martina zostało tylko kilku kolarzy wśród których był Tom Boonen, Edvald Boason Hagen i Ian Stannard, a dwaj najwięksi faworyci, czyli Sagan i Cancellara tracili już do nich minutę.

Brukowy odcinek okryty przez Jeana Stablinskiego to pierwszy pokaz mocy Toma Boonena. Tommeke dyktował tempo przez cały odcinek przez las, a za jego plecami gonitwę prowadził Sagan i Cancellara, którzy tuż za Arenbergiem dogonili kolejną grupę. Pecha miał Alexander Kristoff (Katusha), który miał defekt i został z tyłu.

Mocna praca kolarzy LottoNL – Jumbo na sektorze Hornaing opłaciła się i ostatecznie Sep Vanmarcke z pomocą kolegów dogonił grupę Boonena. Sagan i Cancellara wściekle gonili, ale ich strata do faworytów wciąż wynosiła około 50 sekund. Z ucieczki tymczasem samotnej szarży spróbował Matthew Hayman (Orica – GreenEdge), ale tak akcja nie trwała zbyt długo.

60 kilometrów przed metą za sprawą Boasson Hagena ucieczka została wchłonięta. Jadący w niej Yaroslav Popovich został z tyłu, aby wspomóć Jaspera Stuyvena w dociągnięciu Fabiana Cancellary do pozostałych faworytów. “Spartakus” wziął jednak sprawy w swoje ręce na sektorze Orchies i mocniej nacisnął na pedały. W mgnieniu oka na jego kole znalazł się Sagan i Bart de Backer (Giant – Alpecin), a to przyspieszenie spowodowało, że strata do grupy Boonena wynosiła już tylko 30 sekund. Po chwili do kontrujących dwóch największych faworytów dołączył Niki Terpstra.

Kombinacja sektorów Auchy-lez-Orchies – Bersée i Mons-en-Pévèle, uważana za jeden z najważniejszych momentów wyścigu okazała się pechowa dla Team Sky. W kraksie leżeli Gianni Moscon i Luke Rowe, a po chwili również Salvatore Puccio. Taki obrót sytuacji spowodował, że Ian Stannard przestał być w uprzywilejowanej sytuacji, a to próbowali wykorzystać Boasson Hagen i Vanmarcke, jednak bez powodzenia.

Mons-en-Pévèle pokazało jednak swoją sławę. Vanmarcke w końcu zerwał ze swojego koła Boonena i został z nim już tylko Stannard. Prawdziwy dramat rozegrał się za ich plecami, gdzie w kraksie leżał Fabian Cancellara i Niki Terpstra, a upadku cudem uniknął Sagan. Boonen jednak nie dawał za wygraną i tuż po powrocie na asfalt dogonił kolarzy LottoNL i Sky.

Grupka w której jechał mistrz świata znów traciła ponad minutę do czołówki w której na kolejnym odcinku kostki tempo dyktował Boonen. Cancellara pomimo krasy nie zrezygnował z dalszej jazdy i ze stratą około 3 minut kontynuował jazdę. Gdy 30 kilometrów przed metą współpraca zdawała się układać coraz lepiej, a pierwsza grupa powoli szykowała się do nadchodzącego Le Carrefour de l’Arbre na atak zdecydował się Tornado Tom, ale kolejny raz nie udało się zyskać większej przewagi.

Peter Sagan natomiast powoli tracił szanse na zwycięstwo, ale zyskiwał, po raz kolejny, ogromny szacunek, bo po upadku Cancellary samotnie dowodził pościgiem za pozostałymi faworytami.

Z dziesięcioosobowej czołówki pierwszy jako pierwszy odpadł Saramotins za sprawą przyspieszenia Luke’a Rowe i poprawce Iana Stannarda. Szarża kolarzy Sky spowodowała, że na czele została już tylko piątka zawodników – Stannard, Boonen, Vanmarcke, Boasson Hagen i Hayman, a do mety pozostawało już tylko niecałe 20 kilometrów i legendarne Le Carrefour de l’Arbre. 

To tam na atak zdecydował się Vanmarcke i zgubił współtowarzyszy. Najbardziej odstał Hayman, a Hagen, Boonen i Stannard zażarcie walczyli o dogonienie kolarza LottoNL. Brytyjczyk tracił kilka metrów do Norwega i Belga, a Vanmarcke na agrafce tuż za brukowym sektorem miał niewielką przewagę.

Na asfalcie znów odżył Stannard i “zespawał” do Vanmarcke’a, Hayman również doścignął pozostałych i ponownie mieliśmy piątkę na czele i zanosiło się na torowy pojedynek na welodromie w Roubaix, zwłaszcza że przedostatni sektor Hem nie zmienił sytuacji.

Ostatnie kilometry to kolejne próby ataku Stannarda i Haymana, a to kasował Vanmarcke. Po chwili ruszył Boonen, którego dogonił Brytyjczyk. Kilkaset metrów później raz jeszcze zaatakował Boonen, a Belga prześcignął Hayman! Tornado Tom utrzymał się jednak za Australijczykiem i razem wjechali na welodrom.

Już na torze dojechali Vanmarcke, Hagen i Stannard. A wygrał Hayman! Boonen nie stworzył historii i nie sięgnął po piąty triumf w karierze, a Australijczyk w swoim piętnastym starcie w Piekle Północy sięgnął po największy triumf w karierze.

Pełne wyniki Paryż – Roubaix 2016:

1 Mathew Hayman (Aus) Orica-GreenEdge 5:51:53
2 Tom Boonen (Bel) Etixx – Quick-Step
3 Ian Stannard (GBr) Team Sky
4 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo
5 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 0:00:03
6 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 0:01:00
7 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
8 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
9 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team 0:01:07
10 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:02:20
11 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team
12 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
13 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
14 Luke Rowe (GBr) Team Sky
15 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
16 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale Pro Cycling
17 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
18 Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge 0:04:40
19 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:05:48
20 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:06:18
21 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
22 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert
23 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
24 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
25 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
26 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
27 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:06:28
28 Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale 0:07:12
29 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
30 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
31 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
32 Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert
33 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
34 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
35 Andre Greipel (Ger) Lotto Soudal 0:07:24
36 Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick-Step
37 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits
38 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:07:26
39 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 0:07:35
40 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo
41 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team 0:11:14
42 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
43 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge
44 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
45 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
46 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:12:55
47 Bjorn Thurau (Ger) Wanty – Groupe Gobert 0:14:22
48 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 0:14:23
49 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
50 Michael Morkov (Den) Team Katusha
51 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
52 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
53 Jesse Sergent (NZl) AG2R La Mondiale
54 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
55 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
56 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
57 Kenny De Haes (Bel) Wanty – Groupe Gobert
58 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
59 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
60 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
61 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
62 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
63 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
64 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept
65 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
66 Sebastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
67 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
68 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx – Quick-Step
69 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
70 Jack Bauer (NZl) Cannondale Pro Cycling
71 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
72 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
73 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
74 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
75 Francis Mourey (Fra) Fortuneo – Vital Concept
76 Tony Martin (Ger) Etixx – Quick-Step
77 Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge 0:14:48
78 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
79 Dimitri Claeys (Bel) Wanty – Groupe Gobert
80 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM 0:16:52
81 Christophe Laborie (Fra) Delko Marseille Provence KTM
82 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
83 Johan Le Bon (Fra) FDJ
84 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale Pro Cycling
85 Marko Kump (Slo) Lampre – Merida 0:16:57
86 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek-Segafredo
87 Wouter Wippert (Ned) Cannondale Pro Cycling 0:18:30
88 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
89 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
90 Roy Jans (Bel) Wanty – Groupe Gobert
91 Robin Stenuit (Bel) Wanty – Groupe Gobert
92 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
93 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18
94 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
95 Steven Tronet (Fra) Fortuneo – Vital Concept
96 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
97 Maxime Farazijn (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
98 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
99 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept
100 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
101 Marco Haller (Aut) Team Katusha
102 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
103 Ryan Mullen (Irl) Cannondale Pro Cycling
104 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
105 Matt Brammeier (Irl) Dimension Data
106 Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida
107 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
108 Kristijan Koren (Slo) Cannondale Pro Cycling
109 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
110 Zdenek Stybar (Cze) Etixx – Quick-Step
111 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
112 Marc Sarreau (Fra) FDJ
113 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
114 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
115 Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick-Step
116 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:18:42
117 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:24:45
118 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
119 Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge
DNF Yannick Martinez (Fra) Delko Marseille Provence KTM
DNF Martin Laas (Est) Delko Marseille Provence KTM
DNF Benjamin Giraud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
DNF Fredrik Strand Galta (Nor) Delko Marseille Provence KTM
DNF Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
DNF Mikel Aristi (Spa) Delko Marseille Provence KTM
DNF Phillip Gaimon (USA) Cannondale Pro Cycling
DNF Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team
DNF Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
DNF Dayer Quintana (Col) Movistar Team
DNF Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
DNF Javier Moreno (Spa) Movistar Team
DNF Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
DNF Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team
DNF Federico Zurlo (Ita) Lampre – Merida
DNF Xu Gang (Tpe) Lampre – Merida
DNF Roberto Ferrari (Ita) Lampre – Merida
DNF Chun Kai Feng (Tpe) Lampre – Merida
DNF Mario Costa (Por) Lampre – Merida
DNF Davide Cimolai (Ita) Lampre – Merida
DNF Tyler Farrar (USA) Dimension Data
DNF Nick Dougall (RSA) Dimension Data
DNF Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
DNF Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
DNF Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
DNF Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
DNF Julien Morice (Fra) Direct Energie
DNF Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
DNF Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
DNF Boris Vallee (Bel) Fortuneo – Vital Concept
DNF Daniel Mclay (GBr) Fortuneo – Vital Concept
DNF Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo – Vital Concept
DNF Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept
DNF Olivier Le Gac (Fra) FDJ
DNF Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
DNF Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ
DNF Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
DNF Mickael Delage (Fra) FDJ
DNF Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
DNF Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
DNF Sebastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
DNF Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo
DNF Tom Devriendt (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
DNF Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
DNF Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
DNF Michal Kolár (Cze) Tinkoff Team
DNF Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team
DNF Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
DNF Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
DNF Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
DNF Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
DNF Nils Politt (Ger) Team Katusha
DNF Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
DNF Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
DNF Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
DNF Elia Viviani (Ita) Team Sky
DNF Christian Knees (Ger) Team Sky
DNF Andrew Fenn (GBr) Team Sky
DNF Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
DNF Mitchell Docker (Aus) Orica-GreenEdge
DNF Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge
DNF Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
DNF Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
DNF Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
DNF Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
DNF Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
DNF Niki Terpstra (Ned) Etixx – Quick-Step
DNF Nikolas Maes (Bel) Etixx – Quick-Step
DNF Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Soren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin
OTL Ryan Anderson (Can) Direct Energie
OTL Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
OTL Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
OTL Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
DNS Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał nie-Majka
Rafał nie-Majka

Polacy nie startowali? Przecież powinniśmy być specjalistami od takiej jazdy ! Mamy wiele kiepskich dróg no i … Memoriał Królaka po brukach Karowej i Bednarskiej 😛

tt
tt

Hayman – 38 letni, wychowanek zdyskwalifikowanego dożywotnio doktora Leindersa, 5 tygodni po złamaniu ręki, oj śmierdzi mi tutaj…