fot. Groupama-FDJ

Arnaud Démare (Groupama-FDJ) na czwartym i zarazem ostatnim etapie wyścigu La Route d’Occitane 2019 potwierdził, że jest najszybszym kolarzem w całym wyścigu. Natomiast drugi rok z rzędu najlepszy okazał się Alejandro Valverde (Movistar). 

Ostatnia odsłona rywalizacji w wyścigu La Route d’Occitanie to pagórkowate rundy wokół miejscowości Clermont-Pouyguillès o długości 155 km.

Ucieczkę dnia stworzyło sześciu zawodników: Quentin Pacher, Cyril Gautier, Pierre Rolland (Vital Concept – B&B Hotels), Angelo Tulik (Total Direct Energie), Pierre Gouault (Natura 4Ever – Roubaix Lille) oraz Luis Angel Mate (Cofidis).

Na początku ostatniego okrążenia (każde liczyło nieco ponad 19 km) przewaga uciekającej szóstki wynosiła już tylko zaledwie pół minuty.

Od momentu skasowania ucieczki dnia (5 km przed metą) niemal do samego końca następowały ataki z peletonu, ale żadne nie zakończyły się powodzeniem. O losach etapu zdecydował masowy sprint, w którym po raz drugi w wyścigu najszybszy był Arnaud Démare.

Bezpiecznie, w czubie peletonu dojechał Hiszpan Alejandro Valverde, który czwarty dzień z rzędu, wraz ze swoją drużyną, zaprezentował się znakomicie. Czujnie pilnował swego, reagując na wszelkie próby ataków czy rozerwania na “hopkach” peletonu. Dla 39-latka jest to zwycięski powrót po przerwie związanej z kontuzją – nie ścigał się od “Staruszki”.

Wyniki ostatniego etapu:

1DÉMARE ArnaudGroupama – FDJ14203:35:57
2MODOLO SachaEF Education First512,,
3SIMON JulienCofidis, Solutions Crédits37,,
4GONZÁLEZ DavidCaja Rural – Seguros RGA5,,
5ROJAS José JoaquínMovistar Team4,,
6MALDONADO AnthonySt Michel – Auber933,,
7EL FARES JulienDelko Marseille Provence2,,
8CHERNETSKI SergeiCaja Rural – Seguros RGA1,,
9BRAVO GarikoitzEuskadi Basque Country – Murias,,
10MATÉ Luis ÁngelCofidis, Solutions Crédits,,
11DUNBAR EddieTeam INEOS,,
12FEILLU BriceTeam Arkéa Samsic,,
13ARANBURU AlexCaja Rural – Seguros RGA,,
14VALVERDE AlejandroMovistar Team,,
15ÁVILA EdwinIsrael Cycling Academy,,
16CARDIS RomainTeam Total Direct Energie,,
17FERNÁNDEZ DelioDelko Marseille Provence,,
18ITURRIA MikelEuskadi Basque Country – Murias,,
19RODRÍGUEZ ÓscarEuskadi Basque Country – Murias,,
20BARCELÓ FernandoEuskadi Basque Country – Murias,,
21RODRÍGUEZ CristiánCaja Rural – Seguros RGA,,
22CARBONI GiovanniBardiani – CSF,,
23ROMANO FrancescoBardiani – CSF,,
24SOSA Iván RamiroTeam INEOS,,
25ATAPUMA DarwinCofidis, Solutions Crédits,,
26BENNETT SeanEF Education First,,
27DUPONT HubertAG2R La Mondiale,,
28NIV GuyIsrael Cycling Academy,,
29GESBERT ÉlieTeam Arkéa Samsic,,
30SENNI ManuelBardiani – CSF,,
31URÁN RigobertoEF Education First,,
32DOMBROWSKI JoeEF Education First,,
33PICHON LaurentTeam Arkéa Samsic,,
34PETERS NansAG2R La Mondiale,,
35GUILLONNET AdrienInterpro Cycling Academy,,
36GALLOPIN TonyAG2R La Mondiale,,
37SIVAKOV PavelTeam INEOS,,
38MADOUAS ValentinGroupama – FDJ,,
39LE CUNFF KévinSt Michel – Auber930:48
40AGUIRRE HernánInterpro Cycling Academy0:59
41MORENO JavierDelko Marseille Provence,,
42BIZKARRA MikelEuskadi Basque Country – Murias,,
43TAARAMÄE ReinTeam Total Direct Energie1:01
44SINKELDAM RamonGroupama – FDJ1:20
45DERNIES TomNatura4Ever – Roubaix Lille Métropole1:25
46MAURELET FlavienSt Michel – Auber931:27
47ROLLAND PierreVital Concept – B&B Hotels,,
48HUDRY FlorianInterpro Cycling Academy1:35
49COMBAUD RomainDelko Marseille Provence1:43
50COVILI LucaBardiani – CSF,,
51CHEVRIER ClémentAG2R La Mondiale,,
52HOLLER NikodemusBike Aid,,
53WHELAN JamesEF Education First,,
54NAULEAU BryanTeam Total Direct Energie,,
55DE ROSSI LucasDelko Marseille Provence,,
56TORRES PabloInterpro Cycling Academy,,
57MOTTIER JustinVital Concept – B&B Hotels,,
58BRESCIANI MichaelBardiani – CSF,,
59AMEZQUETA JulenCaja Rural – Seguros RGA,,
60SAMITIER SergioEuskadi Basque Country – Murias,,
61THOMINET CamilleSt Michel – Auber93,,
62PAILLOT YoannSt Michel – Auber932:10
63HOFLAND MorenoEF Education First,,
64MOINARD AmaëlTeam Arkéa Samsic,,
65KNEES ChristianTeam INEOS2:25
66VAN ENGELEN AdneBike Aid,,
67DUVAL JulienAG2R La Mondiale,,
68TULIK AngeloTeam Total Direct Energie,,
69QUÉMÉNEUR PerrigTeam Total Direct Energie,,
70PRADES EduardMovistar Team,,
71PARDILLA SergioCaja Rural – Seguros RGA,,
72VALLS RafaelMovistar Team,,
73MÜLLER PatrickVital Concept – B&B Hotels,,
74BONNAMOUR FranckTeam Arkéa Samsic,,
75PEDRERO AntonioMovistar Team,,
76HENAO SebastiánTeam INEOS,,
77LE TURNIER MathiasCofidis, Solutions Crédits,,
78ROSSETTO StéphaneCofidis, Solutions Crédits,,
79LE GAC OlivierGroupama – FDJ3:27
80GOŁAŚ MichałTeam INEOS3:28
81ROCHAS RémyDelko Marseille Provence3:51
82ŠIŠKEVIČIUS EvaldasDelko Marseille Provence,,
83GÈNE YohannTeam Total Direct Energie4:28
84PACHER QuentinVital Concept – B&B Hotels4:41
85JAUREGUI QuentinAG2R La Mondiale,,
86GOUAULT PierreNatura4Ever – Roubaix Lille Métropole,,
87CARISEY ClémentIsrael Cycling Academy,,
88VAN NIEKERK MorneSt Michel – Auber934:44
89VERMEULEN EmielNatura4Ever – Roubaix Lille Métropole,,
90TUREK DanielIsrael Cycling Academy4:50
91PERRY BenIsrael Cycling Academy4:52
92ARCAS JorgeMovistar Team4:53
93GAUTIER CyrilVital Concept – B&B Hotels5:29
94LAWLESS ChrisTeam INEOS6:51
95LANGEVELD SebastianEF Education First7:14
96CHETOUT LoïcCofidis, Solutions Crédits14:38
97DELAGE MickaëlGroupama – FDJ,,
98VINCENT LéoGroupama – FDJ,,
DNFFERASSE ThibaultNatura4Ever – Roubaix Lille Métropole
DNFMANZIN LorrenzoVital Concept – B&B Hotels,,
DNFCASTRILLO JaimeMovistar Team

Ostateczna klasyfikacja generalna:

11VALVERDE AlejandroMovistar Team12510018:04:42
22SOSA Iván RamiroTeam INEOS85700:08
33URÁN RigobertoEF Education First70500:17
44GALLOPIN TonyAG2R La Mondiale60360:42
55DUNBAR EddieTeam INEOS50280:45
66CARBONI GiovanniBardiani – CSF40241:30
77DOMBROWSKI JoeEF Education First35201:48
88SIVAKOV PavelTeam INEOS30182:26
99PETERS NansAG2R La Mondiale25162:32
1010RODRÍGUEZ ÓscarEuskadi Basque Country – Murias20142:42
1111MADOUAS ValentinGroupama – FDJ15122:45
1212ARANBURU AlexCaja Rural – Seguros RGA10103:22
1313GESBERT ÉlieTeam Arkéa Samsic584:52
1415▲1DUPONT HubertAG2R La Mondiale577:16
1516▲1RODRÍGUEZ CristiánCaja Rural – Seguros RGA567:25
1614▼2PEDRERO AntonioMovistar Team357:27
1718▲1GUILLONNET AdrienInterpro Cycling Academy347:42
1819▲1FERNÁNDEZ DelioDelko Marseille Provence338:08
1917▼2BIZKARRA MikelEuskadi Basque Country – Murias328:32
2021▲1ITURRIA MikelEuskadi Basque Country – Murias318:36
2120▼1AGUIRRE HernánInterpro Cycling Academy39:24
2224▲2ATAPUMA DarwinCofidis, Solutions Crédits39:57
2322▼1TAARAMÄE ReinTeam Total Direct Energie310:29
2425▲1SENNI ManuelBardiani – CSF310:35
2523▼2MORENO JavierDelko Marseille Provence310:38
2626EL FARES JulienDelko Marseille Provence10:53
2727HUDRY FlorianInterpro Cycling Academy12:44
2832▲4BRAVO GarikoitzEuskadi Basque Country – Murias13:22
2930▲1PARDILLA SergioCaja Rural – Seguros RGA14:35
3031▲1CHEVRIER ClémentAG2R La Mondiale14:40
3128▼3PACHER QuentinVital Concept – B&B Hotels16:21
3229▼3JAUREGUI QuentinAG2R La Mondiale16:29
3333VALLS RafaelMovistar Team16:40
3434COVILI LucaBardiani – CSF16:53
3535COMBAUD RomainDelko Marseille Provence17:12
3636MOINARD AmaëlTeam Arkéa Samsic17:56
3737LE TURNIER MathiasCofidis, Solutions Crédits19:23
3841▲3SIMON JulienCofidis, Solutions Crédits20:21
3942▲3ROJAS José JoaquínMovistar Team20:43
4043▲3NIV GuyIsrael Cycling Academy20:46
4139▼2TULIK AngeloTeam Total Direct Energie22:05
4240▼2HENAO SebastiánTeam INEOS22:44
4338▼5GOUAULT PierreNatura4Ever – Roubaix Lille Métropole23:36
4445▲1MATÉ Luis ÁngelCofidis, Solutions Crédits24:10
4544▼1QUÉMÉNEUR PerrigTeam Total Direct Energie25:15
4648▲2ROMANO FrancescoBardiani – CSF25:20
4749▲2BARCELÓ FernandoEuskadi Basque Country – Murias25:28
4851▲3CHERNETSKI SergeiCaja Rural – Seguros RGA27:19
4947▼2PRADES EduardMovistar Team27:36
5050ROSSETTO StéphaneCofidis, Solutions Crédits28:00
5146▼5ROCHAS RémyDelko Marseille Provence28:11
5252PAILLOT YoannSt Michel – Auber9329:49
5354▲1KNEES ChristianTeam INEOS30:12
5457▲3TORRES PabloInterpro Cycling Academy30:13
5561▲6FEILLU BriceTeam Arkéa Samsic31:11
5655▼1GOŁAŚ MichałTeam INEOS31:15
5758▲1ROLLAND PierreVital Concept – B&B Hotels31:49
5862▲4SAMITIER SergioEuskadi Basque Country – Murias33:19
5956▼3GAUTIER CyrilVital Concept – B&B Hotels33:22
6064▲4PICHON LaurentTeam Arkéa Samsic33:27
6163▲2NAULEAU BryanTeam Total Direct Energie33:29
6260▼2LE GAC OlivierGroupama – FDJ34:35
6366▲3WHELAN JamesEF Education First36:29
6467▲3DE ROSSI LucasDelko Marseille Provence37:53
6571▲6BENNETT SeanEF Education First38:00
6668▲2THOMINET CamilleSt Michel – Auber9338:12
6773▲6MALDONADO AnthonySt Michel – Auber9338:43
6865▼3CARISEY ClémentIsrael Cycling Academy38:46
6970▲1AMEZQUETA JulenCaja Rural – Seguros RGA39:06
7078▲8ÁVILA EdwinIsrael Cycling Academy39:32
7169▼2BONNAMOUR FranckTeam Arkéa Samsic39:41
7275▲3SINKELDAM RamonGroupama – FDJ40:17
7372▼1MÜLLER PatrickVital Concept – B&B Hotels40:45
7479▲5LE CUNFF KévinSt Michel – Auber9340:58
7582▲7DÉMARE ArnaudGroupama – FDJ41:20
7677▲1DUVAL JulienAG2R La Mondiale41:56
7753▼24VINCENT LéoGroupama – FDJ42:23
7880▲2HOFLAND MorenoEF Education First43:17
7974▼5PERRY BenIsrael Cycling Academy43:35
8085▲5MODOLO SachaEF Education First43:44
8186▲5CARDIS RomainTeam Total Direct Energie43:58
8276▼6TUREK DanielIsrael Cycling Academy44:15
8384▲1MAURELET FlavienSt Michel – Auber9344:35
8493▲9GONZÁLEZ DavidCaja Rural – Seguros RGA47:57
8583▼2LAWLESS ChrisTeam INEOS48:37
8692▲6MOTTIER JustinVital Concept – B&B Hotels49:24
8795▲8DERNIES TomNatura4Ever – Roubaix Lille Métropole49:36
8894▲6BRESCIANI MichaelBardiani – CSF49:54
8996▲7HOLLER NikodemusBike Aid50:01
9088▼2ARCAS JorgeMovistar Team50:42
9197▲6VAN ENGELEN AdneBike Aid50:49
9290▼2GÈNE YohannTeam Total Direct Energie51:10
9387▼6LANGEVELD SebastianEF Education First52:31
9499▲5VAN NIEKERK MorneSt Michel – Auber9353:37
95100▲5VERMEULEN EmielNatura4Ever – Roubaix Lille Métropole53:46
96101▲5ŠIŠKEVIČIUS EvaldasDelko Marseille Provence55:28
9781▼16CHETOUT LoïcCofidis, Solutions Crédits56:02
9898DELAGE MickaëlGroupama – FDJ1:03:14