fot. Groupama-FDJ

Arnaud Démare (Groupama-FDJ) na czwartym i zarazem ostatnim etapie wyścigu La Route d’Occitane 2019 potwierdził, że jest najszybszym kolarzem w całym wyścigu. Natomiast drugi rok z rzędu najlepszy okazał się Alejandro Valverde (Movistar). 

Ostatnia odsłona rywalizacji w wyścigu La Route d’Occitanie to pagórkowate rundy wokół miejscowości Clermont-Pouyguillès o długości 155 km.

Ucieczkę dnia stworzyło sześciu zawodników: Quentin Pacher, Cyril Gautier, Pierre Rolland (Vital Concept – B&B Hotels), Angelo Tulik (Total Direct Energie), Pierre Gouault (Natura 4Ever – Roubaix Lille) oraz Luis Angel Mate (Cofidis).

Na początku ostatniego okrążenia (każde liczyło nieco ponad 19 km) przewaga uciekającej szóstki wynosiła już tylko zaledwie pół minuty.

Od momentu skasowania ucieczki dnia (5 km przed metą) niemal do samego końca następowały ataki z peletonu, ale żadne nie zakończyły się powodzeniem. O losach etapu zdecydował masowy sprint, w którym po raz drugi w wyścigu najszybszy był Arnaud Démare.

Bezpiecznie, w czubie peletonu dojechał Hiszpan Alejandro Valverde, który czwarty dzień z rzędu, wraz ze swoją drużyną, zaprezentował się znakomicie. Czujnie pilnował swego, reagując na wszelkie próby ataków czy rozerwania na “hopkach” peletonu. Dla 39-latka jest to zwycięski powrót po przerwie związanej z kontuzją – nie ścigał się od “Staruszki”.

Wyniki ostatniego etapu:

1 DÉMARE Arnaud Groupama – FDJ 14 20 3:35:57
2 MODOLO Sacha EF Education First 5 12 ,,
3 SIMON Julien Cofidis, Solutions Crédits 3 7 ,,
4 GONZÁLEZ David Caja Rural – Seguros RGA 5 ,,
5 ROJAS José Joaquín Movistar Team 4 ,,
6 MALDONADO Anthony St Michel – Auber93 3 ,,
7 EL FARES Julien Delko Marseille Provence 2 ,,
8 CHERNETSKI Sergei Caja Rural – Seguros RGA 1 ,,
9 BRAVO Garikoitz Euskadi Basque Country – Murias ,,
10 MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits ,,
11 DUNBAR Eddie Team INEOS ,,
12 FEILLU Brice Team Arkéa Samsic ,,
13 ARANBURU Alex Caja Rural – Seguros RGA ,,
14 VALVERDE Alejandro Movistar Team ,,
15 ÁVILA Edwin Israel Cycling Academy ,,
16 CARDIS Romain Team Total Direct Energie ,,
17 FERNÁNDEZ Delio Delko Marseille Provence ,,
18 ITURRIA Mikel Euskadi Basque Country – Murias ,,
19 RODRÍGUEZ Óscar Euskadi Basque Country – Murias ,,
20 BARCELÓ Fernando Euskadi Basque Country – Murias ,,
21 RODRÍGUEZ Cristián Caja Rural – Seguros RGA ,,
22 CARBONI Giovanni Bardiani – CSF ,,
23 ROMANO Francesco Bardiani – CSF ,,
24 SOSA Iván Ramiro Team INEOS ,,
25 ATAPUMA Darwin Cofidis, Solutions Crédits ,,
26 BENNETT Sean EF Education First ,,
27 DUPONT Hubert AG2R La Mondiale ,,
28 NIV Guy Israel Cycling Academy ,,
29 GESBERT Élie Team Arkéa Samsic ,,
30 SENNI Manuel Bardiani – CSF ,,
31 URÁN Rigoberto EF Education First ,,
32 DOMBROWSKI Joe EF Education First ,,
33 PICHON Laurent Team Arkéa Samsic ,,
34 PETERS Nans AG2R La Mondiale ,,
35 GUILLONNET Adrien Interpro Cycling Academy ,,
36 GALLOPIN Tony AG2R La Mondiale ,,
37 SIVAKOV Pavel Team INEOS ,,
38 MADOUAS Valentin Groupama – FDJ ,,
39 LE CUNFF Kévin St Michel – Auber93 0:48
40 AGUIRRE Hernán Interpro Cycling Academy 0:59
41 MORENO Javier Delko Marseille Provence ,,
42 BIZKARRA Mikel Euskadi Basque Country – Murias ,,
43 TAARAMÄE Rein Team Total Direct Energie 1:01
44 SINKELDAM Ramon Groupama – FDJ 1:20
45 DERNIES Tom Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 1:25
46 MAURELET Flavien St Michel – Auber93 1:27
47 ROLLAND Pierre Vital Concept – B&B Hotels ,,
48 HUDRY Florian Interpro Cycling Academy 1:35
49 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence 1:43
50 COVILI Luca Bardiani – CSF ,,
51 CHEVRIER Clément AG2R La Mondiale ,,
52 HOLLER Nikodemus Bike Aid ,,
53 WHELAN James EF Education First ,,
54 NAULEAU Bryan Team Total Direct Energie ,,
55 DE ROSSI Lucas Delko Marseille Provence ,,
56 TORRES Pablo Interpro Cycling Academy ,,
57 MOTTIER Justin Vital Concept – B&B Hotels ,,
58 BRESCIANI Michael Bardiani – CSF ,,
59 AMEZQUETA Julen Caja Rural – Seguros RGA ,,
60 SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country – Murias ,,
61 THOMINET Camille St Michel – Auber93 ,,
62 PAILLOT Yoann St Michel – Auber93 2:10
63 HOFLAND Moreno EF Education First ,,
64 MOINARD Amaël Team Arkéa Samsic ,,
65 KNEES Christian Team INEOS 2:25
66 VAN ENGELEN Adne Bike Aid ,,
67 DUVAL Julien AG2R La Mondiale ,,
68 TULIK Angelo Team Total Direct Energie ,,
69 QUÉMÉNEUR Perrig Team Total Direct Energie ,,
70 PRADES Eduard Movistar Team ,,
71 PARDILLA Sergio Caja Rural – Seguros RGA ,,
72 VALLS Rafael Movistar Team ,,
73 MÜLLER Patrick Vital Concept – B&B Hotels ,,
74 BONNAMOUR Franck Team Arkéa Samsic ,,
75 PEDRERO Antonio Movistar Team ,,
76 HENAO Sebastián Team INEOS ,,
77 LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits ,,
78 ROSSETTO Stéphane Cofidis, Solutions Crédits ,,
79 LE GAC Olivier Groupama – FDJ 3:27
80 GOŁAŚ Michał Team INEOS 3:28
81 ROCHAS Rémy Delko Marseille Provence 3:51
82 ŠIŠKEVIČIUS Evaldas Delko Marseille Provence ,,
83 GÈNE Yohann Team Total Direct Energie 4:28
84 PACHER Quentin Vital Concept – B&B Hotels 4:41
85 JAUREGUI Quentin AG2R La Mondiale ,,
86 GOUAULT Pierre Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole ,,
87 CARISEY Clément Israel Cycling Academy ,,
88 VAN NIEKERK Morne St Michel – Auber93 4:44
89 VERMEULEN Emiel Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole ,,
90 TUREK Daniel Israel Cycling Academy 4:50
91 PERRY Ben Israel Cycling Academy 4:52
92 ARCAS Jorge Movistar Team 4:53
93 GAUTIER Cyril Vital Concept – B&B Hotels 5:29
94 LAWLESS Chris Team INEOS 6:51
95 LANGEVELD Sebastian EF Education First 7:14
96 CHETOUT Loïc Cofidis, Solutions Crédits 14:38
97 DELAGE Mickaël Groupama – FDJ ,,
98 VINCENT Léo Groupama – FDJ ,,
DNF FERASSE Thibault Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole
DNF MANZIN Lorrenzo Vital Concept – B&B Hotels ,,
DNF CASTRILLO Jaime Movistar Team

Ostateczna klasyfikacja generalna:

1 1 VALVERDE Alejandro Movistar Team 125 100 18:04:42
2 2 SOSA Iván Ramiro Team INEOS 85 70 0:08
3 3 URÁN Rigoberto EF Education First 70 50 0:17
4 4 GALLOPIN Tony AG2R La Mondiale 60 36 0:42
5 5 DUNBAR Eddie Team INEOS 50 28 0:45
6 6 CARBONI Giovanni Bardiani – CSF 40 24 1:30
7 7 DOMBROWSKI Joe EF Education First 35 20 1:48
8 8 SIVAKOV Pavel Team INEOS 30 18 2:26
9 9 PETERS Nans AG2R La Mondiale 25 16 2:32
10 10 RODRÍGUEZ Óscar Euskadi Basque Country – Murias 20 14 2:42
11 11 MADOUAS Valentin Groupama – FDJ 15 12 2:45
12 12 ARANBURU Alex Caja Rural – Seguros RGA 10 10 3:22
13 13 GESBERT Élie Team Arkéa Samsic 5 8 4:52
14 15 ▲1 DUPONT Hubert AG2R La Mondiale 5 7 7:16
15 16 ▲1 RODRÍGUEZ Cristián Caja Rural – Seguros RGA 5 6 7:25
16 14 ▼2 PEDRERO Antonio Movistar Team 3 5 7:27
17 18 ▲1 GUILLONNET Adrien Interpro Cycling Academy 3 4 7:42
18 19 ▲1 FERNÁNDEZ Delio Delko Marseille Provence 3 3 8:08
19 17 ▼2 BIZKARRA Mikel Euskadi Basque Country – Murias 3 2 8:32
20 21 ▲1 ITURRIA Mikel Euskadi Basque Country – Murias 3 1 8:36
21 20 ▼1 AGUIRRE Hernán Interpro Cycling Academy 3 9:24
22 24 ▲2 ATAPUMA Darwin Cofidis, Solutions Crédits 3 9:57
23 22 ▼1 TAARAMÄE Rein Team Total Direct Energie 3 10:29
24 25 ▲1 SENNI Manuel Bardiani – CSF 3 10:35
25 23 ▼2 MORENO Javier Delko Marseille Provence 3 10:38
26 26 EL FARES Julien Delko Marseille Provence 10:53
27 27 HUDRY Florian Interpro Cycling Academy 12:44
28 32 ▲4 BRAVO Garikoitz Euskadi Basque Country – Murias 13:22
29 30 ▲1 PARDILLA Sergio Caja Rural – Seguros RGA 14:35
30 31 ▲1 CHEVRIER Clément AG2R La Mondiale 14:40
31 28 ▼3 PACHER Quentin Vital Concept – B&B Hotels 16:21
32 29 ▼3 JAUREGUI Quentin AG2R La Mondiale 16:29
33 33 VALLS Rafael Movistar Team 16:40
34 34 COVILI Luca Bardiani – CSF 16:53
35 35 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence 17:12
36 36 MOINARD Amaël Team Arkéa Samsic 17:56
37 37 LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits 19:23
38 41 ▲3 SIMON Julien Cofidis, Solutions Crédits 20:21
39 42 ▲3 ROJAS José Joaquín Movistar Team 20:43
40 43 ▲3 NIV Guy Israel Cycling Academy 20:46
41 39 ▼2 TULIK Angelo Team Total Direct Energie 22:05
42 40 ▼2 HENAO Sebastián Team INEOS 22:44
43 38 ▼5 GOUAULT Pierre Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 23:36
44 45 ▲1 MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 24:10
45 44 ▼1 QUÉMÉNEUR Perrig Team Total Direct Energie 25:15
46 48 ▲2 ROMANO Francesco Bardiani – CSF 25:20
47 49 ▲2 BARCELÓ Fernando Euskadi Basque Country – Murias 25:28
48 51 ▲3 CHERNETSKI Sergei Caja Rural – Seguros RGA 27:19
49 47 ▼2 PRADES Eduard Movistar Team 27:36
50 50 ROSSETTO Stéphane Cofidis, Solutions Crédits 28:00
51 46 ▼5 ROCHAS Rémy Delko Marseille Provence 28:11
52 52 PAILLOT Yoann St Michel – Auber93 29:49
53 54 ▲1 KNEES Christian Team INEOS 30:12
54 57 ▲3 TORRES Pablo Interpro Cycling Academy 30:13
55 61 ▲6 FEILLU Brice Team Arkéa Samsic 31:11
56 55 ▼1 GOŁAŚ Michał Team INEOS 31:15
57 58 ▲1 ROLLAND Pierre Vital Concept – B&B Hotels 31:49
58 62 ▲4 SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country – Murias 33:19
59 56 ▼3 GAUTIER Cyril Vital Concept – B&B Hotels 33:22
60 64 ▲4 PICHON Laurent Team Arkéa Samsic 33:27
61 63 ▲2 NAULEAU Bryan Team Total Direct Energie 33:29
62 60 ▼2 LE GAC Olivier Groupama – FDJ 34:35
63 66 ▲3 WHELAN James EF Education First 36:29
64 67 ▲3 DE ROSSI Lucas Delko Marseille Provence 37:53
65 71 ▲6 BENNETT Sean EF Education First 38:00
66 68 ▲2 THOMINET Camille St Michel – Auber93 38:12
67 73 ▲6 MALDONADO Anthony St Michel – Auber93 38:43
68 65 ▼3 CARISEY Clément Israel Cycling Academy 38:46
69 70 ▲1 AMEZQUETA Julen Caja Rural – Seguros RGA 39:06
70 78 ▲8 ÁVILA Edwin Israel Cycling Academy 39:32
71 69 ▼2 BONNAMOUR Franck Team Arkéa Samsic 39:41
72 75 ▲3 SINKELDAM Ramon Groupama – FDJ 40:17
73 72 ▼1 MÜLLER Patrick Vital Concept – B&B Hotels 40:45
74 79 ▲5 LE CUNFF Kévin St Michel – Auber93 40:58
75 82 ▲7 DÉMARE Arnaud Groupama – FDJ 41:20
76 77 ▲1 DUVAL Julien AG2R La Mondiale 41:56
77 53 ▼24 VINCENT Léo Groupama – FDJ 42:23
78 80 ▲2 HOFLAND Moreno EF Education First 43:17
79 74 ▼5 PERRY Ben Israel Cycling Academy 43:35
80 85 ▲5 MODOLO Sacha EF Education First 43:44
81 86 ▲5 CARDIS Romain Team Total Direct Energie 43:58
82 76 ▼6 TUREK Daniel Israel Cycling Academy 44:15
83 84 ▲1 MAURELET Flavien St Michel – Auber93 44:35
84 93 ▲9 GONZÁLEZ David Caja Rural – Seguros RGA 47:57
85 83 ▼2 LAWLESS Chris Team INEOS 48:37
86 92 ▲6 MOTTIER Justin Vital Concept – B&B Hotels 49:24
87 95 ▲8 DERNIES Tom Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 49:36
88 94 ▲6 BRESCIANI Michael Bardiani – CSF 49:54
89 96 ▲7 HOLLER Nikodemus Bike Aid 50:01
90 88 ▼2 ARCAS Jorge Movistar Team 50:42
91 97 ▲6 VAN ENGELEN Adne Bike Aid 50:49
92 90 ▼2 GÈNE Yohann Team Total Direct Energie 51:10
93 87 ▼6 LANGEVELD Sebastian EF Education First 52:31
94 99 ▲5 VAN NIEKERK Morne St Michel – Auber93 53:37
95 100 ▲5 VERMEULEN Emiel Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 53:46
96 101 ▲5 ŠIŠKEVIČIUS Evaldas Delko Marseille Provence 55:28
97 81 ▼16 CHETOUT Loïc Cofidis, Solutions Crédits 56:02
98 98 DELAGE Mickaël Groupama – FDJ 1:03:14