fot. Dariusz Krzywański / DkpCycling&Life

Święta spędza się z najbliższymi, dlatego zdecydowaliśmy, że w ciągu kolejnych dni przeanalizujemy składy polskich zespołów kontynentalnych. Na pierwszy ogień pójdzie najmłodsza w tym gronie drużyna Lubelskie Perła Polski, dla której przyszły sezon będzie debiutanckim w trzeciej dywizji.

Ciężko uwierzyć, że jeszcze w 2020 roku z polską licencją jeździły cztery kontynentalne i jedna worldtourowa drużyna. Czasy się jednak zmieniły, a my musimy cieszyć się z tego, co mamy. W ostatnich latach były to ekipy Voster ATS Team i Mazowsze Serce Polski – teraz do grona ekip kontynentalnych dołącza Lubelskie Perła Polski.

Projekt powstał w tym roku – zespół skupiał się w głównej mierze na rozwoju młodych zawodników. Kolarzy w czarno-niebieskich barwach oglądaliśmy w wielu wyścigach z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej, zarówno tych polskich, jak i zagranicznych. Już w pierwszym roku działalności, zawodnicy Lubelskie Perła Polski wywalczyli tytuły mistrzowskie – Mikołaj Szulik po sprincie z okrojonej grupy sięgnął po tytuł mistrza Polski orlików w wyścigu ze startu wspólnego, natomiast Paweł Szóstka zwyciężył w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski.

Zawodnicy polskiego zespołu wielokrotnie meldowali się również w czołówkach rodzimych wyścigów UCI oraz PZKol. Dzięki wsparciu samorządu i sponsorów, drużyna wykona kolejny krok i od pierwszego stycznia wskoczy na poziom kontynentalny, stając się jedną z trzech polskich drużyn trzeciej dywizji.

Lubelskie Perła Polski stawia na młodzież

Idea przemawiająca przez przyszłoroczny skład to wciąż rozwój młodzieży. W ekipie znalazło się jednak miejsce dla nieco bardziej doświadczonych zawodników, którzy starty w wyścigach dla orlików mają już za sobą – z pewnością będą mogli oni przekazać sporo doświadczenia swoim młodszym kolegom.

W tym gronie jest oczywiście Paweł Szóstka, który w przyszłym sezonie ponownie będzie jednym z liderów formacji Lubelskie Perła Polski. Na przestrzeni ostatnich miesięcy 25-latek wielokrotnie demonstrował swoją wszechstronność, a także zmysł do zabierania się w kluczowe odjazdy. To właśnie dzięki niemu uplasował się na wysokiej, szóstej pozycji w Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. W swoim dorobku ma również wspomniane Górskie Szosowe Mistrzostwo Polski, czołowe pozycje w dobrze obsadzonych wyścigach z cyklu Pucharu Czech czy 6. lokatę w Memoriale Andrzeja Trochanowskiego.

Po dwóch latach spędzonych we francuskim Philippe Wagner Cycling, do Polski wraca Adam Kuś. W ubiegłym sezonie 24-latek zwyciężył w GP des Carreleurs, a także kilkukrotnie zajmował miejsca w czołówce francuskich wyścigów, które nawet na lokalnym szczeblu stoją na bardzo wysokim poziomie. Adam Kuś zwyciężył również w Pucharze Polski w Jaworzynie Śląskiej, a także stawał na podium Tauron Kryterium Asów, ORLEN Pucharu Ziemi Wieluńskiej czy Pucharu Polski w Chrząstowicach.

Kierunek zachód – Adam Kuś o ściganiu we Francji [wywiad]

Starty we Francji ma za sobą inny nowy nabytek Lubelskie Perła Polski – Kacper Majewski. Zawodnik łączący tor z szosą ścigał się w tym roku w CC Villeneuve Saint-Germain (w Polsce w barwach GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) i zdobywał doświadczenie na francuskich szosach. W Polsce zademonstrował natomiast umiejętności czasowe, zajmując szóste miejsce w mistrzostwach kraju orlików, a także zdobywając srebro w czempionacie drużyn i par. Plasował się również wysoko w Memoriale Stanisława Szozdy czy ORLEN Pucharze Ziemi Wieluńskiej, gdzie zajął czwartą pozycję.

Ekipę Lubelskie Perła Polski zasilili również inni utalentowani zawodnicy, w tym byli kolarze KK Tarnovia Tarnowo Podgórne – Jakub Musialik i Julian Kot, wicemistrz Polski orlików ze startu wspólnego. Skoro o srebrnym medaliście mowa, nie sposób nie wspomnieć o zawodniku, który w Ostrołęce wywalczył złoto. Jest nim Mikołaj Szulik, który w kolejnym sezonie wciąż będzie reprezentował drużynę z Lubelszczyzny, a w wyścigach młodzieżowych będzie miał szansę ścigać się w biało-czerwonej koszulce z orłem.

Skład formacji Andrzeja Borasa uzupełniają: Mateusz Cywiński, Robert Kendzia, Antoni Muryj, Karol Wawrzyczek, a także Patryk Gieracki, który w tym sezonie zajął 4. miejsce w „generalce” czeskiego RBB Tour, a także uplasował się na 7. pozycji w prologu Małopolskiego Wyścigu Górskiego.

W torowych wyścigach w barwach Lubelskie Perła Polski będzie ścigał się natomiast Mateusz Rudyk, jeden z najlepszych sprinterów świata, mający w swoim dorobku medal mistrzostw świata i liczne podia kontynentalnego czempionatu.

Skład Lubelskie Perła Polski na sezon 2024:

🇵🇱Mateusz Cywiński, Patryk Gieracki, Robert Kendzia, Julian Kot, Adam Kuś, Kacper Majewski, Antoni Muryj, Jakub Musialik, Paweł Szóstka, Mikołaj Szulik, Karol Wawrzyczek, Mateusz Rudyk (kolarstwo torowe)

Wraz z powstaniem Lubelskie Perła Polski, otworzyła się kolejna droga do rozwoju dla polskich zawodników. Teraz ekipa wykonuje kolejny krok naprzód, wskakując na szczebel kontynentalny, co najprawdopodobniej doprowadzi do urozmaicenia oraz poszerzenia i tak bogatego kalendarza startów w międzynarodowych imprezach. Miejmy nadzieję, że pomoże to w podniesieniu poziomu sportowego młodych zawodników, ale także całego polskiego peletonu.

Poprzedni artykułPowstanie wieloetapowa Volta a Catalunya kobiet!
Następny artykułNaszosowa zapowiedź sezonu 2024: Mazowsze Serce Polski
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
43294394
43294394

powodzenia w nowym sezonie! oby za rok nasz stan posiadania grup zawodowych znowu się powiększył!. Lubelskie, liczymy na bogaty kalendarz, bo na wyniki macie jeszcze czas… 😉

Lechu
Lechu

Cos mi to za dobrze wygląda. Napompowane marketingowo i za szybko się rozkręca. Oby nie strzelilo. Zobaczymy. Kciuki trzeba jednak trzymać