fot. Dariusz Krzywański | DkpCycling&Life

Dobiega końca listopad, a zarazem seria artykułów z cyklu Naszosowych podsumowań sezonu 2023. Wieńczymy ją podsumowaniem ostatnich miesięcy w wykonaniu polskich drużyn regionalnych, które w tym roku były widoczne zarówno w lokalnych, jak i międzynarodowych wyścigach. Jednocześnie chcielibyśmy zaznaczyć, iż – zgodnie z nazwą portalu i samego cyklu – podsumowujemy wyniki osiągnięte na szosie.

KK Tarnovia Tarnowo Podgórne

Jedną z polskich ekip od lat działających na naszym podwórku jest KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, skupiająca się na rozwijaniu młodych zawodników. W tym roku w barwach drużyny Piotra Brońskiego ścigał się między innymi Radosław Frątczak, który popisał się wieloma dobrymi występami w wyścigach rangi UCI. Wszyscy pamiętamy wywalczone przez niego w sierpniu drugie miejsce na etapie Tour de l’Avenir. Oprócz tego zajmował też 4. lokaty w „generalce” Dookoła Mazowsza i wyścigu ze startu wspólnego elity o mistrzostwo Polski. Wygrał także jeden z etapów Wyścigu Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej.

Wraz z kolegami z drużyny – Julianem Kotem, Piotrem Maślakiem i Jakubem Musialikiem – Radosław Frątczak sięgnął po triumf w mistrzostwach Polski w jeździe na czas w elicie i wśród orlików.

Sezon 2023 był udany również dla Juliana Kota, srebrnego medalisty krajowego czempionatu orlików ze startu wspólnego. Dodatkowo wielokrotnie meldował się on w czołówkach mniejszych polskich wyścigów, a także zdobył brązowy medal Górskich Mistrzostw Polski w kategorii U23. Pozostali dwaj wymienieni kolarze – Piotr Maślak i Jakub Musialik – w Godzieszach Wielkich zdobyli brązowy medal w jeździe na czas dwójkami. Wszyscy wspomnieni zawodnicy regularnie zajmowali wysokie pozycje w wyścigach rangi PZKol. Należy tu podkreślić chociażby trzecie miejsce w elicie Jakuba Musialika w Grand Prix Doliny Baryczy.

Lubelskie Perła Polski

Nowy projekt na polskiej scenie wyścigowej wystartował z przytupem. Największymi sukcesami drużyny są bez wątpienia dwa tytuły mistrzów Polski – w wyścigu ze startu wspólnego orlików, gdzie najlepszy był Mikołaj Szulik, a także w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski – tam triumfował natomiast Paweł Szóstka. Najbardziej doświadczony zawodnik lubelskiego zespołu wielokrotnie pokazywał się z dobrej strony, zabierając się we właściwe odjazdy. W tegorocznym dorobku ma między innymi 6. miejsce w Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków, czołowe pozycje w Pucharze Czech. Uplasował się też na drugim miejscu w Pucharze Polski w Chrząstowicach.

Wielu zawodników Lubelskie Perła Polski – zespołu, podobnie jak Tarnovia, regularnie startującego w wyścigach rangi UCI – solidnie prezentowali się w zawodach Pucharu Polski. Wysokie miejsca zajmowali tacy zawodnicy, jak: Mikołaj Szulik, Dominik Ratajczak, Franciszek Kaczorowski, Łukasz Juszczak, a także Karol Wawrzyczek i Marek Filapek, którzy zanotowali na swoim koncie zwycięstwa.

Dodatkowo, Franciszek Kaczorowski i Paweł Więczkowski triumfowali na etapach Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków. Drugi z wymienionych zawodników zanotował również udany występ w mazowieckich wyścigach, plasując się w czołówkach i na 10. pozycji w „generalce” Dookoła Mazowsza, a także zajmując 9. miejsce w Pucharze Ministra Obrony Narodowej.

TC Chrobry SCOTT Głogów

Podopieczni Bolesława Bałda ponownie byli widoczni w lokalnych polskich wyścigach, a także w międzynarodowych imprezach, rozgrywanych nad Wisłą. W tym sezonie dobrze prezentował się między innymi Antoni Olszar, który zajął 8. miejsce w czeskim RBB Tour, a także był 9. w Grand Prix Węgier w ramach Visegrad 4 Bicycle Race. Antoni Olszar triumfował również wśród orlików w rundzie Kryterium Asów, rozegranej w Bielsku-Białej.

Wysoko w polskich wyścigach rangi PZKol plasowali się również: Jakub Małachowski, Ignacy Chmielewski, Mateusz Dereń, Patryk Marcinkowski Szymon Łapsa czy Szymon Ptak.

KS Pogoń Mostostal Puławy

Podobnie jak w przypadku TC Chrobry SCOTT Głogów, zawodnicy KS Pogoń Mostostal Puławy również regularnie występowali w polskich wyścigach z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Największe sukcesy odnosili jednak w imprezach rangi PZKol, w tym w drużynowych mistrzostwach Polski, które jak co roku odbyły się w Godzieszach Wielkich.

Skład: Kacper Bartkowski, Filip Biernacki, Karol Kusy i Jakub Żurek wywalczył tam brązowy medal w elicie i U23 w drużynowej jeździe na czas. Oprócz wyżej wymienionych zawodników, z dobrej strony w polskich wyścigach z cyklu Pucharu Polski pokazywał się także Adam Marciniak. Warto również wspomnieć, że ścigający się w barwach Mostostalu Kacper Maciejuk sięgnął w tym roku po zwycięstwo w Wyścigu Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej.

GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier

Tak jak w przypadku wielu innych wymienianych tu ekip, zawodnicy z Kartuz najlepsze wyniki notowali na torze, jednak na szosie również zdarzało im się wywalczyć bardzo dobre lokaty.

Z pewnością należy do tego zaliczyć srebro w drużynowej jeździe na czas w mistrzostwach Polski, które wywalczyli: Kamil Kudliński, Konrad Waliniak, Kacper Majewski i Aleksander Krukowski. Dwaj ostatni zawodnicy stanęli na tym samym stopniu podium w zmaganiach parami.

Oprócz tego, Kacper Majewski finiszował w czołówkach ORLEN Pucharu Ziemi Wieluńskiej, a także Grand Prix Strzelina. W pierwszym wyścigu uplasował się na drugiej pozycji wśród orlików, a GP Strzelina zakończył na tym samym miejscu, zwyciężając w kategorii U23. Na podium Pucharów Polski stawał też Szymon Pomian, a Konrad Waliniak popisał się triumfem na etapie Wyścigu Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej.

LUKS Trójka Piaseczno

Pośród kolarzy LUKS Trójka Piaseczno wyróżniał się głównie Patryk Gieracki, który zajmował wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej RBB Tour (4.) i prologu Małopolskiego Wyścigu Górskiego (7.). Oprócz tego finiszował w czołówce Kryterium Asów w Bielsku-Białej, zajmując czwartą pozycję. Zawodnicy mazowieckiego klubu niejednokrotnie plasowali się wysoko w Pucharach Polski. Na podium, w tym na najwyższym stopniu, stawali: Jan Szary, Szymon Janicki, Patryk Dąbski, Józef Mańk oraz Jan Fijak. Trzecie miejsce w Memoriale Henryka Stolarza / Memoriale Krzysztofa Sadowskiego zajął natomiast doświadczony Michał Podlaski.

TTS.coach / Spica Solutions

Zawodnicy TTS.coach / Spica Solutions również zanotowali kilka startów w wyścigach z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Największe sukcesy odnosili jednak w zmaganiach niższej kategorii, w których błyszczał doświadczony Dariusz Kołakowski – zanotował on w tym roku liczne triumfy w kryteriach czy zawodach Pucharu Polski. W czołówkach meldowali się również: Dominik Górak, Marcin Sztuka, Łukasz Janowski czy Paweł Baran, zwycięzca Kryterium w Wieluniu.

Bialini Gomola CCN

W składzie drużyny Kamila Białończyka dominowali zagraniczni zawodnicy, ale ekipa ścigała się w polskich wyścigach i mogliśmy ją zobaczyć w licznych wyścigach nad Wisłą. Spośród kolarzy Bialini Gomola CCN, najlepiej spisywał się Erik Inkster, który wielokrotnie zajmował wysokie pozycje w lokalnych imprezach. W barwach polskiego zespołu występował również Miguel Angel Rubiano, który plasował się na początku drugiej dziesiątki takich wyścigów, jak: Memoriał Henryka Łasaka czy Cupa Max Ausnit.

Na koniec należy wspomnieć również o dobrych występach w lokalnych imprezach takich zawodników, jak: Paweł Bernas (JBG-2), Tadeusz Praxmajer, Mateusz Stempnakowski (LKS Baszta Golczewo), Tobiasz Wirtek (Stajnia Rowerowa InterCars Team) czy Konrad Czabok (Warszawski Klub Kolarski), Górski Szosowy Mistrz Polski w kategorii orlik.

Tym samym kończymy serię Naszosowych podsumowań sezonu 2023 (wszystkie artykuły można przeczytać –> tutaj), ale już jutro startujemy z zapowiedziami! Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy do dalszej lektury oraz kolejnych interakcji!

Poprzedni artykułPlan startowy Arnaud de Lie na początek sezonu
Następny artykułKolejne napięcia na linii Alaphilippe-Lefevere
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments