fot. EF Education First

Hugh Carthy (EF Education First) zdecydował się na udaną (!) samotną szarżę prawie od startu dziewiątego i zarazem ostatniego etapu wyścigu Tour de Suisse. Kropkę nad “i” swojego zwycięstwa w klasyfikacji generalnej postawił Egan Bernal (Team INEOS).

Ostatni etap wyścigu Tour de Suisse prowadził wokół miejscowości Goms i liczył tylko 101,5 km, ale na trasie znajdowały się aż trzy podjazdy kategorii HC – Nufenenpass, San Gottardo oraz Furkapas. Początkowo zamiast przełęczy San Gottardo kolarze mieli pokonać podjazd Sustenpass, ale organizatorzy postanowili z niego zrezygnować z powodów bezpieczeństwa. San Gottardo kolarze podjeżdżali od tej samej, brukowanej strony, co podczas finiszu siódmego etapu. Łączna liczba metrów przewyższenia wynosiła 3063.

Do dzisiejszego etapu nie przystąpiło czterech kolarzy, w tym Tom Bohli (UAE Team Emirates). Tymczasem dla Steve’a Morabito z drużyny AG2R, mistrza Szwajcarii, był to ostatni domowy wyścig, bowiem po tym sezonie 36-latek zakończy karierę.

Na podjeździe Nufenenpass zaczęła formować się liczna ucieczka dnia, a najbardziej odważnym był Hugh Carthy (EF Education First). Brytyjczyk samotnie osiągnął szczyt San Gottardo i miał w tym momencie minutę i 23 sekundy przewagi nad czterema goniącymi kolarzami: Lennardem Kämną (Team Sunweb), Marciem Solerem (Movistar), Mathiasem Fränkiem (AG2R La Mondiale) oraz Simonem Špilakiem (Katusha-Alpecin). Za nimi jechały kolejne grupki pościgowe, a prawie cztery minuty później cały peleton.

Na podjeździe pod Furkapas grupkę pościgową za Carthym postanowili opuścić Spilak i Frank. Jednak w trakcie podjazdu okazało się, że wszystkie akcje zaczepne zakończyły się niepowodzeniem, a Brytyjczyk także tę górską premię kategorii HC przekroczył samotnie, a jego przewaga powiększyła się aż do prawie trzech minut.

W końcówce wspinaczki na Furkapass ataku na pozycję lidera wyścigu Egana Bernala spróbował Rohan Dennis (Bahrain-Merida), który po siedmiu etapach miał 22 sekundy straty do Kolumbijczyka. Na ten atak zareagował jednak Kolumbijczyk z Team INEOS, w rezultacie czego kolumbijsko-australijski duet koło w koło przyjechał na metę w Goms, dzięki czemu kolejne zwycięstwo w etapowym wyścigu w karierze – i pierwsze w Tour de Suisse – zapisuje na swoim koncie Egan Bernal.

Tymczasem imponuje szarża Hugh Carthy’ego, której być może nie można porównywać do tej Chrisa Froome’a z Giro d’Italia 2018, ale mimo to wiele jej nie brakuje. Carthy samotnie przejechał trzy przełęcze HC i dotarł do mety z bardzo bezpieczną przewagą nad rywalami, odnosząc swoje piąte zwycięstwo w karierze.

Wyniki ostatniego etapu:

1 CARTHY Hugh EF Education First 60 50 3:01:49
2 DENNIS Rohan Bahrain Merida 25 30 1:02
3 BERNAL Egan Team INEOS 10 18 ,,
4 FRANK Mathias AG2R La Mondiale 13 1:52
5 ŠPILAK Simon Team Katusha Alpecin 10 ,,
6 BETANCUR Carlos Movistar Team 7 2:15
7 BENOOT Tiesj Lotto Soudal 4 ,,
8 POZZOVIVO Domenico Bahrain Merida 3 ,,
9 KONRAD Patrick BORA – hansgrohe 2 ,,
10 HIRT Jan Astana Pro Team 1 ,,
11 BRITTON Rob Rally UHC Cycling 3:07
12 ROCHE Nicolas Team Sunweb ,,
13 SCHELLING Patrick Switzerland ,,
14 CASTROVIEJO Jonathan Team INEOS ,,
15 MAS Enric Deceuninck – Quick Step ,,
16 SOLER Marc Movistar Team ,,
17 KELDERMAN Wilco Team Sunweb 4:52
18 SWIFT Ben Team INEOS ,,
19 FELLINE Fabio Trek – Segafredo 5:25
20 PARET-PEINTRE Aurélien AG2R La Mondiale ,,
21 MONFORT Maxime Lotto Soudal ,,
22 BEVIN Patrick CCC Team ,,
23 BADILATTI Matteo Switzerland ,,
24 MANNION Gavin Rally UHC Cycling 5:29
25 ANACONA Winner Movistar Team ,,
26 HENAO Sergio UAE-Team Emirates ,,
27 MÄDER Gino Team Dimension Data ,,
28 DEVENYNS Dries Deceuninck – Quick Step 5:34
29 STUYVEN Jasper Trek – Segafredo 7:05
30 KREUZIGER Roman Team Dimension Data ,,
31 SCHÄR Michael CCC Team ,,
32 SICARD Romain Team Total Direct Energie ,,
33 FRANKINY Kilian Groupama – FDJ ,,
34 KÄMNA Lennard Team Sunweb ,,
35 ELISSONDE Kenny Team INEOS 7:15
36 CONTRERAS Rodrigo Astana Pro Team 10:20
37 ARU Fabio UAE-Team Emirates 10:31
38 COSTA Rui UAE-Team Emirates ,,
39 BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale 10:53
40 MORABITO Steve Groupama – FDJ 12:02
41 SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team ,,
42 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma ,,
43 FABBRO Matteo Team Katusha Alpecin ,,
44 GRMAY Tsgabu Mitchelton-Scott ,,
45 KUDUS Merhawi Astana Pro Team 12:58
46 KING Ben Team Dimension Data 13:31
47 MAS Lluís Movistar Team ,,
48 GESCHKE Simon CCC Team ,,
49 KRAGH ANDERSEN Søren Team Sunweb 14:57
50 KÜNG Stefan Groupama – FDJ 15:26
51 WARBASSE Larry AG2R La Mondiale ,,
52 SLAGTER Tom-Jelte Team Dimension Data ,,
53 HOLLENSTEIN Reto Team Katusha Alpecin ,,
54 BATTAGLIN Enrico Team Katusha Alpecin ,,
55 VAN AVERMAET Greg CCC Team ,,
56 MOHORIČ Matej Bahrain Merida ,,
57 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma ,,
58 NIBALI Antonio Bahrain Merida ,,
59 GOGL Michael Trek – Segafredo ,,
60 DEWULF Stan Lotto Soudal ,,
61 PÖSTLBERGER Lukas BORA – hansgrohe ,,
62 ALBASINI Michael Mitchelton-Scott ,,
63 HIRSCHI Marc Team Sunweb ,,
64 CALMEJANE Lilian Team Total Direct Energie ,,
65 THALMANN Roland Switzerland ,,
66 VALGREN Michael Team Dimension Data ,,
67 GENIETS Kevin Groupama – FDJ ,,
68 TRENTIN Matteo Mitchelton-Scott 18:05
69 SAGAN Peter BORA – hansgrohe ,,
70 SMIT Willie Team Katusha Alpecin ,,
71 ASGREEN Kasper Deceuninck – Quick Step ,,
72 COUSIN Jérôme Team Total Direct Energie 19:08
73 ARNDT Nikias Team Sunweb ,,
74 FRIESECKE Gian Switzerland ,,
75 PELLAUD Simon Switzerland ,,
76 GAROSIO Andrea Bahrain Merida ,,
77 BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates ,,
78 OURSELIN Paul Team Total Direct Energie ,,
79 ROWE Luke Team INEOS ,,
80 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo ,,
81 BROWN Nathan EF Education First ,,
82 NATAROV Yuriy Astana Pro Team 20:21
83 VANDENBERGH Stijn AG2R La Mondiale ,,
84 DOULL Owain Team INEOS ,,
85 DEGENKOLB John Trek – Segafredo 21:47
86 CONCI Nicola Trek – Segafredo ,,
87 JOYCE Colin Rally UHC Cycling ,,
88 WIŚNIOWSKI Łukasz CCC Team ,,
89 HANSEN Adam Lotto Soudal ,,
90 BARBERO Carlos Movistar Team ,,
91 ZABEL Rick Team Katusha Alpecin ,,
92 CARRETERO Héctor Movistar Team ,,
93 HAAS Nathan Team Katusha Alpecin ,,
94 JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data ,,
95 SAJNOK Szymon CCC Team ,,
96 BEWLEY Sam Mitchelton-Scott ,,
97 HOELGAARD Daniel Groupama – FDJ ,,
98 ROELANDTS Jürgen Movistar Team ,,
99 LIGTHART Pim Team Total Direct Energie ,,
100 MORI Manuele UAE-Team Emirates ,,
101 BOUDAT Thomas Team Total Direct Energie ,,
102 OSS Daniel BORA – hansgrohe ,,
103 THOMAS Benjamin Groupama – FDJ 21:53
104 ROOSEN Timo Team Jumbo-Visma 24:13
105 VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma 24:58
106 IMHOF Claudio Switzerland ,,
107 LIENHARD Fabian Switzerland 25:59
108 THOMSON Jay Robert Team Dimension Data ,,
109 LINDEMAN Bert-Jan Team Jumbo-Visma ,,
110 RICHEZE Maximiliano Deceuninck – Quick Step 27:17
111 VIVIANI Elia Deceuninck – Quick Step ,,
112 MØRKØV Michael Deceuninck – Quick Step ,,
113 DOCKER Mitchell EF Education First ,,
114 STANNARD Robert Mitchelton-Scott ,,
115 BIDARD François AG2R La Mondiale ,,
DNF SCHILLINGER Andreas BORA – hansgrohe
DNF WOUTERS Enzo Lotto Soudal ,,
DNF EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott ,,
DNF AGNOLI Valerio Bahrain Merida ,,
DNF CARPENTER Robin Rally UHC Cycling ,,
DNF MCNULTY Brandon Rally UHC Cycling ,,
DNF VAN KEIRSBULCK Guillaume CCC Team ,,
DNF LAMPAERT Yves Deceuninck – Quick Step ,,
DNF VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal ,,
DNF LATOUR Pierre AG2R La Mondiale ,,
DNF TUFT Svein Rally UHC Cycling ,,
DNF BODNAR Maciej BORA – hansgrohe ,,
DNF GARCÍA CORTINA Iván Bahrain Merida ,,
DNF VANMARCKE Sep EF Education First ,,
DNF ANDERSON Ryan Rally UHC Cycling ,,
DNF GRELLIER Fabien Team Total Direct Energie ,,
DNF VANENDERT Jelle Lotto Soudal ,,
DNS BOHLI Tom UAE-Team Emirates ,,
DNS SCULLY Tom EF Education First ,,
DNS MATTHEWS Michael Team Sunweb ,,
DNS CRADDOCK Lawson EF Education First ,,

Ostateczna klasyfikacja generalna:

1 1 BERNAL Egan Team INEOS 500 250 27:43:10
2 2 DENNIS Rohan Bahrain Merida 400 190 0:19
3 3 KONRAD Patrick BORA – hansgrohe 325 160 3:04
4 4 BENOOT Tiesj Lotto Soudal 275 140 3:12
5 5 HIRT Jan Astana Pro Team 225 120 3:13
6 7 ▲1 ŠPILAK Simon Team Katusha Alpecin 175 110 3:48
7 8 ▲1 POZZOVIVO Domenico Bahrain Merida 150 100 4:14
8 9 ▲1 BETANCUR Carlos Movistar Team 125 90 4:35
9 6 ▼3 MAS Enric Deceuninck – Quick Step 100 80 4:53
10 10 ROCHE Nicolas Team Sunweb 85 70 5:27
11 11 SCHELLING Patrick Switzerland 70 60 5:38
12 15 ▲3 SOLER Marc Movistar Team 60 55 6:27
13 14 ▲1 HENAO Sergio UAE-Team Emirates 50 50 8:17
14 16 ▲2 FELLINE Fabio Trek – Segafredo 40 45 9:06
15 23 ▲8 CASTROVIEJO Jonathan Team INEOS 35 40 9:15
16 19 ▲3 PARET-PEINTRE Aurélien AG2R La Mondiale 30 36 9:39
17 12 ▼5 KÄMNA Lennard Team Sunweb 30 32 9:42
18 17 ▼1 FRANKINY Kilian Groupama – FDJ 30 28 11:03
19 18 ▼1 SICARD Romain Team Total Direct Energie 30 24 11:18
20 30 ▲10 FRANK Mathias AG2R La Mondiale 30 20 12:11
21 13 ▼8 ARU Fabio UAE-Team Emirates 20 18 13:18
22 24 ▲2 KREUZIGER Roman Team Dimension Data 20 16 13:32
23 33 ▲10 SWIFT Ben Team INEOS 20 14 17:02
24 32 ▲8 MONFORT Maxime Lotto Soudal 20 12 17:06
25 21 ▼4 KUDUS Merhawi Astana Pro Team 20 10 18:11
26 26 FABBRO Matteo Team Katusha Alpecin 20 9 19:53
27 47 ▲20 CARTHY Hugh EF Education First 20 8 20:23
28 25 ▼3 MAS Lluís Movistar Team 20 7 20:36
29 37 ▲8 KELDERMAN Wilco Team Sunweb 20 6 20:46
30 27 ▼3 MORABITO Steve Groupama – FDJ 20 5 21:30
31 38 ▲7 MÄDER Gino Team Dimension Data 10 5 21:35
32 28 ▼4 SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team 10 5 22:06
33 29 ▼4 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma 10 5 22:16
34 35 ▲1 ELISSONDE Kenny Team INEOS 10 5 22:25
35 41 ▲6 BEVIN Patrick CCC Team 10 5 24:26
36 42 ▲6 DEVENYNS Dries Deceuninck – Quick Step 10 5 24:46
37 45 ▲8 ANACONA Winner Movistar Team 10 5 25:09
38 49 ▲11 BADILATTI Matteo Switzerland 10 5 26:36
39 22 ▼17 CONCI Nicola Trek – Segafredo 10 5 27:29
40 50 ▲10 STUYVEN Jasper Trek – Segafredo 10 5 28:23
41 36 ▼5 GESCHKE Simon CCC Team 10 5 29:17
42 56 ▲14 SCHÄR Michael CCC Team 10 5 30:19
43 20 ▼23 BIDARD François AG2R La Mondiale 10 5 31:59
44 40 ▼4 THALMANN Roland Switzerland 10 5 32:58
45 55 ▲10 CONTRERAS Rodrigo Astana Pro Team 10 5 33:08
46 34 ▼12 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo 10 5 34:16
47 52 ▲5 KING Ben Team Dimension Data 10 5 35:04
48 43 ▼5 VAN AVERMAET Greg CCC Team 10 5 35:05
49 39 ▼10 TRENTIN Matteo Mitchelton-Scott 10 5 35:31
50 59 ▲9 BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale 10 5 35:49
51 48 ▼3 HIRSCHI Marc Team Sunweb 5 5 36:11
52 51 ▼1 GENIETS Kevin Groupama – FDJ 5 5 36:54
53 54 ▲1 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma 5 5 37:43
54 44 ▼10 PELLAUD Simon Switzerland 5 5 38:48
55 46 ▼9 BROWN Nathan EF Education First 5 5 39:45
56 67 ▲11 COSTA Rui UAE-Team Emirates 3 5 40:38
57 53 ▼4 OURSELIN Paul Team Total Direct Energie 3 5 41:16
58 63 ▲5 BATTAGLIN Enrico Team Katusha Alpecin 3 5 43:00
59 58 ▼1 BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates 3 5 43:28
60 64 ▲4 KÜNG Stefan Groupama – FDJ 3 5 43:29
61 57 ▼4 CARRETERO Héctor Movistar Team 5 45:02
62 65 ▲3 MOHORIČ Matej Bahrain Merida 5 45:03
63 74 ▲11 GRMAY Tsgabu Mitchelton-Scott 5 45:13
64 68 ▲4 CALMEJANE Lilian Team Total Direct Energie 5 46:15
65 69 ▲4 VALGREN Michael Team Dimension Data 5 46:21
66 71 ▲5 KRAGH ANDERSEN Søren Team Sunweb 5 46:40
67 70 ▲3 ALBASINI Michael Mitchelton-Scott 5 47:04
68 72 ▲4 DEWULF Stan Lotto Soudal 5 47:22
69 61 ▼8 HAAS Nathan Team Katusha Alpecin 5 47:46
70 66 ▼4 ASGREEN Kasper Deceuninck – Quick Step 5 47:58
71 78 ▲7 SLAGTER Tom-Jelte Team Dimension Data 5 49:49
72 79 ▲7 WARBASSE Larry AG2R La Mondiale 5 50:41
73 62 ▼11 STANNARD Robert Mitchelton-Scott 5 53:42
74 73 ▼1 HANSEN Adam Lotto Soudal 5 54:13
75 76 ▲1 NATAROV Yuriy Astana Pro Team 5 54:14
76 82 ▲6 SAGAN Peter BORA – hansgrohe 5 55:25
77 84 ▲7 PÖSTLBERGER Lukas BORA – hansgrohe 5 56:07
78 77 ▼1 LIGTHART Pim Team Total Direct Energie 5 ,,
79 80 ▲1 ARNDT Nikias Team Sunweb 5 56:09
80 81 ▲1 FRIESECKE Gian Switzerland 5 56:21
81 119 ▲38 BRITTON Rob Rally UHC Cycling 5 1:01:36
82 89 ▲7 SMIT Willie Team Katusha Alpecin 5 1:01:40
83 83 VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma 5 1:02:25
84 87 ▲3 OSS Daniel BORA – hansgrohe 5 1:04:15
85 92 ▲7 DOULL Owain Team INEOS 5 1:04:46
86 88 ▲2 BARBERO Carlos Movistar Team 5 1:04:47
87 95 ▲8 VANDENBERGH Stijn AG2R La Mondiale 5 1:05:01
88 103 ▲15 GOGL Michael Trek – Segafredo 5 1:05:22
89 126 ▲37 MANNION Gavin Rally UHC Cycling 5 1:08:13
90 98 ▲8 MORI Manuele UAE-Team Emirates 5 1:08:23
91 99 ▲8 JOYCE Colin Rally UHC Cycling 5 1:09:11
92 93 ▲1 LIENHARD Fabian Switzerland 5 1:10:31
93 104 ▲11 GAROSIO Andrea Bahrain Merida 5 1:10:53
94 100 ▲6 JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data 5 1:10:58
95 101 ▲6 THOMAS Benjamin Groupama – FDJ 5 1:11:04
96 102 ▲6 DEGENKOLB John Trek – Segafredo 5 1:11:36
97 94 ▼3 DOCKER Mitchell EF Education First 5 1:11:56
98 105 ▲7 BOUDAT Thomas Team Total Direct Energie 5 1:14:55
99 121 ▲22 HOLLENSTEIN Reto Team Katusha Alpecin 5 1:15:01
100 107 ▲7 BEWLEY Sam Mitchelton-Scott 5 1:16:17
101 108 ▲7 WIŚNIOWSKI Łukasz CCC Team 5 1:16:19
102 109 ▲7 ZABEL Rick Team Katusha Alpecin 5 1:17:12
103 110 ▲7 ROELANDTS Jürgen Movistar Team 5 1:17:15
104 125 ▲21 COUSIN Jérôme Team Total Direct Energie 5 1:20:10
105 111 ▲6 IMHOF Claudio Switzerland 5 1:20:40
106 114 ▲8 ROOSEN Timo Team Jumbo-Visma 5 1:21:13
107 130 ▲23 NIBALI Antonio Bahrain Merida 5 1:21:20
108 122 ▲14 HOELGAARD Daniel Groupama – FDJ 5 1:22:14
109 116 ▲7 LINDEMAN Bert-Jan Team Jumbo-Visma 5 1:23:24
110 113 ▲3 VIVIANI Elia Deceuninck – Quick Step 5 1:24:10
111 120 ▲9 MØRKØV Michael Deceuninck – Quick Step 5 1:25:55
112 127 ▲15 SAJNOK Szymon CCC Team 5 1:26:27
113 124 ▲11 THOMSON Jay Robert Team Dimension Data 5 1:26:56
114 134 ▲20 ROWE Luke Team INEOS 5 1:28:21
115 131 ▲16 RICHEZE Maximiliano Deceuninck – Quick Step 5 1:33:22