Arnaud Démare (Groupama-FDJ) na czwartym i zarazem ostatnim etapie wyścigu La Route d’Occitane 2019 potwierdził, że jest najszybszym kolarzem w całym wyścigu. Natomiast drugi rok z rzędu najlepszy okazał się Alejandro Valverde (Movistar).
Ostatnia odsłona rywalizacji w wyścigu La Route d’Occitanie to pagórkowate rundy wokół miejscowości Clermont-Pouyguillès o długości 155 km.
Ucieczkę dnia stworzyło sześciu zawodników: Quentin Pacher, Cyril Gautier, Pierre Rolland (Vital Concept – B&B Hotels), Angelo Tulik (Total Direct Energie), Pierre Gouault (Natura 4Ever – Roubaix Lille) oraz Luis Angel Mate (Cofidis).
Na początku ostatniego okrążenia (każde liczyło nieco ponad 19 km) przewaga uciekającej szóstki wynosiła już tylko zaledwie pół minuty.
Od momentu skasowania ucieczki dnia (5 km przed metą) niemal do samego końca następowały ataki z peletonu, ale żadne nie zakończyły się powodzeniem. O losach etapu zdecydował masowy sprint, w którym po raz drugi w wyścigu najszybszy był Arnaud Démare.
Bezpiecznie, w czubie peletonu dojechał Hiszpan Alejandro Valverde, który czwarty dzień z rzędu, wraz ze swoją drużyną, zaprezentował się znakomicie. Czujnie pilnował swego, reagując na wszelkie próby ataków czy rozerwania na „hopkach” peletonu. Dla 39-latka jest to zwycięski powrót po przerwie związanej z kontuzją – nie ścigał się od „Staruszki”.
Wyniki ostatniego etapu:
1 | DÉMARE Arnaud | Groupama – FDJ | 14 | 20 | 3:35:57 |
2 | MODOLO Sacha | EF Education First | 5 | 12 | ,, |
3 | SIMON Julien | Cofidis, Solutions Crédits | 3 | 7 | ,, |
4 | GONZÁLEZ David | Caja Rural – Seguros RGA | 5 | ,, | |
5 | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 4 | ,, | |
6 | MALDONADO Anthony | St Michel – Auber93 | 3 | ,, | |
7 | EL FARES Julien | Delko Marseille Provence | 2 | ,, | |
8 | CHERNETSKI Sergei | Caja Rural – Seguros RGA | 1 | ,, | |
9 | BRAVO Garikoitz | Euskadi Basque Country – Murias | ,, | ||
10 | MATÉ Luis Ángel | Cofidis, Solutions Crédits | ,, | ||
11 | DUNBAR Eddie | Team INEOS | ,, | ||
12 | FEILLU Brice | Team Arkéa Samsic | ,, | ||
13 | ARANBURU Alex | Caja Rural – Seguros RGA | ,, | ||
14 | VALVERDE Alejandro | Movistar Team | ,, | ||
15 | ÁVILA Edwin | Israel Cycling Academy | ,, | ||
16 | CARDIS Romain | Team Total Direct Energie | ,, | ||
17 | FERNÁNDEZ Delio | Delko Marseille Provence | ,, | ||
18 | ITURRIA Mikel | Euskadi Basque Country – Murias | ,, | ||
19 | RODRÍGUEZ Óscar | Euskadi Basque Country – Murias | ,, | ||
20 | BARCELÓ Fernando | Euskadi Basque Country – Murias | ,, | ||
21 | RODRÍGUEZ Cristián | Caja Rural – Seguros RGA | ,, | ||
22 | CARBONI Giovanni | Bardiani – CSF | ,, | ||
23 | ROMANO Francesco | Bardiani – CSF | ,, | ||
24 | SOSA Iván Ramiro | Team INEOS | ,, | ||
25 | ATAPUMA Darwin | Cofidis, Solutions Crédits | ,, | ||
26 | BENNETT Sean | EF Education First | ,, | ||
27 | DUPONT Hubert | AG2R La Mondiale | ,, | ||
28 | NIV Guy | Israel Cycling Academy | ,, | ||
29 | GESBERT Élie | Team Arkéa Samsic | ,, | ||
30 | SENNI Manuel | Bardiani – CSF | ,, | ||
31 | URÁN Rigoberto | EF Education First | ,, | ||
32 | DOMBROWSKI Joe | EF Education First | ,, | ||
33 | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | ,, | ||
34 | PETERS Nans | AG2R La Mondiale | ,, | ||
35 | GUILLONNET Adrien | Interpro Cycling Academy | ,, | ||
36 | GALLOPIN Tony | AG2R La Mondiale | ,, | ||
37 | SIVAKOV Pavel | Team INEOS | ,, | ||
38 | MADOUAS Valentin | Groupama – FDJ | ,, | ||
39 | LE CUNFF Kévin | St Michel – Auber93 | 0:48 | ||
40 | AGUIRRE Hernán | Interpro Cycling Academy | 0:59 | ||
41 | MORENO Javier | Delko Marseille Provence | ,, | ||
42 | BIZKARRA Mikel | Euskadi Basque Country – Murias | ,, | ||
43 | TAARAMÄE Rein | Team Total Direct Energie | 1:01 | ||
44 | SINKELDAM Ramon | Groupama – FDJ | 1:20 | ||
45 | DERNIES Tom | Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole | 1:25 | ||
46 | MAURELET Flavien | St Michel – Auber93 | 1:27 | ||
47 | ROLLAND Pierre | Vital Concept – B&B Hotels | ,, | ||
48 | HUDRY Florian | Interpro Cycling Academy | 1:35 | ||
49 | COMBAUD Romain | Delko Marseille Provence | 1:43 | ||
50 | COVILI Luca | Bardiani – CSF | ,, | ||
51 | CHEVRIER Clément | AG2R La Mondiale | ,, | ||
52 | HOLLER Nikodemus | Bike Aid | ,, | ||
53 | WHELAN James | EF Education First | ,, | ||
54 | NAULEAU Bryan | Team Total Direct Energie | ,, | ||
55 | DE ROSSI Lucas | Delko Marseille Provence | ,, | ||
56 | TORRES Pablo | Interpro Cycling Academy | ,, | ||
57 | MOTTIER Justin | Vital Concept – B&B Hotels | ,, | ||
58 | BRESCIANI Michael | Bardiani – CSF | ,, | ||
59 | AMEZQUETA Julen | Caja Rural – Seguros RGA | ,, | ||
60 | SAMITIER Sergio | Euskadi Basque Country – Murias | ,, | ||
61 | THOMINET Camille | St Michel – Auber93 | ,, | ||
62 | PAILLOT Yoann | St Michel – Auber93 | 2:10 | ||
63 | HOFLAND Moreno | EF Education First | ,, | ||
64 | MOINARD Amaël | Team Arkéa Samsic | ,, | ||
65 | KNEES Christian | Team INEOS | 2:25 | ||
66 | VAN ENGELEN Adne | Bike Aid | ,, | ||
67 | DUVAL Julien | AG2R La Mondiale | ,, | ||
68 | TULIK Angelo | Team Total Direct Energie | ,, | ||
69 | QUÉMÉNEUR Perrig | Team Total Direct Energie | ,, | ||
70 | PRADES Eduard | Movistar Team | ,, | ||
71 | PARDILLA Sergio | Caja Rural – Seguros RGA | ,, | ||
72 | VALLS Rafael | Movistar Team | ,, | ||
73 | MÜLLER Patrick | Vital Concept – B&B Hotels | ,, | ||
74 | BONNAMOUR Franck | Team Arkéa Samsic | ,, | ||
75 | PEDRERO Antonio | Movistar Team | ,, | ||
76 | HENAO Sebastián | Team INEOS | ,, | ||
77 | LE TURNIER Mathias | Cofidis, Solutions Crédits | ,, | ||
78 | ROSSETTO Stéphane | Cofidis, Solutions Crédits | ,, | ||
79 | LE GAC Olivier | Groupama – FDJ | 3:27 | ||
80 | GOŁAŚ Michał | Team INEOS | 3:28 | ||
81 | ROCHAS Rémy | Delko Marseille Provence | 3:51 | ||
82 | ŠIŠKEVIČIUS Evaldas | Delko Marseille Provence | ,, | ||
83 | GÈNE Yohann | Team Total Direct Energie | 4:28 | ||
84 | PACHER Quentin | Vital Concept – B&B Hotels | 4:41 | ||
85 | JAUREGUI Quentin | AG2R La Mondiale | ,, | ||
86 | GOUAULT Pierre | Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole | ,, | ||
87 | CARISEY Clément | Israel Cycling Academy | ,, | ||
88 | VAN NIEKERK Morne | St Michel – Auber93 | 4:44 | ||
89 | VERMEULEN Emiel | Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole | ,, | ||
90 | TUREK Daniel | Israel Cycling Academy | 4:50 | ||
91 | PERRY Ben | Israel Cycling Academy | 4:52 | ||
92 | ARCAS Jorge | Movistar Team | 4:53 | ||
93 | GAUTIER Cyril | Vital Concept – B&B Hotels | 5:29 | ||
94 | LAWLESS Chris | Team INEOS | 6:51 | ||
95 | LANGEVELD Sebastian | EF Education First | 7:14 | ||
96 | CHETOUT Loïc | Cofidis, Solutions Crédits | 14:38 | ||
97 | DELAGE Mickaël | Groupama – FDJ | ,, | ||
98 | VINCENT Léo | Groupama – FDJ | ,, | ||
DNF | FERASSE Thibault | Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole | – | ||
DNF | MANZIN Lorrenzo | Vital Concept – B&B Hotels | ,, | ||
DNF | CASTRILLO Jaime | Movistar Team |
Ostateczna klasyfikacja generalna:
1 | 1 | – | VALVERDE Alejandro | Movistar Team | 125 | 100 | 18:04:42 |
2 | 2 | – | SOSA Iván Ramiro | Team INEOS | 85 | 70 | 0:08 |
3 | 3 | – | URÁN Rigoberto | EF Education First | 70 | 50 | 0:17 |
4 | 4 | – | GALLOPIN Tony | AG2R La Mondiale | 60 | 36 | 0:42 |
5 | 5 | – | DUNBAR Eddie | Team INEOS | 50 | 28 | 0:45 |
6 | 6 | – | CARBONI Giovanni | Bardiani – CSF | 40 | 24 | 1:30 |
7 | 7 | – | DOMBROWSKI Joe | EF Education First | 35 | 20 | 1:48 |
8 | 8 | – | SIVAKOV Pavel | Team INEOS | 30 | 18 | 2:26 |
9 | 9 | – | PETERS Nans | AG2R La Mondiale | 25 | 16 | 2:32 |
10 | 10 | – | RODRÍGUEZ Óscar | Euskadi Basque Country – Murias | 20 | 14 | 2:42 |
11 | 11 | – | MADOUAS Valentin | Groupama – FDJ | 15 | 12 | 2:45 |
12 | 12 | – | ARANBURU Alex | Caja Rural – Seguros RGA | 10 | 10 | 3:22 |
13 | 13 | – | GESBERT Élie | Team Arkéa Samsic | 5 | 8 | 4:52 |
14 | 15 | ▲1 | DUPONT Hubert | AG2R La Mondiale | 5 | 7 | 7:16 |
15 | 16 | ▲1 | RODRÍGUEZ Cristián | Caja Rural – Seguros RGA | 5 | 6 | 7:25 |
16 | 14 | ▼2 | PEDRERO Antonio | Movistar Team | 3 | 5 | 7:27 |
17 | 18 | ▲1 | GUILLONNET Adrien | Interpro Cycling Academy | 3 | 4 | 7:42 |
18 | 19 | ▲1 | FERNÁNDEZ Delio | Delko Marseille Provence | 3 | 3 | 8:08 |
19 | 17 | ▼2 | BIZKARRA Mikel | Euskadi Basque Country – Murias | 3 | 2 | 8:32 |
20 | 21 | ▲1 | ITURRIA Mikel | Euskadi Basque Country – Murias | 3 | 1 | 8:36 |
21 | 20 | ▼1 | AGUIRRE Hernán | Interpro Cycling Academy | 3 | 9:24 | |
22 | 24 | ▲2 | ATAPUMA Darwin | Cofidis, Solutions Crédits | 3 | 9:57 | |
23 | 22 | ▼1 | TAARAMÄE Rein | Team Total Direct Energie | 3 | 10:29 | |
24 | 25 | ▲1 | SENNI Manuel | Bardiani – CSF | 3 | 10:35 | |
25 | 23 | ▼2 | MORENO Javier | Delko Marseille Provence | 3 | 10:38 | |
26 | 26 | – | EL FARES Julien | Delko Marseille Provence | 10:53 | ||
27 | 27 | – | HUDRY Florian | Interpro Cycling Academy | 12:44 | ||
28 | 32 | ▲4 | BRAVO Garikoitz | Euskadi Basque Country – Murias | 13:22 | ||
29 | 30 | ▲1 | PARDILLA Sergio | Caja Rural – Seguros RGA | 14:35 | ||
30 | 31 | ▲1 | CHEVRIER Clément | AG2R La Mondiale | 14:40 | ||
31 | 28 | ▼3 | PACHER Quentin | Vital Concept – B&B Hotels | 16:21 | ||
32 | 29 | ▼3 | JAUREGUI Quentin | AG2R La Mondiale | 16:29 | ||
33 | 33 | – | VALLS Rafael | Movistar Team | 16:40 | ||
34 | 34 | – | COVILI Luca | Bardiani – CSF | 16:53 | ||
35 | 35 | – | COMBAUD Romain | Delko Marseille Provence | 17:12 | ||
36 | 36 | – | MOINARD Amaël | Team Arkéa Samsic | 17:56 | ||
37 | 37 | – | LE TURNIER Mathias | Cofidis, Solutions Crédits | 19:23 | ||
38 | 41 | ▲3 | SIMON Julien | Cofidis, Solutions Crédits | 20:21 | ||
39 | 42 | ▲3 | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 20:43 | ||
40 | 43 | ▲3 | NIV Guy | Israel Cycling Academy | 20:46 | ||
41 | 39 | ▼2 | TULIK Angelo | Team Total Direct Energie | 22:05 | ||
42 | 40 | ▼2 | HENAO Sebastián | Team INEOS | 22:44 | ||
43 | 38 | ▼5 | GOUAULT Pierre | Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole | 23:36 | ||
44 | 45 | ▲1 | MATÉ Luis Ángel | Cofidis, Solutions Crédits | 24:10 | ||
45 | 44 | ▼1 | QUÉMÉNEUR Perrig | Team Total Direct Energie | 25:15 | ||
46 | 48 | ▲2 | ROMANO Francesco | Bardiani – CSF | 25:20 | ||
47 | 49 | ▲2 | BARCELÓ Fernando | Euskadi Basque Country – Murias | 25:28 | ||
48 | 51 | ▲3 | CHERNETSKI Sergei | Caja Rural – Seguros RGA | 27:19 | ||
49 | 47 | ▼2 | PRADES Eduard | Movistar Team | 27:36 | ||
50 | 50 | – | ROSSETTO Stéphane | Cofidis, Solutions Crédits | 28:00 | ||
51 | 46 | ▼5 | ROCHAS Rémy | Delko Marseille Provence | 28:11 | ||
52 | 52 | – | PAILLOT Yoann | St Michel – Auber93 | 29:49 | ||
53 | 54 | ▲1 | KNEES Christian | Team INEOS | 30:12 | ||
54 | 57 | ▲3 | TORRES Pablo | Interpro Cycling Academy | 30:13 | ||
55 | 61 | ▲6 | FEILLU Brice | Team Arkéa Samsic | 31:11 | ||
56 | 55 | ▼1 | GOŁAŚ Michał | Team INEOS | 31:15 | ||
57 | 58 | ▲1 | ROLLAND Pierre | Vital Concept – B&B Hotels | 31:49 | ||
58 | 62 | ▲4 | SAMITIER Sergio | Euskadi Basque Country – Murias | 33:19 | ||
59 | 56 | ▼3 | GAUTIER Cyril | Vital Concept – B&B Hotels | 33:22 | ||
60 | 64 | ▲4 | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 33:27 | ||
61 | 63 | ▲2 | NAULEAU Bryan | Team Total Direct Energie | 33:29 | ||
62 | 60 | ▼2 | LE GAC Olivier | Groupama – FDJ | 34:35 | ||
63 | 66 | ▲3 | WHELAN James | EF Education First | 36:29 | ||
64 | 67 | ▲3 | DE ROSSI Lucas | Delko Marseille Provence | 37:53 | ||
65 | 71 | ▲6 | BENNETT Sean | EF Education First | 38:00 | ||
66 | 68 | ▲2 | THOMINET Camille | St Michel – Auber93 | 38:12 | ||
67 | 73 | ▲6 | MALDONADO Anthony | St Michel – Auber93 | 38:43 | ||
68 | 65 | ▼3 | CARISEY Clément | Israel Cycling Academy | 38:46 | ||
69 | 70 | ▲1 | AMEZQUETA Julen | Caja Rural – Seguros RGA | 39:06 | ||
70 | 78 | ▲8 | ÁVILA Edwin | Israel Cycling Academy | 39:32 | ||
71 | 69 | ▼2 | BONNAMOUR Franck | Team Arkéa Samsic | 39:41 | ||
72 | 75 | ▲3 | SINKELDAM Ramon | Groupama – FDJ | 40:17 | ||
73 | 72 | ▼1 | MÜLLER Patrick | Vital Concept – B&B Hotels | 40:45 | ||
74 | 79 | ▲5 | LE CUNFF Kévin | St Michel – Auber93 | 40:58 | ||
75 | 82 | ▲7 | DÉMARE Arnaud | Groupama – FDJ | 41:20 | ||
76 | 77 | ▲1 | DUVAL Julien | AG2R La Mondiale | 41:56 | ||
77 | 53 | ▼24 | VINCENT Léo | Groupama – FDJ | 42:23 | ||
78 | 80 | ▲2 | HOFLAND Moreno | EF Education First | 43:17 | ||
79 | 74 | ▼5 | PERRY Ben | Israel Cycling Academy | 43:35 | ||
80 | 85 | ▲5 | MODOLO Sacha | EF Education First | 43:44 | ||
81 | 86 | ▲5 | CARDIS Romain | Team Total Direct Energie | 43:58 | ||
82 | 76 | ▼6 | TUREK Daniel | Israel Cycling Academy | 44:15 | ||
83 | 84 | ▲1 | MAURELET Flavien | St Michel – Auber93 | 44:35 | ||
84 | 93 | ▲9 | GONZÁLEZ David | Caja Rural – Seguros RGA | 47:57 | ||
85 | 83 | ▼2 | LAWLESS Chris | Team INEOS | 48:37 | ||
86 | 92 | ▲6 | MOTTIER Justin | Vital Concept – B&B Hotels | 49:24 | ||
87 | 95 | ▲8 | DERNIES Tom | Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole | 49:36 | ||
88 | 94 | ▲6 | BRESCIANI Michael | Bardiani – CSF | 49:54 | ||
89 | 96 | ▲7 | HOLLER Nikodemus | Bike Aid | 50:01 | ||
90 | 88 | ▼2 | ARCAS Jorge | Movistar Team | 50:42 | ||
91 | 97 | ▲6 | VAN ENGELEN Adne | Bike Aid | 50:49 | ||
92 | 90 | ▼2 | GÈNE Yohann | Team Total Direct Energie | 51:10 | ||
93 | 87 | ▼6 | LANGEVELD Sebastian | EF Education First | 52:31 | ||
94 | 99 | ▲5 | VAN NIEKERK Morne | St Michel – Auber93 | 53:37 | ||
95 | 100 | ▲5 | VERMEULEN Emiel | Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole | 53:46 | ||
96 | 101 | ▲5 | ŠIŠKEVIČIUS Evaldas | Delko Marseille Provence | 55:28 | ||
97 | 81 | ▼16 | CHETOUT Loïc | Cofidis, Solutions Crédits | 56:02 | ||
98 | 98 | – | DELAGE Mickaël | Groupama – FDJ | 1:03:14 |