fot. Dariusz Krzywański / DkpCycling&Life

Dziś na tapet weźmiemy przede wszystkim zawodników, acz w mniejszym stopniu także zawodniczki z roczników 2005 i 2006. Którzy Polacy najmocniej wyróżnili się na arenie krajowej, a przede wszystkim międzynarodowej?

Polski peleton juniorski w sezonie 2023 był naprawdę duży, a biało-czerwonych można było oglądać nie tylko w grupach krajowych, ale i wielu zagranicznych. To sprawia, że ciężko w jednym artykule będzie objąć wszystkich istotnych kolarzy, niemniej przed Państwem pewna pigułka informacyjna dotycząca tego roku w wykonaniu naszej młodzieży. Kto najmocniej zapadł w pamięć?

Patryk Goszczurny

Nasz pierwszoroczny junior w tym sezonie reprezentował holenderski JEGG-DJR Academy – ekipę, która stała się w trakcie tego roku oficjalnym partnerem Jumbo-Visma. Sam 17-latek startował zresztą na Cervelo w malowaniu tegoż World Teamu co pokazuje, że ten jest obserwowany i wspierany przez jedną z najlepszych ekip świata. Jak to się stało? Wszystko wynika ze świetnych wyników tego zawodnika, który do Holandii trafił z KTK Kalisz.

Młody Polak był m.in. 2. w klasyfikacji generalnej BESTRONICS Acht van Bladel, 5. w Giro della Lunigiana, 8. w Watersley Junior Challenge czy 8. w La Philippe Gilbert juniors. Ponadto na krajowym podwórku Patryk m.in. zdobył srebro Mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego, a w parze z Dominikiem Krzyśków został mistrzem Polski w jeździe na czas parami. W sumie zatem 17-latek potwierdził w nowej kategorii, że lubi aktywną jazdę, dobrze jeździ na czas, a także potrafi przejechać w dobrym tempie mniejsze podjazdy.

fot. Dariusz Krzywański | Dkp Cycling
Copernicus

Czołową polską grupą, w składzie której znaleźli się także juniorzy był kolejny rok z rzędu toruński Copernicus CCC. Jego najlepszymi przedstawicielami byli Kacper Mientki, Szymon Wiśniewski czy Dawid Łątkowski. Ten pierwszy zajął m.in. 3. miejsce w klasyfikacji generalnej One Belt One Road – Pucharu Narodów na Węgrzech. Drugi z wymienionych błyszczał głównie w Polsce – wygrał klasyfikację punktową Wyścigu o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza, był najlepszy na dwóch etapach Szlakami Jury, triumfował także w jednym z Pucharów Polski. Dawid Łątkowski z kolei świetnie rozpoczął rok regularnie wysoko meldując się w belgijskich wyścigach.

fot. Copernicus
KTK Kalisz

Bardzo dobry rok ma za sobą także dwójka pierwszorocznych juniorów z wielkopolskiej drużyny. Szczególnie błysnął Marceli Pera, który po bardzo aktywnej jeździe wygrał klasyfikację generalną jedynego polskiego wyścigu UCI dla juniorów, czyli Wyścigu o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza. 17-latek triumfował poza tym w niejednym Pucharze Polski w jeździe indywidualnej na czas. Dobre momenty w tym roku w barwach KTK Kalisz miał także Wiktor Gałdyn – z pewnością warto obserwować rozwój obu tych kolarzy.

fot. KTK Kalisz
Europa zachodnia

Obserwując naszych juniorów nie sposób nie było zwrócić uwagi na kilku chłopaków, którzy bardzo młodo zdecydowali się na kolarską emigrację. Filip Gruszczyński w barwach włoskiego Energy Team ASD wielokrotnie meldował się w czołówkach wyścigów w Italii, odniósł tam także 3 zwycięstwa. W Polsce 18-latek został mistrzem naszego kraju w jeździe indywidualnej na czas, a także mógł się cieszyć z triumfu w klasyfikacji generalnej Złotego Koła w Dobczycach.

Poza polską wiele dni wyścigowych nazbierał także Dawid Wika-Czarnowski – zawodnik belgijskiego FlandersColor-Galloo Team. Ten szczególnie dobrze otworzył rok – był 2. w francuskim Route d’Eole czy 7. w niemieckim Internationale Cottbuser Junioren, acz dobre wyniki znajdziemy także w innych europejskich krajach. 18-latek został także wicemistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas.

Poza granicami Polski rozwijał się także Adam Bronakowski – kolarz włoskiego US Biassono ASD. Ten w Italii otarł się o wygraną podczas Pian della Mussa, acz sukcesy notował głównie w naszym kraju – przede wszystkim wygrał Sowigórski Tour, a także triumfował w jednym z Pucharów Polski.

fot. Dariusz Krzywański / DkpCycling&Life
Inni bohaterowie krajowego podwórka

Wśród juniorów, o których warto wspomnieć wymieniłbym także 4. zawodnika Wyścigu o Puchar Prezydenta Grudziądza – Igora Włodarczyka (ALKS Stal Grudziądz). 18-latek stanął także na podium jednego z etapów węgierskiego Pucharu Narodów, a w Polsce zdobył brąz Mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego. Tu płynnie można przejść do zdobywcy biało-czerwonej koszulki – Michał Strzelecki spędził rok w barwach KS Deichmann SKSM Mat Sobótka, gdzie przypomniał o tym jak dynamicznym jest kolarzem.

Dobre wyniki w tym roku zanotowali także m.in. Bartosz Marut (Grupa Kolarska Gliwice), Maciej Banaszak (Klub Kolarski Tarnovia), Dawid Lewandowski (LKS POM Strzelce Krajeńskie), Franciszek Kocur (UKS Avatar), Ksawery Adaszak (Akademia Kolarska Bonecki Team) czy Antoni Muryj (Warszawski Klub Kolarski).

fot. Dariusz Krzywański / DkpCycling&Life
Juniorki

O ile u juniorów rywalizacja na szczeblu międzynarodowym jest już normą, o tyle panie nie mają jeszcze aż tak wielu uznanych wyścigów dla tej kategorii wiekowej. Puchar Narodów składał się z ledwie 5 wyścigów, a reprezentacja Polski wzięła udział w trzech z nich.

W imprezach zagranicznych najmocniej błyszczała Martyna Szczęsna (WMKS Olsztyn) – mistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas. Medale naszego krajowego czempionatu zdobywały także Barbara Cywińska i Kinga Marek (Medisept Mayday Team), Maria Klamut (KS Społem Suus Łódź) i Eliza Rabażyńska (ALKS Stal Grudziądz). Ponadto w imprezach krajowych z dobrej strony nieraz pokazywały się m.in. Marta Marek (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa), Aleksandra Grudzińska (LKS Baszta Golczewo), Karolina Chojnacka (MAT Atom Deweloper Wrocław) czy Weronika Wąsaty (LARK Ziemia Darłowska).

fot. KS Społem Łódź
Poprzedni artykułKolarze Decathlon AG2R oceniają: „To najlepszy rower, na jakim kiedykolwiek jeździłem”
Następny artykuł47-letni Oscar Sevilla zostaje w kolarskim peletonie
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Kibic
Kibic

Brawo Polska Młodzieży !!!